.Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. die ten slotte beiden openlijk eikend heb ben hun verspiedingsreis naar Duitsch- land te hebben ondernomen op last van den Franschen generalen staf der marine en daarbij drie voorschriften uitdruk kelijk te hebben raedegekregen, nml. Ie zij mochten geen pogingen aanwen den om eenen onderdaan van Duitsch- land om te koopen zij mochten nergens ter plaatse zelf aanteekeningen maken en 3e zij moesten „voorzichtig en behoed zaam te werk gaan." Als reisgeld was hun voorloopig fr. 4000 medegegeven, waarvan het groot ste gedeelte besteed is tot betaling van het Engelsche stoomyacht Insect. Op de hoofdvraag: of zij dein Duitschland bij eengebrachte gegevens zouden overleve ren aan den Franschen generalen staf, antwoordden zij„ja." De oudste be klaagde, Degony, deed voor zich zeiven en «ijnen makker Daguet het woord en voerde aan dat zij beiden eervol hadden gediend als Fransche officieren enzoo zij nu geen aanspraak konden doen gel den op eeno milde behandeling, verzoch ten zij toch, dat hun althans eene ont- teerende tuchthuisstraf zou worden be spaard. Ook hun Duitsche verdediger ondersteunde dit verzoek, omdat de aan geklaagden zich niet meester hadden gemaakt van vreemde geschriften en plannen, maar tot eigen waarnemingen zich hadden bepaald, en geen eerloos oogmerk hadden. Daarom behoorde het Gerechtshof hun slechts vestingstraf op op te leggen. De rijksadvocaten Treplin en Tessen- dorff, voor het Openbaar Ministerie op tredende, verdedigden daarentegen met klem het tegenovergestelde standpunt. In de laatste 10 jaren, voerden zij aan, heeft het Rijksgerechtshof niet minder dan negen verspiedings-processen te behan delen gehad, en alle keeren stak de Fransche, regeering daarachter. Bij 8 vorige processen werden 12 aangeklaag den, puder wie ééne vrouw, tot tucht huisstraf veroordeeld en het gezamenlijk aantal jaren vrijheidstraf, welke aan de aangeklaagden werden opgelegd, beliep niet minder dan ongeveer, 90. Men heeft in den loop der tijden leeren inzien, hoe Frankrijk door een goed georganiseerd net van verspieders geheel Duitschland laat doorzoeken. In stede van met be taalde individuen, heeft men het ditmaal langs eenen geheel nieuwen weg beproefd. Twee Fransche officieren in werkelijlcen dienst, die, gedekt door de in de Duit sclip wateren hoog geëerde Engelsche vlag, de Duitsche marine-geheimen uit- vorschten, zoo iets was te voren nog noojt vertoond, en juist daarom behoorde ei; 'een kras voorbeeld te worden ge steld, opdat de Franschen duidelijk zouden leeren inzien, dat de Duitsche havens en kusten geen vrijhavens zijn voor Fi ansch spionnage. Wat de aan geklaagden ondernamen, toen zij hunne ontdekkingsreis aanvingen, stond hun zei ven helder voor oogen, want, blijkens de bekentenis van Degony, zeide bij het afscheid nemen een hunner hooggeplaatste lastgevers„de beste raad, dien ik ül. kan medegeven, is, dat ik van uwe reis niéts weetAdvocaat Treplin vei klaarde o. a. nog: bij Vorige varspie- dingsprocessen hadden wij te maken met allerlei slag van menschen Polen, Franschen en Denen, en helaas ook ver- loopen Duitschers; niét dweepziéke lieden en met erbarmelijke schoften, die voor een zondaarsloon verraad pleegden.Het is ver van mij, aan de thans aange klaagden eerlooze beweegredenen toe te schrijven maar wij moeten toch ook bedenken, dat [deze aangeklaagden mest 'Valsehe pussen.) doo,r hunne autoriteiten verschaft, onder valsche namen, en zich verbergende achter eene valsche vlag. zich zelve» binnen hebben gesmokkeld, Schiedam, 18 December 1893. Burgemeester en Wethoudeis van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van den n Juni 1875' Staatsblad no 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat den lieer F. M. A. van Dijk en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleerid is tot uitbreiding zijner herstel plaats van stoom- enander ewerk t uigen aan de Noordvestwijk D. no. 171, kadaster sectie A no. 1378, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2.50 M2. