Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Kiesrecht. dt de'1 zij" oo11 te hts oogen en zijn neus is Pecht en scherp, ter wijl zijn dunne, vast opeengesloten lippen een ijzeren wil verraden. Behalve de revol ver, vond men op hem een dolk met ver giftigde punt en een Amerikaansch boks ijzer. In zijn portemonnaie waren 12 frank- stukken en wat koper geld. Toen een agent opmerkte, dat het niet veel had gescheeld, of hij was er niet heelhuids afgekomen, antwoordde de booswicht godslasterlijk »Er is een God voor de anarchisten." Of Breton Franschman is, schijnt nog niet uitgemaaktmen vermoedt dat hij uit Londen komt. Dienaangaande ondervraagd zei hij »Denk maar dat ik uit Peking of uit Marseille ben." In elk geval staat het vast dat hij eerst Maandagmorgen te Parijs is gekomen. Zijn wond aan het voorhoofd werd op het politiebureau verbonden door een vroegeren Amsterdammer, dr. E. H. M. Thijssen, thans te Parijs gevestigd. Van de 24 gewonden verkeeren slechts drie in zorg- wekkenden toestand. (T.) Schiedam, 15 Febr. 1894. Blijkens geplaatste advertentie zal mor gen ("Vrijdag) des avonds ten acht ure de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo worden gehouden. Wij vestigen de aandacht op deze ver gadering, die evenals vorige jaren weder voor weldoeners en belangstellenden toe gankelijk zal zijn. Voorzeker zullen velen van deze vrijgevigheid gebruik maken en zich Vrijdag-avond in het lokaal der H. Vin- centius-Vereeniging laten vinden. Op grond van eigen ervaring kunnen wij hun ver zekeren, dat zij alsdan een zeer leerrijken en genoeglijken avond zullen doorbrengen. Wie eenigszins nader met de werken der christelijke naastenliefde, zooals zij door de trouwe navolgers van den II. Vincentius a Paulo in alle nederigheid en eenvoud wor den beoefend, wil bekend worden, verzuime niet de vergadering van Vrijdag-avond bij te wonen. Dinsdag is naar de strafgevangenis te Rotterdam overgebracht een Hollandsche zeeman, die, den schijn aannemende een Engelschman te zijn, bij verscheiden win keliers te Rotterdam getracht heelt waarde- looze biljetten van 20 dollar van de voor malige Geconfedereerde Staten van Noord- Amenka in te wisselen of in betaling te geven. Bij twee sigarenwinkeliers, een in de Scheeptimmermanslaan en een op den West- Zeedijk, was het hem gelukt. Bij den eerste gaf hij twee en bij den andere één dezer biljetten voor gangbaar papier uit. Op hun aangifte werd hij door de politie aangehou den en nog in het bezit van een eveneens waardeloos biljet van 10 dollar bevonden. De man had deze waardelooze papieren van zijn laatste reis naar Amerika medegebracht. Uit Rotterdam meldt men, dat de verzen ding van garnalen naar Engeland sterk af neemt, en daarentegen die naar Parijs zeer toeneemt. De reden daarvan is, dat zij voor Parijs tegen een vasten prijs van f 2.50 per 50 kilo gekocht worden en de Engelsche markten zeer wisselvallig zijn. Gisteren nacht zijn uit een gesloten schuur aan den Kleiweg te Overschie ten riadeele van den landbouwer A. Komeijn ontvreemd een regenjas, een paar waterlaarzen, een broek en een buis. De dader is nog niet bekend. Gisteren-middag is een loodgietersknecjq van het hooge dak eener villa te Kralingen gevallen. Hij bekwam zulke zware verwon dingen aan het hoofd, dat hij weldra over leed. Hij was een oppassend werkman en laat eene vrouw met 5 kleine kinderen achter. Door den storm is een van de in aanbouw zijnde olietanks, ten zuiden van de Rijnhaven, ineengedrukt. Enkele platen werden er