Dagbla tl voor Schiedam en Omstreken. J7de Jaarg. Vrijdag 12 Januari 1894. No. 4786. bureau *g$otex$txaat 89. algemeen overzicht. Feuilleton. *>E MOORD IN HET BOSCH. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 Januari '94. toestand van het eene Italië begint den dag meer bedenkelijk te worden. 6 oproerige beweging breidt zich voort- rend uit en bepaalt zich thans niet meer Sicilië. Zooals reeds gisteren werd ge beld, hebben ook te Ruvio in Apulië oproe- ®age tooneelen plaats gehad. Uit Custroüano, e§gio en Marcerata komen berichten van geregeldheden. Onder het geschreeuw Weg met de belastingenwierp de op- toeri Ook 8e menigte hier en daar de glazen in. q te Florence verwacht men opstootjes. P Verschillende plaatsen zijn manifesten UltgegeVen) waarin de soldaten tot oproer 01 l'en aangespoord. Te Rome is men met p°0(le vlaggen rondgetrokken en op het aubaldi-plein de politie met revolvers en °lken te lijf gegaan, waarbij een agent 'Werd doodgeschoten. De electrische draden ie ter verlichting van de hoofdwegen, het orso en de Via Nazionale, dienen, zijn door gesneden. Een eskader torpedobooten be waakt den onderzeeschen telegraafkabel tusschen Napels en Palermo. Intusschen hebben van Modena uit een Vljftal socialistische afgevaardigden een ma artest uitgevaardigd, waarin zij het volgende Zeggen: «Twee onzer begeven zich naaf Sicilië ten einde toezicht te houden Op de handelingen der regeering en het nemen ^an maatregelen van rechtvaardigheid te espoedigen. Wij doen een beroep op allen, 0ln energiek te protesteeren door middel Var> volksmeetings, ten einde een eind te 'naken aan de gewelddadige maatregelen, door de regeering voorgenomen, en aan het 'jdel verzet van onze onderdrukte broeders, i'en aanmanende hun krachten niet te ver gillen, die zij later noodig zullen hebben. Onder de ten huize van den socialistischen afgevaardigde De Felice in beslag genomen Papieren zijn cijfersleutels gevonden, waar- °or het mogelijk werd achter tal van plannen te Naar het Fransch van Raoul de Navery. 9) I"J het aanbreken van den dag verlieten e hrie vrouwen Closay. Niet ver van de Wilgenhoeve ontmoetten J verschillende groepen landlieden, die haar arK groetten. In het dorp was alle Va 0'i' ^es^aahf- Knechts, meiden, bewoners staa n(^'10even bespraken, voor de deur st®l'(1tmuis deed Bricolle vóór het Raadhuis (je Rtaan de naam van Douce werd onder Oij. V v T vil Woopi CilVull VV/A v* v w Ml e„ifn, e' het bloedige drama, dat had plaats Y„, fabij den Eik met het beeld. De bie .yerzarnelde menigte genoemd, en eer- me'maakte men plaats om het jonge dagS,je ^00r laten- Evenals den vorigen het ^18t 'Üh van Louis nog op een tafel; een V00r, '16t venster hangende gordijn wierp vooden gloed over het gelaat van den komen bedoelende organisatie der oproe rige elementen, bevordering van den op stand, exploitatie van de opgewondenheid enz. Ook zouden dépots voor wapens daar door bekend zijn geworden en is tevens gebleken, dat er een groot anarchistisch en socialistisch complot gesmeed werd over geheel Italië. De toestand is niet ongelijk aan dien welke de inneming van Rome in 1870 voorafging. Waarheen zal hij nu leiden Voor den Pauselijken Stoel in het midden van de oproerige beweging geplaatst, heeft de opstand oogenschijnlijk een bedenkelijk karakter. Intusschen kan hier het kwaad tot het goed leiden, en zal de Paus ook hier aan de bestaande moeilijkheden het hoofd weten te bieden. Nog dezer dagen heeft de groote Leo XIII weder tegenover Rusland zijn energie betoond. Volgens een nieuw bericht uit Rome aan den Weener Pol. Corr., heelt de katholieke bisschop van het Russisch diocees Tiraspol, Mgr. Zerr, Vrijdag in de audiëntie bij Z. H. den Paus getracht de houding der Russische