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, gezien het be sluit van de Gedeputeerde Staten van den 5n December 1893, no. 21, gelet op art. 11 der wet van den 13n Juni 1857 Staatsblad no. 87brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van d°. Gedepu teerde Staten de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Za terdag den 30» December aanst. met zons ondergangmet uitzondering van het in art. 15 sub letter g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van hout snippen met laat- war- of valtouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 19n Maart 1894. Eene overtalrijke schare, die het ruime kerkgebouw tot zelfs in de gangpaden bezette, was gisteren opgekomen om liet eerste woord van den nieuwen pastoor der St.-Jans-parochie te vernemen. Naar aanleiding van de v,oorden in den twee den brief van den H. Apostel Paulus aan de Corinthiërs, 5e hoofdstuk„Wij zijn als gezanten onder u gezonden" verhond de zeereerw. pastoor Daniëls zich aau zijne gemeente in eene tref fends rede, die door zijn gehoor met blijkbare spanning werd gevolgd. Niet zonder aandoening aldus begon de nieuwe herder betreed ik dit gewijde spreek gestoelte, nu ik voor de eerste maal als wet tige herder onder u optreed. In dezen stonde staat mfj vooral voor den geest het beeld van mijn onvergetelijken voorganger. Zal ik u her inneren zoo ongeveer vervolgde spr.aan de droevige lijdensgeschiedenis, die hij onder eerbiedige onderwerping aan Gods aanbiddeljj- ken wil tea einde toe heeft doorstaan Hjj de trouwe herder is als in stilte, onopgemerkt heengegaan. Hoe gaarne had hij met de wa pens in de hand op het veld van eer gesneu veld en tot zijn jongsten 3nik u nabij willen blijven. En toch, als geheel machteloos, ge broken naar het lichaam, gebroken naar den geest, is hij in het duister van het vroege och tenduur de stad ontvoerd, waar hij hoopte nog de beste en rijkste vruchten van zijn arbeid, met apostolischen ijver volbracht, te plukken. De hand des Heeren had hem geraakt. Maar nu, met innige blijdschap kan ik het u mede- deelen, het is alsof de Heer, den Engel des verderfs bevolen heeft zijn zwaard in de schede te steken. De duisternis die zijn geest omgaf, is geweken. En met het heldere licht is de kalmte, de blijde vrede des gemoeds, in zijn ziel weergekeerd, die hem zelf het offer heeft doen brengen, u te verlaten. Maar is aldus de herder getroost, de vraag is of ook de schapen zullen getroost wezen. Inderdaad, men behoeft slechts de innige ver houding tusschen priester en leek, herder en kudde eenigszins te beseffen, om te begrijpen, dat er niet zoovele jaren noodig waren als pastoor Van Meegen in uw midden heeft door gebracht, om zjjn gemis levendig te gevoelen. Inderdaad, het was een waardig herder, een voorbeeldig priester, een man van onbezweken werkkracht, diepen ernst en bescheiden ingeto genheid, die over u als geestelijke vader en leidsman was gesteld. God heeft hier echter beschikt, en waar de gescheiden herder zelf met deze beschikking tevreden is, behooren de schapen het voorbeeld te geven van die gela ten berusting in het hem beschoren lot, die de droefheid heelen en de wondè sluiten zal. Met eene opwekking om pastoor Van Meegen nooit te vergeten, maar hem alle dagen huus levens te gedenken, besloot spr. dit gedeelte zjjner rede. En nu zoo ongeveer vervolgde spr. sta ik in uw midden. Door dezelfde stem der gehoorzaamheid, die uw voorganger opriep, zie ik mfj geheel onverwacht enonverlangd in uw midden, aan uw hoofd geplaatst. De gedachte dat ik dien last en eerepost niet gezocht heb, geeft mfj moed om sterk in het vertrouwen op God, mjjn moeilijke en omvangrijke taak onder u te aanvaarden. In den naam der aanbiddelijke Drieëenheid, onder den afgebeden zegen Gods, onder de be scherming van ons aller lieve moeder Maria en onder de hoede van den schutspatroon de zer kerk, den H- Joannes den Dooper, betrek ik den mfj aangewezen post. De verslagenheid die er heerscht