Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. f bü" sZe"> tttë iel1 dragen den minister president Casimir Périer zijn dank te betuigen voor de verzoenende rede, welke bij de vorige week in de Ka mer van afgevaardigden heeft gehouden. Verder wordt bericht, dat de H. Vader zeer onaangenaam is getroffen door de aantij ging van Crispi die durfde beweren, dat de katholieke partij de onlusten op Sicilië had aangestookt. Het zou niet onwaarschijnlijk wezen, dat kardinaal Rampolla tegen deze lasterlijke aantijging zal protesteeren in een nota aan de katholieke mogendheden. In verband met deze aantijging is het wel de moeite waarde de getuigenis te vernemen van den te Milaan verschijnende liberalen Corriere della Serra, aldus lui dende »De brief van den vicaris-generaal van Caltanisetta (Sicilië) aan de pastoors van het discees, hun aanbevelende, dat zij hunne parochianen zullen aanmanen tot het uitleveren der wapenen volgens de wet, heeft een succes boven alle verwachting gehad. Uit de plattelands-gemeenten komen berichten, dat tengevolge der vastepredica- tiën een zeer groot aantal boeren der zwa- velmijnen, nu zij verzekerd zijn niet ver volgd te zullen worden, hun wapenen hebben ingeleverd. De loyale medewerking, in deze omstandigheden door de kerkelijke overheid aan het burgerlijk gezag verleend, maakt een uitmuntenden indruk. De dynamietaanslag te Rome. Er zijn thans eenige nadere bijzonder heden omtrent den aanslag op Montecitorio. Het blijkt, dat de Kamerleden het gebouw reeds hadden verlaten, toen de ontploffing plaats had. Al de ruiten vlogen in gruizels, een buitenmuur werd aan stukken geslagen, alle lampen gingen uit, en het gebouw was in een oogwenk met een verstikkenden kruitdamp gevuld. De alleen nog aanwezige voorzitter, markies Di Rudini, de deurwaar ders en de soldaten der wacht snelden doodelijk ontsteld naar buiten, waar het op hol slaan van eenige vigilantpaarden, ver schrikt door den slag, de verwarring nog vermeerderde. Toen de rook wat was opgetrokken, zag men twee personen zwaar gekwetst op den grond liggen. Zes voorbijgangers waren gewond. Het waren een ambtenaar, wien een been is moeten afgezet worden, een cavalerist, een korporaal der genie, een jong meisje en eenige werklieden. Allen werden naar het hospitaal gebracht. De schade in het Kamergebouw is niet groot, maar in de tegenoverliggende huizen is, behalve de vensters, nog eene groote waarde aan spiegels, vazen, porselein enz. gebroken. Men zegt, dat een oud man voor het Kamergebouw werd aangesproken door twee jongelieden, die hem verzochten een oogen- blik een hoogen hoed vast te houden. De man deed het maar bemerkte, dat de hoed een blikken bus inhield, waaruit rook op steeg. Haastig legde hij het ding op den grond en vluchtte weg. Enkele seconden later volgde de ontploffing. Er werden op goed geluk af eenige per sonen, die juist op het Montecitorio-plein waren, gearresteerd, doch de dader is niet gevonden. Als reden van den aanslag gelooft men het meest hieraan: Dien dag moest de Kamer de aanvrage behandelen om ver gunning tot het vervolgen van het medelid De Felice, den aanstoker van de oproeren in Sicilië. Er was geen twijfel aan, of de beslissing zou toestemmend geweest zijn. Gewoonlijk eindigt de Kamerzitting ten zeven ure, en de bom een woest protest dus van socialistische zijde ontplofte ten half zeven. Zeer toevallig en tegen alle verwachting had de Kamer echter niet over de vervolging van De Felice gestemd, omdat de heer Crispi wegens ongesteldheid afwezig was en uitstel had verzocht. De Kamerleden waren juist ten kwart over zessen naar huis gegaan. Wel eene beschikking der Voorzienigheid Het Montecitorio-plein is thans door eene afdeeling troepen bezet. Vrjjdag vergaderde de Kamer weer als gewoonlijk. In de stad heerscht echter een paniek. Vele winkels blijven gesloten. Schiedam, 12 Maart 1894. Het stoffelijk overschot van den weleerw. pater Greg. Smeets zal aanst. Woensdag ochtend omstreeks 6^ ure van hier naar Rotterdam worden overgebracht, omverder van daar per Staatsspoor naar Huissen te worden vervoerd, waar onmiddellijk na aan komst van het lijk de uitvaartdienst en ter aardebestelling zal plaats hebben. Vier-en-veertig nieuwe gevallen van pok ziekte deden zich in de afgeloopen week te Rotterdam voor. Generaal Booth van het Heilsleger heeft Vrijdag te Rotterdam twee bijeenkomsten geleid. Des middags werd de Russische Prins Galatzin aan de aanwezigen voorge steld, doch overigens was er niets bijzonders. Toespraken, gebed en zang wisselden elkan der afdes middags werden 2 en des avonds 