ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Christendoms voor de oogen, het eerste in Zopyrus en later in Merodaat, Orodes, Cleo- nis, Zoram en alle de aanwezigen, en zie, het is of een geur van hemelsche liefelijk heid u telkens meer en meer doordringt, naarmate het Christendom zich meer en meer in de dramatische actie komt verteonen Eindelijk, habent sua fata libelliEen zeer goed fatum deed de Merodaat in druk verschijnen, want evenals in vroegere eeuwen, hebben ook hier de copiïsten het origineel kennelijk hier en daar geschonden. Eere dan den zorgzamen herziener! Voor zoover wij oordeelen mogen, heeft hij de Merodaat waarlijk gered en gezuiverd. P. M. BOTS, pr. 7 Februari '94. Tijdens den parlementairen avond eer gisteren ten huize van Caprivi te Berlijn gegeven, heeft de Keizer zich tegenover verscheidene afgevaardigden krachtig ver klaard voor het Pruisische handelsverdrag, dat eerlang in den Rijksdag zal worden gebracht. Met vertrouwen verwachtte hij, zoo liet hij zich uit, van de vaderlandsliefde en het verantwoordelijkheidsgevoel der volksvertegenwoordiging het aannemen van het verdrag, waarvan het slagen om politieke redenen bepaald noodzakelijk was. Daaren tegen verklaarde nog gisteren graaf Mirbach, een der conservatieve leiders, in de Kreuz- zeitung, dat hij en de zijnen voor het han delsverdrag niet te vinden waren, als niet het muntvraagstuk in hunnen (bimetallistischen) zin beslist werd. Dezer dagen liet zich Caprivi tegenover een bevrienden diplomaat in dien zin uit, dat hij het handelsverdrag er wel door zou krijgen, aangezien de groote voordeelen er van zelfs aan de oppositie duidelijk moesten worden. Ook zal de alge meen bekende wensch van den Keizer zeker op menig lid der oppositie invloed hebben. In nijverheidskringen rust men zich toe tot eene groote beweging voor het handelsverdrag. Op Tower Hill te Londen had gisteren onder de vlag van den sociaal-dernocratischen bond eene bijeenkomst van xwerkloozen" plaats. Johan "Williams herhaalde de in de bijeenkomst van den vorigen dag geuite bedreigingen en kondigde zijn voornemen aan om zich aan het hoofd van den troep te stellen en naar Trafalgar Square te trek ken door de Fleetstreet en het Strand- Indien de politie dit met geweld verhinde ren wilde, dan zou men zich tegen haar van ontplofbare stoffen bedienen, verdeeld in kleine hoeveelheden, ter grootte van een penny. In het Hoogerhuis zeide lord Kim- berley, geenerlei bericht te hebben ontvan gen, dat het Indische gouvernement een invoerrecht wil gaan heffen op katoenen goederen. Lord Ripon zeide, dat er, volgens ontvangen bericht, een nieuwe botsing schijnt te hebben plaats gehad tusschen Franschen en Engelschen in westelijk Afrika. Omtrent de fmancieele crisis in Italië wordt aan de Times het volgende gemeld Het publiek blijft zijne depositos aan de banken onttrekken om die aan spaarbanken of de Volksbank toe te vertrouwen. De Banca Cooperativa heeft een ongemotiveer- den run moeten doorstaan, maar zij kon er tegen. De Banca Generale wordt vermoe delijk in staat gesteld hare betalingen te hervatten, ofschoon niet voor den afloop der surséance. Gelijk het gerucht wil, zal het salaris van haar personeel verminderd wor den, ook van den directeur. Deze wordt door den Raad van beheer van zekere on gelukkige speculatiën beschuldigd. De jeugdige koning van Servie heeft de voornaamste leiders der verschillende partijen aan een feestmaal ten Hove te Belgrado vereenigd, daarbij blijkbaar uit gaande van de idee, dat zelfs een politicus nooit toegevender en inschikkelijk is dan aan tafel. De jeugdige souverein hield een toost waarin hij verklaarde, dat redenen van staat aanleiding hebben gegeven tot de ministe- rieele crisis. De Koning ontkende, dat huiten- lundsche invloeden daarbij in het spel waren geweest enbetuigde aan de nieuwe ministers zijn dank voor het aanvaarden van het be wind. De minister-president antwoordde en gaf de hoop te kennen dat voortaan rust en orde mochten heerschen en de wet zou ge ëerbiedigd worden 's Avonds te voren had de ex-koning Milan een minder aange name gedachtenwisseling met den radicalen voorman Gruïtch, wien hij de houding der radicalen verweet. Zooals men weet, is deze partij op Milan zeer gebeten en steekt zij dit niet onder stoelen of banken. De heer Gruïtch liet zich dit verwijt zoo maar niet welgevallen Hij keerde den gewezen koning den rug toe en verliet het bal. Een te Bel grado verschijnend blad meldt, dat eergisteren te Schabatz samenscholingen hebben plaats gehad en de menigte »Leve prins Karageor- gewitch!" riep. Zooals men weet betwist, de familie Karageorgewitch aan de tegen woordige regeerende familie Obrenowitch den troon. Volgens berichten uit Cairo is Maher- Pacha, die op verlangen van Engeland van zijn