Stads- en Gewestelijk Nieuws, werd Schiedam, 10 Januari 1894. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aange geven een zilveren rozenkrans in etui en een blikken kan met petroleum. Nader vernemen wij, dat ook de politie agent J. Heschlé, eerst sedert kort in dienst, in de redding der vrouw, die eergisteren avond aan den Noord vestsingel te water raakte, een werkzaam aandeel heeft gehad. Heschlé begaf zich tot aan het midden in het ijskoude water en bracht niet zonder moeite de vrouw op het droge. Jammer is het zeker, dat zijn menschlievend pogen aan het eind niet met den gewenschten uitslag werd bekroond. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds genoemde of die stukken wier inkomen uit de behan deling der daarbij betrokken onderwerpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken missive van de commissie voor het burger lijk armbestuur, houdende aanbeveling voor de benoeming van een lid in die commissie, ter vervulling der vacature wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 11. van den heer J. J. Vormer. Op die aanbeveling, waarmede B. en W. zich hebben vereemgd, zijn geplaatst de heeren 1. J. J. Vormer, 2. W. A. Hoek Jacsz.ter visie gelegd adres van directeuren der «Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, daarbij de aandacht vestigende op de ver ontreiniging der atmosfeer door onvolledige verbrandingsproducten, alsmede ter overwe ging aanbiedende een exemplaar van het iaatste rapport, dat over dit onderwerp in de vergadeimgen dier maatschappij is uit gebracht aangenomen voor kennisgeving bezwaarschrift van J. van Wingerden tegen zijn aanslag in de plaatselijke inkomsten belasting, dienst 1893; 94; hierop werd af wijzend beschikt, omdat het niet binnen den wetlelijken termijn is ingediend; adres van G. Diependaal te Amsterdam, in hoe danigheid van executeur-testamentair van wijlen C. Diependaal, alhier 22 November overleden, restitutie verzoekend van betaalde inkomsten-belastingadressen van P. van der Velden Czn. en J. van der Burg Czn., om restitutie van betaalde plaatse!, dir. bel. over 1893; al deze adressen werden ter behandeling in eene volgende vergadering ter visie gelegd. De later ingekomen stukken zijnvan B. en W. afschritt van hun besluit van 5 dezer houdende toekenning van pensioen aan de eervol ontslagen bedienden Her ste delijke gasfabriek G. Hoekwater, J. Stegman en H. J. Bakker; aangenomen voor kennis geving wat het pensioen van Stegman be treft, meende de heer De Groot, dat er een fout in de berekening was geslopen hieromtrent zal een onderzoek worden in gesteld adres van D. M. C. Nieuwhof en nog zes onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van panden gelegen aan den «Eersten Tuinsingel" alhier, met verzoek de kosten van gasverlichting dier straat voor het vervolg voor rekening der gemeente te nemenzich bereid verklarende de in die straat reeds liggende buizen voor gas- en voor waterleiding, alsmede de zich in die straat bevindende lantaarns, welke hun eigendom zijn, aan de gemeente af te staan terwijl de mede-ondergeteekende JHoek, eigenaar van gezegde straat, aan de gemeente tevens vergunning verleent in die straat gas- en waterleidingsbuizen enz. te doen leggen en daarin alle noodige uitgravingen enz. te doen ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergaderingadres van J. Feteris en nog 40 onderteekenaars, allen eigenaars of bewoners van panden gelegen aan de «Spoor straat," om hen evenals de bewoners van den Oostsingel, in de gemeente-gasver lichting te laten deelen terwijl de eigenaar van den weg. de heer J. ML van de Schalk, eene verklaring overlegt, waarbij aan de gemeente vergunning wordt verleend tot