Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarir. Vrijdag 26 Januari 1894. No. 4798. bureau otexztxaat 39. algemeen overzicht. Feuilleton. MOORD IN HET BOSCH. NIEUWE SCHIEDA PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 25 Januari '94. Met uitzondering van weinige meest ra- jpfa'e bladen, wordt overal te Berlijn open- vreugde aan den dag gelegd over de ^aristaande verzoening tusschen den Keizer Bismarck en over de tegemoetkoming ten deze van den Keizer is uitgegaan 1 welke toegejuicht wordt als een verstan- Qlg"* - de in oe en lofwaardige daad. Dinsdag gaf reed VIij-conservatieve afgevaardigde Kardoff, een rede in den Rijksdag er zijne vreugde e' te kennen, dat Bismarck weldra te 'ijn zal komen. Woensdag deed het- de nationaal-liberale vertegenwoordi- Eynern in het Huis van afgevaardigden, da» verwie,'f hierbij, evenals den vorigen de heer Kardoff, van de conservatieven .y gematigd liberalen, levendigen bijval. g°0r'oopig schijnt het vast te staan, dat ^'Srnarck reeds Vrijdag-middag te Berlijn komen, door den Keizer persoonlijk met e(ïuipage aan het spoorwegstation afge- a zal worden en in de gemakkelijkste 61 rekken, gelijkvloers, van het slot, in de ^middellijke nabijheid des Keizers, gehuis- est zai Worden. Reeds nu kan men er er van zijn, dat Bismarcks aanwezigheid e herlijn, tot groote ovatiën aanleiding zal Seven. Men spreekt er ook van, dat Bis marck de drukte van 's Keizers verjaardag l'et zal bijwonen, maar den dag te voren eel rustig met den Keizer zich onderhou- en en dan spoedig weer vertrekken zal. Zooals thans bekend geworden is, heeft e Keizer achtereenvolgens twee brieven jjan Bismarck geschreven. In den eersten, le met een geschenk van eenige flesschen °r>den wÜn gepaard ging, gaf de Keizer zijn enige vreugde te kennen over het herstel ^an den oud-rijkskanselier en hij drukte ^aarbij tevens diep leedwezen uit, dat hij U zijn 25-jarig jubileum als militair (dat et 's Keizers verjaardag samenvalt) onder e gelukwenschen den man zal missen, die Naar het Fransch van Raoul de Navery. 20) Waarom, mijn kind Uj-7 Ik zou gaarne het stukje grond, waarop J.n vader doodelijk getroffen werd, het mJne noemen. ej Dat is onmogelijk, arme Doucede jsgej?aar van dien boom is rijk en ijdel. Het hi' de molenaar tot geen prijs zal J den boom afstaan. Ik wil hem gaan spreken. Wacht u daarvoor. Indien gij slagen ten t>an moet op een SeleSenheid wach- Rabot is dikwijls ziek. De koorts onder- l)nt hem, en hij doorstaat veelal hevige hui Menigmaal heeft hij te vergeefs mijn W p '"geroepen. Den eersten keer, dat hij ®r ziek is, zal ik naar hem toe gaan. A auwelijks had de Veldmuis dit gezegd, onder Keizer Wilhelm I vooral er toe heeft medegewerkt om Duitschland en Pruisens zwaard te wetten. Hierop dankte Bismarck allerhoffelijkst en stelde zijne spoedige komst te Berlijn als mogelijk voor, indien zijn ge neesheer, dr. Schweniger, het nietnadeelig voor zijne gezondheid mocht achten. Daarna volgde de tweede brief van den Keizer, die verklaarde, zeer verheugd te zijn over de in uit zicht gestelde komstvanBismarck,en nogmaals den levendigen wensch te kennen gaf, om op zijn verjaardag Bismarck bij zich te zien. Tevens bood de Keizer hem de gemakke lijkste vertrekken in het kasteel aan. Hierop beloofde Bismarck te komen. Het is nu bekend geworden, dat de Keizer bij het Ordenfeest wel-is-waar niet zelf gesproken heeft met graaf Herbert von Bismarck, doch dat de Keizerin en de prinsen Heinrich en Albert wel met hem hebben gesproken, evenals de ministers graaf Eulenburg en Miquel, hetgeen men thans in verband wil brengen met hetgeen gevolgd is. Totnutoe blijft de indruk dat Caprivi vooraf onbekend was gebleven van 's Keizers stap