Stads- en Gewestelijk Nieuws. J I tinez Campos zal over de wijze van beta len alsook over den aard van den waar borg rechtstreeks onderhandelen. Volgens bericht uit Lissabon aan de Ti mes heeft de Handelsvereeniging aldaar on gunstige berichten ontvangen uit Angola 3000 inboorlingen moeten de stad hebben aangevallen. Zij werden eerst na een vin- nigen strijd van vele uren teruggeslagen de regeering heeft besloten Angola te ver sterken en nog drie kanonneerbooten naar Bissoa te zenden. Schiedam, 15 Jan. 1894 Wij vestigen de aandacht op het na deze rubriek geplaatste verslag over de openbare bijeenkomst op Zaterdag-avond in »Musis Sacrum", 'twelk wij om het voor Schiedam belangrijke onderwerp, zoo uitvoerig behandelden. Met bijzondere opgewektheid werd Zater dag-avond in de zaal der Officieren-Veree- niging het traditioneele feest van Kop permaandag gevierd. Ruim acht ure waren de leden der Schiedamsche Typografen- Vereeniging «Adelphismus" met hunne dames, hun beschermheer, den edelachtbaren heer P. J. van Dijk van Matenesse, eenige heeren patroons en geïntroduceerden ter viering van het tiende Kopperfeest verga derd. Ook de «pers" was tot deze feestelijke bijeenkomst genoodigd immers, al gold het hier meer eene feestviering in beperkten kring, typografen en journalisten zijn ver wante vakgenooten beiden dienen de edele «Koningin der Aarde" die geroepen is, haar beschavend licht door de wereld te versprei den. We begrijpen, dat we elkaar noodig hebben, voor elkaar leven, en daarom heerscht in den regel tusschen typografen en jour nalisten een goede harmonie, die door de kleine incidenten, welke het dagelijksch leven oplevert, slechts voor een oogenblik kan verstoord worden. Nadat de opwekkende tonen van Blazer's orkest de feestgenooten hadden begroet, werd het feest door den president, den heer J. J. Soudan, geopend met een korte rede, waarin hij den edelachtbaren beschermheer en de heeren patroons hartelijk welkom heette. Toen hierop dezen feestgenooten ook in een kort lied, naar woorden van den heer Soudan op de Wacht am ïthein ge toonzet, het welkom was toegezongen, richtte de president zich nog eens tot alle deelge- nooten aan de feestviering en wenschte hun, dat zij zich naar hartelust zouden vermaken. Een vroohjk tooneelstukje werd daarop door eenigen van »Adelphismus" leden opge voerd en een opwekkende wals door het orkest gespeeld, waarmede wij zoo wat aan het eind van het officieele gedeelte van de feest viering waren gekomen. De edelachtbare heer burgemeester ging de feestzaal verla ten. Alvorens te vertrekken, richtte hij zich in een korte toespraak tot de feestgenooten. Hij verzekerde, dat hij als altijd met genoe gen dezen avond hier had doorgebracht; hij had een tooneel uit het dagelijksch leven gezien «hoogmoed komt voor den val" het was een ware avond van genot. Waar sAdelphismus" zooveel goeds sticht, meent hij, dat allen haar streven behooren helpen te bevorderenhij eindigde dan ook met een sieve Adelphismusdat luiden weer klank vond bij de feestgenooten. De president dankte den edelachtbaren beschermheer voor zijne welwillende woor den en sprak den wensch uit dat «Adel- phismis" hem nog meermalen op hare Kop perfeesten zou zien en de band tusschen pa troons en gezellen steeds nauwer zou worden toegehaaldimmers dit is het groote vraag stuk van onzen tijd. »Adelphismus" tracht het op te lossen door op sympathieke wijze de heeren, voor zoover dit mogelijk is, tot zich te trekken. Daarop wijdde de heer H. J. C. Roelants namens de patroons eenige welwillende woorden aan de feestvierende Vereeniging. Hij wenschte dat zij haren levensduur tot minstens eene halve eeuw zou verlengd zien en steeds in groei en bloei zou toenemen en veel goeds stichten, en besloot met een «leve Adelphismus!" dat algemeene instem ming vond. Toen aldus de wederzijdsche plichtple gingen waren gewisseld, werd het zeer gevarieerd program tot aller genoegen voortgezet. De Tombola hield de aanwezi gen langdurig bezigmenigen prijswinner viel een fraai voorwerp ten deel en ook andere prijzen, die zoowel om het voorwerp als hem of haar wien het ten deel viel, algemeene vroolijkheid wekten. Ook de andere programnummers vielen wel in den smaak van het publiek. The great attraction voor vele bezoekers van het feest was het bal, dat na de pauze een aanvang nam het hield door andere amusementen afgewisseld, leden en genoodigden tot een ver gevorderd uur bijeen. De feestgenooten scheidden dan ook in opgewekte stemming, toen de president het sluitingswoord had gesproken, wel vol daan over hetgeen «Adelphismus" hun weder had geboden, en voorzeker met den wensch, dat haar tiende kopperfeest nog door vele andere zou gevolgd worden. