Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. de*0' (TeU t e" in den persoon van den achttienjarigen anar chist, den melkhandelaar Yincenzoni, ontdekt te hebben. Tusschen de leden van het ministerie te Belgrado is oneenigheid ontstaan Sommigen willen, dat het ministerie, getrouw aan zijne plannen, een volkomen neutraliteit tegenover alle partijen betrachtte, anderen willen in tegendeel, dat het de radicalen zal bestrij den. Waarschijnlijk zal een crisis ontstaan, zoodra Simitch te Belgrado is teruggekeerd. Nar men uit Weenen bericht, hebben het Heerenhuis van Oostenrijk en de Magnaten- tafel van Hongarije het wetsontwerp tot het sluiten van een handelsconventie met Rusland aangenomen. De beide Kamers van den Rijksdag te Stockholm hebben anderhalf millioen toege staan voor het bouwen van nieuwe schepen voor de vloot. Schiedam, 15 Maart 1894. Met eenvoudige plechtigheid werd giste ren het stoffelijk overschot van den weleerw. pater G. Smeets te Huissen ter aarde besteld. Bij aankomst te Arnhem werd het lijk af gehaald door twee paters uit Huissen, de weleerw. pater P. V. Aghina en P. Verheij. Omstreeks 10' L ure uit Arnhem vertrok ken, kwam de lijkstoet ten 11| ure onder het luiden der klokken te Huissen aan. Daar werd het stoffelijk overschot van den beminden medebroeder door de paters fraters en broeders afgehaald en onder het zingen van de Libera naar de kapel over gebracht. Onmiddellijk daarna nam de plechtige uitvaartdienst een aanvang, waar bij de zeereerw prior Theissling door den weleerw. pater P. v. d. Veer als diaken en P. v. d. Venne als subdiaken werd geassis teerd De kloosterkapel, die in rouw was gehuld, was met deelnemende geloovigen geheel bezet. Reeds ten 10| ure 's morgens waren daar de getijden der overledenen door het convent gebeden. Het was bij half een toen de begrafenis een aanvang nam. Na de gebruikelijke absoluties werd het stoffe lijk overschot van den verscheiden medebroe der in de verwachting der eeuwige opstan ding in den grafkelder bijgezet. De weleerw. pater Gregorius (Allard C. M. Smeets) werd den 27 September 1849 te Nijmegen geboren. In zijn vaderstad vol trok hij de lagere studiën aan het college der eerw. paters Dominicanen, wier kleed hem den 22 September 1865 te Huissen werd geschonken. Den 45 Augustus 1872 ontving hij te Utrecht de H. Priesterwijding. Utrecht, Neerbosch Tiel en Rotterdam (kerk van het H. Hart) genoten achtereenvolgens de vi uchten van zijnen priesterlijken arbeid. Ook te dezer stede was hij bij herhaling als assistent werkzaam. Tijdens de erns tige ziekte van den zeereerw. pastoor Van Meegen heeft hij voortdurend in de St. Jans-parochie geassisteerd. Wonderbare be schikking der Goddelijke Voorzienigheid Terwijl hij, wiens einde zoo nabij werd geacht, nu zoover hersteld is, dat hij in het klooster Langeboom weder het H. Mis offer heeft kunnen opdragen, moest zijn medehelper hem nog in den dood voor gaan Een maagkwaal, die den waar- digen priester sinds langen tijd last veroor zaakte, maakte een einde aan zijn vruchtbaar en welbesteed leven. Zij de eeuwige rust na den moeitevollen arbeid zijn deel Jl. Dindag was het 25 jaar, dat de heer Van Marken als directeur der Nederl. Gist en Spiritusfabrief te Delft werkzaam is. De statuten der vennootschap zijn thans zoodanig gewijzigd, dat het aandeelenkapitaal van f800,000 op 1,050,000 is gebracht. Aangaande de ontslagaanvraag van den heer Rich. Ph. Van Rees, als burgemeester van Maassluis, is nog niets positiefs bekend. Alleen is met zekerheid te melden, dat