Dagi voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Donderdag 18 Januari 1894. No. 4791. bureau ^otexztxaat 89. algemeen overzicht. 2. S Feuilleton. MOORD IN IIET BOSCH. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 0.05 LLÜJ— PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 17 Januari '94. Hijna was gisteren te Parijs eene minis- lee'e crisis ontstaan. Te zeven ure gis- e"-avond was het ministerie -Casimir hp!'6r ^na gevallen. Dat het nog leeft, dankt e" aan de republikeinsche meerderheid, ^elke om zijnentwil het moeilijkste gedaan dat een volksvertegenwoordiging doen n' namelijk binnen het tijdsverloop van 1 uur twee precies tegenovergestelde leningen uitbrengen. Nadat de Kamer alle ''kelen van het wetsontwerp tot conver- a®®r mg der 41/2 Fransche rente had §enomen, hechtte zij ook ondanks het eer^61, Van den rapporteur haar zegel aan aanvullings-artikel, voorgesteld door 'es- Het eerste gedeelte van dit artikel, ePalend6 dat de opbrengst der conversie fa' besteed worden tot vermindering van de °°idsom der belasting op de ongebouwde ^gendommen, werd, zeer tegen de verwach- r'g van den minister van financiën, Bur- eau) met 280 tegen 250 stemmen aan genomen. Onmiddellijk werd Casimir Perier §ewaarschuwd, en toen over het tweede deel Zou gestemd worden, verklaarde Burdeau, 'de regeering hare meening zou doen ennen, zoodra over het voorstel -Jaurès in Zljn geheel zou gestemd zijn. Onder die ^Mstandigheden ging dit gedeelte, bepalende at de vermindering zou ten goede komen aan de eigenaars-landbouwers, die zelf hun Srond bewerken, met 403 tegen 70 stemmen °ader den hamer des voorzitters door. He Kamer had dus, de beide gedeelten innemende, zich uitgesproken ten gunste ^an het voorstelJaurès, maar nu kwam Tdeau en na hem Casimir Perier ver deren, dat zij de verantwoordelijkheid voor de uitgebrachte vota niet konden aanvaarden, en dat dus de Kamer de gevolgen harer be slissing zou hebben te dragen. Tegenover dit vooruitzicht van de aftreding van het ^misterie schrikte de meerderheid der Naar het Fransch van Raoul de Navery. 13) Zou het jonge meisje, dat Marcel Trézek, e'i knapsten en braafsten jongen man uit en geheelen omtrek, aannam als echtge noot, ook haar belofte gestand doen tegen- Jer den gevangene Zou zij er niet om °zen, een gevoel van vriendschap voor s^n, te hebben gekoesterd Zou een on- u'digverklaring Trézek schoon wasschen a de vlek, die op zijn naam lag Hebnneer hij aan die vrouw dacht, en dw i'V00r 00Sen stelde hoe een rechterlijke zou 2Ün geheele geluk in deze wereld a runnen verwoesten, dan had Marcel hii ,.van razernij; somtijds wenschte sch j^ehjh te sterven, om aan nieuwe ande te ontsnappen. Vreemd verschijnsel, J mopte niet. Zijn leven scheen hem toe Kamer terug, en ondanks de vertoogen van Millerand en Jaurès maakte de meerderheid, toen zij stemde over het voorstel- Jaurès in zijn geheel met 306 tegen 206 stemmen ongedaan, wat zij daareven had aangenomen. De vergadering welke precies vijf uur ge duurd had, gaf tot verschillende bijkomende kwestiën aanleiding. Het resultaat is, dat het ministerieCasimir Perier gespaard is gebleven, maar èn het ministerie èn de Kamer hebben er niet in aanzien bij gewon nen De sterke positie door de regeering, ook vooral ten gevolge van den jongsten anarchistischen aanslag ingenomen, is ge schokt, en voor de Kamer zullen de eerst uitgebrachte vota eene moeilijkheid blijven, welke bij de begrooting van '95, zoo niet eerder, zich stellig zal laten gevoelen. De kansen van graaf De Mun, die zooals men weet, wederom candidaat voor de Fransche Kamer is gesteld te Morlaix in Bretagne, rijzen voortdurend. Hoogstwaar schijnlijk zal het Palais-Bourbon den eminen te n redenaar en volksman weder