Stads- en Gewestelijk Nieuws. (N. n. ct.) BINNENLAND. ie \i of sterkingen. Intusschen bestookten de kruiser Liberdade en andere, kleinere vaartuigen de regeeringstroepen en beletten zoo hun opdringen. Daarbij begon het dezen aan ammunitie te ontbreken. Nochtans besloot da Gama, zwichtend voor de groote over macht van den vijand, tot den terugtocht. Aan weerskanten was dapper gevochten. De terugtocht, gedekt door het vuur van de Aquidaban en de Liberdade, geschiedde in goede orde. Te voren waren eenige kanonnen van de Peixotoïsten vernageld. De opstandelingen verloren 5 otficierer., die gedood, en 20 otficieren, die gewond wer den, en 70 manschappen aan dooden en gewonden. Het verlies van Peixoto wordt geraamd op 15 officieren en 150 manschap pen aan dooden. Peixoto beschrijft het gevecht met eene volkomen zegepraal voor hem geëindigd. Hij heeft 1500 man ter ver sterking naar Nictheroy gezonden. De cor respondent der Times seint ook, dat hij zelf licht gekwetst werd. fHij heeft waar schijnlijk het gevecht op een der schepen van da Gama gevolgd.) Schiedam, 14 Febr. 1894. Voor de «Zwartjes van Afrika" ontvingen wij door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren, f5.—. Aan het commissariaat van politie alhier, zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen zwart halsbontje, een ro zenkrans, een ring met 5 sleutels, een vuist en een breekijzertje, een gouden ring met de letters J. P. H., een branderszak gemerkt H. J. van Mik 1885, een huisdeursleutel, een gouden medaillon met 2 portretten en dito horlogesleutel, en twee stukken afgewaaid lood. Te dezer stede, waar zich, evenals in vele andere plaatsen, de «afgescheidenen" nolens volens met de «doleerenden" tot éen kerk genootschap vereenigd hadden, zullen deze beide richtingen der Gereformeerde Kerk weder uiteengaan. Er is eene nieuwe ge meente gesticht bestaande uit leden dei- vroegere Christ. Gereformeerde gemeente, die niet verder met de Gereformeerden (doleerenden) wenschen mede te gaan. De bevestiging van den Kerkeraad der «herleefde Christ. Geref. gemeente" zal morgen-avond plaats hebben. Daartoe zal ds. Wisse, christ. geref. predikant te 's Gravenhage, in de nieuwe kerk der Evangelisch-Luthersche ge meente, daartoe wel willend afgestaan, op treden. Onze bekende straatfiguur «Gekke Giel", is dank zij de ijverige pogingen van de «Vereeniging tegen Bedelarij" uit onze ge meente verdwenen. Door den steun harer stadgenooten daartoe in staat gesteld, heeft de Vereeniging gevolg kunnen geven aan haar voornemen, om Michiel Sonius te doen opnemen in het Huis van Barmhartigheid te Wagenborgen, waarheen hij eergisteren is vertrokken. De afdeeling Schiedam van «Volksonder wijs" heeft besloten in den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering, de volgende punten op te nemen «De Algemeene Vergadering noodige het hoofdbestuur uit, maatregelen te nemen, teneinde een algemeen petitionnement ten gunste van leerplicht te verkrijgen. «Het hoofdbestuur dringe bij dè Regee ring er op aan, dat de Onderwijzers worden opgenomen in het pensioenfonds voor we duwen en weezen van burgerlijke ambte naren. Na Maandag-avond nog in zijn kwaliteit van fabriekslandmeter van Schieland, ten zijnen huize met het oog op den hoogen water stand eene vergadering te hebben geleid, begaf de heer G. Scholten zich naar een Stalhouderij op het Boymansplein te Rot terdam, alwaar hij plotselinge neenzakte en kort daarna den geest gaf. De overledene was eertijds als ingenieur werkzaam aan het bureau voor Publieke werken en ver vulde nog altijd de betrekking van directeur der Academie voor Beeldende kunsten en Technische Wetenschappen. Het Bestuur der Diergaarde te Rotterdam heeft het monumentale der inrichting, het bouwen van een administratie-gebouw met hoofdingang, afsluithekken en portierhuisje, gegund aan den heer Wijnand Van Leeu wen Sr., aannemer te Hellevoetsluis, voor zijn inschrijving ten bedrage van f35.390. Zondag-ochtend zijn door de politie te Rotterdam in hun bed opgelicht twee vreem delingen, gelogeerd in het Victoria-Hotel, die op het wissel- en effectenkantoor van den heer Van Dantzig, aan de Zuidblaak, een aantal blijkbaar valsche Russische loten te koop hadden aangeboden. Zij zijn voor- loopig naar het huis van bewaring overge bracht, terwijl inmiddels de politie, onder de persoonlijke leiding van den hoofdcom missaris, in verband met deze aanhouding