post van onder-secretaris van oorlog is ontzet, benoemd tot inlandsch onder commissaris van het departement der do meinen, en tevens tot groot-officier van de Osmanieh-orde. De Khedive heeft in tegen woordigheid der ministers de algemeene vergadering geopend met eene toespraak, waarin hij het goede werk, na de laatste zitting, vóór 2 jaar, verricht, in herinnering bracht. Hij noemde de vermindering der belastingen, de uitbreiding van het spoor wegnet, de instelling van nieuwe rechtban ken te Tokar en te Soeakim. Hij besloot met zijne aanhankelijkheid aan volk en land te betuigen. Riaz Pacha zette den kreet Leve de Khedive in. Na afloop der ver gadering ontving de khedive Riaz-Pacha en Tigrane-Pacha in zijn paleis. De Londensche Times verneemt uit Athene, dat de rust op Creta gedeeltelijk hersteld is op het bericht, dat de gouverneur, onder pressie van eene groote mogendheid, geene verdere terechtstellingen meer toelaat. Uit Constantinopel verneemt hetzelfde blad, dat de weer opduikende berichten van nieuwe gruwelen, door de Turken op Armeniërs in Klein-Azië bedreven, geheel onjuist zijn. Schiedam, 7 Febr. 1894. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ver melde of die stukken wier inkomen uit de behandeling der daarbij betrokken onder werpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten dezer provin cie de missive omtrent de schoolreorganisa- tie, waarvan wij in ons nummer van II. Dinsdag melding maakten; van Burg. en Weth. twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting voor 1893, idem een ontwerp besluit van gelijke strekking op de gemeente- begrooüng voor 1893; idem een ontwerp besluit van gelijke strekking op de gemeente- begrooting voor 1894, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende vergadering; idem gewijzigde ontwerp-verordening, op gemaakt in overleg met de commissie voor de plaatselijke strafverordeningen, op het gebruik der havens en wateren (havenregle ment), de behandeling wordt aangehouden tot eene volgende vergadering; bezwaar schriften van A. A, Boer Jr., tegen zijnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893 4 om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn de vol gende Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 30 Januari/3 Februari II., daarbij voorzien van het bewijs van hunne goedkeuring terugzendende het raadsbesluit van 21 December II. omtrent de schoolreor- ganisatie, aangenomen voor kennisgeving beredeneerd verslag van curatoren omtrent den toestand van het Gymnasium te Schie dam over 1893adres van D. de Kok, om ontheffing van belasting voor een dienstbode, daar hij er in den loop van 1893 geene heeft gehouden adres van J. Stegman, ge pensioneerd lantaarnopsteker en poetser bij de gemeente-gasfabriek, met verzoek den grondslag voor zijn pensioen aan te vullen, op de wijze in dat adres aangegeven, en zijn pensioen in evenredigheid te verhoogen al deze stukken werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Verder waren nog ingekomen een adres van L. van der Srnan, eigenaar en verhuur der van 33 woningen met open grond en erven, gelegen in het zgn. Baantje aan het Broersvëld, met verzoek, onder overdracht aan de gemeente van de bestaande gasbui zen en lantaarns alsmede van de buizen der waterleiding, hetBaantje voorrekeningderge- rneente vangas'icht te voorzien, ter visie gelegd tot eene volgende vergaderingeen adres van gelijke strekking van P. van Vonderen en nog 30 onderteekenaars, allen bewoners van de Villastraat alhier, moest, als onge zegeld, ter zijde worden gelegd adres van A. van der Burg en nog 7 onderteekenaars, allen huurders en gebruikers van het wei land in Kortland, om herstelling van het sluisje, waardoor dat gedeelte van het West- Frankeland met de Nieuwe Haven water- loozing heeftin handen gesteld der comm. van fabricage en een adres van ds. P. C. A. Halffman, predikant bij de Ned. flerv. ge meente, om Zondags tusschen 12 en 2 ure voor het geven van godsdienstonderwijs ge bruik te mogen maken van de lokalen der school—Vaandrager tot eene volgende ver gadering ter visie gelegd. Met het oog op den hevigen wind heeft de brugwachter aan de Willemsbrug alhier een te prijzen voorzichtigheids-maatregel genomen. Door aan gemelde brug de schut- planken te hangen, trachtte hij te voorko men, dat de menschen te water geraken. In de vergadering der afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond II. Zondag gehouden, werden ter algemeene vergadering te Amsterdam afge vaardigd de president G. W. Snel en de secretaris C. hijkse, en als plaatsvervanger Joh. Plooij Jr., commissaris. