Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. de aankomst aldaar van de Aquidaban, welk pantserschip de Melloïsten hielp het eiland Macangue te veroveren, waarbij de Peïxo- tisten belangrijke, de Melloïsten slechts geringe verliezen leden. Dit boezemde den laatstgenoemden moed in. Hun invloed in den lande neemt toe, terwijl Poixoto's wer keloosheid zijn prestige knakt. Volgens Desterro vermeesterden de Melloïsten de stad Parangue, daarbij vele wapenen en krijgsbehoetten buit makend. Het garnizoen sloot zich bij de de Melloïsten aan, die eene verzending van 48 Kruppkanonnen, twee millioen kardoezen en 500 repeteergeweren verwachten. Peïxoto gaat voort alle ver dachten te kerkeren. De gele koorts neemt toe. Schiedam, 25 Jan. 1894. Op het bij den Gemeenteraad ingekomen adres van de firma H. Jansen Co. om schadevergoeding voor een afgekeurd rund, werd niet besloten afwijzend te beschikken, zooals wij in ons nummer van gisteren meldden doch de Raad vereenigde zich met algemeene stemmen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om het voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel van Burg. en Weth. berustte op de volgende overwegingendat afkeu ring van het vleesch heeft plaats gehad op grond van de verordening van '18 Juni 1880 (gemeenteblad no. 12); dat in die verorde ning geen enkele bepaling voorkomt waarop adressants verzoek steuntdat de uitvoering der verordening van den Raad door de Gemeentewet is opgedragen aan Burg. en Weth., zoodat in dezen de Raad niet kan beslissen. Heden-ochtend omstreeks elf ure stond de postkar voor het bestelgoederenkantoor op het stations-emplacement te wachten, toen eensklaps het paard, waarschijnlijk door schrik bevangen, vooruitholde. Daar de weg met het oog op een naderenden trein was afgesloten, werd het voorthollende dier in zijn vaart gestuit, ten koste van den afsluit boom, die geheel verbrijzeld werd. De pos tillon, C. Weber, die in het rijtuig zat, wist tijdig te ontkomen, zoodat het ongeval betrekkelijk goed afliep. Te Rotterdam heeft zich een commissie gevormd, welke voornemens is, eerstdaags lijsten rond te zenden, teneinde gelden te verzamelen voor de weduwen en kinderen, achtergelaten door de zes kloeke mannen van de stoomboot Amsterdam, die de vorige week zoo noodlottig om het leven kwamen. De twee Engelschen, die de vorige week in het Victoria-Hotel te Rotterdam gearres teerd werden, wegens het zich te Amster dam doen afgeven van gelden op waarde - looze papieren, zijn Dinsdag naar de gevange nis te Amsterdam overgebracht. VLAARDINGEN, 25 Januari. Het Bestuur van de op te richten Vlaardingsche zwem en badinrichting, heeft zich tot het dage- lijksch bestuur der gemeente gericht met een nadere uiteenzetting van het plan. Het benoodigd kapitaal wordt geschat op f 3000, waarvan f'1500 op rentelooze aandeelen zul len geplaatst worden. Voor exploitatie-kos. ten en rente rekent men voorloopig f975 per jaar. Met een gemeentelijke subsidie van f400 'sjaars durft het genoemde be stuur de onderneming op zich te nemen. De heer Hummelinck zal jaarlijks f 100 bijdragen, onder conditie, dat het personeel van zijne fabriek op vast te stellen uren vrijen toegang zal hebben. De Scheveningsche bomschepen welke voor het meerendeel gepasseerde najaar in de spoorweghaven te Vlaardingen zijn ge borgen, worden successievelijk weder uit hunne winterrust ontheven en voor de trawl- visscherij gereed gemaakt. Alleen gepasseerde Maandag arriveerden te Vlaardir.gen per spoor ruim 100 Scheve ningsche zeelieden tegelijk om de schepen te bemannen. Het R. K. oude mannen- en,vrouwenhuis te Vlaardingen nadert zijn voltooiing. Al gemeen is de goedkeuring over het uiter lijk, en de prachtvolle lijnen van het gebouw. Het Bestuur komt dan ook alle lof toe, in de keuze van dit ontwerp. (VI. Ct.) Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 24 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 311,140 pikols. St.-Ct Welingelichte lieden" in Den Haag ver zekeren, dat vóór de Tweede Kamer weder bijeenkomt, de Regeering haar een nota van wijziging op de kiesrechtvoorstellen zal toezenden. Er wordt bijgevoegd, dat die wij zigingen eerst door den Ministerraad zijn of zullen worden overwogen. De Oud-Raad van Indië, mr. W. ridder Van Rappard, Staatsraad in buitengewonen dienst, is gisteren op 74-jarigen te's-Graven- hage overleden. In verschillende hooge rechterlijke betrekkingen was hij vroeger in Indië werkzaam. Sedert 1861 was hij ridder der orde van den Ned. Leeuw. In het Regeeringsantwoord aan de Eerste Kamer omtrent het onteigeningsontwerp voor de verbinding der spoorwegstations te Rotterdam ontkent de Minister