Stads- eu Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. d« PERSOVERZICHT. van sir W. Harcourt ging de vergadering echter over tot de orde van den dag. Bij de behandeling van de marine-begrooting verklaarde Robertson, dat de regeering in de werkplaatsen der marine een werktijd van 48 uren in de week zou invoeren. In den raad van ministers te Madrid heeft de minister van buitenlandsche zaken, Moret, verslag gegeven van de onderhan delingen met Marokko en voorlezing gedaan van het, den 5n geteekende verdrag met den Sultan. De ministerraad heett besloten het verdrag ter ratificatie aan de Koningin voor te leggen. Volgens berichten uit Rio de Janeiro zijn de Portugeesche schepen Mindello en Alfonso d'Albuquerque gisteren-middag, zonder daarin gehinderd te worden, met Admiraal Da Gama en 70 zijner officieren aan boord vertrokken. De Amerikaansche admiraal Benham is eveneens aan boord der San Francisco vertrokken. Schiedam, 20 Maart 1894. De uitslag der verkiezing van vijf be stuursleden voor de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, is als volgt Uitgebracht werden .767 stemmen, waarvan 4 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 563 bedroeg de volstrekte meer derheid was alzoo 282 stemmen. Gekozen werden de heereri C. J. Willeman met 523, J. C. Vredebregt met 480 en P. H. Kenselaar met 309 stemmen, terwij] er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Th. J. H. Collignon, die 218 en C. Gunnewegh, die 132 stemmen vei'kreeg. Voorts waren nog uitgebracht op de hee ren A. Bakker 50, VV. Blok 71, S. van Hagen 114, J. Kloos 61, J. Langeloo 29, J. Ousterman 88, W. van Slobbe 43 en A. J. Suisse 24 stemmen. voor f 105.398. Laagste de heeren Van Dit- mars en Zoon te Middelburg voor f 88.452. Gedurende de Paaschdagen vanaf Zater dag tot en met Dinsdag a.s., wordt te Rot terdam door de afd. Rotterdam der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in de Doelezalen een tentoonstelling gehouden van planten, bloemen, bol- en knolgewassen bouquetten enz. Deze tentoonstelling belooft zeer belang rijk te zijn wegens de groote inzendingen, ook uit het buitenland. In het vroege voorjaar zal Flora in al haar pracht prijken. Bloeiende rhododendrums en rozenstammen o. a. zal men kunnen bewonderen. Bovendien worden de zalen des avonds electrisch verlicht en hebben op eenige avonden concert-promena des plaats. Op de veetentoonstelling de vorige week in den Doele te Rotterdam gehouden, had den een drietal heeren voor gezamenlijke rekening 100 loten a f 1 in de verloting aan gekocht en niet eén prijsje werd hun deel achtig:. Wegens de verbouwingen bij den ingang der Rotterdamsche Diergaarde aan de Kruis straat, is deze tijdelijk verplaatst meer in de richting van het Stationsplein. De kan toren zijn voorloopig verplaatst naar eene lo- caliteit in het midden van den tuin. Ultimo Juli hoopt men het nieuwe front tegenover den Diergaardenlaan gereed te hebben. Op de scheepswerf van de heeren Bonn en Mees, te Katendrecht, zal voor reke ning van den heer J. Hoogendijk Az., te Vhiardingen een stalen vischsloep gebouwd worden, welke gevoerd zal worden door schipper A. Van Hoogteylingen. Van 11 tot en met 17 Maart zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 100 stoom- en 2 zeilschepen vertrokken 94 stoom- en 17 zeilschepen. Uitslag der aanbesteding voor het Sint- Joris gasthuis te Delft (verbouwing en ver betering van het birmengesticht). Hoogste inschrijver de heer Dorlus, te Amsterdam Zaternamiddag 4.30 geraakte een met fwee paarden bespannen mandwagen, waar mede men netten van Scheveningen had gehaald voor de firma W. Uitenboogert te Maassluis aan den Maassluisehen weg bij het Huis ter Lucht te water. Met groote krachtsinspanning gelukte het de drie zich daarop bevindende personen en de paarden op het droge te brengen, de schuurknecht M. v. d. Hoeven een man met een kunst been, doch die niettegenstaande dit nog steeds met grooten ijver zijn werkzaamheden waarneemt, moest wegens den schrik en een defect aan het kunstbeen per wagen naar zijn woning worden gebracht. Tegen het eind der sympathie-meeting weerklonk de kreet: «Leve Vaillant Leve de man, die de in Frankrijk door het algemeen kiesrecht in het leven geroe pen Volksvertegenwoordiging in de lucht heeft willen doen springen Sympathie meeting in de hoofdstad des Rijks, hoe veel medelijden verdient uw ver- blinding I (D. v. Z.