het opgraven van den grond in die straat, tot het leggen der buizen enz., ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering adressen van J. Tak, L. Wendt Co. en W. A. J. Wittkampf om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting voor panden die gedurende het jaar 1893 niet gebruikt of verhuurd zijn, als voren. Na behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen besloot de Raad, op voorstel van B. en W., om aan den heer Tijl in zijne hoedanigheid van hoofd van den cursus in moderne talen, boven zijne jaarwedde als zoodanig, eene belooning van f 40 per jaar toe te kennen, voor ieder wekelijksch les uur dat door hem aan die inrichting zal gegeven worden. Ten slotte deelden de Voorzitter nog mede, dat door B. en W. het recht van afslag aan de Zeevismarkt wederom is opge dragen om den pachter H.C. van Abshoven - dat met 1 Januari is ingevoerd een con trole op het innen van havengeld, brug- en sluisgelden door middel van couponsboekjes, en eindelijk dat de op 28 December 11. ge houden verkooping van boomen f889.50 heeft opgebracht, waarna de vergadering werd gesloten. De Zangvereeniging »St. Gregorius" gaf gisteren-avond de eerste uitvoering in dit seizoen voor een overtalrijk publiek, dat in de concertzaal van «Musis Sacrum" de be schikbare ruimte geheel innam. Een enkele blik op het program deed reeds aanstonds de aandacht spannen op hetgeen »St. Gre gorius" ons dezen avond zou te genieten geven. Waar toonwerken van Cherubini Mozart, Liszt en Weber worden uitgevoerd, worden zeker een meer dan gewone studie en toewijding van de uitvoerende corporatie vereischt. De uitvoering van deze klassieke nummers heeft voorzeker bewezen, dat het aan beiden bij de werkende leden van »St. Gregorius" niet heeft ontbroken. Na Cheru- bini's Pater Noster hoorden wij met ge noegen Liszt's Ave Maria. Vooral in dit zeer moeilijk toonwerk wisten de koren blijkbaar de bestaande bezwaren glansrijk te overwinnen. Maar nog meer in de uit voering van Max Bruch's Grass an die heilige Nacht trad de bijzondere geoefend heid van koren en solisten, vooral der jeug dige zangers, in 't licht. Mozart's Ave Verurn was voorzeker een aantrekkelijk nummer, dat zeer devoot zoowel door de jeugdige als de oudere zangers ten gehoore werd gebracht. Over 't algemeen werd het opge merkt, dat de sopranen tot zelfs in de hoogste tonen zoo helder en zuiver bleven. Hebben wij aldus voor de koren slechts woorden van lof, ook ten opzichte van de solisten moeten wij getuigen, dat zij ons bijzonder voldaan hebben. Met veel genoe gen hoorden wij mej. Johanna Seijn weder hare glasheldere zuivere stem en innemende voordracht, brachten de schoone nummers door haar gezongen, tot hun volle recht. Na Von Weber's Cavatine, bekoorde zij ons vooral met Schubert's Du bist die Ruh en met het jolige Mein Liebster ist ein Weber van Hildach. Ten slotte moest zij na Petri's Wiegenlied nog een bisnummer voor het opgetogen pubhek ten beste geven, waarvoor zij Het Breistertje van Hutschenruyter koos, dat zeer lief en gevoelvol door haar werd voorgedragen. Den heer H. P. Brinkman deed zich opnieuw kennen als een beschaafd zanger met een niet al te sierk geluid. Beter dan in Schubert's Erlkönig beviel hij ons in Faure's Charité en Gounod's Weih- nachten, welke beide laatste nummers met veel gevoel door hem werden gezongen. Na Verhulst's Dies Irae voldeed hij aan den algemeenen wensch naar een bisnummer door Nicolai's Spielmanslied ten gehoore te brengen. Een waardig slot van den schoo- nen avond was voorzeker de uitvoering van Ghristnacht van Ferd. Hiller. Ook in dit zware toonwerk toonde »St. Gregorius" over uitnemende krachten te beschikken. Koren en