Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. conventioneel tarief voor den invoer hunner voortbrengselen wordt toegestaan, als gevolg van de door Spanje met Zwitserland Zwe- 'den-Noorwegen en Nederland gesloten han- delstractaten, die op 1 dezer in werking treden. Volgens de jongste berichten uit Rio de Janeiro hebben de aanhangers der regee ring het eiland Mocarigue genomen. Admi raal Saldanko heelt gedreigd bij een nieu wen aanval van Peixoto de stad te zullen bombardeeren. De diplomatie heelt geëischt, dat zij vier-en-twintig uren van te voren zal worden verwittigd. Schiedam, 2 Januari 1894. In den avond van Oudejaarsdag is alhier ingebroken ten huize van den timmerman Bast. Van den Berg aan de Dwarsstraat alhier. De bewoners, die ten ruim 12 ure te huis kwamen, vonden de woning aan de achterzijde opengebroken. Spoedig bleek het, dat er eenig geld en een zilveren hor loge werd vermist. De zaak is in onderzoek bij de politie, doch tot heden is het nog niet gelukt den bedrijver van deze wan daad te ontdekken. Zaterdag-nacht is er ingebroken bij den broodbaker G, T. Schuiten, in de Roent- genstraat no. 102 te Rotterdam. De dief verschafte zich toegang door eene deur ruit te verbrijzelen, waardoor het hem mogelijk werd de deur aan de binnenzijde te openen. Na den winkel te zijn doorge gaan, bracht hij een bezoek aan eene boven kamer, waar de bakker en diens vrouw sliepen. Deze laatste, door het gerucht gewekt, maakte alarm, waarop de inbreker de vlucht nam, medenemende een gouden horloge, dat hij uit het vest van den bakker genomen had. Zondag-ochtend zijn in het vooronder van het kraakschip De Goede Verwachting, lig gende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, door kolendamp gestikt gevonden de 11 en 14-jarige zoons Van der Wouden. De oudste zoon had om zich te verwarmen, bij het schrijven van eenen nieuwjaarsbrief aan zijne ouders, eene stoof met eene brandende briket naar het vooronder medegenomen en daarna het luik gesloten. Na het schrij ven van den brief is hij met zijnen broeder gaan slapen. Den ln Januari 1894 was het vijftigjaar geleden, dat de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant te Rotterdam werd opgericht. Te dezer gelegenheid werd aan den stich ter van het blad, den 78-jarigen oud-direc teur Henricus Nijgh, door allen die, in welke betrekking ook, vast aan de N. R. Ct. zijn verbonden, een huldeblijk aangeboden. Het portret van den heer Nijgh, door den Rot- terdamschen portretschilder Wijlacker ver- Ik moet vijfhonderd francs hebben, zeide Rufin. Gij zult ze hebben, antwoordde Basile. Beide" ellendelingen zwegen eenoogenblik. In de verte hoorde men een heldere stem een liedje zingen. Ongetwijfeld zong de reiziger, om zoo doende gemakkelijker te loopen. Weldra zagen Rufin en Basile een man aankomen die een zwaar pak op den rug droeg. Toen hij voorbij de twee schelmen kwam, maakte Basile een beweging van verrassing. Het is Louis de marskramer, mom pelde hij. Deze liep vlug en bereikte weldra de wonmg van de Trézek's, waar hij aanklopte. - Laat ons naar onzen waarnemingspost terugkeeren, zeide de kromme. Basile en Rul in klommen op een hoop puin en be vonden zich nu ter hoogte van het venster. Van hier uit konden zij nu alles zien en hooren. foen hij de stem op den weg hoorde, verhelderde een glimlach het gelaat van Claude rrezek, en toen men aan zijn deur fjtopie, uitte hij een vreugdekreet, ging de deur openen en reikte den marskramer beide handen. vaardigd, werd den hoogbejaarden jubilaris vereerd, vergezeld van eene oorkonde, waarin het vijftigjarig bestaan wordt herdacht. Behalve dit blijk van hulde ontving de heer Nijgh van verschillende zijden tal van bloemwerken en kwam een groot aantal belangstellenden hem gelukwenschen. Des morgens hield, nadat aan de leden der redactie en administratie namens de courant een souvenir was aangeboden, de heer J. C. Nijgh, de directeur-uitgever, op de zetterij tot het vereenigde overige per soneel een hartelijke toespraak, waarin hij de afgeloopen 50 jaren herdacht. Nadat aan ieder van het personeel, naar mate van zijne dienstjaren, een geschenk in geld was uit gereikt, werd namens het personeel door den eersten meesterknecht der zetterij, A. van den Bosch, in hartelijke bewoordin gen dank betuigd. Ook directie en redactie der courant ont vingen tal van blijken van belangstelling in verschillenden vorm, zoowel van correspon denten en medewerkers, als van directies en redacties van andere bladen en van par ticulieren. Gedurende 1893 zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen voor Rotterdam 4364 stoom- en 400 