een onderzoek, ook in het buitenland, instelt. Maandag-morgen omstreeks 12 uur is in de Delftsche Schie bij het Leeuwenhot, onder Overschie, door den hevigen storm een melkschuit, volgeladen met vaten melk, toebehoorende aan H. Otting, gezonken. Te Delft is, wegens oplichting van tafel- kleeden ter waarde van f 177, aangehouden de 39 jarige behanger J. J. Th. K. Juist had hij met eenen medeplichtige op de Wateringsche Vest de buit staan deelen, toen de chef der firma P., van wie de goe deren afkomstig waren, hem aanhield. De vriend wierp de kleeden weg en ging er van door. K. heeft reeds bijna 8 jaar in de gevangenis doorgebrachtnu is hij naar het huis van bewaring getransporteerd. Te Maassluis is eergisteren door den hoogen vloed een stapel van ongeveer 2000 ledige haringtonnen, gelegen op een terrein aan de Taanstraat, uiteengeslagen, niette genstaande men de noodige voorzorgsmaat regelen had in acht genomen. Zoodra de eigenaar echter het geval bemerkte, werden verscheidene handen aan het werk gesteld en is het gelukt al de tonnen op te visschen. Te 's-Gravenzande blijven de pokken steeds toenemen. Op 12 Februari waren er 59 gevallen, waarvan 12 met doodelijken afloop, terwijl 2 lijders hersteld zijn. Alle vergaderingen zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht van enkele betrokken Gemeentebesturen gevestigd op het feit, dat elk jaar eenige personen, tengevolge van onbekendheid met het juiste tijdstip hunner geboorte, tijdelijke afwezigheid, ziekte enz., vei-7uimen zich tijdig aan te geven voor den dienst der nationale militie, zonder dat echter vermoed kan worden, dat zij zich moedwillig aan den dienst wenschen te ont trekken. Toch moet de straf inlijving zonder loting worden toegepast. Ten einde dit, voor het vervolg, zooveel mogelijk te voorkomen, wordt als een goede maatregel aanbevolen, dat alle Gemeente besturen vóór de definitieve sluiting van het inschrijvings-register nauwkeurig geboorte- en bevolkingsregister raadplegen. Ter nadere verdediging van het wets ontwerp tot afschaffing der heffing van scheepvaartrechten aan de oude sluizen op het Zederikkanaa! te Vianen, heeft de Mi nister van Financiën, in zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens het daartoe aanhangig wetsontwerp, nogmaals aoen uitkomen, dat de strekking van het wetsontwerp geenszins is om de groote vaart op Amsterdam te.ontlasten, maar in tegendeel om de kleine vaart, die het Ze- rikkanaal gebruikt als toegang naar Gorin- chem en naar de Linge, gelijk te stellen met de groote vaart tusschen Amsterdam en. de Merwede. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Het nieuwbenoemde lid voor Goes, de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, heeft zitting genomen. Dinsdag 20 Februari komt de Kieswet in behandeling. De Commissaris der Koningin in Gelder land is gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Woensdag 28 Februari e. k., om dan o. a. aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer in plaats van den heer jhr. mr. de Savornin Lohman. Er is gemeld, dat HH. MM. de Koningin en de Konining-Regentes den 20n April het Lustslot Soestdijk zouden betrekken. Wij vernemen, dat dienaangaande niets is bepaald. Wel is vastgesteld, dat wanneer HH. MM. mochten gaan, dit niet zal geschie den vóór 20 April. Met het oog op deze eventualiteit is last gegeven het Lustslot voor genoemden datum in gereedheid te brengen. (D. v. Z.-H.) Uit goede bron vernemen wij, dat da Mi nister, begaan met de dikwijls treurige gel delijke omstandigheden van zoovele kamer verhuursters, naar aanleiding van hare ge woonlijk hooge personeele belasting, de ont vangers heeft gemachtigd, in voorkomende ge vallen geheele of gedeeltelijke ontheffing voor te stellen, bijaldien het verhuren de e e n ig e kostwinning is. Deze prijzenswaardige, milde toepassing van de wet is niet van voldoende algemeene bekendheid. Wij brengen het bovenstaande daarom cnder de aandacht van belangheb benden. Deze laatsten behooren zich per geze geld adres (zegel van 22'/2 cent), tot den Minister te wenden. Nv. d. D.) Ondanks de vele persionneeringen in de hoogere rangen, is het met de promotie bij het wapen der infanterie toch nog wanhopig gesteld. Negen en twintig jaar officiersdienst hebben zij, die thans in de termen vallen om tot majoor te worden bevorderd. Dat men daardoor veel te oude hoofdofficieren verkrijgt, behoeft geen