admiraal Da Gama tot landverrader. De staat Florida zoo meldt een par ticulier telegram uit Londen heett aan Ha- melton Disston te Philadelphia een akte uitgereikt, hem rechtgevende op 2000.000 acres in vijf graafschappen, welke hij sedert twaalf jaar krachtens eene desbetreffende concessie heeft ingepolderd. Deze polder landen heeten de puiksten van Florida te zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, -16 Jan. 1894. Door de politie te dezer stede is proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner van Rotterdam, die uit zijn door pokken besmet gezin een kind ter verzorging heeft gebracht bij familie alhier en daardoor gevaar van besmetting voor anderen zou hebben doen ontstaan. Jl. Zondag had een buitengewone verga dering plaats van de Rott. afd. van den Ned. R.-K. Volksbond, waarop de heer Passtoors het woord voerde. De groote zaal van 't Verkooplokaal was geheel gevuld. Ook eenige eerw. heeren geestelijken woon den de vergadering bij. Door het bestuur der afdeeling Rotterdam van de vereeniging Patrimonium wordt eene beweging voorbereid om tot den ge meenteraad het verzoek te richten, om in de bestekken der gemeentewerken .bepalin gen op te nemen omtrent het minimum loon en den maximum-werktijd. Andere Koninklijk ^goedgekeurde werk- lieden-vereenigingen zijn uitgenoodigd aan deze beweging deel te nemen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 90 schepen, waarvan 6 zeilschepen en 2 schepen om gesloopt te worden. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 86 schepen, voor Schiedam 2 en voor Bol nes 2. Men meldt ons uit Vlaardingen In eene brood- en banketbakkerij alhier is eergisteren-avond ingebroken door het vallen van werktuigen dat nog al gedruisch veroorzaakte, zijn de bezoekers vermoede lijk bang geworden en hebben het hazenpad gekozeneenige brooden, eieren enz. wer den hier en daar ^op den grond verspreid gevonden, terwijl zelfs op de straat nog sporen van verloren bloem zichtbaar waren. Door den eigenaar, den heer v. R., wordt op het oogenblik niets vermist, zoodat ook aan baldadigheid zou kunnen gedacht wor den. (IV. R. Gt.) Te Delft is opgericht eene huischilders- vereeniging »Gemeenschappelijk belang", die zich ten doel stelt het gemeenschapsleven onder hare leden te bevorderen door het houden van bijeenkomsten tot meerdere ontwikkeling te geraken omtrent de alge- meene werkmanstoestanden en in overleg met andere vakafdeelingen, langs betame- lijken weg, mede te werken tot verbetering daarvan. Naar wij vernemen, zal de vergadering van den Centralen raad van deiCiVed. R. K. Volksbond, welke dit jaar te Delft wordt ge houden, in de maand April a. s. plaats hebben. BINNENLAND. De Regeering heeft thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot be krachtiging van de bekende overeenkomst met de gemeente 's-Gravenhage, voor de demping van de sloot langs den paleistuin (Princessewal). De zoogenaamde »hongeroptocht" naar Den Haag blijft achterwege. De ontwerper van het plan, de socialist Van Kol zelf, ver klaart dat de deelneming te gering is. De commissie der stedelijke gasfabriek te Leiden hoeft aan den Raad dier gemeente een verzoek gericht öm haar een crediet van f 30,000 te verleenen om den steenko- lenvoorraad te vergrooten met het oog op eventueele werkstaking in de mijnen. Met genoegen verneemt de Tijd, dat onze verdienstelijke consul-generaal te Bangkok, de heer Keun van Hoogerwoed, door de Fransche regeering is benoemd tot officier van het Legioen van eer als een bewijs van waardeering der Fransche regeering voor de uitnemende wijze waarop de heer Keun de belangen der Franschen heeft behartigd gedurende den oorlog tusschen Frankrijk en Siam, onlangs gevoerd. Als het beste bewijs voor den vermin derden diamanthandel te Amsterdam kan de omstandigheid gelden, dat ir. het laatste trimestes van 1893 van daar voor een waarde van slechts 148,482 doll, aan diamanten naar Amerika werd verzonden, terwijl in het laatste kwartaal van 1892 voor niet minder dan 1,389,414 dollars derwaarts werd uitgevoerd. Het Nederl. stoomschip »Prins Hendrik" van Amsterdam naar Batavia ondervond Zaterdag een belangrijke vertraging bij de schutting naar zee. Eene groote massa ijs had zich in groote schollen in de sluis ver zameld, waardoor men ongeveer drie uur werk had, om de reeds in de sluis liggende boot, te schutten. Behalve het sluisperso- neel waren, niet zonder gevaar, nog 5 vlet- terlieden druk aan het breken en verwijde- jen van het ijs om de ebdeuren te kunnen openeneerst ten vijf ure kon de boot de sluizen verlaten. Men mompelde dat de sluis minstens een uur