Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Donderdag 11 Januari 1894. No. 4785. l^ttrcan *g$otev$tvaat 39. algemeen overzicht. Fenilleto n. DE MOORD IN HET BOSCH. NIEUWE SGHIEDAMSBHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 10 Januari '94. blijkens berichten uit Brussel blijft het randende vraagstuk van de evenredige ver- egenwoordiging, waarvan het kabinet- eeinaert eene levenskwestie heeft gemaakt, 1J vo°rtduring nog onopgelost. De Com- ®ls®'e der Belgische Kamers, belast met het e 'en van een accoord tusschen den mi- tei'tei PreS'd0nt etl Achterzijde, zou gis- e^en nogmaals bijeenkomen. Men verwachtte w niet veel succes van deze derde ver datenn^' voora' niet, nu reeds gemeld is, ,le premier het voorstel der commissie v|aunnemelijk acht. Behalve het voorstel n De Moreau, die de evenredige verte kie °°r ëi[1g alleen op de provinciale ver- z'ngeri wil toegepast zien, zijn er nog an<lere voorstellen het eene, van den 6er Smet de Nayer, past de evenredige vertegenwoordiging toe 0p (je Kamer, maar a een 'n arrondissementen welke drie of PRIJS DER ADVERTENTIËN: -6 regelsf 0.60 Van 1- Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. meer afgevaardigden kiezen het andere, van en Leuvenschen afgevaardigde Descamps, ^ee 1 tot strekking, de herstemmingen af e schaffen en de evenredige vertegenwoor dig in praktijk te brengen, telkens dat v°lgens de bestaande kieswet een herstem ming noodig is. Beernaert heeft openlijk verklaard, het voorstel —De Moreau niet te unnen aannemen. Met het voorstel De met zou hij ongetwijfeld genoegen nemen maar de meerderheid der Commissie is er tegen. Beernaert heeft nog geen uitspraak &edaan omtrent het voorstelDescamps, maar het is bijna zeker, dat hij er zich tegen zal verklaren. Nieuwe formules zul ten dus gevonden moeten worden het is echter de vraag, of de leden der commissie, na de verwerping van het voorstel--Des camps, hunne taak niet als afgedaan zullen beschouwen. In dat geval zou Beernaert ontslag moeten indienen. Betreffende de botsing tusschen de Fran- sche en Engelsche troepen in West-Afrika, Naar het Fransch van Raoui, de Navery. 8) Toch is het zoo, hernam de rechter instructie. Luister, Claude toen men met betrekking tot Louis uw naam noemde, Slng er een algemeene roep op, om uw matheid en uw eerlijkheid te prijzen. 'J kwamen hier, eer om inlichtingen te vagen, dan om een schuldige te vinden, aar naarmate wij u ondervragen, stapelen e u beschuldigende feiten zich opeen. Douis komt des avonds bij u hij heeft dat E 6'" *or^u'n bij zich, en gij beweert, da U rï'1 beeft toevertrouwd, zonder arvoor eenig bewijs te vragen, zooals men h„„.,vrien(' een h'anc leent.En die man uw0„ 6en dochter, die hij op die wijze ten snrnt Voordeele benadeeltGij hebt ge en over de liefde van uw zoon voor deelde eergisteren de onder-minister van koloniën Buxton, in het Lagerhuis te Lon den mede, dat een nader telegram was ontvangen van den gouverneur van Sierra Leone. Deze dépêche bevestigt het reeds vroeger medegedeelde telegr am, maar geen bijzonderheden. Wat betreft de vraag, of het betreurenswaardig voorval plaats had binnen den kring van Franschen of Engel- schen invloed, gelooft de Regeering, dat het binnen de Er.gelsche gebiedsteer is geweest. Op dat punt en op andere punten wacht zij echter nadere inlichtingen, alvorens eene verklaring daaromtrent te doen. Uit de nadere bijzonderheden omtrent het bedoelde gevecht blijkt, dat de vergis sing van den Franschen aanvoerder zeer verklaarbaar was. Het was nog nacht, toen de Franschen het kamp overvielenbij het onzekere licht der maan hield .luitenant Maritz de witte veldtenue der Engelsche officieren voor de witte kleeding der Ara bische opperhoofden, die, naar hij meende, een troep Sofa's aanvoerden. De plotselinge overrompeling bracht een