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie werd Zondag-avond, onder het Lof ten 6| ure, geopend eene «vernieuwing van de Missie", welke er het vorige jaar door de eerw. paters Redemptoristen werd ge geven. Deze Missie-vernieuwing, volgens het ge bruik door den H. Alphonsus de Liguori in zijne Congregatie ingesteld, werd reeds bij haren aanvang bijgewoond door eene over- talrijke schare, die niet alleen het ruime kerkgebouw met de zijlokalen geheel vulde, maar zelfs de zijaltaren voor een deel had bezet. Bij den raad der gemeente Overschie is een adres ingekomen, waarin verzocht wordt op het besluit, om de gemeente niet aan te sluiten aan de Schiedamsche drinkwater leiding, terug te komen. Wel hebben vele gegoeden weinig belang bij de tot stand koming dier waterleiding, daar zij goede regenbakken bezitten, doch vele min ge goeden bezi'len die niet en moeten zich vaak met onzuiver Schiewater behelpen dat, vooral in tijd van besmettelijke ziekten, een ernstig gevaar oplevert aan al de gemeentenaren. Maartje Maat, de oude vrouw te Vlaar- dingen, die Vrijdag dood in hare woning werd gevonden, genoot sinds jaren onder stand van het Burgerlijk Armbestuur aldaar. Het was dus voor de politie een groote ver rassing een ruimen geldvoorraad bij haar te vinden. Een kolenzak werd er geheel meê gevulddeze is thans behoorlijk ver zegeld, overgebracht bij het Armbestuur. Eene dochter, die reeds lang met hare moe der in onmin leefde, is de eenige erfge name, voor zooveel de armen-administratie geen verhaal heeft. Van Maassluis zullen begin Febr. twee schepen naar Noorwegen gaan om aldaar kabeljauw van de Noorsche visschers op te koopen en in te zouten evenals dit verleden jaar door één schip werd beproefd. Toen was men er wat later mede begonnen en waren de uitkomsten niet zooals men ver wacht had, thans hoopt men beter te slagen. Sluit Schiedam Vanwege de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, werd Zaterdag-avond in «Musis Sacrum" eene openbare vergadering gehouden, waarin de heer A. J. Schreuder, van Amsterdam, als spreker optrad. Nadat de heer Ds. Pont den spreker bij de talrijke vergadering had ingeleid, verklaarde de heer Schreuder, dat het doel zijner rede was, meerdere kennis omtrent het alcohol-vraagstuk te versprei den. Hij meende zich ontslagen te achten van de taak, uiteen te zetten de schrome lijke gevolgen die het drankmisbruik heeft voor het induvidudeze toch zijn genoeg bekend liever zou hij het vraagstuk van maat schappelijk standpunt beschouwen. Daarbij meende hij te moeten voorop zetten, dat niet alleen het misbruik schromelijke gevolgen heeft, maar dat zelfs het dagelijksch gebruik van een borrel schade doet; immers, dit matig gebruik oefent een nadeeligen invloed op de hersenen uitde «controle-centra" worden er door aangetastwij oordeel en en denken minder juist, en wij gevoelen «min der mooi", en de lauwheid voor de bran dende vraagstukken van den dag, was vol gens spr. aan die dagelijksche bedwelming te wijten. De vraaghoe komen de menschen er toe om te drinken meende spr. te moeten beantwoorden door de uiteenzetting van de volgende beweegredenen die tot het drank gebruik leiden. Vooreerst drinkt men, om dat men zich wil verzetten de zorgen des levens minder gevoelen, ten tweede leidt tot het drinken de bestaande drinkgewoonte in onze samenleving, waar men bijna geen gezellige bijeenkomt kent zonder drinken ten derde is ook de erfelijke drankzucht een der groote oorzaken van het drankge bruik, en ten vierde leiden daartoe de val- sche begrippen die omtrent het drinken zijn verspreid. Men meent, dat men zich door drinken zal verwarmende ondervinding