y Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 3 Januari 1894. No. 4779. bureau ^otexztvaat 89. Boterstraat, E 39. algemeen overzicht. Het BUREAU van de Nieuwe Schiedamsche Cou- Va*it is verplaatst naar Feuilleton. *>E moorh IN HET BOSCH. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2 Januari '94. Onder sombere voorteekenen treden wij jaar 1894 in. Heelt het begin van 1893 sc^ ^anama" e" Bankschandalen te aan- uwen gegeven, aan iiet eind van den do SCllei(*etl jaarkring werden wij verontrust ut ^6 herhaalde geweldige aanslagen der a"ai chisten. Under het schrikbewind van let dynamiet neemt het jaar 1894 een aan- Vai,S- He geweldige aanslagen van Parijs en Barcelona hebben schrik en beroering gebracht in onze Europeesche maatschappij. n toch heett het moderne Europa daarbij slechts geoogst wat het gezaaid heeft. He tniskennmg van elk geestelijk en were.dlijk kezag> heeft zich van de hoogere standen een weg gebaand naar de lagere klassen. met het ongeloof en de twijfelzucht zijn t*6 ontevredenheid en de revolutiegeest on der de groote massa gekomen. Zij zijn het die den arm gewapend hebben van den boos- Wlc'it, die te Parijs zijn moordtuig onder de Sekozenen des volks wierp, en van den el lendeling, die te Harcelona de schouwburg bezoekers door het. moordend lood deed ■kieven. Naast deze bedenkelijke verschijn selen, die ons op het voortwoekerend ver dei f onzer hedendaagsche maatschappij wij- 4en, zien wij andere sombere voorteekenen, ^elke ons met vrees voor de toekomst ver- vhllen. Besmettelijke ziektencholera en 'hlluenza, teisteren een groot deel van Europa. Hierin voorzeker toont zich de '"achtige hand van God, die de verdoolde 'neiischheid tot haar meerder heil, Zijne rechtmatige wrake doet gevoelen. Komen Naar het Franseh van Raoul de Na very. 2) Wat geld aangaat, zeide de jongste ah de twee mannen, gij weet wel, dat ik Qat niet heb. Ba«J ^6n wer'tt om 'let te verdienen, zeide v Welk een ellendige belooning ont erf1 men voor een geheelen dag zwoegens, ban nog, ik kan niet altijd werk vinden. Baar tegenover staat, dat men bij som- ka?6 dorpsfeesten heel aardige verdiensten verkrijgen. orn h ^00 nu en ^an een onnoozele kroon helpet VGe t6 ^oec'en een herbergier te lam, Zonder te rekenen, voegde Basile er t0e?Zfam aan toe, dat het geluk en het kan 1 een handje helpen. Een ruiter zyn geldtasch verliezen, ot iemand kan de verdwaasden en verblinden door de be denkelijke teekenen des tijds onderricht, tot inkeer, dan is er voor de hedendaagsche maatschappij nog heil te verwachten, dan zullen de wonden die haar door eigen roe keloosheid geslagen zijn, worden geheeld en mogen wij een tijdperk van herstel en ver ademing verwachten. Geve God ons, nog in den loop van hef nieuw begonnen jaar, den aanvang van dit lang verbeide tijdperk te zien Een bemoedigend verschijnsel bij al wat ons in dezen veelbewogen tijd verontrust, is de vruchtbare werkzaamheid van onzen roemrijk regeerenden Paus Leo XIII, die van uit het eeuwige Rome de geheele wereld overziet en tot in zijn hoogen ouderdom zijne groote gaven en talenten tot heil der Kerk blijlt aanwenden. Hij, de groote Paus der negentiende eeuw, wanhoopt niet. Op het Kerstfeest heelt hij nog zijn volle ver trouwen in de redding der wereld uitgespro ken. Onder de leiding van dien grooten veldheer trekken de goedgezinde en behou dende elementen uit alle volkeren, door hem onder de vaan des kruises geschaard, op tegen de kwade bestanddeelen uit alle na tiën, die onder de banier van Satan het rijk Gods bestoken. In vertrouwen op onzen grooten voorgangér in den strijd, gaan wij dan ook den