af gescheurd en weggeslingerd. Eene aanzien lijke schade is hierdoor aan de eigenaars berokkend. Maandag in den namiddag was het Maas water zoo gerezen, dat de polderbesturen in 't Overmaas alle voorbereidende maatre gelen deden nemen. De leden van het polder bestuur van Charlois en Robbenoord waren steeds op de meest gevaarlijke punten en bleven tot het gevaar geweken was. De 9de Februari 1889 is daar nog lang niet uit de gedachten. Dinsdag-avond kwam in de haven te Per nis de sloep Lekkerkerk, schipper A. Koster, met het treurige bericht dat in den storm van Maandag de matroos Pieter van der Steen Jr. in de Noordzee is overboord gesla gen en verdronken. De zee was op dit oogenblik zóó woest dat het niet mogelijk was twee scheepslengten vooruit te zien. De man laat eene weduwe met 9 kinderen achter. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in de Zouteveen (gemeente Schipluiden) bij den landbouwer Van Dalen 35 kippen ontvreemd, welke men aan de Zuidkade heeft doodgemaakt en geplukt, om ze alzoo beter te kunnen verhandelen, fmen vond aldaar ten minste veeren, ingewanden enz.) In dien zelfden nacht is bij den landbou wer Kalisvaart te Abswoude boter uit den kelder gehaald. Men schijnt het dus op de boeren gemunt te hebben. De logger Kinderdijk van Maassluis, die 3 weken geleden naar Noorwegen vertrok tot het opkoopen van kabeljauw, ligt daar reeds eenige dagen zonder iets te kunnen vorderen, daar de Noorsche visschers door het ruwe weder niet op de vangst konden uitgaan. Van het loggerschip Koningin Wil- helmina, dat Dinsdag 6 dezer met hetzelfde doel daarheen vertrok, vernam men tot heden niets. De stoomboot Maassluis, varende van Rotterdam op Maassluis is Maandagmorgen, toen de kapitein als naar gewoonte aan het havenhoofd te Vlaardingen wilde aanleggen, aldaar de haven ingestormd en was het door den hevigen wind en de hooggaande golven niet meer mogelijk dien dag er uit te komen. De veerboot van Maassluis op Rozenburg moest ook enkele malen den dienst staken. Het bovengedeelte van de ophaalbrug na bij de Oostpoort te Delft, waarop bij den jongste storm een zware boom is terecht gekomen, heeft de zwaarte daarvan niet kunnen weerstaan en ligt een en ander te water, zoodat de scheepvaart daar gestremd is. De brug stortte in, toen men gisteren ochtend daar te 8Vs uur werkzaam was, doch daarbij hadden, wonder genoeg, geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade wordt beraamd op 11000. Verschillende leden van de Tweede Kamer hebben op het gewijzigd ontwerp hunne vroeger ingediende amendementen weder ingediend, nu gewijzigd in overeenstemming met het laatste regeeringsvoorstel, en door sommigen nader verduidelijkt. De heer Levy stelt thans voor het ken- teeken van welstand en geschiktheid aan te nemen bij hem, die gedurende de laatst- verlooperi drie burgerlijke jaren zelf, even min als zijne vrouw of minderjarige kinde ren, onderstand heeft genoten van eene instelling, hetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede, of wel van een gemeentebestuur." Hij alsmede de heer Van Kerkwijk handhaven hunne amendementen tot verhoo ging van den kiesgerechtigden leeftijd. De wijziging die de heer Land in art. 4 wederom heeft voorgesteld, heeft ten doel, ten opzichte van de niet-oetening van het kiesrecht, gelijke gevolgen te verbinden aan de oplegging, zoowel door den burgerlij ken als den militairen rechter, van eene zelfde bijkomende straf, namelijk die van ontzetting van het recht om bij de gewa pende macht