zeilschepen. Voor Vlaardingen was bijeengenomen het getal 70 en voor Maassluis 24. Via Dordrecht en Alblasserdam kwamen dit jaar 34 zee schepen te Rotterdam aan. In 1892 kwamen langs den Nieuwen Water weg binnen 4224 stoom- en 440 zeilschepen. Hieronder niet inbegrepen de visschers- vaartuigen. Niettegenstaande het ijs nauwelijks eenige centimeter dikte had, begaven zich gisteren op den Kralingschen plas enkele waaghalzen om schaatsen te rijden. Het gevolg was dat twee jongens er door zakten en slechts met moeite door het toewerpen van planken en eene lijn werden gered. Reeds gisteren eischte het ijs te Hillegers- berg zijn eerste offer. Drie jongens reden schaatsen op den Bergschen plas, waar giste ren nog de eenden zwommen. Zij ontvingen waarschuwingen tegen het gevaar, doch wezen die met verachting af. Helaas, het ijs brak, een hunner, een jongen van 15 jaar, verdronk. Te Overschie worden pogingen aangewend eene afdeeling van het Werkliedenverbond Patrimonium" op te richten. Binnenkort zal een spreker worden uitgenoodigd. VLAARDINGEN. Op het oogenblik zijn hier 4 pokkenlijders in behandeling en in de aangrenzende gemeente Vlaardingen Ambacht 2. Het verloop der ziekte schijnt bij alle patiënten tot heden nog al gunstig te zijn. Deze drukte die hartelijk. Ha 1 mijn beste Louis, dat is een aan gename verrassing zeide de klompenmaker, den stok van den reiziger in een hoek zet tende en hem helpende om het zware pak van zijn rug te nemen. Ik wachtte u in het geheel niet vóór de kermis van Vitré, en de hemel weet, hoe lang mij de tijd valt tusschen twee bezoeken. Gaat het goed En uw dochter Douce - Wij zullen straks over mijn dochter spreken ik zie Marcel niet. Hij is naar de Wilgenhoeve. Is er hier geen nieuws Ja, er is nieuws, veel nieuws, Louis. Gij zegt dat op zulk een treurigen toon, dat. Straks heb ik geweend. Gij, Claude Eu Marcel is de oorzaak van dat ver driet. Maar ik ben daarom niet boos op den armen jongen. Doch ik had een andere toekomst gedroomd. Toen wij trouwden, Louis, kozen wij, gij de dochter van een door hagelslag en brand 'geruineerd land bouwer, en ik een wees, die niet wist waar- het hooid neer te leggen, terwijl nu Mar cel Genoveva Chérau tot vrouw verlangt. De Koninginnen ontvingen gisteren-na- middag te 1 uur ten paleize te 's-Graven- liage ter aanbieding van gelukwenschen met het nieuwejaarde leden van het Ci viele en Militaire Huis der Koningin-Wedu we-Regentes den hofkapelaan en den lijf arts van 11. M.de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, en de hoofden der hooge staatscolleges. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal bij hare wederbijeenkomst op 9 dezer dadelijk behandelen het wetsontwerp betref- tenue de lijst der hoogstaangeslagenen en dat houdende nadere bepalingen op den sui- keraccijns (aanslag beetwortel-suinerfabri- kanten). De heer Land, lid der Tweede Kamer, die ernstig ongesteld is geweest, neemt in beterschap toe. Hij mag dagelijks reeds eenigen tijd het bed verlaten. Door de antirevolntionairen in hethoofd- kiesdistrict Goes is de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman definitief candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Een landbouwer bracht ons het bericht dat er in de omstreken van Leiden land bouwers zijn, die 25 a 40 pCt. korting van hunne pacht hebben betaald." Als toelich ting vertelde de gemoedelijke man ons dat hij zelf tot die landbouwers behoorde en dat wij hier te doen hadden met eene eer lijke zaakmen had het maar eens gepro beerd in deze slechte tijden, in atwachting van 't geen de landheer zou doenberus ten in de mindere ontvangst of bijbetaling vorderen. (L. D.) Ten opzichte van de spoorwegbeambten, die betrokken zijn geweest in het ongeval op 26 Nov. 11. aan de brug over den Omval te Amsterdam, is door den directeur-gene raal der Exploitatie-mij. beslist, dat de hoofdconducteur zal worden ontslagen, de conducteur zal worden teruggesteld, en de dienstdoende brugwachter in een andere betrekking zal worden geplaatst, terwijl omtrent het lot van den machinist eerst na diens herstel eene beslissing zal worden genomen. Onder de verschrikkelijkste onheilen Donderdag door den mist te Amsterdam veroorzaakt, behoort de dood van me- juffr. Van der Tak, de adjunct-directrice van het gesticht van de Vereeriiging tot Opbeuring van boetvaardige gevallen vrou wen, bij de Raampoort, en van twee der meisjes. Met haar vieren zouden zij Donder dagavond naar het Kerstfeest gaan, maar door den zwaren mist misleid, hepen alle bij de Raampoort in het water Een van de meisjes werd dadelijk gered, maar mej. Tak vond met de twee anderen