Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. en republikeinen, die elkaar gaan bestrij den. De kansen op het herstel der monar chie zijn daardoor weer merkbaar gedaald. Te Buenos-Ayres loopt het gerucht, dat Aquidaban opniauw de baai van Rio Janeiro is binnengedrongen en de eilanden Mocan- gue en Engenho door de opstandelingen zijn hernomen. Men gelooft, dat er ernstige gebeurtenissen op handen zijn. Het plan der opstandelingen zou zijn, te Nickteroy te landen en de hoofdstad aan te tasten. Peixoto heeft maatregelen genomen. Er heerscht groote bezorgdheid. In diaadberichten uit Washington wordt gemeld, dat de hoofden der democratische partij aannemen, er noodzakelijkheid bestaat om de schatkist te versterken, maar zij zijn het niet eens over de wijze waarop dit ge schiede!) moet. Carlisle weigert obligatiën uit te 'geven zonder machtiging van het Congres. Schiedam, 11 Januari 1894. Heden-ochtend omstreeks negen ure is aan den Rotterdamsche Dijk nabij het Roode Hek een volgeladen spoelingkist, op weg naar Delftshaven, van den dijk gestort. De kist was geheel verbrijzeld, maar de voerman en het paard hebben geen letsel bekomen. Meermalen is het reeds gebleken, dat de brievenposterij ook brieven weet te bezorgen, waarop geen bestemmingsplaats voorkomt. Het volgende diene daarvan opnieuw ten bewijs Onlangs verzond iemand te R. een briet zonder de plaats van bestemming er op te vermelden. Na vele informatiën zooals bleek aan de keerzijde van het adres kwam de briet hier aan en werd hij aan den bedoel den persoon ter hand gesteld, nadat deze zijn naam en beroep had opgegeven. Dat de scherpzinnigheid der postbeambten dezen brief toch terecht bracht, zal zeker niemand verleiden de plaats van bestemming minder duidelijk aan te toonen, wijl het blijkt, dat het verzuim in ieder geval eene belangrijke vertraging in de bezorging ten gevolge had. In Bonfort's Wine and Spirit Circular van 25 Dec. 11. lezen wij het volgende voor Schiedam niet onbelangrijk bericht. De heer H. van Emden, Directeur van de »Bohlen" Jenever-Distilleerderij »Weesp"te RotterdamHolland bevindt zich thans in Milwankee-Wis bij de National Distilling- Company. Voor die Maatschappij heeft hij ingericht eene Hollandsche Jenever stokerij en fabriceert daar den beroemden »Bohlen"-Jenever en andere Hollandsche Jeneversoorten. Volgens zijne verklaring is de Jenever, welken hij aldaar aan de markt brengt, in alle opzichten volkomen gelijk aan dien welken hij gewoon was in Hol land te maken. Door het Bestuur van de R.- K. Lees- 1 vereeniging te Rotterdam gekocht het huis aan de Korte Hoogstraat tegenover de Pas sage, tot voor korten tijd bewoond door wijlen mevr. de weduwe Sleurs en in de 17e eeuw gesticht door den admiraal Aert van Nes. Het huis zal verbouwd en tot bovengenoemd doel worden ingericht. Het Nederlandsch-Belgisch Zouavencomité hoopt Zondag 21 Januari de 25-jarige her denking te vieren der eerste vergadering van Zouaven te Rotterdam. Dr. Schaepman zal bij die gelegenheid een feestrede houden. De Rotterdamsche Athletenclub Hercules is voornemens in 't laatst van Februari e.k. een nationaal concours te geven. Verschil lende prachtige medailles zullen daarvoor beschikbaar zijn, terwijl er waarschijnlijk ook kampioenschappen van Nederland zullen verwerkt worden. Ten aanzien der steeds toenemende be volking onzer stad is 't niet onbelangrijk op de volgende cijfers te wijzen. Zooals wij reeds mededeelen, bestond de bevolking van Rotterdam op 31 December 11. uit 228,596 zielen, dus uit 