nieuwen tijdkring in. Zijn veldheerstaf voert ons op den weg ter over winning zijn woord toont ons de middelen ter verbeteringzijn voorbeeld wijst ons den weg ten heil Te betreuren is het zeker, dat velen naar het onderrichtend en vermanend woord des Pausen zoo weinig luisteren. Had het mo derne Italië dit meer gedaan, het zou niet in zoo hoogst treurige omstandigheden zijn gekomen, het had dan ook niet zulke verre gaande ongeregeldheden te beteugelen ge had als zich in de laatste weken op Sicilië voordeden. Naar luid der laatste berichten is de toestand op Sicilië thans vrij bevre digend de kalmte wordt er niet meer ver uit zijn rijtuig vallen. Als dan een voorbij ganger de tascb opraapt of den gevallene weder op de been helpt, dan ontvangt hij gewoonlijk een goede belooning. Hat gebeurt zelden, zeer zeldenzeide Ru fin. Behendige lieden grijpen de gelegen heid niet alleen aan, zij helpen die een weinig. Wat wilt gij zeggen? Gij hebt Magny nooit het geld terug gegeven, dat hij verloor op den weg tus- schen het dorp en Vitré, en Janet was zoo arm als Job, nadat gij wel zoo goed waart geweest hem weder op den bok te hebben geholpen. Zoudt gij denken. Ik heb het gezien zeide Basile. Op een toon, dien hij trachtte zoo natuur lijk mogelijk te doen klinken, antwoordde Rufin Waarom bergt Magny zijn geld ook niet beter weg en waarom slaapt Janet, in plaats van op zijn paarden te letten. Maar wat ik niet begrijp is, dat gij mij nu eerst over die kleinigheid spreekt, na die reeds zoolang te hebben gekend. Ik wachtte op een gelegenheid en wilde stoord hier en daar wordt het gerooide en vernielde weder op zijne plaats gebracht. Zjj die zich aan plundering en geweldple ging hebben schuldig gemaakt, worden ge arresteerd en de troepen patrouilleeren allerwegen, zoowel in de centra van verkeer als daar, waar ten plattelande nog ongere geldheden worden geducht. Natuurlijk heerscht er op sommige punten nog enorme gisting en komt het zoo nu en dan tot kleine uitbarstingen, maar van bepaalde rustver storingen van ernstigen aard, valt met te gewagen. Toch doet de rust, die thans op Sicilië heerscht, denken aan het vuur, dat smeult onder de asch. In de beruchte zaak van Aigues-Mortes wordt thans te Angoulème het proces ge voerd. Zooals men weet, kwam het te Aigues- Mortes tot bloedige hotsingen tusschen de Fransche en Italiaansche werklieden, welke aan verschillende Italianen het leven kost ten. Eene geweidige opschudding was daar van het gevolg en in Italië werden vele anti-Fransche demonstratiën wegens het gebeurde gehouden. Het proces wekt na tuurlijk in beide landen, die toch al niet op al te goeden voet met elkander staan, groote belangstelling. Bij het verhoor verklaarden de Fransche beklaagden, dat het de Italia nen waren, die de Franschen het eerst aan gevallen hebben onder het roepen »Weg met Frankrijk! Leve Italië De kanton rechter, die bij de onlusten ter bemiddeling tusschenbeiden komen wilde, getuigde, dat de Italianen op zeker oogenblik eene zoo dreigende houding hadden aangenomen, dat de kommandant der gendarmes orde wilde geven om te vuren, hetgeen hij (kanton rechter) echter voorkwam. Bij het verdere verhoor erkenden verscheidene gendarmes de identiteit van eenige beklaagden doch zij verklaarden niet nauwkeurig te kunnen zeggen, in hoever dezen hadden deelgeno men aan de mishandelingen der Italianen, daar de verwarring te groot was. Ver scheidene bladen h'ebben zich geërgerd zeker zijn van mijn man, zeide Basile op scherpen toon. De onuitgesproken bedreiging, welke in deze woorden lag opgesloten, deed Rufin rillen. Er heerschte enkele oogenblikken