10 zielen gered. De generaal, die over het verlossingswerk sprak, werd met groote belangstelling ge volgd. In de afgeloopen week heeft zich te Kralingen slechts één geval van pokken voor gedaan. Een lijder stierf aan die ziekte. Nog slechts 5 personen blij ven lijdende, zoodat de gevreesde ziekte te Kralingen feitelijk heeft opgehouden te heerschen. In de vergadering van den gemeente raad van Schipluiden 11. Vrijdag gehouden, weder mededeeling gedaan van het uit voerig en beredeneerd verslag van den toe stand der gemeente over het jaar 1893, dat voor de leden ter visie zal liggen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het onderhandsch aanbesteden van het resteerende gedeelte van den Zouteveen- schen weg met een gehard middenpad van waalklinkers ter lengte van 670 M. en tot het verstraten van een gedeelte ter lengte van 80 M. gezamentlijk voor de som van f391,20. Na eene gedachtenwisseling over het stel len eener scheiding tusschen het gemeente eigendom en dat van den heer Bakker, dokter te De Lier, welke beslissing tot de volgende vergadering werd aangehouden, sloot de voorzitter de vergadering O O Zooals wij reeds gemeld hebben, werden Dinsdag-ochtend te Schipluiden in de raad kamer 162 personen ingeënt. Onder hen die zich lieten revaccineeren, behoorde een meisje, dat dit zonder toe stemming der ouders had laten doen. Toen het kind 's avonds thuis kwam, moest het met groene zeep de stof uitwasschen en naar bed Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlaardingen is Zaterdag in het openbaar verpacht voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Mei 1894 Het recht tot heffing der Tolgelden op den straatweg tusschen Schiedam en Vlaar dingen. Hoogste bieder was Joh. Spaans te Oude Rijn bij Utrecht voor f4550, per jaar. De gunning is 8 dagen aangehouden. De vorige pachter was de heer C. de Bruijn te Overschie, voor f8125 per jaar. Door den heer M. de Niet, voornaam reeder en koopman te Scheveningen, zijn te Vlaar dingen eenige pakhuizen gehuurd met recht van koop na eenige jaren en dat wel eeniger- mate in verband met de klimmende bezwa ren verbonden aan het landen, lossen en laden der haringschuiten aan het Scheve- ningsche strand. Vroeger werd reeds door wijlen den reeder G. den Duik te Scheveningen een succursaal van zyn zaak te Vlaardingen gevestigd. Wegens ongesteldheid van den burge meester werd de Vrijdag 11. te Maassluis gehouden gemeenteraad gepresideerd door den heer Th. O. Ackerlin, wethouder. De bank van leening werd opnieuw voor een jaar verpacht aan P. de Groot, waartoe met 8 tegen 4 stemmen werd besloten. In behandeling kwam daarna het adres van de afdeeling Maassluis van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium", verzoe kende de brug over het Hellegat aan te besteden onder Maassluissche bazen en eerst dan tot publieke aanbesteding over te gaan, wanneer de ingeschreven sommen te hoog boven de raming zijn, tevens een minimum loon in het bestek op te nemen. B. en W. stelden voor, op dit adres af wijzend te beschikken, omdat bij de drie laatst gehouden aanbestedingen telkens een verschil met den laagsten inschrijver was van f950. Zij noemden dit geld van de ge meente onnoodig weggeven. Volgens het advies van B. en W. .werd met 10 stemmen besloten. Te Delft bedraagt de percentage voor de inkomstem-belasting dit jaar 4.5 pCt., tegen 4.05 pCt. in het vorige jaar. Het kohier is vastgesteld tot een gezamenlijk bedrag van f 135.213.12; de begrooting f136.000. Voor de betrekking van portier in het Heeren- en Damesgesticht in de Papestraat, te Delft, op een bezoldiging van twee gulden per week en genot van kost en inwoning, hebben zich niet minder dan 77 sollicitanten aangemeld. Door regenten van genoemd ge sticht is benoemd P. Demmenie, te Vleuten. Aan den Delfgauwschen weg nabij »De Prins" te Delft is Vrijdag 11. het lijk opge haald van de 69jarige weduwe S. Haar man was den vorigen dag in het toevluchtsoord voor dakloozen van het leger des Heils te 's-Gravenhage overleden. Met machtiging van H. M. de Regentes zal de firma Meyer en Schaafsma te Leeuwar den binnenkort uitgeven nieuwe portretten van Koningin Wilhelmina, vervaardigd door den photograaf C. B. Broersma, in vier ver schillende formaten, II. M. prijkt daarop ten volle uit in het costuum van een Friezin in feestdos, met kant en haarnaald, kanten boezelaar en re- i cule en de zilveren snuisterijen, die aan een kettinkje bevestigd langs het zijden gewaad hangen. De gelijkenis moet uit muntend zijn. Bij den Minister van Marine bestaat het voornemen, behoudens eenige uitzonderingen, de minder-geëmployeerden en werklieden, werkzaam op een var. 