te dienen. Naar men verneemt, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat de nachtelijke ver lichting van de soldatenkamers in de kazernes waar gas wordt gebruikt, voortaan zal ge schieden door middel van kaarsen in goed, gesloten lantaarns. De vermelding der ten hove in de laatste weken plaats gehad hebbende diners geeft den Haagschen kroniekschrijver der IV. G. Ct. aanleiding de volgende interessante bijzon derheden over de ontwikkeling en opvoe ding onzer jeugdige Koningin te vertellen. Deze week was er een tamelijk groot diner van opper-, hoofd- en vlagofficieren en hofdignitarissen, dat schitterend moet zijn geweest. De kleine Koningin zat daarbij mede aan, gelijk ook het geval is, wanneer een zeer beperkt getal gasten wordt genoo- digd. Een der heeren, die onlangs het voorrecht had naast koningin Wilhelmina aan den disch te zijn geplaatst, verhaalde mij van haar lieftalligheid, van haar voor haren leeftijd treffende mate van kennis op velerlei gebied en van haren zin voor het schoone. Van andere zijde vernam ik on- angs ook, dat de jonge vorstin, wat intel- lectueele ontwikkeling aangaat, enorme vor deringen maakt en zich met grooten ernst toelegt op de studiën, die voor haar jaren passen en ook met het oog op hare toekom- tige hooge roeping worden geregeld. Tegen woordig is de geschiedenis een hoofdvak waarschijnlijk zal reeds in het volgend jaar het staatsrecht in zijn beginselen daarbij worden gevoegd. In geheel het doen en laten van de kleine Koningin herkent men de verstandige leiding van H. M. de Regen tes, die, hoe serieus zij ook de staatkundige plichten opneemt, die op haar rusten, zich tot in de kleinste bijzonderheden mengt in alles, wat de opvoeding en vorming van onze souvereine aangaat." Te 's-Gravenhage zijn gekozen tot Ge meenteraadsleden de heeren J, C. van Hat- tum, met 1688 van de 3254, en Mr. J. H. Valckenier Kips, met 2107 van de 3255 st., candidaten der liberalen en laatstgenoemde ook der Katholieken. De Heer J. Krap, candidaat derconserv., Kath. en anti-rev., kreeg 1500, Jhr. Mr. J. Beelaerts van Blokland (conserv. cand.) 541 en A. W. P. Sterkman (anti-rev. cand.) 525 st. Juffrouw, pas op je poesje! Menigeen klaagt tegenwoordig in Amster dam dat zijn poes weggeloopen of gestolen is. In verband met die raadselachtige ver dwijningen is het wel opmerkelijk, dat men tegenwoordig een paar jeugdige kooplieden aldaar langs de straten ziet venten met kat tensprongen voor sigarenpijpjes. Zij hebben daarvan eene belangrijke hoeveelheid op een handkar uitgestald en doen die voor 5 cent het stuk van de handde sprongen dragen duidelijke merken dat zij nog versch onder het ontleedmes vandaan zijn gekomen. Hoe die industrieelen aan al die kattensprongen zijn gekomen, is natuurlijk moeielijk te be wijzen, doch een feit is't, dat er met katten wel eens als volgt geleefd wordt; men vangt ze op, vilt ze, verkoopt de huid aan een bont werker, snijdt de acnterpooteri af voor de pijpjes en verkoopt den bout aan een slachter, bij wien het kattenvleesch wordt omgezet in sausis-de-boulogne. Poesjes met roselintjes of een collier met belletjes om den nek goed doorvoede dus zijn bij den kattenvanger vooral begeerd. Te Berkhout waren houthakkers bezigde hooge iepehoomen langs den weg te snoeien. In weerwil van hunne waarschuwingen speel den eenige kinderen aan den voet der boo- men. Een dikke tak kwam naar beneden en viel op het hoofd van een zesjarig knaapje. Het kind is na eenige uren van bewustel0^ heid in de woning