tot toe nadering. Volgens nadere berichten uit Belgrado is het den jeugdigen koning van Servië ge lukt met behulp zijns vaders een nieuw kleurloos ministerie te vormen. De heer Simitch is premier en neemt tevens de porte feuille van financiën en buitenlandsche zaken waarhij is een persoonlijk vriend van den ex-koning Milan. Verder is het ministerie als volgt samengesteldgeneraal Idraw- kowitch, binnenlandsche zakenSwotomir Nicolajewitch, oorlog; kolonel Pawlowitch, handel en nijverheid; Mozawitch, justitie, en onderwijs Georguewitch. Het nieuwe ministerie zou gisteren in de Skuptchina verschijnen, en daarna zal de zitting ge sloten, doch de Skuptchina niet ontbonden worden (zooals het aanvankelijk heette). De nieuwe zitting zal 1 November geopend worden. De minister-president Simitch maakt een circurlaire aan Servië's diplo- toen zij een kleinen jongen, zoo vlug als hij kon, zag komen aanloopen. Kijk, zeide zij, daar is Cri-CriGod zendt hem. Het naar adem snakkende kind bleef voor de oude vrouw staan, hij groette haar mei bijgeloovigen eerbied en, terwijl hij, om zich moed te geven, Douce aankeek, zeide hij Ik moet u komen zeggen, dat Rabot zich niet meer kan verroeren; hij is even bewegingloos als de wieken van zijn molen bij windstilte. Als gij zoo goed wilt zijn eens naar hem te komen zien. De molen is niet naast de deur, antwoordde de Veldmuis, en ik heb mijn beenen van vijftien jaar niet meer. Bricolle is in de weide, zeide Cri Cri. Dat blijft hetzelfde, mijn jongen, zeg tegen Rabot, dat hij rijk genoeg is om den dokter te betalenik behoud voor mij de arme zieken. Rabot zal mij slaan en mij beschul digen mijn boodschap slecht te hebben ge daan. Kom, laat ons dan gaan, zeide de Veldmuis, ik wil niet de oorzaak zijn dat men u mishandelt. De oude vrouw ging met Cri-Cri op weg. matieke agenten in het buitenland gereed, waarin hij te kennen zal geven, dat Servië vriendschappelijke betrekkingen met alle staten wenscht te onderhouden, zich ge dragen zal als een goede nabuur en in loyale relatie met Oostenrijk wil blijven. De gebeurtenissen in Servië hebben in Rusland een slechten indruk gemaakt en men vreest, dat de terugkeer van Milan naar Belgrado tot ernstige politieke ver wikkelingen aanleiding zal geven. De coup d' etat van koning Alexander is geheel bui ten Rusland omgegaan, zegt de correspon dent der Standard. Oostenrijk heeft beslo ten er zich geheel buiten te houden. Zelfs op de Weener Beurs was de invloed der gebeurtenissen in Servië niet merkbaar. Nog wordt uit Belgrado gemeld, dat koning Alexander aan de gevolgen van een ern- stigen aanval van influenza, gepaard met bronchitis, lijdt, en tot herstel van gezond heid een buitenlandsche reis wil maken. Tijdens zijn afwezigheid zou zijn vader dan als regent optreden. Koning Milan betoogt, dat met de meerderjarigverklaring des Konings alle uitgevaardigde wetten ten op zichte zijner ouders vervallen waren. Bij de heropening der Kamerzittingen in Italië, welke heden plaats heeft, komen allereerst in behandeling de financieele voor stellen der Regeering, waarbij 30.000.000 lire besparing en 50.000.000 lire vermeer dering der middelen worden voorgesteld. Op de begrooting van oorlog zal 7.428.000, op die voor marine 4.000.000 lire bespaard worden. Alle ministers werken eensgezind aan de grootst mogelijke bezuinigingen in verschillende departementen. Daarop staan zij echter, evenals op de verhoogde belas tingen, om zoo het evenwicht in de finan ciën te herstellen. Mocht de Kamer deze plannen verwerpen, dan zal het Kabinet heengaan. Volgens den Daily Chronicle zouden onder den indruk van de benarde tijdsomstandig heden te Rome, weder verscheidene aan- Een half uur later kwamen zij