Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Zondag 14 Januari 1894. No. 4788. bureau 1$otex&txaat 89. TWEEDE BLAD. algemeen overzicht. Vervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: 4 oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: -6 regelsf 0.60 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Van 1- Elke gewone regel meer. 13 Januari '94. j ellendige toestand, waarin het eene he sinds lang verkeert en de oproerige 6vveging die zich over het geheele land h.hbreidt, hebben opnieuw de vraag doen riJzen of het voor de Katholieken geen zaak Was aan de verkiezingen te gaan deelnemen, "einde in den onhoudbaren toestand ver- e ei'ing te brengen. In verband met deze ^yNV|chtige vraag komt in het Journal des een merkwaardige correspondentie lit Rome, waarin men het relaas vindt een onderhoud dat de correspondent voor van |het »een hooggeplaatst kerkelijk persoon" Het gesprek liep over het gerucht in s°mmige bladen vermeld, dat machtige in- eden werkzaam waren om het Vaticaan 6 bewegen, den Katholieken vergunning te t>even aan de verkiezing voor het Italiaansche r vlement deel te nemen. De zegsman van en correspondent verklaarde, dat inderdaad Slnds vele jaren ijverige pogingen in het werk zijn gesteld om de bedoelde vergunning va.ii Leo XIII te verkrijgen. Verschillende eden van het H. College waren in dien geest werkzaam, daarbij gesteund door de diplomatie en de wenschen der geloovigen. P sommige tijdstippen was de aandrang ditengewoon groot en de partijgangers van 'et Quiuinaal lieten zich daarbij niet onbe- tu>gd. Sinds eenige maanden heeft men echter die hoopvolle verwachtingen laten 'aren. Een ieder erkent thans, dat de Paus goed gezien heeft, door het bekende verbod van Pius jx z.g. niet op te heffen. De Katho- 'eken kunnen thans in geen enkel opzicht verantwoordelijk worden gesteld voor den e'lendigen toestand, waarin Italië zich be- v'ndt. Die toestand moet worden geweten aan hen, die aan de regeering waren en de Kamers samenstelden. He onmacht van het liberale Italië is dus didelijk aangetoond en tevens blijkt hieruit, dat het laud behoefte heeft aan den steun der Katholieken. Wij hebben de eigenaardige Ze'fvoldoening genoten, zegt de zegsman van bovengenoemden correspondent, dat de maker van de garantiewet, de heer b 7 "gghiero Bonghi, in zijn open brief aan den Paus en in verschillende andere ge- driften de hulp van het Vaticaan moest '"roepen tot opheffing van Italië uit zijne Politieke ellende. Maar hoe kan de Curie ee" troon schragen, die ondanks haar en tegen haar in de Eeuwige Stad is geves- De politiek des Pausen, langen tijd a's een uitvloeisel van vooroordeel en hal- narrigheid voorgesteld, wordt thans ook oor hare tegenstanders bewonderd. Men aat de Monarchie haar gang gaan. Monar- c fara da se. Het Vaticaan neemt eene "JWachtende houding aan en de meerder- e'd des volks eveneens, want het aantal dgblijvers bij de stembus is steeds grooter an dat der kiezers. Te gelegener tijd zullen eze krachten kunnen optreden om het va derland te redden. De ondervinding leert, dat, wanneer de Katholieken werkelijk op treden, zooals bij de gemeenteraadsverkie zingen het geval is, zij de openbare meening op hun hand hebben. Bij de gemeenteraads verkiezingen, aldus wordt uit Rome aan de Germania gemeld, zijn 54 Katholieken en 26 liberalen gekozen. Deze schitterende zegepraal der Katholieken mag als een ver blijdend protest der bevolking tegen de houding van het mafonniek stadsbestuur worden beschouwd. De veroordeeling van Auguste Vaillant wordt natuurlijk in de onderdeelen zeer uiteenloopend door de bladen in Frankrijk