der ouders overleden- jl. Zondag verscheen de officier vanjus11 bij de rechtbank te Alkmaar in het do en nam de getuigen van het ongeval in hoor, terwijl een tweetal lijkschouwing hielden. zijne opvoeding te Enkhuizen bij een oo<*< De Burgemeester van het eiland Marke'1 de heer C. De Groot, mocht gisteren dag vieren, waarop hij voor 50 jaar ambt aanvaardde. Geen wonder dan dat hem vele blijken van waardeering werden. Van een eigenlijke feestviering veel moeite kreeg men beide personen boord, nl. de schipper Klaas Hageman j- Stadskanaal en zijn knecht Cornelis De Gra" De Burgemeester van Tilburg, de he"' J. F. Jansen, herdacht Dinsdag, onder ve' blijken van belangstelling, den dag wa»1' hij vóór 25 jaren aldaar tot dat ambt noemd werd. De eigenlijke feestviering wegens de vasten tot de maand Juni e- uitgesteld. In de vergadering der Vereeniging vil" burgemeesters in Groningen werd ten °1) zichte van de onderwijzerstractementen wenschelijkheid uitgesproken, dat de gemee" ten bij de tegenwoordige schaarschte onderwijzend personeel, van de onderwijze'5 geen strekvogels" zouden maken, door \ye tractementen successievelijk onredelijk op drijven; maar deze voorloopig niet mee1- verhoogen, nu de regeering eene nieu regeling op het oog had. Ook kwam in behandeling het onpa®^" gogisch gedrag van vele onderwijzers bud"', de school. Vele ouders verloren daar®1" het vertrouwen in het openbaar onder^'J" Er werd gevraagd, of de gemeentebesW^ hier geheel machteloos tegenover staan» de minister heeft verklaard, zich nie' kunnen vereenigen met het verleenen v!l oneervol ontslag wegens handelingen b®1"1 de school verricht. Hierop werd geantwoord, dat er slec' yef' a" Hoe 'tmet den naam HaverSchmidt geste is, leert ons Prof. Jan ten Brink in dea HaverSchmidt gewijde aflevering van liedendaagsche letterkundigen. Hij ze° daarin. De overgrootvader van Frans HaverSeh®1 was een Duitscher, die, naar de familie^'" halen, enkel Haver heette en »zes uren achter Stettin" was gekomen om °P v vloot der Republiek te dienen. Frans' ët0°gi vader, Johannes Hermanus Haver, g6"", Schmidt, waarom hij uit dankbaarheid d naam Schmidt aannam en zich later Hov Schmidt teekende. Frans' vader schreef de beiden namen aan elkaar verbonden, sedert dien tijd werd deze samenvoeg1115 als een geheel beschouwd. Uit de handteekening, in dezelfde afleV|jt ring weergegeven, blijkt dat ook HaverSeh®' I beide namen aan elkaar verbond, doch in t1' woord de kapitale S. behield. k"" ne echter geen sprake zijn, daar de heer v Groot reeds sinds vele weken ernstig kra" is. Daarbij kwam nog, dat het eiland, den hoogen vloed, geheel onder water sto" Zelfs de school was gesloten, daar de k1'1 deren om het hooge getij niet konden ko®e"' Maandag-avond ongeveer half 10 af'1 veerde te Kampen de stoomboot DeveM Packet dien middag vertrokken van Ams®' dam. Op haren tocht ontdekte zij tijd®1'" een hevigen storm, in de nabijheid van Ba' der wijk een paar personen in een boot- gezagvoerder Dunnewind liet er dadelijk "C afstoomen, en smaakte de voldoening beid"" van een anders wissen dood te redden. 0" v»1' twee middelen zijn, om daaraan een e® d« van Ankeveensche kanaal, die te Ka®PÊ" aan wal werden gezet, waar zij voorts va" het noodige werden voorzien en nachtje' blijf verkregen. Het waren de opvarend13'1 van een vaartuig met steenkolen, dat in di"1' vroegen morgen was verongelukt. Gerui®"" tijd hadden ze dus op zee in die boot ro® gezwalkt. F ■of be is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2