solisten kweken zich uitnemend van hün veelal moeilijke taak. Vooral het prachtige koor Preis dem Geborenen en het slotkoor Vergesst der Schmerzen jeden brachten het zeer verscheiden publiek in verrukking. Tot het welslagen der verschillende num mers heeft vooral bijgedragen de uitne mende begeleiding van den heer H. Veuge- lers, die zich vooral in het accompagnement der liederen als een uitstekend pianist deed kennen. Maar de eer Voor het schoone werk dat »St. Gregorius" gisteren-avond ten ge hoore heeft gebracht, behoort voorzeker allereerst te worden gegeven aan haren volijverigen directeur, den heer A. M. den Draak, die met zooveel ijver en bekwaam heid de studie van de moeilijke nummers heeft geleid. Moge »St. Gregorius," onder leiding van haren hooggeachten directeur, ons nog meermalen op zulk een schoonen avond vergasten 1 De strenge vorst heeft reeds veel invloed op het spoorwegverkeer te Rotterdam. Aan afzenders van vrachtgoederen worden reeds volgbriefjes uitgereikt en, indien de vorst nog eenige dagen aanhoudt, dreigt er gebrek aan materieel te ontstaan. NR. Ct.) De Gezondheidscommissie in den Raad. De behandeling van de ontwerp-verorde- ning regelende de samenstelling en den werk kring eener gezondheidscommissie was het meest belangwekkend incident uit de overi gens vrij eentonige raadszitting op gisteren, die grootendeels aan benoemingen was ge wijd. Reeds aanstonds opende de oud-wethou der, de heer Elzevier Dom, die in Juni 11. de vorige verordening hielp bestrijden, het vuur, door te vragen of deze commissie zou zijn een commissie van bijstand en of de ingediende verordening, geheel gelijk was aan die welke 4 Juni '93 werd verworpen. De Voorzitter antwoordde hem, dat hij bleef volharden bij zijne meening dat eene gezondheidscommissie slechts kan zijn een commissie van bijstand, dus een raadscom missie, en dat deze verordening in zóóver afwijkt van die welke in Juni werd behan deld, dat daarbij het ledental is vergroot. Deze beantwoording gat den wethouder Maas aanleiding het standpunt van het Da- gelijksch Bestuur in deze zaak uiteen te zetten. De Wethouders zijn het in dezen niet met den Burgemeester eens. Zegt de Burgemeester op de vraagis deze com missie een commissie van bijstand? ja, de Wethouders zeggen even beslist neen. Uit artikel 1 der betrokken verordening blijkt reeds, dat zij niet anders is dan eene advi- seerende commissie. Tot voor korten tijd vleiden zich de Wethouders, dat de Burge meester met hen in deze zaak zou samen gaan maar Vrijdag 11. had hij hun mede gedeeld, dat hij niet met het voorstel mede gingen bij aanneming art. 70der Gemeentewet zou toepassen. Desondanks hadden de Wethouders gemeend, toch het voorstel te moeten indienen, wijl hier van toepassing van art. 70 geen sprake kan zijn. Zij zou den het voorstel verdedigen en hoopten dat de Raad het zou aannemen. Pasi de Voor zitter dan toch art. 70 toe, dan zal men in Den Haag moeten beslissen, en zal door den Minister van Binnenlandsche zaken moeten worden uitgemaakt, aan welken kant hier het recht is. Voor de verdediging van het voorstel kon de heer Maas zich refereeren aan hetgeen hij reeds in Juni 11. had"betoogd. Debetrok ken commissie had toen in Den Haag de zekerheid verkregen, dat er tegen de aan hangige verordening geen wettelijk bezwaar bestond. Integendeel, bij ministerieele cir culaire was in 1856 de oprichting van com- missiën als hier bedoeld, aanbevolen. De Voorzitter antwoordde op de rede van den heer Maas, dat hij gemeend had, de bedoelde mededeeling in 'iet coll. van Dag. Bestuur te doen. Daar echter ook bewijzen van de tegenovergestelde meening kunnen worden aangevoerd, zou hij een artikel uit de