hevige verwarring in het kamp. De Engelschen schoten in de halve duisternis hun eigen aanvoerder, kapitein Lendy, en twee van hun eigen constabels dood. Dit wordt uitdrukkelijk geconstateerd in het rapport van den be velhebber der Britsche troepen in Sierra Leone. Uit dit rapport blijkt tevens, dat het aantal gesneuvelden kleiner is dan eerst werd opgegeven. De gesneuvelde Franschen werden door de Engelschen met krijgseer begraven. Naar uit St. Petersburg aan de Times ge meld wordt gaat de adjunct-minister Schis- kin, die in den laatsten tijd den minister van buitenlandsche zaken, Giers, vervangen heeft, naar Constantinopel als opvolger van Nelidofl, die naar Parijs wordt overgeplaatst ter vervanging van Mohrenhem. Deze wordt lid van den Raad van State. Een plaats vervanger voor graaf Schuwalofï te Berlijn, die Gurko te Warschau gaat vervangen, Genoveva Chérau.van een schuld, door den graaf de Puymonroi uit dankbaarheid jegens u aangegaanverklaar u daarom trent. Claude haalde uit de lade het geld van Louis en het zegel van M. De Puymonroi, benevens eenige geel geworden papieren. Eertijds heb ik den graat de Puymon roi van een wissen dood gered op mijn beurt kon ik hem vragen mij gelukkig te maken, daartoe was het voldoende, hem dit zegel en deze brieven, die hij mij vroeger schreef, te toonen. De rechter van instructie doorliep vluch tig de brieven en gaf deze toen aan den procureur. Zij bewijzen alleen, dat M. De Puy monroi u veel achting toedroeg. Wat het zegel betreft, gij schrijft het een kracht toe, die ongetwijfeld slechts in uw verbeel ding bestaat. Zeker is het, dat gij, niet in het bezit van eenig geld, Marcel naar de Wilgenhoeve zondt, na hem te hebben ver zekerd, dat hij binnen veertien dagen 6000 francs zou hebben. Hij zou die gehad hebben, mijnheer. Van den graaf De Puymonroi Zonder eenigen twijfel. schijnt nog niet te zijn aangewezen. Aangaande het lot der in de richting van Hartley Hill aan gene zijde der Oemnjati in Afrika, verdween kolonne van kapitein Wilson, is nog geen nader bericht ingeko men, dan dat van eenen inlandschen bood schapper, die verzekert dat, ten noorden van genoemden rivier onlangs 15 man der politie van Bechuanaland gedood zijn. Volgens berichten uit Madrid blijven de verwarde gemëente-financien steeds alle politiek verbitteren. Het vorige ministerie had er zijn val aan te danken, wijl de minister van Binnenlandsche zaken openlijk voor de van knoeierij verdachte personen partij had getrokken. Thans was opnieuw ontbinding van den gemeenteraad noodig geworden, maar de nieuw gekozen raad bevat al weder dezelfde elementen van ver deeldheid, terwijl de gemeentelijke ont vangsten gestadig blijven afnemen. Naar luid van nadere berichten uit Sicilië wil generaal Morra den opstand in het eiland, die voornamelijk in de agrarische kwestie zijn oorsprong vindt, beteugelen door de ge meente- en dominiale goederen onder de Siciliaansche boeren te wrdeelen, en daar voor een pacht in te stellen. De ontvang sten der tolrechten zijn in de maand December met 7 millioen verminderd. Maandag heb ben oproerlingen te Ruvo di Puglia bij Bari de accijnskantoren, het Raadhuis, het belas tingkantoor, het gebouw voor het archief en het casino in brand gestoken. Zij ver nielden voorts de telegraafdraden en braken de spoorwegrails op. Vervolgens vielen zij de gendarmes aan. Dezen gaven vuur 19 der oproerlingen zijn gearresteerd. Opmerkelijk is het, dat onder den drang van de ^tegenwoordige omstandigheden zelfs van liberale zijde stemmen opgaan voor de verandering van het eene Italië in een Statenbond. Zelfs een liberaal blad als de Gazetta di Ireviso maakt propaganda voor die verandering, en zegt, dat Venetië met evenveel en misschien nog meer recht Toen is Louis gekomen, en die heeft u het geld gegeven. Ja, mijnheer. Claude, zeide