den dood in het water. Zondag-avond zijn twee lijken op gehaald, Maandag morgen het derde. Komaan, zeide Louis, de kinderen brengen altijd de plannen der ouders in de war. Onze wenschen waren verstandiger, beste vriend.Wanneer ik mijn goede, lieve Douce aankeek, dacht ik »Miin roosje zal voor Marcel zijnde tijd van rusten breekt aan voor Claude en voor mij weldra zullen wij nog slechts een enkel huisgezin vormen." Douce sprak mij dik wijls over Marceleens vroeg zij mij of hij geen verloofde had; zij had een levendige herinnering bewaard aan hun vluchtige en zeldzame bijeenkomsten... Twee dagen ge leden ging ik naar de stad, nam bij den notaris al mijn spaarpenningen op, borg die in mijn mars, en ik sloeg den weg in naar uw woning.... Ik wilde tot u zeggen Vraag Marcel, of hij de man van Douce wil worden Maar het is dwaasheid, dat grijsaards plannen maken de kinderen storen er zich niet aan, en daarmede is alles ge- zegd. O mijn vriend I riep de klompenmaker op smartvollen toon, wat gij droomdet en Douc" wenschte, het was ook mijn vurigst verlangen.De keuze van Marcel be droeft mijniet dat Genoveva niet braaf zou zijn, doch de oude Chérau is gierig en Gisteren-ochtend werden uit de Prinsen gracht bij de Lauriergracht en aan de nieuwe groentemarkt bij de Kinkerbrug de lijken opgehaald van twee vrouwen. De 20jarige dochter van een werkman der Maatschappij Nederland wordt sedert Donderdagavond vermist. Alle nasporingen zijn tot heden vruchteloos gebleven. Uit de Rozenstraat wordt verder nog een man vermist. Men vreest, dat hij indeLijn- baarisgracht geloopen is, waar gisterenoch tend zijn lijk gedregd werd. De Vereeriiging ter bevordering van het reizen in en buiten Engeland, te Londen gevestigd, heeft naar het Hbl. mededeelt- het plan opgevat een tochtje op schaatsen door Nederland te maken. Het reisgezelschap zal s-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Am sterdam, Zaandam, Alkmaar, Utrecht en Zwolle bezoeken. Te Amsterdam, dat door de Vereeniging »een der vroolijkste hoofd steden van Europa" genoemd wordt, zal men drie dagen blijven. Een bezoek zal ge bracht worden aan de vermaarde Nieuwmarkt op een Zaterdag-avond. Verder zullen de leden van het gezelschap in de gelegenheid zrjn op schaatsen Monnikendam en Marken te bezoeken en ook kennis te maken met het ijs van onze 's avonds zoo schilder achtig verlichte grachten. Wanneer de reis zal plaats hebben, is nog niet bepaalddat zal in de eerste plaats afhangen van de vorst. De thee-firma E. Brandsma te Amsterdam heeft voor haar afnemers een maand-kalender voor 1894 doen vervaardigen, welke meenig- een in zijn huiskamer gaarne een plaatsje zal willen geven. De Kon. Ned. Beiersch-bierbrouwerij en de Brouwerij Het Haantje te Amsterdam hebben reeds ongeveer 200 werkloozen aan het werk gesteld om ijs in hare kelders te doen opslaan. Hierdoor is tevens de schipperij gebaat, daar circa 200 schippers werk tegen hoog loon bekomen, die anders in dezen tijd van 'tjaar bijna niets te doen hebben. Er is tegenwoordig zooveel werk aan de Handelskade te Amsterdam, dat men de laatste dagen geen losse arbeiders langs de kade zag loopen. Anders vindt men er veel personen zonder werk, tot zij door deze of gene maatschappij of aan een der Veemen voor los aan den arbeid gezet worden. Aan al de maatschappijen en Veemen heerscht veel drukte en levendigheid. Aan den kop der Handelskade ligt een groote lading machinerieën op spoorwagens, die nog in schepen geladen moet worden. Bij de maatschappij «Nederland" wordt veel lading aangevoerd en vinden vele handen werk. Tegen een broeder van den verwonden socialist Geel en tegen zekeren Sehaaf, die verdacht worden den tweeden Kerstdag te wij zijn arm.Marcel moet minstens zes duizend francs medebrengen. Nooit zal hij weten tot welken prijs ik zijn gelnk koop want hij zal die som hebben, nog vóór den ondertrouw. Kijk, ziet gij dat gouden zegel met wapenen er op De graaf De Puymauroi gaf het mij, op den dag dat ik zijn leven redde met gevaar voor het mijne. «Onverschillig wanneer, zeide hij, dat gij mij komt vragen al wat gij wilt en mij dit zegel toont, dan zal ik trachten mijn schuld bij u in te iossen. Om de voor Marcel noodige zesduizend francs te krijgen, zal ik gaan bedelen, om den prijs van mijn bewezen dienst eri het bloedgeld gaan opeischen. Berg dat zegel in uw kast, zeide de marskramer, en ga niet uaar den graaf De Puymauroi. En het huwelijk van Marcel? Marcel zal trouwan met Genoveva. Louis drakte op een veer in den dubbe len bodem van zijn mars en nam er een portefeuille uit. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2