Gemeentestem voorlezen. Volgens de Gemeentestem is de meening van den Voorzitter van Schiedam's Raad, dat eene gezondheidscommissie is een va5 commissie van bijstand en daarin alPel1 aadsleden kunnen zitting hebben, volkor>ie® juist. Tot staving van haar beweren beri^P de Gemeentestem zich er op, dat eene <Fr elijke verordening, als door de Schieda'" sche Raad behandeld, door den Raad va' Arnhem aangenomen, bij kon. besluit viJl- 24 Aug. 1892 was vernietigd. Daarop vroeg de wethouder Den Breefl1 of het bedoelde artikel in de Gemeentest edagteekend was uit Schiedam of uit andere plaats. De Voorzitter antwoordde, dat het onde het gewone redactie-gedeelte stond, dat het zeker niet van hem (den VoorZ'1 ter) was. De heer Den Breems antwoordde daaraf' dat hij naar het laatste niet gevraagd ha(' Maar de vergelijking met Arnhem ga9 mank, want daar betrof het eene gascotf missie, dus werkelijk een commissie v9f bijstand, maar hier geldt het slechts ee' commissie van voorlichting. De heer Van Erpecum merkte op, dat Gemeentestem niet op de hoogte was vil1' hetgeen hier in den Raad was gebeufrj Art. 54 der Gemeentewet, waarop het bl>" zich beroept, is bij de discussie in Juni heel vermeden. Hij meende der redac" van de Gemeentestem te moeten raden, 1>É verslag van de betrokken raadszitting iF; eens te herlezen, dan zou zij wellicht et1 ander oordeel uitspreken. De Voorzitter verklaarde te blijven vo'' harden bij hetgeen hij gezegd hadhij z°l' zich niet verder over de zaak uitlat6'1' Daarop werden de artikelen der besprok6'1 verordening door hem in behandeling ëe bracht. Bij artikel 1 stelde de heer Van Erpecu"| eene redaciie-wijziging voor, waardoor l'' commississie niet ten allen tijde, maar »Pl gewenscht" aan den Raad advies uit brengen. De Voorzitter verklaarde dat Burg. e('. Weth.of liever de Wethouders, het voorsF overnamen. Artikel 1 werd daarop met 1® tegen 2 stemmen, de heeren Schuurman e'! Knappert, aangenomen. Voor artikel 2 had de heer Van ErpecU'1' eene gewijzigde redactie, bepalende dat commissie zal bestaan uit zeven leden, waM j van minstens éen lid van den Raad en veriF' bij voorkeur" twee geneeskundigen, tWgl| beoefenaars der natuurwetenschappen, ee''| rechtsgeleerde en een bouwkundige. "1 leden, die geen gemeente-ambtenaren moge'j zijn, worden benoemd door den Raad, j bij elke vacature uit een dubbeltal zal kieze'1 j Ook dit voorstel zoo verklaarde de Vot» z;tter werd overgenomen door de lieert Visser, Maas en Den Breems. Na een korte discussie van de heeren W Erpecum en Maas met den heer Hoogefi\ dam, die zich met de uitdrukking bij voO'l keur" niet kon vereenigen, werd artikel L aangenomen met 13 tegen 4 stemmen. v Tegen stemden de heeren Schuurman, Knap'j pert, Dom en Hoogendam. De verdere artikelen, waarin bepaa'1 wordt, dat de leden voor 7 jaren benoeH1' worden en ieder jaar een lid naar den roost0' aftreedt, doch dadelijk herkiesbaar is, leden ten allen tijde hun ontslag kuniF1' nemen, zij eens in de maand vergaderen e< eens in het jaar verslag uitbrengen, werd^ zonder veel discussie aangenomen. Alleen vond de heer Dom het onbillijk dat de commissie verantwoording zou moete'' doen van de f 100.die haar voor ha1' huishouding worden toegestaanaldus 'i° van deze commissie gevraagd worden van de schoolcommissie niet gevergd word n.l. dat zij verantwoording zou doen iedere sigaar die ze rookt en elk glas WÜ dat ze drinkt. e>" Hoewel de heer Maas aanvankelijk de V' antwoording verdedigde en verklaarde men ze ook tegenover de schoolcomrniss zou willen toepassen, vereenigde de houders zich toch met het gevoelen van de 0j heer Dom schrapt. de verantwoording

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2