beschouwd. Hierbij ontwaart men echter het hoogst zeldzaam schouwspel, dat zij in hunne groote meerderheid de uitspraak van het hot en de gezworenen goedkeuren. On derwijl heeft Vaillant, op aandringen van zijn advocaat, besloten toch in hooger be roep te komen, hoewel hij verklaard heeft op eene herhaling van de comedie niet ge steld te zijn van een verzoek om genade voor het geval zijn beroep wordt afgewe zen, wil hij echter niets weten, en het schijnt wel, dat de beweging om de bij den aanslag van 9 December gewonde afgevaardigden, een verzoek om gratie tot den president der republiek te doen richten (de doodstraf zou dan in levenslangen dwangarbeid wor den veranderd) ook niet slagen zaltal van afgevaardigden zien in zulk een stap een streven om Sadi Carnot voor Vaillants exe cutie alleen de verantwoordelijkheid te doen dragen. Vaillant moet in de gevangenis der Ruquette verklaard hebben, dat hij de uit spraak der jury had verwacht en er dank baar voor was, want duizendmaal liever wilde hij de guillotine dan eerie veroordee ling tot levenslangen dwangarbeid. Bij de opening van den Handelsdag zoo meldt men uit Berlijn heeft de mi nister Bötticher zijné blijdschap aan den dag gelegd over de wedertoetredirig der Oost- zeestaten. Voorts deed hij uitkomen, dat, dank zij de wijsheid des Keizers, de vrede is bewaard gebleven. Er bestaat ook zelfs niet de geringste aanleiding om binnen een overzienbaar tijdperk eene storing des vredes te verwachten. De gesloten en nog te sluiten handelsverdragen zullen strekken ter weg ruiming van deze en gene nadeelen. De Duitsche arbeid heeft te Chicago succes be haald. Onder de industrie-staten bekleedt Duitschland den eersten rang. In derde lezing is gisteren in het Lager huis te Londen het wetsontwerp op de Ker spelraden aangenomen. Het Huis is daarop tot 12 Februari uiteengegaan. Bij de verkiezing in Horncastle, wegens het over lijden van Stanhope, (conservatief) is lord Willoughby van Eresby, conservatief, ge kozen met 4582 stemmen tegen 3744 op den candidaat der Gladstonianen. De commissie voor muntzaken in de Kamer van afgevaardigden te Washington heeft een gunstig besluit genomen omtrent het wetsontwerp voorstellende de uitgifte van zilver-certificatie tot een bedrag van 55.156.681 dollars. Het doel van het ontwerp is in te gaan tegen de pogingen om de uit gifte van 3 pCt. bons te verkrijgen. Volgens bericht uit New-Yörk is eene voorloopige overeenkomst getroffen voor de reorganisatie der Union Pacific met vaste jaarlijksche onkosten tot een bedrag van 8.000.000 dollars. De maatschappij zal aan de regeering vragen bons van 2 pCt. aan te nemen voor de liquidatie der regeerings- subsidie zij zal aan de regeering het recht toestaan de meerderheid van administrateurs te benoemen. Uit New-York wordt gemeld, dat de Amerikaansche zaakgelastigde te llonoloeloe aanschrijving heeft ontvangen om vooreerst niets te doen, totdat het Congres zijne af keuring heeft te kennen gegeven over de handelingen van het voorloopig bestuur op Hawai. De Dinsdag morgen van Kampen vertrok ken ijsschuit met de brievenpost voor Urk bestemd, keerde eergisteren avond van daar terug de terugtocht duurde 9 uren, zonder Schokland te hebben aangedaan. Het weder was den tochtgenooten ditmaal vrij gunstig, doch de tocht ging voor een groot deel met moeite gepaard. Tusschen den Ketel en Schokland was het vast ijstusschen Schok land en Urk veel blank water en geen ijs, zoodat zij er gedurig met de vlet door gingen, dat veel oponthoud gaf. (Z.