Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17 de Jaarg. Dinsdag 23 Januari 1894. No. 4795. bureau ^ofersteaaf 39. 1 algemeen ovekzicilt. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf ^.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 22 Januari '94. De nieuwe belastingvoorstellen door den minister van financiën Miquel bij den Rijks- ^ag te Berlijn ingediend, teneinde de uit kering der Legerwet mogelijk te maken, ontmoeten van verschillende kanten hevig verzet. Niet alleen willen de Duitschers hun PllPje tabak niet verder laten belasten, maar °°k de wijnbelasting willen zij zich niet 'aten welgevallen. Nadat de heer Payer van ^e Zuidduitsche volkspartij zich reeds in eene 'angdurige rede tegen het ontwerp eener r\jks-wijnbelasting had verzet, deed zich in de Rijksdagzitting van Zaterdag, die zeer slecht bezocht was, het uiterst zeldzaam £eval voor, dat een aanzienlijk lid van den bondsraad openlijk tegen het ontwerp der ■^egeering optrad. De Wurtemburgsche minister-president, vrijheer Mittnacht, ver klaarde dat zijne regeering de wijnbelasting kor nu en later beslist afwees. Algemeene opschudding! De vrij-conservatief Kardorff 'erlangde, met het oog op een dergelijk geschil in den Bondsraad, de verdaging der zittingdoch de radicale partijen uitten zich daartegen. De ministers Marsehall en Posa- dowski verklaarden nu, dat het optreden kn Mittnacht volkomen loyaal en te voren den Rijkskanselier aangekondigd was, zoodat kier geene bijzondere demonstratie, gelijk Kardorff verlangde, bij te pas kwam. Van lieverlede kwam toen het Huis tot kalmte. Zulk een incident was tot dusver nog niet Voorgekomen, Thans wordt bekend, hoe de Keizer onlangs aan een der eerste conservatieve Parlements leden verklaard heeft, dat hij zich bij de keuze zijner raadgevers op geenerlei wijze kat influenceeren, en dat hij inzonderheid ten opzichte van het handelsverdrag met Kusland geheel achter Caprivi staat. Even eens zou, naar verklaard wordt, Bismarck gezegd hebben, dat, na het aannemen der andere tractaten, het verwerpen van het Feuilleton. DE MOORD IN 1IET BOSCH. Naar het Fransch van Raoul de Navery. 17) Het arme kind kwam bevende en wan kelende nader. Haar oogen waren naar den grond gericht. Haar zwarte kleeding ver hoogde nog de lijdende uitdrukking van haar bleek gelaat; als teeken van rouw waren haar lokken verborgen onder een linnen hoofddoek. De stem van den President klonk zachter. Kort en duidelijk antwoordde het jonge Meisje op de gestelde vragen. Maar toen haar werd gevraagd, of zij het mogelijke achtte, dat haar vader twee dagen vóór zijn dood zijn geld bij den notaris had gehaald en dit aan een ander in bewaring had ge geven en of zij ook wist waarom, toen ant woordde zij Mijn vader had één enkelen vriend Claude Trézek. Van af mijn prilste jeugd Russische thans een politieke misslag zou zijn. De Deutsche Landwirthschaft gesell- schaft heeft besloten, in het voorjaar eene landbouwkundige studiereis te ondernemen naar België en Holland, waarbij Luik, Brus sel, Gent, Den Haag en Amsterdam nader bezichtigd, vooral echter de waterwerken en de Hollandsche veehouderij grondig in oogen- schouw zouden worden genomen. De staatssecretaris Leyds, van de Zuid-Atri- kaansche Republiek, is te Berlijn aangekomen- Hij werd door den Keizer tot het groote orde- feest en diner, dat gisteren plaats had, uit- genoodigd. Het is te begrijpen, dat der regeering te Pesth de schrik om het hart is geslagen èn door de grootsche manifestatie van den Katholiekendag èn door het afbrokkelen der liberale partij. Zeer natuurlijk is het dan ook, dat het kabinet-Weckerlé zijne parlementaire volgelingen tot eene alge meene partij vergadering oproept, teneinde zich te vergewissen van de meerdere of mindere vertrouwbaarheid der nog overge bleven regeeringsmeerderheid. Zóo is dan ook geschied, en op die vergadering is be sloten, dat