binnen zijne muren zien. Toch wordt hij nog door vele monarchalen en conservatieven fel be streden en laat men het niet aan pogingen ontbreken, hem den voet te lichten. De Katholieken steunen hem krachtig en 0. a. vindt zijn candidatuur warme instemming bij mgr. d' Hulst, den opvolger van mgr. Freppel in de Kamer. In de troonrede, waarmede gisteren de zitting van den Pruisischen Landdag te Berlijn werd geopend, wordt gewezen op de toenemende tekorten bij de begrootin gen. De moeilijkheden die hieruit voort vloeien en een gevolg zijn van de toenemende eischen des rijks aan de Bondsstaten, kun nen alleen worden opgeheven door eene reorganisatie van de financieele aangelegen heden des rijks tot voldoende vermeerdering zijner eigene inkomsten. De troonrede zegt verder, dat de regeering zich steeds tot taak stelt, de geleidelijke ontwikkeling van den landbouw te bevorderen, ten einde deze te zijn gebroken en verwoest. De zonder linge aaneenschakeling van de feiten, het logische in de waarschijnlijkheid van de beschuldiging versteenden hem. Elke vraag van den rechter van instructie was voor hem een marteling. Na zulke aanvallen van woede, verviel hij tot de diepste neerslachtigheid. Had hij Genoveva althans kunnen schrijven. Maar gedurende drie lange dagen was hem dit verboden, en toen de toestand verergerde, durfde hij niet meer. Den vierden dag werd hem medegedeeld, dat hij bij de andere gevangenen zou wor den toegelaten en zijn vader mocht zien en spreken. Claude was moediger gebleven. Zijn on schuld hield hem staande. Men schreef den graat De Puymonroimaar in deze onge lukkige zaak scheen alles zich te vereeni gen tegen den klompenmaker en diens zoon. In een brief deelde de jonge graaf Arthur De Puymonroi den rechter mede, dat zijn vader ongeveer een maand geleden aan een beroerte bezweken was. De rechter van instructie trachtte hem over te halen tot bekentenis, hem belovende, dat de justitie toegevend zou zijn. de ongunstige tijdsomstandigheden zal kun nen te boven komen, terwijl de regeering ook streeft naar eene daartoe geschikte regeling der rechtstoestanden van het lan delijk bezit. Hiertoe wordt vereischt de medewerking eener algemeene corporatieve vertegenwoordiging van den landbouw, die de regeering zal kunnen bijstaan bij de voorbereiding en het tot stand brengen van wettelijke administratieve maatregelen, welke ten doel zullen hebben verbetering van het credietwezen, wegruiming van ongelegen heden, die thans het gevolg zijn van boven matige verhypothekeering van grondeigen dom en den ongeschikten vorm daarvan. Ten dien einde zal er ontwerp worden in gediend tot oprichting van Kamers van koophandel. De troonrede zeg ten slotte, dat het bij de toenemende scherpte van den strijd der meeningen en belangen er op aankomt, wegen en middelen te vinden, ter vereffening, met oprecht streven naar het onwrikbaar doel van het welzijn des Vaderlands, waartoe God Zijnen zegen geve. Voor de rechtbank te Praag is eergiste ren een aanvang gemaakt met het proces tegen de Omladina, de revolutionaire ver- eeniging, welke de verantwoordelijkheid draagt van al de aanslagen, die in den laatsten tijd te Praag en elders in Bohemen zijn gepleegd. Het aantal beschuldigden beloopt 77 en de hoofdpunten van de akte van beschuldiging zijn hoogverraad, maje steitschennis, ernstige beleediging van ver schillende leden der keizerlijke familie, hoon aan een erkende godsdienstige belijdenis, diefstal en schade toegebracht aan anderer eigendom. De Omladina is een in twee groote afdeelingen verdeelde vereeniging een voor zoogenaamd vooruitstrevende werk lieden en eene voor dito studenten. De eerste afdeeling telde 100, de laatste 300 leden. Het genootschap was geheim en het streven droeg