leert, dat door het gebruik van drank wel het waarnemingsvermogen wordt aangetast, zoodat men de koude niet meer gevoelt, maar de koude er niet minder om wordt; het bewijs werd geleverd niet alleen door het aanleggen van den thermometer, maar o. a. ook door het geval met een Franschen schildwacht, die na het gebruik van een volle flesch absinth, 's morgens in zijn huisje lag doodgevroren. Het gebruik van drank ter bevordering der spijsvertering en als middel om wakker te blijven, achtte spr. kwakzalversmiddelen, niet waard besproken te worden. Hoe moet het drankmisbruik bestreden worden? Verschillende middelen worden daartoe aangegeven als betere voeding, betere huisvesting enz. Spr. gaat daar tot zekere hoogte met medemaar meent toch, dat het eenige afdoende middel gelegen is in een ver bod van de drankproductie. Als voorbeeld wijst hij op Amerika, waar het vervaar digen van sterke dranken verboden is. (En te RotterdamHolland in Milwaukee Wise, wordt Hollandsche jenever gemaakt. Red. N. Sch. Ct.) Daar heeft men dan ook geen volle gevangenissen en krankzinnigengesticuten geen overmaat van zedelijke ellende, niet zooveel suffen en lammen, daar bloeit niet het societeits- en kroegleven, maar heerscht een frisch opgewekt leven in alle klassen. Spr. ziet dan ook geen anderen weg om aan het kwaad een eind te maken dan een ver bod van de drankproductie. Zulk een verbod zou gerechtvaardigd worden door de naam- looze ellende, die het drankgebruik over de maatschappij brengt en zich openbaart niet alleen in de achterlijkheid der kinderen, maar ook in tal van ziekten welke zich bij den mensch voordoen. De onderwijzer vooral, meende spr., ondervindt de gevolgen van het drankgebruikhij zaait op een steenachtigen bodem, waar hij spreekt tot kinderen, waarin de gevolgen der erfelijke drankzucht zich openbaren, en daarom is hij reeds door zijne positie-zelf als bestrijder van het drank gebruik aangewezen. Zal Schiedam bij een verbod van drank- productie schade lijden? Ook die vraag zou spr. beantwoorden. Daarbij stelde hij voorop dat hij, waar de redding van heel een volk in 't spel is, hij het nekken van een bepaalde tak van industrie minder achtte. Schiedam gaat toch op de flesch want men kan thans reeds alcohol uit veel goedkooper grond stoffen dan gerst vervaardigen. Maar de arbeiders zouden bij een verbod van drank productie geen schade lijden want de gist- tabricatie zou toch blijven doorgaan, zoolang er geen beter fabricaat daarvoor in de plaats was gesteldalleen de spiritus zou niet gestookt of onbruikbaar gemaakt moeten worden. Nu zou die gistindustrie op twee wijzen geregeld kunnen wordenvooreerst zou de Staat door eene subsidie kunnen vergoeden wat de branders aan de spiritus- productie verloren ten andere zou men van de gistfabricatie een staatsmonopolie kunnen maken het laatste achtte spr. wel het ver- kieslijksthij meende dat de Staat aldus op gevangenissen enz. zou uitsparen, wat zij aan de drankbelasting zou verliezen. Als voorbeeld wijst spr. op de fabriek van Van Marken, die duizenden kilo's gist omzet, maar voor de enkele honderden hectoliters slechte spiritus slechts een klein prijsje be dingt. De gistprijs zou wellicht bij uitsluiting der drankproductie verhoogd wordenmaar dat achtte spr. geen bezwaar de daaruit ge volgde verhooging van den broodprijs zou voor een gezin slechts f 2. per jaar bedragen. Resumeerende meende spr., dat Schiedam tegenover het alcohol-vraagstuk niet anders staat dan elke andere gemeente, reden te meer voor de Schiedammers om, nu hun eigen belang er niet mede gemoeid is, zich met alle kracht tegen dezen vloek der natie te verzetten. Dachten zij er anders over, hij zou straks gelegenheid tot debat gev0'1' Van de gelegenheid tot debat werd i,e_ eerst gebruik gemaakt door den heer A.v" Leeuwen. Hij meende, dat 't met het drai'f gebruik al gelijk gaat als met het verb0' aan onze stamouders; hoe meer het verb0 den wordt, hoe meer men er de hand n"1' uitsteekthoe duurder de drank wordt, b° meer ze gedronken wordt. Waarom h00 de Vereeniging tot afschaffing van sterk0 drank op hare oproepingsbiljetten tot d0Z* vergadering maar niet in eens gezet: Slu' Schiedam! Zijn