autori teiten in zake de gewelddadige inbezitneming der kerk van Krosche, in Podolië, te recht vaardigen. Mgr. zou althans de berichten der Poolsche en Oostenrijksche pers als «overdreven" en «gedeeltelijk verzonnen" gekenmerkt hebben, en al zijn welsprekend heid hebben aangewend, om den Paus te weerhouden van het publiceeren eener ge reed liggende encycliek, waarin openlijk over de behandeling der Polen zou geklaagd worden. Langs indirecten weg was van den inhoud der Encycliek aan de Russische regeering kennis gegeven, maar de Fransche ambassadeurs te St. Petersburg en te Rome deden al het mogelijke om een breuk tus- schen Rusland en den H. Stoel nog af te weren. Onder dien invloed zond de Czaar den bisschop van Tiraspol naar Rome en drong ook kardinaal hampolla aan op uitstel der klacht. Van den anderen kant, zegt de zegsman der Pol. Corr., drong kardinaal Ledochowsky, prefect der Propaganda en doode. Douce knielde neer en bad tot dat de timmerman en de doodgraver binnen kwamen. Toen de kist gesloten werd, voerde men haar bezwijmd van daarmaar reeds kort daarna vond zij weder kracht genoeg, om den vader, die zij zoo had lief gehad, tot het kerkhof te volgen. Pastoor Rameau richtte enkele troostwoorden, tot haar en sprak van vergiftenis voor de schuldigen maar Douce hief het hoofd op en ant woordde den priester Als zijn dochter ween ik. Doch ik vergeef' niet als een Christin 1 Ik zal het slachtoffer wreken, en ik roep de wraak des Hemels at over het hoofd van den moordenaar 1 Meisjemeisjeriep pastoor Rameau uit, beurtelings naar de wees en naar Made leine Trèzek ziende. Ik vergeet niets en ik vergis mij ook niet, mijnheer de pastoor. Hier zijn een lijk en twee door smart gebroken vrouwen en ver van hier, in de gevangenis, twee mannen, die van den moord worden beschuldigd.Ik, de erfgename van den verslagene, ik sta borg voor de onschuld van Claude en Marcel. Zij stond op, en op den arm van Made gewezen aartsbisschop van Gnezen-Posen, op krachtige bescherming der katholieke Polen aan. Z. H. de Paus heeft nu mgr. Zerr belast, zijn protest tegen de bloedige gewelddaden van Krosche ter kennis van de Russische regeering te brengen. In de met den H. Stoel bevriende kringen heerscht de overtuiging, dat de thans nog door Frankrijks bemiddeling voorkomen breuk onvermijdelijk zal worden, als Rusland zijne houding tegenover de katholieke Polen niet verandert. Voor het hof van assisen te Parijs werd gisteren het proces tegen den beruchten anarchist Vaillant behandeld. Daarbij waren door de regeering uitgebreide maat regelen genomen ter beveiliging van de juryleden, die dreigbrieven hadden ontvan gen. Na de gewone formaliteiten ver klaarde Vaillant in den loop van het verhoor, dat hij van Paul Reclus 20 fr. had ontvan gen en 100 fr. van een inbreker. Hij ver klaarde verder, dat het zijn doel was ge weest alle afgevaardigden te l|-effen. Vaillant werd ter dood veroordeeld. Het is nu de vraag of dit vonnis in hoogste instantie zal gehandhaafd blijven. Volgens verschillende berichten breidt in Hongarije het verzet der Katholieken tegen de kerkelijk-politieke wetgeving der Regee ring, zich meer en meer uit. De tegen 16 dezer voorbereide Katholiekendag, welke allerkrachtigst het protest der bisschoppen tegen Weckerlé's ontwerpen zal ondersteu nen, valt natuurlijk geenszins in den smaak der vrijmetselaarspers, die dan ook steeds ijverig in de weer is om de socialisten tot manifestaties tijdens de vergadering op te hitsen, teneinde het Congres zoo niet te verhinderen, dan toch te bemoeilijken. Het katholieke dagblad Magyar Allam roept nu de katholieken op tot een demonstratie te gen de jodenzij zijn het die de brutaal heid hebben tot de socialistische betooging op te ruien en