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de aangekondigde lezing van den heer mr. H. Goeman Borgesius door onvoorziene omstandigheden een maand is uitgesteld. De heer H. C. Boogaard, directeur van het telegraafkantoor alhier, heeft ontslag uit deze betrekking gevraagd met ingang van 1 April. Binnenkort zal de Rotterdamsche Dier gaarde een belangrijke verfraaiing onder gaan. De toegang aan de Kruisstraat wordt namelijk versierd met een monumentalen hoofdingang, sierlijk portiershuisje met borst weringen, afsluit- en toegangshekken, terwijl het onooglijke kantoor zal plaats maken voor een fraai administratiegebouw. Van een en ander had gisteren de aanbe steding plaats, waartoe zich 27 aannemers, meerendeels Rotterdammers, aanmeldden. Laagste inschrijving was die van den heer P. J. C. Hotman te Kralingen voor f34.790. De gunning heeft plaats een week na de aanbesteding. De minderjarige M. S. te Maassluis, die even als haar uitverkorene M. O. onlangs voor den rechter verklaarde, (toen M. O. terecht stond wegens schaking van M. S. doch werd vrijgesproken) dat zij niet van elkander wilden afzien, toonde het Zondag avond niet bij woorden te laten. Zij was met O. bij een familielid. Het geluk was echter van korten duur, want al spoedig werd zij op verzoek var, haar ouders door de politie aangehouden, eerst naar het bureau en ver volgens naar de ouderlijke woning geleid. Te Maassluis werd eergisterrniddag 5.30 per spoor aangebracht de 14-jarige J. Snoek, die aan boord van het loggerschip »Hoop op zegen," MA 20 Woensdag jl. een v"'1, brood op het lichaam kreeg, waardoor ernstig werd gekwetst en een been br^' Onder geleide van den stuurmansmaat Br»9' werd hij van Nieuwediep, waar de logg9' binnenkwam, naar de ouderlijke woning te Maassluis gebracht. Te 's Gravenzande is het aantal lijders a9" pokken wederom vermeerderd en tot 34 ëe' stegen, terwijl 7 personen zij overleden- worden veel jongelieden aangetast. De ziek'9 heerscht de geheele gemeente door, &e''5 een uur gaans buiten de kom. De vacci"9' tie wordt druk toegepast. Slechts een aangetasten was gevaccineerd. De Staatscourant van 7 dezer bevat d9" tekst van de overeenkomst van 31 Octob9' 1892 tusschen Nederland en België, strek' kende om wederkeerig ingezetenen, onde'' danen van het andere land, toe te laten091 kosteloos te procedeeren, met ontheffing verplichting tot het stellen der bij artik9 152 van het Wetboek van Burgerlijke Recb'r vordering bedoelde zekerheid. De Minister van Oorlog heeft bepaakj; dat van de miliciens door lichting 1894 b'J het korps torpedisten bij voorkeur varen5' gezellen, schippers en visschers moeten v*'0"' den ingedeeld, in de eerste plaats die u'.j Helder, Hellevoetsluis en Willemstad, ter^'J voorts uit elk der provinciën Noord-Bra ba'1*' Zuid- en Noord-Holland zoo mogelijk twee stookers bij dit korps worden ingedeeld. De Vereeniging van en voor industrieel9" heeft een verzoekschrift gericht tot de P" gentes, waarin aangedrongen wordt publicatie van het rapport der tariefco'1' missie en op herziening der tariefwet; dien geest, dat rechten geheven worden v9" alle voortbrengselen van buitenlandse!'9" landbouw en fabrieksnijverheid, wat volgel1" adr. volstrekt niet in strijd is met vrijh9" delsbegrippen. Te 's Gravenhage is gisteren gearreste^^ en naar Amsterdam overgebracht baron verdacht van oplichting en verduistering- Blijkens eene nadere beschrijving van plannen tot uitbreiding van het Kurhaus'" Scheveningen door het maken van een pav'' joen met winkel, galerij enz., zullen da»1 door behalve een tentoonstellingszaal 9" palmentuin o. a. nog ruim 90 logeerkainfil" verkregen worden. Op het dak der eers'9 verdieping dezer logeerkamers ter hoog'" van 7^ meter boven den grond is een t0'" ontworpen, zoodat men in de logeerkaWe'S een tuin onder en boven zich heeft, welke laatste men zich vrij en ongesto"1' kan bewegen en een riant uitzicht he0'' Het maken van een artesischen put Hoofddorp (Haarlemmermeer) is na wek9" arbeids totaal mislukt. Thans slaat men op diezelfde plaats ee(l" nortonpomp, om op die wijze in de gro°'S behoefte aan goed drinkwater te voord0'1 In de week van 21—27 Januari zij" Amsterdam 29 personen overleden aan 111 fluenza. tegen 39 in de daaraan voorafgaa"^ berichtsweek. Het sterftecijfer (met inbegrip van lev0t' loos aangegeven op 1000 inwoners per J9^ bedroeg 29,28 te Amsterdam, 32,85 te B°' terdam en 32,56 te 's Gravenhage. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R- Meer en meer blijkt, hoe vele perso''9" zijdelings bij de vervaardiging en he' omloop brengen der valsche bankbilj®''^ betrokken zijn geweest. Heden althans h9 j ben weder drie arrestatien plaats ge'1" waarvan een op de tram en eene aan 'l"] Centraal-station, waar de delinquent, 9 y als heer gekleed Duitscher, met den gischen trein arriveerde en in de fuik 1 - d der politie, die hem onmiddellijk naar St. Pietershal transporteerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2