een beslist revoluti onair karakter, terwijl de organisatie eene voorbeeldige was. Deze berustte op het Ik heb geen toegevendheid noodig, antwoordde Claudehoe ook het besluit van het Hof moge luiden, ik zal appèl aan- teekenen voor de goddelijke rechtbank. Toen vader en zoon elkander na een schei ding van drie dagen terugzagen, vielen zij zonder een woord te spreken in elkanders armen. Zich eindeljjk uit deze omhelzing losmakende, zeide Claude tot zijn zoon Arme jongen, wat zijt gij bleek Ik heb veel geleden om uen dan heb ik gedacht aan die weenende vrouwen! aan Madeleine, aan Aan Genoveva, niet waar Mijn zuster is van hetzelfde bloed als wij, zij zal ons gelooven'; maar zij. Als zij u verloochent, is zij uwer niet waardig. Een half uur later bracht de cipier twee personen bij de gevangenen Madeleine en Antonin Leguével. De. jonge advocaat kwam zich ter beschikking stellen van de be schuldigden. Neemt bij gebrek van groote bekwaam heden, een grooten ijver en de toewijding van een vriend voor lief, zeide hij. Deze zaak vraagt meer dan een pleidooizij eischt een onderzoek. Ik wil u helpen, om het net getal vijf; vijf leden telde de Senaat en de benaming der verschillende waar- digheidsbekleeders was zeer geheimzin nig. De verdedigers hebben eergisteren eenparig de openbaarheid der verhandelin gen bepleit; de misdrijvenmajesteitsschen nis en hoogverraad moeten volgens hen ge oordeeld worden door de gansche natie. De rechtbank weigerde op dezen eisch in te gaan, en toen probeerden de aangeklaagden door geschreeuw de verhandelingen onmo gelijk te maken. De meeste aangeklaagden zijn zeer jong zij varieeren tusschen 16 en 31 jaar in verband met het revolutionaire doel der Omladina: het veroorzaken van manifestaties ten gunste der jong-Czechen, en de ophitsing der menigte tegen de re geering kunnen belangrijke onthullingen worden verwacht. Gisteren werd te Pesth het eerste con gres der Hongaarsche Katholieken geopend, dat in de gegeven omstandigheden van buitengewoon belang belooft te zijn. Het comité der organisatie heeft van de bis schoppen des lands kennis gekregen, van hun volkomen instemming met het congres. Het program der beraadslagingen is ook door de prelaten goedgekeurd en waar schijnlijk zullen zij en corps tegenwoordig zijn bij de zittingen. Kardinaal Vaszary, aartsbisschop van Gran en primaat van Hongarije, zal de openings- en sluitingszit ting presideeren. Het Congres belooft een grootsche demonstratie te zullen wezen tegen de liberale politiek van den minister-presi dent Wekerlé en het uitgangspunt te wor den van eene vruchtbare katholieke bewe ging. In het eene Italië blijft de toestand nog steeds zeer bedenkelijk. Volgens bericht uit Carara zijn de troepen gisteren bij Torana slaags geweest met zes honderd werksta kers; acht van dezen werden gedood, ver schillenden gewond. Geen enkel soldaat is gedood. In de stad is groote onsteltenis. De troepen hebben de straten afgezet. te verbreken, waarin gij verward schijnt geloof mij, niemand zal meer en grooter belang in uw zaak stellen, Ik neem het aan en ik dank u, mijn heer, voor mijn zoon en voor mij zeiven. En de heer Leguével zal niet alléén trachten om u uw vrijheid te doen her geven, vader, drie vrouwen hebben zich aan uw zaak gewijd. Ten eerste gijzelf, zeide Claude, Made leine omhelzende, de tweede is de Veld muis, niet waar de derde. Heet Genoveva, zeide Marcel met vuur. Ik ken geen Genoveva, antwoordde Madeleine ik sprak van de dochter van Claude legde zijn hand op haar mond en mompelde Arme Douce, men zal haar zelfs niet dankbaar zijn voor haar offer. Dierbare, dierbare Genoveva, her haalde Marcel, ik wist wel, dat zij mij niet zou vergeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1