de kwestie van het ^burgerlijk huwelijk" als de toetsteen van het lidmaat schap der partij zal gelden »wie niet voor dat ontwerp wil stemmen, trede uit." Welnu, al weder zijn dan ook een drietal leden uit de liberale club getreden, nl. de 82-jarige graaf Ziehy, oud-ambassadeur te Constan- tinopel, en zijn beide zonen Joseph en August, die wel niet in de Kamer zitting hebben, maar toch tot de liberale club be hoorden. Evenals een Szapary en een Zichy uit het liberale partijverband traden, hadden ook een Pally, een Hunyarty, een Esterhazy een Festetic, kortom schier de geheele adel zich op den Katholiekendag met groote beslistheid tegen de kerkelijk-politieke wet ten verklaard. De regeeringsbladen, blijkbaar met de zaak verlegen, willen thans doen gelooven, dat al deze magnaten door de hooge geestelijkheid zijn omgekocht, en dat ben ik opgegroeid aan de zijde van Mar cel. Het reizen moede, dacht mijn vader er over van zijn spaarpenningen te gaan ge nieten hij wilde een kleine hoeve koopen nabij het dorp, waar de Trézek's woonden, waardoor de band tusschen deze en ons nog nauwer zou zijn geworderp Mijn vader deelde mij mede, dat hij zijn geld bij den notaris zou vragen, het aan zijn vriend Claude in bewaring zou geven, en mij na afloop van de kermis te Vitré zou komen halen. Gij zegt, dat uw vader een kleine hoeve wilde koopen, en ziedaar, dat hij op een enkel woord van Claude alles opoffert en afstand doet van het plan een rustiger leven te gaan leiden, van de gemakkelijk heid om u een bruidschat te geven en zijn geheele fortuin afstaat aan zijn vriend, dat klinkt zeer onwaarschijnlijk. Een oogenblik zweeg Douce. Ongetwijfeld viel het haar moeielijk verder te spreken, haar gelaat werd hoogrood gekleurd en met neergeslagen oogen zeide zij Toen mijn vader de zevenduizend francs aan Claude gaf, deed hij goed.Mijn vader kende mijn geheimste gedachten hij wist, dat wij niet meer bij het dorp behoefden te wonen, indien Marcel Genoveva huwde Szapary zich voor later een vrijen pas heeft willen houden. Omtrent de vier resoluties of besluiten, welke op den Katholiekendag werden aan genomen, kan het volgende worden gemeld Het eerste handelt over de plichten der Katholieken in het algemeen, en bevat eene opwekking, om de getrouwheid aan het geloof niet slechts in het particulier, maar ook in het openbaar léven aan den dag te leggen. Het tweede betreft de katholieke autonomie en zegt, dat zonder nadeel voor het opperste patronaatrecht des Konings en van het recht op staatstoezicht, bij de zoo spoedig moge lijk in te voeren autonomie, de Kerk door hare eigen organen alle aangelegenheden zal kunnen regelen, die thans in den werk kring der Regeering begrepen zijn. Het derde betreft de school. Daaromtrent wordt vermeerdering van het aantal katholieke volks- en burgerscholen aanbevolen, en de eisch gesteld van een zuiver katholiek ka rakter der Pesther universiteit, die uit katholieke fondsen wordt onderhouden. Het vierde handelt over het burgerlijk huwelijk en bevat de verklaring, dat de Katholieken nooit en in geen geval kunnen toestemmen in het burgerlijk huwelijk, dat hierdoor het rechtsgebied der Kerk door den Staat wordt overweldigd. Daartegen moet gestreden worden, en wanneer desniettegenstaande de wet op het burgerlijk huwelijk tot stand komt, moet er voor verandering dezer wet worden geagiteerd. In het schoone Italië blijft de staatkun dige toestand bij voortduring zeer beden kelijk. Op Sicilië is het thans iets kalmer geworden, dank zij het talrijke leger dat de Regeering derwaarts heeft gezonden. Duurzaam, kan echter zulk een gedwongen en slechts op de aanwezigheid der troepen steunende rust niet zijn. De onzekerheid in financieele zaken wordt steeds grooter in Italië. Zelfs de Rijksspaarbank vertrouwt men niet meer. Van Vrijdag 11. werd uit Rome het volgende bericht. Het aantal personen, die hunne beleggingen