6,363 meer dan op hetzelfde tijdstip van het jaar 1892. Nagenoeg een eeuw geleden, in 1796, telde onze stad slechts 53,212 inwoners. In dat jaar was de bevolking van Amsterdam ongeveer vier maal grooter dan die van Rotterdam. In 1811 bedroeg de bevolking van Rotterdam 53,856 zielen, alzoo sedert 1796 slechts een vermeerdering van 651 zielen. In 1830 telde men hier 72,294 en in 1856 96,749 inwoners, alzoo een vermeerdering van 44,237 zielen in 60 jaren. In hetzelfde 60-jarige tijdvak (1796 -1856) vermeerderde de bevolking van Amsterdam slechts met 30,706 zielen. In 1853 was de bevolking van Amster dam bijkans driemaal grooter dan die van onze stad, en thans 40 jaren later, heeft Amsterdam niet meer het dubbele van ons bevolkingscijfer. (Rott. Nwsbl.) Maandag morgen werd ontdekt, dat in de villa Schoonoord, in het Park Honingen te Kralingen, eigendom van den heer A. P. W. van der Lugt, was ingebroken. Door het inslaan van een dakraampje moeten de inbrekers toegang tot de villa gekregen hebben. Vervolgens hebben zij noch deuren, noch meubels gespaard om hun inbrekers- werk voort te zetten. Alle ramen en vensters waren door matrassen en vloerkleeden ge barricadeerd, en op de slaapkamers vond men nog alle sporen van hun verblijf, het geen waarschijnlijk wei een paar dagen geduurd heeft. Het is ook zeer waarschijn lijk, dat zij daar een gedeelte der nachten in de bedden hebben doorgebracht. Bijna alles wat in hunne macht was, hebben zij medegenomen, zoodat de diefstal zeer be langrijk is. Nader is gebleken, dat uit de woning van den heer De H., in het Noordeinde te Kra lingen, waar dieven met een valschensleutel zijn weten binnen te komen, ook eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd zijn, die in eene gesloten kast geborgen waren. Uit Vlaardingen wordt ons geschreven In het nieuwe zaaltje van het in aanbouw zijnde R. K. Armengesticht was Zondag- avoud een kerstboom geplant en lagen de kleedmgstukken gereed om later in den avond aan de armen uitgereikt te worden. Gewoonlijk kiest de St. Elisabeths-Vereeni ging, van wie dat liefdewerk uitgaat daar voor den Zondag voor het H. Kerstfeest. Ook nu zou die gewoonte gevolgd zijn, ware het niet dat de heerscheride influenza enkele dames-bestuurderessen had aangetast en daardoor een uitstel noodzakelijk was ge worden. Nu het weder van verleden week heeft zeker de verwachting nog blijder ge maakt dan ze in de zachte dagen voor Kerst mis zou zijn geweest. Die dames hebben werkelijk eer van hun arbeid. De boom maakte een heel aardig eflect en was ruim voorzien van allerlei speelgoed voor de lieve kleinen. Het glanspunt was de stapel klee dmgstukken die onder de behoeftige ge zinnen zou verdeeld worden. Hoeveel maal zal de naald wel niet op en neer zijn gegaan om dien arbeid te verrichten. In het jaar 1893 zijn door de 12 dames der Vereeniging vervaardigd niet minder dan 503 stuks kleedingstukken ver deeld over de volgende rubriekenMan- nenkleeding, vrouwenkleeding, kinderklee- ding en beddegoed. Moge het der St. Elisa- beth-Vereeniging gegeven zijn nog zeer dikwijls de armen met een warm kleeding- stuk te verblijden De leden van de volgende afdeelingeri der Zuid-Hollandsche IJsvereeniging kunnen zich vrijelijk op elkanders banen bewegen, mits het bewijs van lidmaatschap duidelijk zicht baar dragende Afdeeling 's-Gravenhage, Leidschendam, Voorschoten, Stompwijk, Sassenheim, Lisse, Naaldwijk, Schipluiden, De Lier, Vlaardingen en Ketel. Omtrent de ontvangst van de Commissie voor de Arbeidsenffuête door de