de rechter, besef goed het ernstige van uw toestand, en begrijp wel, dat alleen openhartigheid u kan helpen. Denk na, de wijze waarop gij dit alles ver klaart, is niet juist. Ik zal u zeggen, hoe, naar het mij voorkomt, gister-avond alles is gebeurd. Nadat gij enkele minuten met hem had gesproken, heeft Louis u gezegd, dat hij een betrekkelijk aanzienlijke som geld bij zich had. Hij moest gedurende den nacht reizen, misschien was hij bevreesd, en daarom heeft hij u verzocht de zeven duizend francs tot na zijn terugkomst voor hem te bewaren. Gij hebt [daarin toege stemd, het geld in de lade geborgen en Louis daarvoor een bewijs gegeven. Ik zie het papier en de inkt nog op de tafel. Gij zijt te zamen uitgegaan. Rondom u was het volkomen stil en eenzaam. Toen heeft een slechte gedachte zich van u meester ge maakt gij wildet u het geld van Louis toeëigenen. Gij hadt een mes, een stuk ge reedschap in uw zak, en snel, in den blinde, hebt gij toegestooten, om het bewijs van ontvangst te kunnen terugnemen. dan Sicilië zou kunnen opstaan onder den kreetweg met de belastingen De radicale Italia del Popoiodit artikel besprekende, zegt»Het is te voorzien, dat op die manier voortgaande, na de billijke eischen van Venetië, die van Lombardije Ligurië Tos cane enz. zullen komen. Dan zullen we eindelijk inzien, in welk een afschuwelijk en hinderlijk pantser wij ons verwrongen hebben met onze eenheid, die niet de natuurlijke vereeniging is van een volk, maar eene geweldige samenpersing strijdig met onze overleveringen, ons klimaat ons ka rakter en ons belang. Zoo spreekt een radicaal blad. De Katholieken zouden het niet beter kunnen gezegd hebben. Volgens een Reuter-telegram uit Rio Sa- neiro zou maarschalk Peixoto als president der Republiek ontslag hebben genomen. Te Londen is echter van dit ontslagnemen niets bekend. De Engelsche regeering heeft geen bericht dienaangaande ontvangen en de Braziliaansche gezant te Londen logenstraft het uitdrukkelijk. De zaken zouden overigens voor de republikeinen in Brazilië niet gun stig staan. Onder de bemanning van het smaldeel van admiraal Sandanhu hebben deserties plaats, terwijl er een monarchaal manifest is verschenen. In eene gisteren te New-York gehouden vergadering van directeuren van de Louis ville-Nashville spoorwegmaatschappij waren geen genoegzame leden op gekomen. De volgende vergadering zal aanst. Donderdag gehouden worden. De verwisseling van hypothecaire obligatiën van serie b van de Atchisons is zes maanden uitgesteld te reke nen van 1 December af. Te New-York blijven hardnekkige ge ruchten in omloop volgens welke er te Honoloeloe op Hawai eene bloedige botsing zou hebben plaats gehad. In den nacht zouden Amerikaansche mariniërs aan land gegaan zijn, terwijl Willis, de agent der Vereenigde Staten, genoodzaakt zou zijn geworden, heen te gaan. Op den terugweg naar uw woning ont moet gij de Veldmuis zij vindt uw voor komen zonderling, zegt, dat zij een groote vrees koestert en het voorgevoel heeft van een ongeluk. Mijnheer, vroeg Claude, die zoo bleek was gewerden als een doode, beschuldigt gij mij van den moord op Louis Kunt gij het bezit van de 7000 francs verklaren Ik heb op dat punt de waarheid ge sproken. Kunt gij verklaren, hoe een stuk ge reedschap, dat u toebehoort, gediend kan hebben als wapen voor den moordenaar? Dat kan ik niet, mijnheer.Er be staat hier een ontzettend geheim. Blijft gij ontkennen Of ik ontken Bij het graf mijner moeder en bij mijn eeuwige zaligheid, zweer ik, dat ik onschuldig ben. De vragen, die wij u hebben gedaan en uw antwoorden daarop, staan allen in dat proces-verbaal. Teeken onder aan de bladzijde. Wij zullen uw zoon ondervragen. Men voerde Claude weg, en Marcel werd binnengebracht. Wordt vervolgd.) 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1