bij den molen. Op zijn bed uitgestrekt lag Rabot te kermen en te vloeken. Zij zal niet komen raasde hij, die nicht van den duivel zal mij laten sterven van pijn en woede. O het hellevuur moet de verdoemden niet erger martelen, dan de pijn, welke ik lijd. Het geluid van Cri-Cri's klompen werden op het plein gehoord. De Veldmuis kwam binnen, naderde het bed en keek met spottende meewarigheid naar den zieke. Ik heb pijn ik heb veel pijn zeide de molenaar. Ik zie het, Rabotgij hebt vuur in de aderen uw hoofd is brandend heet. Juist, zoo is het, Veldmuisgenees mij, en ik geef u honderd kronen. k behoef geen geldik wil alleen, dat gij mij de weide bij den poel verkoopt. Waaraan denkt ge In de weide bij den poel staat den Eik met het beeld; tot geen prijs sta ik dien af. Pastoor Rameau heeft hem reeds willen koopen om er een pelgrimsplaats van te maken, doch ik heb geweigerd. Laat ons er niet langer over spreken, biedingen van gastvrijheid voor den Paus van de zijde der Mogendheden ontvangen zijn. Daarop zou geantwoord zijn, dat aan 's Pausen vertrek slechts gedacht werd in geval van een oorlog, waarin Italië tegen een der andere Europeesche Mogendheden zou gewikkeld zijn, en dat alsdan de Paus zich zou gaan vestigen in het Escuriaal bij Madrid. Dit wordt van geen enkele zijde nader bevestigd, maar reeds dat weder in aller ernst de mogelijkheid van 's Pausen vertrek moet worden overwogen, getuigt genoeg van het bedenkelijke der tegen woordige toestanden. In draadberichten uit Madrid wordt ge meld, dat de minister van buitenlandsche zaken aan de diplomatieke vertegenwoordi gers der Regeering in het buitenland, eene circulaire heeft doen toekomen, waarin hun bericht wordtdat maarschalk Martinez Campos van Marokko eene oorlogsschatting van 30 millioen pesetas heeft geëischt. De Londensche Standard verneemt uit Ma drid, dat de Spaansche regeering er op staat, dat Marokko de betaling der oorlogskosten voor Melila waarborgde, door tijdelijken af stand van de Marokkaansche tolkantoren, tusschen Ceuta en de Moliya-rivier, waar Spaansche kommiezen met eene gewapende macht de invoerrechten zouden innen, totdat de oorlogskosten afbetaald zijn. Tegelijk met het anarchisme, neemt ook de rooverij in de provinciën Cadix, Cordova en elders weder toe. Vele gegoede landeigenaren ontvingen dreigbrieven andere worden door de bandieten ontvoerd, onder invordering van zware losgelden. Volgens berichten uit Rio Janeiro zou de toestand der Brazilaansche opstandelin gen hachelijk zijn; de levensmiddelen be ginnen hun te ontbreken. Hunne poging om te Nicteroy te landen is mislukt. Da Gama had eergisteren en onderhoud met den admiraal der Ver. Staten Benham, wiens bemiddeling hij zou hebben ingeroepen. Daarentegen vernam de Times uit Rio zeide de Veldmuis, zich van het bed van den zieke verwijderende. Vaarwelik wensch u een betere gezondheid. Verlaat gij mij riep de molenaar ver laat gij mij, zonder mij de eerste verlich ting te schenken Wij kunnen het immers niet eens worden. Veldmuis, Veldmuisgij kunt mij ge nezen want de toestand van Martin was veel ernstiger dan de mijne, en hem hebt gij geholpen. De Veldmuis schudde het hoofd. Ziet ge, zeide zij, er is ziekte en ziekte, geneesmiddel en geneesmiddel. Toen ik bij het bed van Martin kwam, gevoelde ik dat ik hem kon genezenhij had vertrouwen en ik goeden wil. Ik wilde zijn ziekte overwinnen en het gelukte mij. Martin is een goede, bedaarde man, mij vriendschappelijk gezind.Gij Rabot, ver acht mij, ik gevoel het en alleen gedwon gen komt gij tot mij doch wanneer de zieke vertrouwen noch achting voor den geneesheer gevoelt, dan bestaat er geen kans op genezing, Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1