te vroeg geopend werd en het ijs zich daardoor zoo sterk daarin kon verzamelen. Schpv In 1893 is te Amsterdam een millioen kubieke Meters gas minder verbruikt dan in 1892. Dit minder verbruik wordt toege schreven aan het meerdere gebruik van elec- trisch licht, de toepassing van de gasgloei- lampen en de nieuwe soorten branders. De gemeentekas lijdt daardoor een schade van 140,000. Op het Oude Kerkhof te Hilversum werd Zondag-middag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den geschiedschrijver Jan Ter Gouw. Eenvoudig en ernstig als zijn leven was deze laatste plechtigheid. Zij geschiedde op zijn uitdrukkelijk verlangen zonder eenig uiterlijk vertoon. De eenige zoon en enkele verwanten volgden de baar. Aan de groeve sloten zich bij hen aan de Burgemeester, de heer J. E. Ch. Schook, mr. W. K. Veder en Ed. Van Biema, onderscheidenlijk archivaris en adjudant-archivaris van Amsterdam, die, na mens het Achief, een cycas-blad met witte rozen en de Amsterdamsche kleuren op het graf legden. In stillen eenvoud doch op plechtige wijze werd Vrijdag II. te Gouda het R.-K. Wees huis door de zorgen van den zeereerw. pastoor Alberda Jelgersma gesticht, voor de geestelijke en wereldlijke autoriteiten ter bezichtiging gesteld. De zeereerw. heer Jelgersma heette hen allen welkom en dankte hen die hem in het vervullen zijner moeilijke taak ter zijde hadden gestaan. Hem tot wiens eer het nu voltooide huis was gebouwd, aan God, den Vader der armen en weezen, bracht hij allereerst zijn hulde en innig diep ge voelden dank. »Den Katholieken dezer stad wensck ik geluk met deze stichting, zoo sprak hij weder. Wat ik vroeger reeds zeide, her haal ik thans Ieder onbevooroordeelde zal moeten bekennen, dat een katholiek kind een katholieke opvoeding behoeft. Niets wil noch mag ik afdingen op den grooten ijver, waarmede de regenten van het Bur ger- ot Stads- Weeshuis naar het heil van de arme weezen streven. Laten wij echter, mijne heeren, tegenover elkander openhartig zijn. Getuigt de werkelijkheid het niet in alle gestichten van alle gezindten, dat voor opvoeders personen gekozen worden van dezelfde godsdienstige belijdenis als die van de kinderen hun toevertrouwd Welnu het katholieke weeskind zal voortaan een toe vluchtsoord vinden in een katholieke inrich ting, en laat mij het zeggen, mijne heeren, dat kind zal het onwaardeerbaar geluk ten deel vallen, onder de hoede en de zorgen te worden geplaatst van Zus ters van Liefde, te recht engelen der naas tenliefde geheeten. Nog eens daarom den Katholieken van Gouda wensch ik geluk met deze stichting, en ik zeg zeker niet te veel, wanneer ik erbij voeg, dat geheel deze ge meente er roem op mag dragen, deze in richtingen te bezitten. Wat toch strekt een stad tot schooner sieraad tot meerder eer dan het bezit van inrichtingen van liefdadig heid, waar de christelijke liefde op de meest onbaatzuchtige wijze wordt beoefend tot heil van de arme weezen 1" Vervolgens bracht de zeereerw. spreker een woord van dankbare erkentelijkheid aan den burgemeester en de leden van den Raad, die hem steeds de meeste welwil lendheid hebben betoond; aan den stads architect voor diens bereidwilligheid, om voorgekomen moeilijkheden uit den weg te ruimen; aan den heer Van Meer, uit Zeven bergen, aannemer, voor diens degelijken arbeid, en last not least, aan den heer C. P. W. Dessing, den bekwamen bouwmees ter, wien zijneerw. geen beteren lof meende te kunnen toezwaaien dan door met volle overtuiging uit te roepensin waarheid, het werk kroone hier den meester Thans werd tot bezichtiging van het ge bouw overgegaan. Alle genoodigden ston den verbaasd over de uitgestrektheid van den bouw, die de eenvoudige gevel niet zou doen vermoeden, en eenstemmig was de lof over de inrichting der lokalen, die met hun velerlei gemakken, allen volgens de nieuwste vinding aanspraak mag maken op den naam van modelinrichting. Door de directie der Exploitatie-Maat schappij is het besluit uitgevaardigd, dat de klerken niet in hoogeren rang zullen worden bevorderd, zoolang zij niet gedurende twee jaren het maximum van bezoldiging aan hnnnen rang verbonden, zullen hebben ge noten. Ten gevolge van dit besluit zullen bij die ambtenaren in de eerste jaren geen bevor deringen in rang plaats vinden. In de kanalen van Friesland is het ijs niet meer te vertrouwen. Er zijne vele stroomgaten, terwijl onder vele bruggen het ijs geheel verdwenen is. In de meren zit nog veel ijs, ongeveer nog 12 cM., zoo dat er vooreerst nog geen denken aan is, dat de stoombooten het zullen kunnen los maken. Het ijs blijft er, ondanks den dooi, hard en voor