over het heengaan van den vorigen herder, getuigt voor uwe waardeering van den priesterlijken arbeid en is mij ten wuarboig, dat uwe eerbiedige aanhankelijkheid en oprechte toegenegenheid ook mfj verzekerd zullen zijn, Onder herinnering aan het treffend woord dat Paulas eens aan Philemon schreef wenschte spr. dat éenzelfde liefde herder en geloovigen zou omvatten. Dit zou hem zfjne zorgen verlichten, zfjn arbeid minder drukkend maken, en terwijl hij hoopte dat onder den zegen Geds zfjne bedoelingen ten bate van allen zou den gedijen, sprak hy den wensch uit, dat zjjn verblijf alhier als een voor allen gelukkig tijd perk in het boek des levens zoude opgeteekend worden. Spr. hoopte, dat hij door woord en voorbeeld allen zou stichten en verkwikken en versterken door den zoeten geur van Christus, die daarvan behoort uit te gaan, terwijl hij met Paulus durft verzekeren, dat hij hen allen zou omdragen in het hart en niet rusten voor hij het beeld van Christus in aller harten ge vormd had; hij wilde alles voor allen wordeu om allen te winnen voor Christus, Die hein als herder onder deze kudde gezonden had. Chris tus, den Opperherder der Kerk zou hfj bidden, hem te verleenen dien offervaardigen geest, die onbezweken werkkracht, die diepe wijsheid en kalme voorzichtigheid, welke den goeden herder kenmerken. Van zijne parochianen verwachtte hij, dat zij er zich als volgzame schapen zouden betoonen. Luisterend naar zfjn woord met eer bied, ook dan wanneer het een verdiende terecht wijzing of eene vaderlijke berisping zou bevat ten en dat onder hen zwijgen zon die geest van critiek en bemoeizucht, welke de reinste en edelste pogingen met verlamming slaat. Door aldus te handelen zouden zij den zoeten vrede bewaren, die alle begrip te boven gaat. Dan, eenmaal op den drempel der eeuwigheid geplaatst zoo besloot spr. zal ik met Paulus van u kunnen getuigen, dat gij mijn eer, mijne blijdschap, mijne vreugde en kroon in den Heer uitmaakt. En ik van mjjnen kant zal mogen vernemen het hemelsch woord: Welaan, goede 6n getrouwe knecht, allen die u gegeven zijn in de aanzienlijke parochie van den H. Jo annes den Dooper hebt ge bewaard, treedt binnen in de vreugde des hemels, waarheen gij hen hebt geleid. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal niet als gewoon lijk den laatsten Zondag van dize maand, maar op Zondag 7 Januari aanst. hare algemeene vergadering houden. Op Zondag24 dezer zal in de groote zaal der Officieren-Vereoniging de jaarlijk- sche algemeene vergadering van het Ondersteuningsfonds worden gehouden. Bij het Zaterdag te 's-Gravenliage gehouden examen voor boekhouden (M. O.), schoolonderwijs, is geslaagd de heer D. N. de Vringer te Schiedam. Daartoe aangezocht door den commis saris der Koningin in Friesland,zullen namens den heer Taudin Chabot door A%,Maatschappij tot, Algemeene Dienstverrich ting ook te Rotterdam lijsten worden aangeboden voor giften ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der veronge lukten bij de ramp te Wierum. Door den heer H Steenman, reeder tie yiaardingen, is het initiatief genomen voor de oprichting eener vereeniging van visscherlieden aldaar. Gisteren werd in het lokaal van de Vrienden der Waarheid" „een voorloopige bespreking met belanghebbenden gehouden,die daar bij voor het meerendeel hun instemming met het plan betuigden. Er zal nu spoe dig eene 2e bijeenkomst worden gehou den ter vaststelling van een reglement en benoeming van een bestuur. De beide van spionnage verdachte Fransche officieren, die gisteren te Leip zig zijn veroordeeld, zijn naar de N. Rott. Ct. verneemt ook in Ne derland geweest. De berichtgever van ge noemdblad heeft zelf het jacht/«iecf, waar mede zij den tocht deden, in de haven te Vlaardingen zien liggen. Op het oogenblik, dat hij het schip zag, waren de Franschen afwezig en maakten zij een uitstapje per spoor. VLAARDINGEN, 18 December. Bij de gisteren in de R. K. kerk gehouden jaarlijksche winter-colleoto voor de armen werd opgebracht de som van