Koningin- Regentes deelt men ons nog het volgende mede In antwoord op het inleidend woord door den voorzitter der Commissie, Jhr. M. W. F. Rochussen, bij de aanbieding van het eindverslag gesproken, heeft H. M. aan den voorzitter dank betuigd voor den gewich tige arbeid, dien de- Commissie heeft ver richt. Daarna heeft II. M. zich tamelijk langdu rig met verschillende leden onderhouden en daarbij besproken enkele punten, waarover het onderzoek gelooperi heeft, en tevens de toestanden in de verschillende deelen des lands, alwaar sommige leden der Commissie wonen. In de afdeelingen van de Eerste Kamer is gisteren het onderzoek aangevangen van de Staatsbegrooting voor den dienst 1894. Met het oog op den tijd, welken het op maken der verslagen en regeeringsant- woorden vereischt, wordt de openbare be handeling eerst tegen het laatst van deze maand men noemt 29 Januari ver wacht. Deze stand der werkzaamheden maakt het twijfelachtig, of de Tweede Kamer in de eerste week van Februari zal kunnen bijeen geroepen worden. De oud-minister Geertsema, die ernstig ongesteld is geweest, is herstellende, maar zal vooreerst aan de werkzaamheden der Eerste Kamer toch nog niet kunnen deel nemen. De afgetreden Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, de heer Pijnacker Hor dijk, neemt, naar wij vernemen, niet deel aan de voorbereiding der stichting van een internationaal Koloniaal Instituut te Brussel. De «Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en Statistiek" zal in de tweede helft van dit jaar op nader te bepalen dag te Rotterdam een algemeene vergadering hou den. Aan de orde zijn gesteld de vragen: Behoort het beginsel der Armenwet, dat de burgerlijke overheid slechts bij gebleken volstrekte onvermijdelijkheid onderstand mag verleenen, te worden gewijzigd, en zoo ja in welken zin Door wie behooren de kosten der open bare armenzorg te worden gedragen? Ook thans weder zal het Bestuur, ter be vordering van de vruchtbaarheid der dis- cussiën, deze door vooraf gedrukte aan de leden rondgedeelde praeadviezen voorbe reiden. De praeadviezen over deze vragen, welke ongetwijfeld van klimmend actueel belang zijn, zullen worden samengesteld dooi de heeren G. H. Hintzen te Rotterdam, prof. dr. A. Kuiper en Hugo Muller te Amsterdam, en H. Pyttersen Tzn. te 's-Gravenhage. Waarschijnlijk zullen de praeadviezen om streeks Juni worden rondgezonden. De Fransche dagbladen uiten bittere klachten over »de Siberische koude," door den Ooostenwind in den laatste dagen in West-Europa overgebracht. Hieruit merkt de Haagsche Ct. op mag men opmaken, dat het bestaan van Siberië den Franschen bekend is, wat niet duidelijk bleek in het laatste jaar. De winkelbediende G. F., uit Oude-Wete- ring, die zich met den manufacturier v. d. L, en diens zoon, van daar op schaatsen naar Leiden zou begeven, is op de Wijde Aa plotseling door het ijs gezakt, waar hij aan een wissen dood is ontkomen, doordien zijne beide metgezellen door het uittrekken en toesteken hunner jassen, er in slagen mochten den drenkeling uit zijn netelige positie te verlossen. De klachten over vertraging van verzen dingen per spoor beginnen weer, en 't be treft niet altijd geheele ladingen, waarvoor licht materiaal te kort kan komen, maar ook kleinigheden. Iemafd verzond op 2 Januari per Staatsspoor uit Rotterdam zijn koffer naar Amsterdam. Per scheepsgele genheid in gewone tijden is zoo'n koffer er altijd binnen de 24 uren, maar nu men het spoor in den arm nam, moest't 9 Januari worden, voordat de koffer in Amsterdam