betoog, dat de bruik baarheid van het leger er onder lijdt, even min. In de naaste toekomst is daarin geen ver betering te verwachten en menig olficier vreest, dat zijn lot ook eenmaal zal wezen gelijk dat van een paar zeer verdienstelijke en ijverige kapiteins, die weldra hoofdoffi cier moesten worden, doch aan wie, naar men ons medeelde, is bericht, dat zij, hoe geschikt overigens, door den hoogen leef tijd niet meer voor dien rang in aanmer king komen. Treurig einde van een ver dienstelijke militaire loopbaan. Ontmoedi gend, lust- energiedoodend schrikbeeld voor velen, wien wellicht hetzelfde boven het hoofd hangt. (Haarl. Ct.) -De thans uit vijftien leden bestaande commissie voor organisatie van het Inter nationale Congres voor binnenscheepvaart hield op 12 Februari 11. eene vergadering te 's-Gravenhage, tot het beramen der noo dige voorbereidingen. Daarbij kon reeds door den voorzitter worden medegedeeld, dat door eenige personen, ingevolge de voor korten tijd verspreide circulaire, belangrijke geldelijke bijdragen werden toegezegd, terwijl van zeer vele zijden nog antwoorden moeten inkomen. Met algemeene instemming werd de aanbieding van de stoombootreederij Fop aft Smit Co. ontvangen, waarbij deze 11 materiaal tot het bewaren der NedertS11.. sche rivieren door de congresleden grat' ter beschikking aanbood. Gisteren overleed te 's-Gravenhage gepensioneerde luitenant-generaal jhr. Kler' adjudant-generaal van wijlen Z. M. W'"9 if' III, oud-divisie-commandant en oud-coma'1 dant van het regiment grenadiers en jagelV Te Scheveningen heerscht eenige oBg9 rustheid over de visschersvloot. Men dat er ongeveer een 60 schuiten in zee Z'J Eenige zijn reeds drie weken gtleden v9^ trokken, en men weet dat zij wegens stormen der laatste dagen geen haven I'9 ben kunnen binnenloopen om zich van I99 tocht te voorzien. Tot sluiting van het gouden jubelj9^ van Paus Leo XIII zullen op Zondag Februari in alle afdeelingen van den Nede R.-K. Volksbond buitengewone bijeenkomst worden belegdl In de afdeeling Amsterdam zal deze M eenkomst plaats hebben des namiddags 1 uur precies, in Maison Stroucken, wa»1 alsdan als spreker zal optreden dr. H' A. M. Schaepman. Naar wij vernemen, zal de genen11' majoor H. W. van Marle, commandant (1 stelling van Amsterdam, tevens bevelheb1' j in de le militaire afdeeling, worden benoe1'1 tfP tot commandant der vesting-artillerie vervanging van den tot inspecteur van wapen benoemden generaal-majoor J. Bergansius. De influenza schijnt langzamerhand onze groote steden meer en meer at nemen, althans bedroeg het aantal ovef'e denen daaraan in de drie grootste stede' in de week van 28 Januari dezer slechts 19, en wel 15 te Amsterdam, 3 's Gravenhage en 1 te Rotterdam. De algemeene sterfte is ook weer t0 ongeveer de norma teruggekeerd en bedr"9- in die week (berekend met levenloos a9^ gegeven op 1000 inwoners per jaar) Amsterdam 25,1, te Rotterdam 27.7 en 's-Gravenhage 23.23. Naar De Telegraaf verneemt, zal d"z week opnieuw een onderzoek worden ings steld naar den geestestoestand van den g9 vangene De Joijg. De Wedstrijd van Handwerkslieden 1(1 Nederland met daaraan verbonden Tent o"11 stelling van Kunstnijverheid, uitgeschrev9l) door de Commissie voor Volksvermaak Harlingen, welke afhankelijk was gest9 van het vermoedelijk succes der deelnem11^ ere'' kan, tengevolge van de nu reeds ontvang toezeggingen van alle zijdenvoortg9"^ hebben. De laatste dag der inzending vlJl' voorwerpen ter mededinging is bepaald 8 Meide tentoonstelling wordt geopeDd "f 12 Mei en duurt acht dagen. Als bekroningen voor de mededing11 iflf> worden geldprijzen uitgeloofd, voor wedstrijd der tentoonstelling diploma's eervolle vermeldingen. de" e" Naar wij vernemen, is uit het ingeste onderzoek gebleken, dat negen visschers schepen uit Wierum, die den 1 Dec. het eiland Ameland zijn gestrand, in zood9 nigen toestand verkeeren dat zij alle 9 verloren moeten worden beschouwd. (A7. R. Ct Bij het vergelijken van een echt bank jet met de onechte, die aan het politie1'11 reau te Groningen ter bezichtiging lag9'1' ontdekte de heer S. M. Meijer, aldaar, ee>>( kenteeken, dat nog al gemakkelijk bij 'l6j nazien in het oog valt. Achter het wo°' «jaren" der strafbepalingen op de keerzij' staan op de onechte telkens twee pu" jd* te1' of stipjes onder elkander en op de ec1 terecht slechts éen punt. :h'9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2