bij de spaarkas komen opvragen, is zoo groot, dat de administratie verscheidene loketten heeft laten aanbrengen, om aan al de aanvragen te kunnen voldoen. Volgens bericht uit Londen heerschte aldaar Zaterdag een paniek op de Zilver markt, zonder betrouwbare noteering en wel naar aanleiding eener kennisgeving van de Britsch-Indische regeering, dat zij den minimumprijs bij de toewijzing van India Council wissels introk, zoodat eiken op den werkelijken marktprijs gebaseerden inschrij vingsprijs kan aangenomen worden. De ropijleening was mede nagenoeg onverkoop baar. Het halfj aarlij ksche verslag der Greaf-Eastern-spoorwegmaatschappij luidt ongunstig wegens de kolencrisis, die mede een nadeeligen invloed had op het verkeer der stoombooten met het vasteland, daar de stoombooten £44.80 meer voor brand stof verbruikten. Des ondanks bevredigde het verkeer op Hoek-van-Holland in zijne resultaten der directie ten zeerste, zoodat zij besloot een vierde stoombooten van het type-Chelmsford te doen aanbouwen. De Maatschappij vervoerde in het halve jaar 10655 reizigers van en naar net vasteland. Jl. Zaterdag is te Brussel van den Congo eene tijding deels van blijden deels van droevigen aard ontvangen. De Belgische troepen hebben op 20 October bij Kassango eene overwinning behaald op het opperhoofd Rumilitza maar ten koste van het leven van kapitein Ponthier. Deze officier, die vroeger reeds dikwijls met succes tegen de Arabieren van den Congo-staat gestre den heeft was in Maart 1893 nogmaals uit gezonden met versterkingstroepen voor den kommandant Dhanis te Kassango. Op weg daarheen geraakte hij, nu eenige weken geleden, met de Arabieren slaags en joeg hen op de vlucht. Nauwelijks had hij kort daarop zijn vereeniging met de troepen van Dhanis tot stand gebracht, of nu werd de gezamenlijke strijdmacht door een verwoe- en dat ik weldra eeu toevlucht zou zoeken in een klooster. Toen Douce deze woorden met maag delijke schuchterheid uitsprak, liep er een rilling door de menigte. In dergelijke omstandigheden haar liefde bekennende, werd Douce werkelijk een heldin. Het was edel en harer waardig aan allen haar geheime voorkeur voor den onge- lukkigen jongen man te leeren kennen en hem in naam dierzelfde liefde te verde digen. Claude beefde, en Marcel, wiens hart zoo meedoogenloos was vertrapt, mompelde Edel, braaf meisje. Toen Douce naar haar plaats terugkeerde, sloeg Madeleine de armen om haar heen. Zuster 1 zuster I zeide zij, waarom heeft hij u niet gekozen Liefde laat zich niet dwingen, ant woordde de wees. Al de getuigen waren eindelijk gehoord, en het woord was nu aan den advocaat- generaal. Hij somde al de bijzonderheden op van deze misdaad niets vergat, hij zoo min de fantastische, bijna legendarische figuur van de Veldmuis, als de belangstelling, die het jonge meisje opwekte, dat geplaatst was tusschen de smart van haar vader te hebben verloren en de vrees om haar beste vrienden te beschuldigen. Maar, mijne heeren, aldus vervolgde hij, indien somtijds de misdaad gepaard gaat met omstandigheden, zooals die niet dramatischer door een romanschrijver kun nen worden uitgedacht, dan rust te zwaar der op de Justitie de plicht, het feit hier van te ontdoen en in al zijn afschuwelijke naaktheid te doen uitkomen. Er is hier geen sprake van een gewoon misdrijf, van een man, op den publieken weg door een ander mar. vermoord om hem te bestelen. De moordenaar is de vriend van het slacht offer en heeft verplichting aan hem. Om zich te onttrekken aan de verplichting om later de zoo edelmoedig ter leenjversterkte som te moeten terngbetalen, vermoordde de beschuldigde lafhartig Louis, den mars kramer. Het verhoor heeft u dit duidelijk getoond. Louis was de braafheid, de eer lijkheid zelve. Hij verkocht zonder woeker winst, spaarde zonder schraapzucht. Wordt vervolgd.) iHHHiiimminnm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1