daarop, dat Spanje minstens drie millioen dollars contant moet ontvangen en dat hij, de maarschalk, naar zijn land zou terug- keeren, indien met primo Maart Spanje's eischen niet alle waren ingewilligd. Hij en de Spaansche regeering hopen intusschen dat de Sultan nog zal toegeven, wanneer hem blijkt, dat hjj niet op den steun van de Europeesche mogendheden heeft te re kenen. De Liberal verzekert, dat de Sultan aanbiedt eenen afstand van grondgebied te doen, indien Spanje zich overigens met de betaling van een millioen dollars wil tevre den stellen. Volgens bericht uit Washington hebben de senatoren der oppositie voldoenden steun gevonden voor de heden te houden verga dering hunner partij, waarin het tarief zal worden behandeld. De correspondent der Times verzekert nochtans, dat eene ver effening der geschillen niet waarschijnlijk is. Men verwacht een langdurig geharrewar. Met Bland's zilver-ontwerp gaat het in het Huis van afgevaardigden ook niet vooruit de opposanten willen de zaak opgeven, daar de kansen dat het aangenomen zou worden, gering zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Febr. 1894. Weder is een onzer bekende winkelstraten een nieuw en schoon magazijn rijker ge worden. Het magazijn »De Vlijt" van de firma Wolsky aan den Korten Dam is naar de overzijde verplaatst. Maakt het nieuwe magazijn met zijn sier lijke winkelpui reeds op den voorbijganger een uitnemenden indruk, het inwendige be wijst. dat hier met alle eischen van comfort en vlugge bediening is rekening gehouden. Drie toonbanken geven gelegenheid, zelfs bij druk bezoek, het publiek aan alle kanten te bedienen. Verder is alles er op berekend om de diverse artikelen, op de doelmatigste wijze te bergen en te étaleeren. Een fraaie Wenhamlamp, die van het plafond afhangt, verlicht het magazijn, waarin de dames zoo wel bij avond als bij dag voor hare inkoopen naar wensch zullen kunnen slagen. Voorzeker wenschen met ons allen die vlijt en ijver op den rechten prijs weten te stellen, dat de firma Wolsky in dit magazijn tallooze malen de mode zal zien wisselen, en dat de nieuwe ïVlijt" bij voortduring met een druk bezoek zal vereerd worden. In het lokaal voor Evangelisatie aan de Broersvest is gisteren de Bazar ten voor- deele van het christelijk onderwijs geopend. Reeds op dezen eersten dag had de Bazar een druk bezoek. Velen verdrongen zich, vooral in de avonduren, in de ruime loca- liteit, die in het kleed waarin zij voor deze bazar-dagen is gehuld, inderdaad een uit nemenden indruk maakt. Aan de achter zijde vertoont zich onder een fraai arran gement levend groen eene nette uitstalling van allerlei huishoudelijke en luxe-artikelen. Verder zien wij over de geheele lengte der zaal een schat van dames en kinderartike len en tal van fraaie voorwerpen voor huis houdelijk gebruik geëtaleerd, die voorzeker door de dames met genoegen zullen be zichtigd worden. Ook de heeren vinden hier iets van hunne gading, o. a. een fraai rij wiel, dat voor spotprijs zal verkocht worden. Dat de reclamegeest van onzen tijd ook op deze bazar beslag heeft gelegd, bewijst het nette tentje aan de eene zijde der zaal opgericht, waarin Van Houten's Cacao wordt geschonken. Aan de overzijde heeft de firma Wenk Birkhof te Rotterdam, die hier ter stede aan den Dam eene filiale heeft, hare tente opgeslagen. Naast de uitstalling van de boeken en platen, die deze firma aan het christelijk onderwijs heeft gewijd, is eene gelegenheid tot »hengelen" aange bracht, waarvan zeker een druk gebruik zal worden gemaakt. De tentoonstelling draagt het cachet van de zaak die haar in het leven riep. Overal ontwaart men stich tende spreuken en bijbelteksten, die den bezoeker op de hooge waarde van de chris telijke opvoeding wijzen. Zij. is tot en met Vrijdag voor uiterst geringen prijs voor ieder toegankelijk. Zondag kocht een boertje in het kleede- renmagazijn van F., aar. de Hoogstraat te Rotterdam, een nieuw pak en betaalde dit met een bankje van honderd gulden. De winkelier, die bemerkte dat het biljet valsch was, waarschuwde de politie en deze nam den buitenman meê naar het bureau. Daar ondervraagd, vertelde hij dat zijn dochter het biljet gevonden had in een vuilnisschuit te Hoogeveen, zijn woonplaats. Vermoedelijk dezelfde tot nog toe onbe kende dieven, die in de laatste dagen zoo dikwerf van zich lieten hooren, maakten in den nacht van Zaterdag op Zondag van de afwezigheid der bewoners gebruik om zich met valsche sleutels toegang te verschaffen tot het koffiehuis van de weduwe H. J. Staalman in de Hoveniersdwarsstraat n°. 