er ook branders in die V0®, eeniging, dan zijn ze rijp voor het gekhu'3' Liever hield spr. het met dr. Schaep®"1" die den werkman twee borrels per gunt. Krijgt hij familie over, dan zegt '"J niet: vrouw, krijg eens een flesch wij1 uit den kelder maar dan luidt het: zullen voor 8 centjes halen. Spr. mee'1" dat de nadeelige gevolgen van het draf''! gebruik in hoofdzaak te wijten zijn aan b° slechte product dat elders getapt wordt e eindigde daarom met den wensch, dat h° onvervalschte Schiedamsche vocht al01"1 zijn weg zou vinden (applaus.) De heer Schreuder antwoordde hem hoofdzaak, dat het eerste deel van zijn b®'| weren niet opging, want was er niet de g0 legenheid, dan zou ze niet misbruikt Wo? den. Hoe het sluit Schiedam door hem v01" staan wordt, had hij genoeg uiteengez0®' Verder verzekerde hij, dat hij ook geen wil' of bier drinkthij versmaadt alles wat, b°£ weinig ook, alcohol bevat. Ten slotte deel^ hij mede, dat een onderzoek, door de «Volk' bond, Vereeniging tegen drankmisbruik j ingesteld, leerde, dat de vervalsching eld0f! zeer gering is. Een volgenden spr., zekeren J. Gudd°' gaf ref. gaarne toe, dat als de kinder011 hier de sporen van het alcoholisme verto<r: nen, zij in Vlaardingen naar de baring rie' ken en in Indië naar de sinaasappelen Daarna hield de onderwijzer A. Schei'1"; kogel een krachtig pleidoo tegen het drank' gebruik hij is geheel-onthouder en meen'' dat de onderwijzer daartoe uit hoofde va*1 zijne positie verplicht is de gevolgen va" j het drankgebruik zijn niet mil der dan di° j van het opium-schuiven in Indië. Den heer A. Van der Schalk W.Czn. af'' woordde de heer Schreuder, dat het argum00® I door hem ontleend aan den strijd van Ps' Pont met de Schiedamsche onderwijzer6'I niet opging, want die onderwijzers hebb0" kinderen beneden de twaalf jaar voor ziel1»! en hun gunstige getuigenissen doen dus ni0®5| af, omdat de nadeelige gevolgen der erf0' j lijke drankzucht zich meer na den scho0''! leeftijd openbaren dat alcohol ook wel e0(1' I als medicijn kon aangewend worden, wik" I hij niet tegenspreken, maar dan moest d" heer V. d. S. niet de Duitschers, onder wie h!) verkeerde, als voorbeeld aanhalen, want e® I is geen volk, dat meer misbruik van alc°' I holischen drank, in casu bier, maaktda' de gist niet door een ander product zou vervangen zijn, wilde hij hem niet toegeven want in Amerika wordt reeds met go01 gevolg het bakpoeder gebruikt, 'twelk al' leen het nadeel heeft, dat het minder sn0' rijst en men poogt ook reeds ze door vlo01' baar koolzuur te vervangen. I Den heer G. W. Snel, die in hoofdzaak betoogde dat ref. beweren dat er hier z0" schromelijk gedronken wordt, niet blijkt ui® het aantal veroordeelingen wegens dron' kenschap, 'twelk volgens een door he"1 medegedeelden staat in verhouding to" hel zielental zeer gering is, antwoordt hij, dat het misbruik (waartegen d0 heer S. zich beslist verklaarde,) niet a"' ders kan bestreden worden dan onder d0" vorm van het gebruik het getal veroorde0' lingen bewijst nog niet, dat er hier j weinig gedronken wordt, vooreerst omd"® men hier heel wat kan verdragen voor m01' zich in kennelijken staat bevindt, en te" andere, omdat de eerste scherpe toepassin# der drankwet gevolgd was door eene reacti0' welke zich over het geheele land had geopeU' baard. Ten slotte spoorde spr, zijn gehoor nog' maals krachtig aan tot geheele onthouding hij maakte zich geen overdreven illusie va" deze vergadering,; waren er slechts enkel01' tot nadenken gebracht, en besloten zij to® onthouding, dan achtte hij zijn pieidoo g0' wonnen. Nemen zij daar mede slechts e0" maand de proef, dan zullen zij er rijke vruch' j ten van oogsten. Onder mededeeling, da® j er nog een na-vergadering zou plaats heb' ben voor de enkele onderwijzers, die zi0'1 I in de zaal bevonden, dankte hij het publiek voor zijne welwillende houding. Daarop sloot de Voorzitter, Ds. Pont, rne® I een opwekking, om het door ref. g0' sprokene mede te dragen, de vergadering' die meermalen door rumoer en gemor o"' derbroken werd, maar waarin de hilarit01® door verschillende incidenten gewekt, to$ den goeden toon deed bewaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2