stilte. Basile scheen er genoegen in te scheppen de onrust van Rufin langer te doen duren. Na eenige oogenblikken hernam hij Ik heb het u reeds gezegd, ik wachtte op een gelegenheid.Gij bezit geen tehuis en hebt geen geld, en toch verleen ik u, een armen herbergier, een groot crediet. Ha ha arm riep Rufin uit. Betrekkelijk Welnu, ofschoon gij op het oogenblik geen rooden duit bezit, ben ik er zeker van, dat gij mij betalen zult.Zoo noodig zou ik u zelfs geld dur ven ieenen. Hebt gij mij een voorstel te doen vroeg Rufin. Mogelijk wei. Als ik laat werken, dan weet ik ook het werk te betalen. Gij kent geen vooroordeelen en alleen de maréchaus sees boezemen u een heilzamen schrik in. Buitendien zijt gij zoo sterk als een reus. Als ik uw armen en vuisfen had, dan zou ik niet aan iemand de zorg voor mijn wraak over de aanwezigheid van den Italiaanschen consul-generaal te Marseille bij het verhoor. Zij willen daarin eene beleediging zien voor de Fransche rechters, in wier onpartijdig heid hij of de Italiaansche regeering die den consul gelastte het proces te gaan bij wonen, weinig vertrouwen stelde. De consul- generaal heeft zich nu naar den prefect be geven aan wien hij verklaarde, dat hij en kel en alleen gekomen was, om zich te ver gewissen of de Italiaansche arbeiders mis schien te kort waren gekomen in de plich ten, die de Fransche gastvrijheid hun had opgelegd. Eene andere opvatting van zijne aanwezigheid te Angoulème berust op niet den minsten grond. Nader wordt bericht, dat alle beschuldigden in zake de gebeurte nissen te Aigues-Mortes zijn vrijgesproken. De Figarohet bekende cameleontische blad van Parijs, maakt een sensatie-artikel bekend met twee documenten, die geschikt zijn om de Panama-zaak weder op te rake len. Daarin wordt aangetoond, dat Corne lls Herz en baron Reinach medeplichtig zijn geweest ter zake van gelden toebe- hoorende aan de Panama-maatschappij. In draadberichten uit Londen wordt ge meld, dat de vermaarde Atrika-reiziger Baker overleed aan een hartkwaal. De negenmaandsche opgave omtrent de ont vangsten der Britsche schatkist, geëindigd op Oudejaarsavond, toonen eene verminde ring aan van 2.058.000. De zegelrechten alleen verminderden met 1.279.156. Naar men uit Athene bericht, is aldaar 11. Zaterdag een ontplofbaar voorwerp ge vonden op de stoep van het gebouw der Volksvertegenwoordigers. Het is ontploft. Maar het schijnt nog al onschadelijk te zijn geweest. De Kamer heeft de zitting voort gezet. Volgens bericht uit Madrid heeft de Koningin-Regentes op voorstel van den minister-president een besluit geteekend, waarbij aan Frankrijk, Oostenrijk, Duitsch- land, Denemarken, Engeland en Italië het overlatenmaar gij weet het, een kind is mij de baas. Ik ben kromgegroeid en kreu pel ik kan een plan ontwikkelen, doch de kracht ontbreekt mij om het ten uitvoer te brengen. Wilt gij u dan over iemand wreken Ik draag Marcel Trézek een doode- lijken haat' toe. Verstaat ge, doodelijk Waarom Hebt gij verstaan, wat hij tot zijn vader zeide Ongetwijfeld. Hij gaat Genoveva ten huwelijk vra gen welnuik wil niet, dat hij haar zal huwen, omdat ik diezelfde Genoveva tot vrouw begeer. Gij? Ja, ik, de eenoogige en kromme Basile, ik zal de echtgenoot van dat schoone meisje zijn maar daartoe is het noodig dat Mar cel verdwijne. Dat is eenvoudig een moord, dien gij mij voordat, zeide Rufin. Ik geloof niet aan uw gemoedsbe zwaren, antwoordde de kromme ik zal uw oude schulden betalen en u honderd kronen schenken, als gij hem op den door mij te be palen tijd ti eft.Daarna verlaat gij het land

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1