's Rijks werven, welke den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, op Mei e.k. te pensionneeren. Door den heer F. H. Arends, koffiehuis- houder te Wageningen, is een adres ge richt aan den minister van Binnenl. Zaken, met verzoek een commissie te willen be noemen, bestaande uit koffiehuishouders uit de groote steden en uit de provincie, om aan Zijne Excellentie rapport uit te brengen in hoeverre zij het ontwerp van de Drank wet in 't belang acht van hotel- en kotfie- huishouders en allen die sterken drank in 't klein verkoopen. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schutte vaer" is andermaal een adres aan den Minister van Waterstaat afgezonden, houdende verzoek tot krachtige voortzezting met het baggeren van een geul ter breedte van 100 meter in het vaarwater te Bieningen. Omtrent de politieke gevolgen der in trekking van de Kieswet, schrijft men aan het Dagblad van hooggeachte zijde Het kan niet twijfelachtig zijn, dat de Regeering in deze moet wijken in beginsel is het niet denkbaar, dat de Kroon d°° cf6^ het uitschrijven van nieuwe verkiezi"^ een uiterst democratisch beginsel zou l)ill) haven tegenover de Tweede Kamer Staten-Generaal. Wij gelooven, dat de nisterieele eisch daartoe een ongehoord'6 zou zijn. Daarenboven heeft de Min's krachtig volgehouden, dat de aanneming va_ artikel 3 goedkeuring inhield van het ginsel der wetdit moge bestreden geworden, maar de Minister heeft het gehouden, en dit zoo zijnde, kan er nim"1 sprake wezen van ontbinding der Kama" °j grond dat een amendement op een ar''* 't welk in des Minister's stelling een ond^ deel der wet was, door de meerderheid Kamer werd goedgekeurd. De Regeer'^ moet zelve gevoelen, dat de eisch harerfJ^ tot ontbinding der Kamer op dien grond e ongerijmdheid zou zijn, een handeling; heel in strijd met de constitutioneel ginselen en die reeds daardoor voor het I"'1 noodlottig zou wezen. De Regeering behoort het naar onze overtuiging te wijken v°,. de gevolgen harer eigen handelingen e'1. heeft niet te vragen naar Le lenden die in handen is der Kroon, aan wie i di' wakende Voorzienigheid zeker wijsheid geven om in de samenstelling eener nieu Regeering te voorzien. Zaterdag heeft aan het departement v" buitenlandsche zaken de onderteeken' 6 plaats gehad eener overeenkomst tusse'1 Nederland en Pruisen, tot verbetering v den Ouden Usel. (St.-CtJ b«' wij herha'6f In de vergadering van den Gemeentei'!ii,l| den 24 October 11. te 's-Gravenhage Se^, den werd benoemd een Commissie, sall,e! gesteld uit de heeren mrs. Sprenger van W De Brauw en Kolkman, om te dienen v* advies in zake de door het Hoogheemi-"1^ schap van Delfland geëischte vergoeding v° de verkleining van Delfland's boezemopP6 vlak. Naar aanleiding van het door die c°^ missie uitgebracht advies, stellen B. en den Raad voor: lo. hen te machtigen om de aandacht dijkgraaf en hoogheemraden van Delflan' richten op het Regeerings voorstel en daartoe behoorende toelichting, op W^1 .d" door de Commissie wordt gewezen, en te vragen, of zij onder die omstandighe' de" blijven volharden bij hun eisch tot vergoed"1^ 2o. 's Raads dank te betuigen aan de missie voor het uitgebracht advies. -tet Te 's-Gravenhage is overleden de he H. G. J. Maas Geesteranus, oud-ritmee5 der cavalerie. Na het verlaten van den f', tairen dienst in deze stad gevestigd, w»s overledene bij verschillende instellingen maatschappelijken en anderen aard nU yt)fl werkzaam. Als commissaris wijdde hij 1 met ijver aan de behartiging der belans6^ van de spaarbank van het Nut van 't Até meen, en vroeger lid van het bestuur v het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap, heeft aan deze inrichting vele diensten bewe o. a. in de dagen dat hij tijdelijk de dii'e° waarnam. Verder maakte hij deel uit van het ee"s bestuur, dat benoemd werd na oprich1"1^, der liberale kiesvereeniging 's-Gravenl1^ en was hij, groot-grondeigenaar, lid i het bestuur van den Veenpolder. Naar de Leidsche courant verneem wen5" de heer mr. F. Was een eventueel candidat" voor het lidmaatschap der Provinciale Sta niet te aanvaarden, ite1' lifi1" Te Amsterdam hebben thans eenige h' f huishouders, clandestine verkoopers van 5' ken drank eene vereeniging opgericht» -j doel hebbende de boete te bestrijden, d'e wegens het niet naleven der drankwet loopen. Een Amsterdammer schrijft aan De t «Een huisje, waaraan een merkwaar',0 herinnering verbonden is, zal door het9ol" leggen van de nieuwe Raadhuisstraat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2