2 te Rotterdam. Bij hunne tehuiskomst kwa men de bewoners tot de ontdekking, dat een bedrag van ongeveer f25 a f30, een partijtje sigaren en eene zilveren insigne ontvreemd waren, terwijl de dieven zich blijkbaar ook aan den voorhanden drank te goed gedaan hadden. De gemeentenaren van Bergschenhoek zullen op Woensdag a.s. den burgemeester den heer Le Fèvre de Montigny, een fees telijke ovatie bereiden, en hem bij die ge legenheid een geschenk, bestaande uit een sigarenstel in zilver met daarbij gevoegde medaille aanbieden. Het zeer fraaie ge schenk is bewerkt in het atelier des heeren H. W. Van Loon te Rotterdam. Van 18 Febr. tot en met 23 Febr. zijn in den Nieuwe Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 82 stoom- en 2 zeilschepen en vertrokken 82 stoom- en 9 zeilschepen. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer zijn zeven wets ontwerpen ingekomen, strekkende tot be krachtiging van nieuwe besluiten der Staten van Friesland betreffende de heffing en in vordering van rechten aan de Opsterlandsche en Ooststellingwertsche Compagnonsvaart, op het vaarwater Stroobos- De Lemmer, bij de Terbandsterbrug, op de rivier De Linde en bij de voormalige Nesserzijl en te Nes. Weldra zal weder een vacature in de Raad van State ontstaan. De staatsraad Van Alphen, een koloniale specialiteit, is voornemens zich metterwoon te gaan vesti gen in een schoone streek van Gelderland. Als zijn opvolger wordt door den Haagsehen correspondent der Middelb. Ct. reeds ge noemd de onlangs benoemde staatsraad in buitengewonen dienst jhr Van der Wijck, oud-secretaris-generaal bij het departement van koloniën. Naar men verneemt, worden pogingen in het werk gesteld om een Bond op te rich ten voor het vaste korps opzichters van den waterstaat, ter bevordering hunner belan gen en behandeling van technische onder werpen. Men verneemt, dat de heer M. J. H. Van Lier, directeur der Nederlandsche kanselarij en honorair consul-generaal te Parijs, voor nemens is binnenkort 's lands dienst, waarin hij zooveel jaren werkzaam was, te ver laten. De vlag wapperde Zondag-ochtend van het St. Vincentius-Gesticht in het Westeinde te 's-Gravenhage, ten teeken, dat de luister rijke Tentoonstelling der St, Vincentius- Vereeniging zou worden geopend. Tegen 11 uren bevonden zich in de Ja- pansche zaal de leden van genoemde Ver- eeniging en de Eerw. Broeders uit het Gesticht, terwijl ook werd opgemerkt Mon seigneur dr. W. Everts, lid van de Tweede Kamer. Te bestemder tijd betrad monseigneur Lorenzelli, Pauselijk Internuntius, binnen geleid door eenige Bestuursleden, de prach tig versierde zaal. Z.Exc. werd (in de Fransche taal) welkom geheeten door mr Tli. Borret, President van den Hoofdraad der St. Vincentius-Vereeniging, die voorts met een in dezelfde taal uitgesproken rede de Tentoonstelling opende. Monseigneur Lorenzelli antwoordde hierop met hulde te brengen aan de zoo hoogst nuttige St. Vincentius-Vereeniging, die in zoo ruimen kring en zoo veelzijdig weldoet. Z.Exc. wenschte de Vereeniging geluk met het geschenk, door Z. H. den Paus voor de verloting toegezonden, wees in verband daarmede op de gevoelens, met welke de H. Vader bezield is ten opzichte van de goede werken, door de Vincentianen verricht, uitte de beste wenschen voor den bloei der St. Vincentius-Vereeniging en het welsla gen der expositie en eindigde zijn rede met den uitroep »Leve Leo XIIILeve de Ko ningin Leve de Koningin-Regentes 1" Luid applaus volgde op deze woorden, waarr.a door een gemengd koor (broeders en knapen), onder leiding van den eerw. broeder Leo, zeer schoon werd uitgevoerd Leon XIII, een zesstemmige compositie, met begeleiding van piano en harmonium. Monseigneur Lorenzelli, monseigneur Everts en de verdere aanwezigen gingen nu over tot de bezichtiging der Tentoon stelling, terwijl door het koor nog werd gezongen Hulde aan het Priesterschap, van pater J. Hoogh, C. ss. R. Ook werd op piano en harmonium ten gehoore ge bracht de Tentoonstellingsmarsch, welken de heer Beltjens voor deze gelegenheid heeft gecomponeerd. Te 12 uren werden de deuren der Japan- sche halle voor het publiek opengesteld. Honderden brachten er Zondag reeds een bezoek en allen vertrokken ongetwijfeld met het voornemen nog eens terug te komen. D De in de stoomtramlijn naar Scheveningen gelegen brug over het Sprankkanaaltje zal vanwege de staatsspoorweg maatschappij worden versterkt en verbeterd een en ander op last van den Raad van toezicht op de spoorwegen. Het maken van deze herstelling is een gevolg van opmerkingen over de mindere veiligheid van het verkeer over die brug. Te Leiden is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer C. A. E. Neeb, ge pensioneerd luitenant kolonel bij het Indische leger en sedert 1892 militie-commissaris te Leiden, welke betrekking hij vroeger ook te Rotterdam bekleedde. Te Amsterdam bestaat bij het politieper soneel het voornemeu om den hoofdcommis saris van politie mr. Van Doesburgh bij zijn vertrek op 1 Maart a. s. een blijvend aan denken aan te bieden. Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn door de directie van de Maatschappij Electra pogingen in het werk gesteld om de geheele Kal verstraat te Amsterdam electrisch te verlichten door middel van groote booglam pen, tusschen de gevelrijen boven de straat opgehangen. De uitvoering van dit schoone plan, die zeker aan de Kalverstraat een aantrekkelijkheid meer gegeven zou hebben, is echter afgestuit op de weinige medewer king van enkele winkeliers, die in deze nieuwigheid geen heil zagen en geen toe stemming gaven om de lampen aan hun huis te bevestigen. Een dergelijk plan, vroeger voor de Leid- schestraat gemaakt, kon om dezelfde reden niet tot uitvoering worden gebracht. De sterfte aan influenza blijft in onze groote steden afnemend. In de week van 1117 Februari zijn daaraan overleden te Amsterdam 5, te Rot terdam 3 en te 's-Gravenhage 2 perso®el. De sterftecijfers (sterfte met leven'l1t opgegeven op 1000 inwoners per jaar) droegen voor Amsterdam slechts 22.78, Rotterdam 24,23 en voor 's-Gravenh^0 19,28, zijnde allen zeer gunstige cijfers- De Nederlandsche Heidemaatschappij h een begin gemaakt met het beplanten duinen tusschen Schoorl en Kamp. De noodigde denne boompjes worden uit kweekerijen aangevoerd. Een berijdbare wordt dwars door het duin aangelegd het vervoer te vergemakkelijken. De vve' zaamheden worden verricht door arbeid uit Schoorl en Bergen. Te Spierdijk (N.-Holl.) is eergisteren bi"3'^ uitgebroken in de woning van de wed. 1- M Niets werd van den inboedel gered, en boerderij in asch gelegd. Eene koe en e varken kwamen in de vlammen om, nog een paar andere runderen deerlijk wond werden. De oorzaak van den bf* is onbekend. Het ijs in de Zuiderzee was Zater" van de kust bij Edam en Volendam weg# drevenmen zag niets dan blank water' Een groote boerderij genaamd »de lingshoeve" gelegen te Ambt-Almelo, bra«l1 Zondagavond tot den grond toe af. de groote uitgestrektheid van genoe"1 j boerderij kon men in de stad den vuurg'0^ duidelijk waarnemen. Naar wordt mec gedeeld, waren én huis én inboedel ve1^ kerd. Bij tijds slaagde men er in het v te redden. Aan het station te Weill had Zatei-1'3^ avond eene botsing plaats tusschen den pe' sonentrein, welke te zeven uur te Zevefl3' moest arriveeren en eenen goederenwag0! welke op het spoor stond waar de tr i moest passeeren. De goederenwagen geheel verbrijzeld en de machines wei"1 uit het spoor geworpen. De trein kwam ruim twee uur vertraging te Zevenaar 3' Persoonlijke ongelukken kwamen niet de materieele schade echter is niet ge*-1 of' iög' Uit het zijkanaal te Maastricht is opge< vischt het lijk van een onbekend mansp0^ soon, naar gissing 35 a 40 jaar oud. W6 had Zondagavond omstreeks 9 uur om hooren roepen, maar was niet spoedig - vei" leenen. Toen men eenige minuten '3'1 noeg in de gelegenheid die te kunnen leenen. Toen men eenige minuten l3' met een schuitje op de plaats des onhe kwam, was de drenkeling reeds in de di®P verdwenen. F Het personeel van politie te Maasti'F. heeft per telegram den agent van pol'''. v»" zij11 Poisson te Parijs bijval betuigd met manmoedig gedrag bij de arrestatie den anarchist Henry en hem gelukgewens met zijne benoeming tot ridder van Legioen van Eer. Sedert het verbod van varkensinvoef u'1 Nederland in Duitschland tracht men W dagelijks biggetjes over de LimburgsC tt grenzen Pruisen binnen te smokkelen, n'1 tegenstaande zulks dikwerf mislukt, werden de vorige week even buiten po jf' p grensdorpje Tuddern een 20-tal en gistel avond niet ver van Schinveld 18 stuks b,fl nengesmokkelde biggetjes door Pr. ge"' men aangehouden en »auf nimmer wie sehn" medegevoerd. Men schrijft uit het Westen van No"'1 Brabant In den laatsten tijd hoorde men op v dorpen in deze streken bijna dagelijks v inbraak en diefstal, zelfs zóo, dat de b0^ ners hun eigendommen niet meer VÊ' waanden en des nachts de wacht hiel" Gelukkig is thans de dievenbende or.t'1'e Bij een landbouwer te Moerstraten, 011 e Wouw, meenden de dieven hun ee" l\$ jll' fll0' ,9<" - iil» gd jd»' 'P #i" aef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2