moeten dus ook voor de gevolgen aansprakelijk gesteld worden een leine steunende, verliet zij het kerkhof. Wat gaat gij beiden nu doen vroeg de Veldmuis. Ik keer terug naar Vitré, antwoordde Madeleine. De zoon van mijn meesteres is advocaathij zal mijn vader en mijn broe der verdedigen. En gij Douce Ik roep uw gastvrijheid in tot den dag, dat het proces begint. Gij kent trou wens de toekomst, en uw raad zal mij helpen en voorlichten. Douce! Douce 1 ik heb geen macht tot het doen van mirakelen of voorspel lingen, maar ik zal voor u zijn het oog, dat ziet, het oor, dat hoort, het hart, dat lief heeft. Wij moeten elkander verlaten, zeide Madeleineik ben tot u gekomen, omdat Marcel's zuster u lief heeft, en gij Marcel bemint. En haar pakje opnemende, ging Made leine alleen op weg naar Vitré. Toen Madeleine de woning van mevr. Leguével bereikte, zaten de weduwe en haar zoon Antonin in de huiskamer, zich bezig houdende met hun plannen voor de toe komst. Ilinke anti-semitische afstraffing door het geheele land is dus wel verdiend. Toch hoopt de Germania, dat de katholieke Hon garen zich van zoodanige dadelijkheden ont houden zullen en liever de Loge en het daarmede vereenzelvigde Jodendom zullen beschamen door een buitengewone deelne ming aan het Congres. In het Lagerhuis te Londen heeft de minister Asquith gezegd, dat personen, die vechtpartijen blijven bijwonen, zelfs als onschuldige toeschouwers, voor de wet zoowel schuldig zijn als diegenen, welke feitelijk aan het rumoer deelnemen. De gezinnen van twee personen, die in September te Fea- terstone in de onlusten bij gelegenheid van de arbeidstakfng der mijnwerkers zijn gedood, hebben dus geen wettig recht op schadeloosstelling. Doch uit aanmerking van bijzondere omstandigheden zal het gouver nement onderzoeken ot aan die gezinnen en eenige der gekwetsten, bij wijze van grati ficatie, uit medelijden eene kleine vergoeding kan worden toegekend. Maar de motie- Auston, waarin vergoeding wordt geëischt, kon de minister niet aannemen. Die motie is daarop ingetrokken. Naar de Parijsche Matin meldt, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken een telegram uit Brazilië ontvangen, waarin het aftreden van president Peixoto wordt gemeld. Dit aftreden zal wellicht een einde maken aan den burgeroorlog. Wij zeggen wellicht, omdat het geenszins zeker is, dat nu de insurgenten niet onderling in con flict zullen komen. In zijn laatste manifest wordt door admiraal de Gama verklaard, dat het vorige monarchaal gekleurde manifest, niet van hem afkomstig is. Voorts noemt hij Peixoto een militair tiran het volk moet de Jacobijnen verslaan en een burgerrepu- •bliek op hechte grondslagen vestigen. Ten gevolge van dit manifest zijn velen van Da Gama's eskader gedeserteerd. Er bestaat dus wel eenige kans, dat de insurgenten zich zullen gaan verdeelen in monarchisten Plotseling werd de deur van de kamer geopend en Madeleine, bedekt met stof, met rood geweende oogen, het hart tot berstens toe vol, viel voor mevr. Leguével op de knieën. Red henred hen riep zij uituit liefde tot God, red hen Wat scheelt u, Madeleine Wie moet er worden gered? Weet gij het nog niet, mevrouw Heeft men u niets gezegd, mijnheer Claude, mijn brave vader, Marcel, mijn eerlijke broeder, zij beiden worden beschuldigd Louis, den marskramer, te hebben ver moord. Zijvroeg Antonin Leguével. Hoe, die twee gevangenen Dat zijn zij, mijnheer 1 Maar zij zijn onschuldigik zweer het ured henred hen Ik zal daartoe alles doen wat moge lijk is, arme Madeleine en ik ga al dadelijk mij overtuigen of ik hen reeds kan spre ken. Morgen zult gij hen, hoop ik, zien. Wees niet bevreesd. Wanhoop nietMijn moeder acht en bemint u. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1