was. De werkloozen te Amsterdam. Na de korte wandelingen van de 300 werkeloozen van en naar Constantia, waarbij niets bijzonders voorviel, hielden gisteren Wollring, Samson en anderen in genoemd gebouw redevoeringen. De eerste leverde een scherpe critiek op een hoofdartikel in het Nieuwsblad vooT Nederland van gisteren, dat niets dan leugens bevatte. Op aandrang van enkele sprekers werd besloten, dat Wollring persoonlijk den hoofdredacteur ter verantwoording zal uit- noodigen op aanst. Vrijdag op poene bij niet-verschijning voor een «vuile kwajongen" gequalifeerd te worden. Bij strooibiljet werd tot drukke opkom-t aangespoord om de mededeelingen aan te hooren over een gesprek, dat Geel had met de redactie van het Handelsblad. Door de commissie tot ondersteuning van werklooze ambachtslieden te Amsterdam is o. a. een gift van f 2000 ontvangen. In het geheel is tot heden ruim f 4000 ontvangen. De politie-agenten te Amsterdam die om de 14 dagen hun salaris kregen, zullen dit in het vervolg elke week ontvangen. Van allen zal per dag 3'/3 cent worden afge houden voor het pensioenfonds. Aan het eind van het Vondelpark te Am sterdam verdronk voor de oogen van velen, die geen hulp konden verleenen, een jonk man. Een huzaar, die zijn sabel in het ijs vastzette en daaraan een lijn bevestigde, poogde nog lang den drenkeling te bereiken, maar het was te vergeefs. Een uur daarna werd zijn lijk opgehaald. Naar aanleiding van ons (weersproken) bericht omtrent het verhuren van kinderen aan bedelaars te Amsterdam deelt De Maas bode nu mede dat dit ook te Rotterdam geschiedt. Het gewone tarief is 50 cent daags voor één kind en 75 cent voor twee kinderen. (Tijd.) Te Weesp heeft de Gemeenteraad beslo ten tot wijziging van het jongste Raadsbe sluit de heffing van een hoofdelijken omslag (onder de benaming van Inkomstenbelas ting), ingevolge aanmerkingen van Gedep- Staten, dat in artikel 7 van het besluit de invulling van beschrijvingsbiljet door den belastingschuldige verplicht wordt gesteld- Dit moet facidlatief worden gelaten, omdat in de verordening de inhoud van het biljet niet is opgenomen. Een bierhuishouder te Utrecht heeft in zijn gelagkamer een kaart hangen waarop te lezen staat«De ondergeteekende ver klaart geen vergunning te hebben, maar die een sigaar koopt voor zeven centenkrijgt een glaasje in de achterkamer op den koop toe". De man meende, dat er op deze wijze geen sprake kon zijn van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder ver gunning, en stond dan ook vreemd te kijken toen hij bekeurd werd. De postschipper van het eiland Wierin- gen naar de Van Ewijksluis heeft Zaterdag den weg over het ijs in korten tijd volbracht- Het was sterk en beloop baar. Toch werd uit voorzorg de vlet nog medegenomen i omdat het op een paar plaatsen niet geheel te vertrouwen scheen. Langs de Texelsehe kust heeft het ijs heel wat gekroden. Eenige schuiten, nabij den dijk bij Oost geankerd, hebben daardooi' belangrijke schade geleden. De visschers- bevolkirig aldaar ziet met groot verlangen uit naar een haven bij de Oostkaap, waar aan vooral des winters de behoefte steeds dringender gevoeld wordt. In sommige der noordelijke gemeenten van Friesland o. a. in Menaldumadeel en Het Bilt, heerscht de influenza in hevig® mate. Er zijn gevallen van geheele gezin nen, die aan de kwaal lijden. Met de in' gevallen vorst is de ziekte eer toe- dan afgenomen. Het ergste is, dat ze verschei' dene slachtoffers maakt, vooral onder d®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2