zijne eclitgenoote en de kinderen met Mei a. s. Maassluis, om gezondheidsredenen gaan verlaten en zich te 's-Gravenhage zullen vestigen. Te Maassluis is Trijntje Boekestein, inwo nende bij hare groothouders, door de pokken aangetast. De aangetaste bracht onlangs een bezoek aan 's-Gravenzande, waar de pokken in hevige mate heerschen. VLAARDINGEN. Ten einde nu en dan ge legenheid te hebben met elkander te kunnen spreken over de algemeene belangen der reederij, usantiën van koop en verkoop, ex peditie van brieven en goederen, haven ruimte enz. is hier door reeders, kooplieden en andere belangstellenden in de visscherij eene afdeeling opgericht van de vereerii- ging tot bevordering der Ned. Visscherij. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren Adr. IJzerrnans, A. Hoogendijk, G. Vriens en D. O. Leis hebben op uitnoodi- ging zich bereid verklaard een concept-reg lement te ontwerpen. Nu de twee laatste lijders aan de pokken alhier hersteld zijn, is deze ziekte uit de gemeente verdwenen. Ds. van Lummel over Privaat bezit. Vanwege de afdeeling «Schiedam" van het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium" werd gisteren-avond in Musis Sacrum" eene openbare vergadering gehouden, waar in de heer C. VV. J. Van Lummel, predikant te Delft, optrad met een voordracht over pri vaat bezit. Nadat de voorzitter van «Patrimonium," de heer R. Jansen, den spreker bij de ver gadering had ingeleid met een rede, waarin hij uiteenzette, dat «Patrimonium" eene werklieden-vereeniging is voor allen die staan op christelijken grondslag en waarin hij eenigszins het onderwerp, waarover spr. het woord zou voeren, omschreef, ving de heer Van Lummel zijne rede aan met te betoogen, dat de alwijze Schepper van het Heelal elk mensch een deel van het geheel als eigendom heeft toegewezen, waarvan hij terzijnertijd rekening zal moeten doen. L)it privaat bezit is in overeenstemming met den aard en den aanleg van den mensch het wordt gesteund door de ervaring en het stemt overeen met de eischen van Gods woord Iedere persoon is een zich-zelf bewust deel van het geheel. Hij heeft rechten op de vruchten van zijn arbeid en wanneer hij die Vluchten door zuinigheid en overleg, heeft vermeerderd, staat het hem ook vrij die aan anderen na te laten. De zucht om zich iets te verschaften, dat hij het zijne kan noemen, zich-zelven een eigen kring, een eigen roeping, een eigen verantwoordelijkheid te scheppen, is iederen mensch aangeboren. De rechtmatigheid van het privaat bezit wordt ook gesteund door de ervaring. De waarde van den grond is in den arbeid ge legen en hij die er de waarde aan bracht, verkreeg daarop recht als eigendom. In de eerste tijden, toen de bevolking schaars was, nam ieder van den grond zooveel hem goeddachtmaar, bij de toeneming der bevol king werd alras de behoefte aan verdeeling gevoeld en ieder kreeg zijn eigen deel als privaat bezit. De ervaring van bijna zestig eeuwen steunt dan ook de rechtvaardigheid van het privaat bezit. Dit privaat bezit is ook niet in strijd met de eischen van Gods Woord. De socialisten, die uit den Bijbel de onrechtmatigheid van het privaat bezit trachten te bewijzen, slaan dan ook den bal geheel mis. Het Oude Verbond erkent de recht matigheid van dat bezit, zooals blijkt uit Deu- teronomium 6en 27 en tal van andere plaatsen, waar gezegd wordt, dat ieder zat onder zijn eigen wijnstok en zijn eigen vijgenboom. En waar de socialisten, met ver wijzing naar Hand. 2, zich voor het communaal bezit be roepen op de eerste christen-gemeenten, wijst