schaatsenrijden uitnemend geschikt. Zondag werden nog hardrijderijen gehouden. Ofschoon nieuwjaar reeds eenige dagen achter den rug is, het zoogenaamde »nieuw- jaarwinnen" is in den zuidoosthoek van Friesland op [verre na nog niet geëindigd. Het is bij vele families gebruikelijk om onderlinge bezoeken af te leggen, niet op, maar na 1 Februari nog niet teneinde. De gewone tractatie bij die bezoeken bestaat in »euliekoeken en braandewien met roezie- nen", benevens koffie met wittebrood ot krentenbrood. Men schrijft ons uit Tietjerk (Fr.): Bij de vele klachten, in deze en de vorige week over de sterke afstrooming van het binnenwater naar zee door de schaatsen rijders aangeheven, mengen zich nu ook nog de ontevreden uitingen van vele land bouwers in de lagere streken van Friesland. Zij wenschen dat, nu het water reeds lager in peil is dan in het laatst van den vorigen zomer, het stroomen hoe eei hoe liever worde gestaakt. Geschiedt dit niet, dan komt het ijs onmiddellijk in aanraking met het overstroomde land en het gevolg zal zijn, dat bij vernieuwde vorst door dit ij5 de graswortel uitgerukt wordt en het Iage land in productieververmogen belangrijk achteruitgaat. (D.) In Juni a.s. zal men te Groningen e6'1 belangrijk feit uit de geschiedenis herde"' kende verovering van die stad door pril5 Maurits in 1594. In verband met dez"'1 derden eeuwdag van dit merkwaardig W>' penfeit, waardoor de stad aan de hande" der Spanjaarden, waarin zij door het ve>" raad van Renneberg in 1580 gekomen onttrokken en voor de Unie gewonnen weffl' moet door het Groninger Studentenkorp5 de intocht van prins Maurits reeds tot o»>' derwerp van een maskerade gekozen zij"' Het bestuur van de Groninger-Slager3' vereeniging, dat den Minister verzucht ha®1 schadeloosstelling te verleenen bij verniet'' ging, krachtens plaatselijke verordening, vu" vleesch, afkomstig van tuberculeus (pare'' ziek) slachtvee, heeft ten antwoord ontva"' gen, dat bij het tot stand brengen van d" wettelijke regeling, bedoeld in het eers^ lid van art. 152, in verband met art. der additoneele artikelen van de Grondwri' op gemeld verzoek zal worden gelet. Tengevolge van de strenge vorst is d" Zuiderzee vol groote en 'kleine ijsschotse" en is het eiland Urk aan alle kanten dof" een dikke ijskorst ingesloten. Woensdag Januari is de stoomboot ^Minister Havelaaf j daar het laatst geweest, van dien dag was alle gemeenschap met den vasten afgebroken. Een klein deel der Urker vloot is Nieu^' jaarsnacht uitgezeild en van de opvarende"' heeft men tot nu toe niets kunnen vern"' men. Een der correspondenten van het te Grf' ningen verschijnend Nieuwsblad v.h. Noorde" 1 kreeg dezer dagen inzage van een brieb| onlangs door een 16-jarigen verpleegde op Neerbosch aan een vriendin geschreven aa" welken brief het volgende is ontleend »Dezen brief schrijf ik stilletjes, waf' als ik hem zoo weg laat sturen, zou bi) kapot gescheurd worden. Schrijft hierva"| niets terug, want dan krijg ik op mijn huidi dat ik niet staan kan". En verder »De zoon van mijnheer Van 't Lindenhoub nl. mijnheer Jacob, slaat nog al eens. Laat3' zou er een jongen weggestuurd worde01 f maar vóór hij wegging, moest hij bij mijB'l heer komen, en toen heeft hij zoo veel slaaf! gehad, dat hij uitriep »0, mijnheer, u slaaM mij de betten kapot". Toen kreeg hij ten antwoord: «datgeef niet zooveel, als er een wees sterft, morge" I komen er toch wel twee voor terug". Mag, zoo vraagt de correspondeut, wie»»f i verontwaardiging begrijpelijkerwijze we»'dj gaande gemaakt bij het lezen van dien brief j mag zoo'n toestand blijven voortduren 't Zo111 een schande zijn voor de Nederlandse!»" natie. (R. N.) Te Nijmegen heeft zich Zaterdag in d" Waal vóór de stad wederom een groot" massa afdrijvend ijs aaneengesloten vastg"' zet, zoodat van de spoorbrug tot ver bove" de stad bij Sprokkelenburg de Waal ijsveld vertoont. De overtocht met ijsschu»' j ten tusschen de stad en Lent is dienteng"' volge weer gestaakt moeten worden, W»j' men zich met de booten niet door b"' zware ijs kon heenwerkon, terwijl iiie" hovendien groot gevaar zou loopen van doo" I het aanschuivende ijs verpletterd te worde"' De kolossale ijsschotsen, welke zich alda£»M samenpakken en vastzetten, moeten van de" i Boven-Rijn komen afzakken, wijl de Bove»1' I Waal al ijsvrij is geweest. Te Montfoort, waar van rijkswege ee" nieuwe draaibrug over den IJsel wordt g"' legd, heett men met bijzondere tegenspo"' den, wat den bovenbouw der brug betref' te kampen. Toen de onderbouw gereed was, en men aan de eigenlijke ijzeren draa1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2