f 1089. Neemt men in aanmerking, dat onze parochie 1100 communicanten telt en er dit jaar reeds ruim f 8000 aan buitengewone giften voor het in aan bouw zijnde armengesticht geschonken is, dan blijkt daaruit, dat de offervaar digheid in deze genpeente wel niet bij andere behoeft achter te staan, te meer daar dé resultaten van de visscherij in het afgeloopèh seizoen niet zoo heel schitterend te noemen zijn. De gezondheidtoestand laat alhier wel wat te wenschen over. Wegens influenza en andere ziekten bevindt zich een betrekkelijk groot deel der inwoners onder geneeskundige behandeling. Ge lukkig dat dé ziektegsvallen van geen ernstigen aard zijn. Daar ook verschei dene dames der St. Elisabeth vereeni ging ongesteld zijn, werd de uitdeeling der gemaakte kleederen aan d* armen welke gisteren zou plaats hebben, onbe paald uitgesteld, zeker wel tot groote spijt van sommige armen, die misschien zicli reeds verheugd hadden in het voor uitzicht van een warm kleedingstuk. Het heeft H. M. de Koningin-Regen tes goedgunstig behaagd om de jaar lijksche gift van H. M. de Koningin, ten behoeve van het Visschers Weduwen en Weezenfonds te Vlaardingen van f 25 tot f100 te verhoogen. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft in hare zitting van Zaterdag aangenomen de onteigeningswet voor een nieuwe straat te Amsterdam met 49 tegen 32 stemmen en de suppletoire begrooting van oorlog, na sterke be strijding wegens overschrijding der pos ten. Voorts word hoofdstuk nationale schuld aangenomen. Bij de behandeling van hoofdstuk financiën werd aange drongen op de afschaffing der tollen gewaarschuwd tegen verscherping van belastingdruk en vele andere punten. De begrooting van Suriname voor 1894 heeft op verscheiden leden der Tweede Kamer, bij het onderzoek in de Afdee- deelingen, een gunstigen indruk ge maakt; daar de Rijksbijdrage, niette genstaande vele nieuwe uitgaven voor de kolonie, niet aanzienlijk hooger zal behoeven te zijn. Het lid der Tweede Kamer de heer Schepel, afgevaardigde van Appinga- dam, is gisteren te 's-Gravenhage door een aanval van beroerte getroffen. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Onderwijzers" is een adr»« aan H. M. de Koningin-Regentes ver zonden, waarin het als zijn meening te kennen geeft, dat het niet in het belang van het onderwijs zou zijn, indien de Regeering er toe overging den termijn te verlengen, die in zake het voldoen der bijzondere gesubsidieerde scholen aan art. 24 der wet op het L. O., 1 1 besluit van 18 April 1890 is steld op 1 Januari 1894. Het vt genoemd kon. besluit te handha Men schrijft aan het Dagblad v. Z.-H. Ik bevond mij gister-middag te 2 uren aan het strand te Scheveningen. Op een kwartieruurs afstand, in de richting Loosduinen, bemerkte ik een dame met een kind en nog een eindje verder een man. Ik meende waar te nemen, dat ge* noemd kin 1 onophrudelijk, al springende langs het strand, de zeemeeuwen aan het voederen was. Dadelijk grijp ik naar mijn verrekijker en zie, wat een verrassing onze jeugdige koningin staat voor mij, vergezeld van een Hofdame en een lakei. Vrooi ijk huppelde Zij langs het strand, trots den hevigen wind, telkens weg springende als woeste golven het ruim0 strand naderden. Na ruim een kwartier zoo vrij, zoo v rooi ijk, zoo recht kinderlijk aan strand gespeeld te hebben, begaf H. M- zich weder naar Haar rijtuig. Vlug wipte H. M., gekleed in marinecostuuin- de open landauer in, en voort rolde h0t Koninklijk rijtuig langs het Vervel" schingskanaal weer stadwaarts. i Bij de Staatsspoorweg-Maatschappij b0' staat het plan, om aan het personeel) dat met primo Januari 1891 op de io1' nimum bezoldiging werd gebracht er. ver volgens bovendien verhooging ontving) niet reeds met 1 Januari 1894 verhoo ging toe te kennen, maar eerst nadat sedert die laatste verhooging drie jaar zal zijn verloopen. Naar aanleiding van de bekeering vj*nr mevrouw de douarière gravin van B) landt-Massow en haar zoon t°t 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2