spr. op Hand. 5, waar de apostel Petrus uitdrukkelijk getuigt, dat het door Ananias verkochte land het zijne was en de opbrengst ook na den verkoop in zijne hand bleef. Ook waar Paulus spreekt van «al mijne goederen" getuigt hij voor het privaat bezit. Zijn wij daarom volslagen aanbidders van het privaat bezit? Neen, zegt spr., want de ervaring heeft geleerd, dat het misbruik maken van dat bezit, de opeenhooping van het kapitaal, vaak heeft geleid tot toestan den, waarbij het recht struikelt over de straten. Maar de omstandigheid dat er van dat bezit misbruik wordt gemaakt, geeft ons nog geen recht dat bezit op te heffen. De oorzaak der maatschappelijke ellende is dan ook niet te zoeken in het pri vaat bezit, maar in de omstandigheid, dat het materialisme aan beide zijden ten troon zitbij de hoogere standen de zucht om alles te behouden bij de lagere klassen de begeerte om alles te bezitten. Spr. be hoort niet tot ben die der hongerigen maag willen vullen met Bijbelteksten hij walgt van een christendom, dat den hongerige geen brood weet te geven en hem af tracht te schepen met vroome praatjes de arbeider heeft recht op het noodige voor zijn onder houd. Maar zijn toestand zou onder het regime van het communaal bezit veel ellen diger zijn communaal bezit leidt tot ver mindering van de belangstelling in de ge meenschap, doet de rijkdommen afnemen en wordt een overvloedige bron van allerlei onaangenaamheden. Doch als spr. aldus betoogt, dat de eer lijke werkman in ruil voor zijnen arbeid recht heeft op het noodige voor het onder houd van zich-zelven en zijn gezin, dan moet het hem toch van 't hart, dat de mensch met leeft van brood alleen, maar van alle woord dat van Gods mond is uitgegaan. Hij heeft dan ook slechts medelijden over voor hen, die beweren, dat de sociale kwestie slechts een maagvraag zou zijn. Het gemis der vaste overtuiging, dat Gods woord noo- dig is als het brood des levenshet vaak ontbreken van een hooger ideaal is de oor zaak van dat kleine, dat lage en flauwe dat wij bij den hoogeren, zoowel als den lage- ren stand ontmoeten. Wij zien het o. a. in den loop der kieswetbehandelingde conservatieven spreken nu tot den kleinen man «wij zullen u het kiesrecht geven wij kurmen niet anders; maar wij zullen toch nog eens eerst probeeren of wij u er niet buiten kunnen houden." Ook de socialisten, die in het plegen van geweld hun heil zoe ken, voeren geen edelen, verheven strijd. Maar een edele strijd is het die «Patri monium" voert zoo besloot spr. daar waar zij er naar streeft de dagelijksche zaken te zien geleid, geregeld en bestuurd, door Gods Woord. Blijve Gods Woord voor haar een lamp voor den voet, dan zal van haar zeker een zegen uitgaan ten heil van het geheele Vaderland. Bij de gelegenheid tot debat, welke daar na werd gegeven, moest de heer Van Lummel tegenover den heer Roldanus Jr. volhou den, dat hij die geen behoefte gevoelt zich een eigen kring te stichten, toont bij het maatschappelijk belang al weinig betrokken te zijn. Den heer V. d. Mark, die (doelende op de jarenlange procedure tusschen de fa- miliën V. d. M. en L.) meende dat, waar het Nederlandsch Wetboek een communaal bezit is, dit Wetboek ook in gelijk recht aan allen moet worden toebedeeld, antwoord de hij, dat de antirevolutionaire partij steeds voor gelijk recht voor allen en een goed- koope rechtspraak heeft geijverd. Daarop sprak de voorzitter der vergadering een woord van dank aan den spreker, die de rechten van den mensch en de ordonnan tiën Gods zoo duidelijk in het licht