van Water staat, dat er verschil zou bestaan tusschen hem en zijn voorganger omtrent de geschie denis van art. 71 der overeenkomst van 21 Jan. 1890 met de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij. Bij de onderhandelingen over die overeenkomst bestonden omtrent de ceintuurbaan te Rotterdam nog geen plan nen, en daarbij is van een bepaalde richting dezer baan geen sprake geweest. Alleen is bij de overeenkomst de voorwaarde gesteld, dat de plannen en ontwerpen der verbin dingslijn de goedkeuring van den Minister behoeven. Aan deze voorwaarde is vol daan, en het tegenwoordig ontwerp staat dus onmiddellijk en rechtstreeks met de overeenkomst in verband. De verplichting tot uitkeering der bijdrage van f 1,200,000 maakt een integreerend deel van het con tract uit, waaraan men zich niet zou kun nen of mogen onttrekken. De verbindingslijn is steeds beschouwd als een zaak van algemeen belang, en ze is niet van mindere beteekenis geworden omdat nu het belang der betrokken spoor wegmaatschappij zelve ook meebrengt de lijn tot stand te brengen. De beteekenis van de verbindingslijn ligt hoofdzakelijk in de verbetering van het transit-verkeer van Duitschland via Rotter dam, vooral van het goederenvervoer. Ver werping van deze voordracht zal voor den Staat hoogstwaarschijnlijk geldelijk nadeel opleveren. De verbinding zal vroeger of later zeker moeten gemaakt worden en later, bij de gestadige uitbreiding van het bebouwde gedeelte van Rotterdam veel meer kosten. Onder de geraamde aanlegkosten zijn de uitgaven voor het maken van een ran geerstation in den Alexanderpolder niet begrepen. Bij eenen der bewoners van den Loos- duinschen weg te 's Gravenhage meldde zich heden een zeer groot aantal personen aan, die in aanmerking wenschten te komen voor eene betrekking van f 12 in de week, in een der avondbladen van gisteren aan geboden. Opnieuw bleek dat men hier met eene flauwe grap te doen had, maar het gevolg was dat zeer vele teleurgestelden het den beweerden aanvrager zoo lastig maakten, dat de politie moest tusschenbeide komen en moeite had de orde te handhaven. Door het instorten van een muur bij het afbreken van oude huisjes in het slop van Willem Klein te 's-Gravenhage, werden twee knapen ernstig gekwetst. Den een werden beide beenen gebrokende ander werd zwaar aan 't hoofd gewond. Naar men verneemt is een ontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeen ten Leiden en Oegstgeest door den minister van binnenlandsshe zaken opnieuw in handen gesteld van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, met verzoek het nader in over eenstemming te brengen met de gewijzigde kadastrale toestanden. De inkomstenbelasting te Haarlem Naar het Haarl. Dgbl. verneemt, heeft de Minister een bezwaar ingebracht tegen de onlangs door den Haarlemschen Raad vastgestelde verordening op de gemeente lijke belasting naar het inkomen. Dit bezwaar zou betreffen art. 14, waarin staat dat personen die een erfenis of een gedeelte eener erfenis ontvangen, daarvoor worden aangeslagen. De Minister is nu van oordeel, dat men een belastingschuldige slechts eenmaal in het jaar kan aanslaan, zoodat de Raad, om de goedkeuring op de verordening te ver krijgen, deze alinea zal moeten veranderen of uitlichten. De broeders van den H. Joannes de Deo te Amsterdam verpleegden gedurende het jaar 4893 in het geheel 305 zieken, van wie 140 tot den Katholieken, 127 tot den Protestantschen en 38 tot den Israëlietischen godsdienst behoorden. Door de broeders, wier getal gedurende het afgeloopen jaar van 16 tot 20 gestegen is, werden in het geheel gehouden 5840 nachtwaken. Het Hoofdbestuur van den sOranjebond van Orde" heelt aan den sNelerlandschen Journalistenkring" te Amsterdam een adres gericht, bevattende het dringend verzoek, dat de Kring zijn invloed bij de dagbladpers aanwende om geen verslagen meer te maken van de «taits et gestes" socialisten en anar chisten, omdat deze daardoor beginnen »hun geregelde bestrijders als welkome bondge- nooten te beschouwen, die voor hen reclame maken", terwijl men aan den anderen kant bij de rustige burgerij »een gevoel van af schuw (wekt), 't welk tengevolge heeft, dat men het den goeden en ordelijken werklieden, die hulp en belangstelling verdienen, met de kwaden en ordelijken ontgelden laat". Naar aan het Hblad. van goed ingelichte zijde verzekerd wordt, is de bewering van den heer Van Deth, als zou de officier van justitie te Arnhem hem toegezegd hebben, dat eene strafvervolging tegen den heer Van 't Lindenhout zou worden ingesteld, geheel bezijden de waarheid. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Zaan dijk: Kon men in den aanvang dezer eeuw aan de Zaan ver over de driehonderd molens tellen, thans is dit gedaan tot beneden de honderd. De eene molen na den anderen wordt gesloopt of brandt af, en zelden is er sprake van herbouw. Sie transit gloria. Ook de pelmolen Het Sakswijf, die den 4n dezer voor de tweeden maal in asch werd gelegd, zal niet worden herbouwd. Of dit met den verbranden papier molen Het Fortuin geschieden zal, schijnt twijfelachtig. De papierindustrie aan de Zaan, door wind ge dreven, is verouderd, en werpt geen noemens waardige rente meer af. Met de verwerking van lompen tot grouw papier en de zal.jes- pakkerij gaat het nog, doch het wit papier vind zijn weg over de watermolens der Veluwe. In Friesland neemt de influenza nog toe. Er zijn dorpen, waar de epidemie huis aan huis heerscht. De doctoren en apothekers hebben het ongekend druk eerstgenoemden kunnen met den besten wil het groote aantal patiënten niet op tijd bezoeken. Een ge neesheer begon 21 dezer 's morgens zes uur de reis naar zijne patiënten, besteedde tien minuten voor het middagmaal en keerde 's avonds elf uur huiswaarts, na dien dag 82 patiënten, deels te voet, deels per rijtuig, bezocht te hebben. Bij zijne thuiskomst stonden weer 19 namen van nieuwe patiën ten op de lei, doch de dokter was zoo moede dat hij zich genoodzaakt zag het bezoek dezer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen. Te Leeuwarden zijn gearresteerd drie per sonen, allen van pl. m. 18 jaar, die bij onder zoek zijn gebleken schuldig te zijn aan inbraak in een pand aan de Willemskade, waarvan de bewoners thans te Davos ver toeven. Er is op ergerlijke wijze door de jeugdige booswichten in dat pand huisge houden. Met breekijzers en andere werk tuigen waren in de meeste vertrekken meubelen en kasten vernield en opengebro ken, met het doel zich voorwerpen van waarde toe te eigenendoch niets van dien aard was er te vinden. Zij vergenoegden zich toen, zich te buiten te gaan aan den in den kelder voorhanden wijn en namen daarvan ook verscheiden flessclien mede. Een der deugnieten werd later dronken in een ledigen spoorwagen gevonden, en dit leidde tot de ontdekking van het feit. Toen de curator in 't faillissement van K. Feringa in 'tAlteveer, gem. Onstwedde, Vrijdag jl. den verkoop van huishoudelijke en winkelgoederen zou beginnen, waren wel liefhebbers opgekomen, maar durfde nie mand bieden, daar vele socialisten zich van het terrein hadden meester gemaakt. De geheele verkoop bracht dan ook slechts enkele guldens op, en de vader van den gefailleerde werd van alles kooper. In 't huis van den gefailleerde werd na afloop een vergadering gehouden, waarbij zoo'n hevige twist ontstond, dat in 't huis geen ruit heel bleef, er eenige messteken werden uitgedeeld en de revolverkogels in den zolder zaten, voordat de politie tusschen beide kon komen. De assurantie-maatschappij tegen brand schade De Nederlanden, te Zutten, heeft aan de achterzijde van hare quitantiën de volgende behartenswaardige wenken doen drukken Dringende raad aan gebruikers van petro* leumlampen. Laat onder aan den brander eene buis bevestigen van kopergaas, zooda nig dat de kous in die buis hangt. Uit ko pergaas moet van dezelfde soort zijn als voor de veiligheidslampen der mijnwerkers wordt gebruikt (28 mazen op den Engel schen duim). Hierdoor wordt de vlam verhinderd in aanraking te komen met de gassen, die zich in den bol vormen. Het gevolg zal zijn, dat een ontploffing bijna onmogelijk wordt en het gevaar voor personen zéér zal zijn verminderd. Een koperslager kan deze ver betering tot geringen prijs aanbrengen. Het bestuur der Baarnsche koudwater- geneesinrichting te Baarn, heeft aan dr. H. Ph. Baudet tegen 1 Mei eervol ontslag verleend als directeur. Dit staat in verband met het plan om de inrichting a's gewoon hotel te exploiteeren. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben bij een algemeene aanschrijving on der de aandacht der Gemeentebesturen dier provincie gebracht, dat in de reglementen van orde voor de vergaderingen van den Gemeen teraad bepalingen voorkomen, die bij het doen van keuzen van personen in acht worden ge nomen, welke bepalingen veelal niet strooken met het voorschrift van art. 51 der Gemeen tewet'. Dat artikel laat de beslissing aan het lot over, in geval de stemmen staken, alzoo zonder onderscheid, bij welke stem ming het geval van staking zich voordoet, hetzij bij eerste, of tweede, ol volgende stemmingen. In dien zin is bij Kon. besluit beslist en werd een benoeming vernietigd, op grond dat de Raad, toen de stemmen staakten, tot een tweede vrije stemming overging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2