-C.) Eenige Arnhemsche heeren wenden zich tot het publiek aldaar met een plan tot re organisatie van den Vogel- en Plantentuin. Men zal een gedeelte van den tuin voor boschterrein verkoopen en het hotel met omgeving blijven exploiteeren. Eene som van t 40,<i00 in aandeelen van f250 en f500 is daarvoor noodig. Naar de Middelb. Ct. uit goede bron ver neemt, is door negen leden der Neerbosch- commissie een vernietigend rapport omtrent den heer J. van 't Lindenhout opgemaakt. Het lange uitblijven van het eindrapport is waarschijnlijk aan bovenstaand feit toe ie schrijven. Verder verneemt het blad, dat eene ge rechtelijke vervolging van den heer Van 't Lindenhout hoogstwaarschijnlijk niet zal uit blijven, In de Maasb. lezen wij het volgende be richt Naar wij uit zeer goede bron vernemen, maar toch onder reserve mededeelen, heeft de heer Van 't Lindenhout zich naar het, buitenland verwijderd. Naar de IV. R. Ct. verneemt, moet het bericht van de Midd. Court., dat door negen leden der Neerbosch-commissie een ver nietigend rapport omtrent den heer J. van 't Lindenhout was opgemaakt, geheel uit de lucht zijn gegrepen. Het bestuur der Utrechtsche Schouwburg maatschappij deelt in het U. D. mede Dadelijk na het ontvangen der mededee- ling van den heer Charles de la Mar, te Amsterdam, dat hij ook te Utrecht, en wel op Zondag 14 dezer, wenschte op te voeren het stuk, getiteldDe geheimen van de Weesinrichting te Meerbosch of de ontmas kerde weesvader hebben wij daartegen zeer ernstige bedenkingen geopperd, omdat wij de strekking van dit stuk ten sterkste af keuren. De heer De la Mar heeft echter aan die vertoogen het door ons gewenschte gevolg niet willen geven, zich beroepende op zijn contract. Dit contract geeft inderdaad aan ons geen vrijheid, om in dit geval de opvoering te beletten. Wij blijven intus- schen hopen, dat de heer De la Mar, zoo hij in een volgend seizoen de deuren van onzen schouwburg niet voor hem gesloten wil zien, van zijn voornemen zal terugko men. Dinsdag te 5.11 bleek, bij aankomst van de Oosterstroomtram aan het hotel De Wereld te Wageningen, dat er brand was ontstaan in het postcompartiment van den goederenwagen, veroorzaakt door het omval len eener lamp. Door het flink optreden van eenen stoker werd de brand in zijnen voortgang gestuit en werden de pakketten met brieven gered. In den goederenwagen bevonden zich ook 3 vaten petroleum. Te Oudewater is een kaasmarkt opge richt. Er is f 1000 beschikbaar gesteld voor prijzen, aan hen, die in 't eerste halfjaar de meeste partijen zullen verkoopen en aan voeren. Men schrijft ons van 12 dezer uit Dord recht Heden-morgen vertrok de »Jason" gewa pend met een ijsploeg van hier met be stemming naar Moerdijk. Gevolgd door de Hosanna" ging alles goed tot aan de ijzer gieterij van de firma Penn en Banduin aan den 's-Gravendeelschen dijk. Daar versper de een ijsdam den weg. Na ruim een uur beproefd te hebben den dam door te bre ken, keerden beide booten naar Dordrecht terug. Bij peiling bleek de ijsdam tot aan den bodem van de rivier te reiken. Het overzetten aan het Zwijndrechtsche veer is door het breken van het ijs heel wat bemoeilijkt. Het bericht uit Vlissingen gezonden om trent de Hullboot Minister Tak van Poort vliet was niet juist. Wel is die boot op de rivier van Huil bij dikken mist zoo dik dat de naam van het schip, dat de schade maakte niet kon worden gelezen in aan varing geweest, doch zij heeft slechts ge ringe schade boven de waterlijn bekomen en is met eigen stoom naar Huil terugge keerd. Daar wordt de schade hersteld, wat bin nen 14 dagen zal zijn afgeloopen. Te Tilburg heeft deze week in het ge bouw der afdeeling van den Sociaal-Demo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5