had ge steld, waarop de vergadering werd besloten, op dezelfde wijze als zij geopend was, met een gemeenschappelijk gebed. Van de Indische regeering is de mede- deeling ontvangen, dat de jaarlijksche Maart- veilirig van gouvernementskoffie te Padang is moeten worden verdaagd. De aldaar achtereenvolgens op de vier veilingen te verkoopen hoeveelheden worden geraamd op 8000, 11000, 14000 en 12000 pikols. Stct De audiëntie die eergisteren door ningin Regentes aan Minister Tak werd^ leend, heeft meer dan een uur gedue' Dinsdag-middag ontving H. M. ook denp'e^ dent der Tweede Kamer, den heer GleichnP'^ en gisterennamiddag had de vice-preside van den Raad van Staten, jhr. Van Panh11)" een officieele audiëntie bij H. M. Dientengevolge werd de gewone ve dering van den Raad van Staten gister-oc^^ tend gepresideerd door jhr. Humalda v Eijsinga. Na de audiëntie van den heer Tak de gebruikelijke Ministerraad in de daa1 bestemde zaal gehouden. toe ij A Aan de lotelingen der lichting 1894 oefeningen in den wapenhandel reeds e' voor hun indiensttreding door vrijw' jllté0 ve>" zekere mate van geoefendheid hebben kregen, is. voor zoover zij bij een onbered^( wapen zijn ingedeeld, verlof verleend 3 April. Gisteren-namiddag is de minister van bui' e"' tenlandsche zaken, de heer Van Tienho*V wederom door H. M. de Konirigin-Regetl1 ontvangen. Dinsdag werd volgend telegram aan M'fll ter Tak verzonden: «Patrimonium" in Bondsbestuur vei'S0 derd, hoewel het beginsel van huisn' 'dk kiesrecht toegedaan, betuigt Minister van Poortvliet zijn dank voor de c°r^°t houding bij de verdediging van zijn kies** K. Kater, Voorz. J. Witmond, Secr. De toestand van den heer C 1 e r c X van de Tweede Kamer, heeft een guns wending genomen. Men schrijft ons Omtrent de vorderingen van de staa^ commissie voor de droogmaking der Zuide1'^. doen allerlei onjuiste berichten in de P de ronde. Wij hebben getracht eenige lichtingen omtrent den waren stand zaak te bekomen en hebben vernomen,1' al de vier atdeelingen met haar verslag e reed zijn en dat alleen het samenvoeg tot één eindverslag te doen overblijft- dezen stand der zaak kan men zich vP1L dat het eindverslag, waarnaar door duizen jt in den lande met zooveel belangstelling vV°'| uitgezien, binnen enkele maanden aan B- de Koningin-Regentes zal kurmen woi'1 aangeboden. Generaal Booth is gisteren in Den Ba aangekomen, vergezeld van den Russisc prins, die in Amerika tot het Heilslege' till toegetreden. Beiden waren in groot te" De stafmuziek van het Heilsleger ver**0 -fff? komde den opperbevelhebber met 't Neêrlandsch Bloed." De generaal logeert huize van den oud-Minister jhr. Hartsel- Zaterdag a. s. wordt de heer mr. F- als burgemeester der gemeente Leiden ëel^, stalleerd, welk feit van de zijde der rij niet onopgemerkt zal voorbijgaan- j( heeft zich reeds eenige dagen geleden haar een commissie ter voorbereiding v feestelijkheden gevormd. Zelden was het boezemwater om x tijd van 'tjaar in Frieslands Zuidoost'1^, zóó hoog als thans. Door den aanhouden sterken westenwind wordt het steeds gestuwd, zoodat de lage landen weer n1' staan. Evenals vorige jaren, zal de Exploit1* maatschappij ook thans weder bij ge'L'^fl(,t heid van het a.s. Paaschfeest, een aantal goederentreinen laten uitvallen einde machinisten en conducteurs z°°v mogelijk vrijaf te kunnen geven. def De heer Van 'tLindenhout, directeui Weesinrichting te Neerbosch schrijft cel" De bouw van het Ziekenhuis gaat kig goed vooruit. Het bovenste dee'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2