-H.) Volgens te Maassluis ontvangen bericht hebben de loggers, die naar Noorwegen ziin om zoutevisch, toch nog succès van hunne reis. De logger Koningin Wilhelmina heeft 100 en de logger Kinderdijk 90 ton zoute visch scheep laatstgenoemd schip is reeds met de lading thuiszeilende. Te 's-Gravezande hebben de pokken zich in de laatste dagen weer sterk uitgebreid, in 74 gezinnen komen 131 gevallen voor: 24 personen zijn overleden, 40 hersteld. De vaccine wordt druk toegepast, en er onder werpen zich meer personen aan, dan in de eerste maanden. De naburige gemeenten blijven vrij alleen Monster heeft nog een lijder. Van 10 tot 16 dezer zijn te Rotterdam weder 31 nieuwe gevallen van pokken voor gekomen. Bij Kon. besluit van 19 dezer is, met ingang van 21 Maart d. a. v., aan mr. G. Van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als Minister van Buitenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen, en het beheer van het Departement van Buiten landsche Zaken, ad interim, opgedragen aan den Minister van Marine, den heer J. C. Jansen. Tengevolge der uittreding van den heer Van Tienhoven 'zal, zoolang zijn opvolger nog niet benoemd is, een der aan het be wind gebleven ministers belast worden met het tijdelijk beheer van het departement van buitenlandsche zaken. Gisteren was de heer Van Tienhoven nog als gewoonlijk aan het ministerie werkzaam. De heer Tak van Poortvliet zal optreden als tijdelijk voorzitter van den ministerraad. De Minister van Waterstaat heeft den heer L. M. Koorevaer benoemd tot tijdelijk en buitengewoon opzichter bij de verlegging van den Maasmond, en voorts in hun betrekking tijdelijk gecontinueerd: den heer A. Fou- draine als buitengewoon opzichter bij boven genoemde werken en den heer P. van Rhee als buitengewoon opzichter bij den bouw van het post- en telegraafkantoor te Tolen. Omtrent de vroeger aangekondigde aige- heele herziening der verordening betreffende den accijns op het inlandsch gedistilleerd in Neder). Indie, kan thans worden medege deeld, dat de onlangs ter zake ontvangen uitgewerkte voorstellen thans hier te lande aan het oordeel van deskundigen zijn onder worpen. Waarschijnlijk zal dus de Indische regeering eerlang gemachtigd kunnen worden tot de vaststelling van de ontworpen nieuwe regelinsr. Meeting te Amsterdam om sympathie te betuigen met Minister Tak, met den staatsman, die ons land begiftigen wil met een zeer, zeer uitgebreid kiesrecht, de dooi de Grondwet gestelde perken ver te buiten gaande. Doel. ons land in het bezit te stellen der best mogelijke Volksvertegenwoordiging. De Harmonie-Vereeniging «Beethoven" te Alfen zal haar vijfjarig bestaan vieren door op 2 Juni a. s. een concours uit te schrijven voor harmonie- en fafarekorpsen in 3 atdee- imgen lo. voor vereenigingen, jonger dan 5 jaren: 2o. voor hen, die van 5-12jaren hebben bestaan en 3o. voor hen, die reeds langer dan 42 jaren bestaan. Er zullen gou den, verguld-zilveren en zilveren medailles worden uitgeloofd. mishandeld moet hebben, heeft zich inn1' dels naar Duitschland verwijderd. Te Nijmegen, alwaar de Veemarkten ''J de eerste drie maanden des jaars gd"e stilstaan en de regeling daarvan in de aod"f maanden van het jaar ook veel te wensc overlaat, zoodat de bloei dier markten ibe" af' neemt, terwijl de aangrenzende dorpen en Wijchen zich steeds in een druk bezo" van hunne veemarkten mogen verheug"''' heeft thans de Gemeenteraad besloten, v°°' taan de veemarkten, behoudens nadere g0"1 keuring van Ged. Staten van Gelderland-te doen houden op den eersten en den dei'1'"" Dinsdag van elke maand. Het departement Amsterdam der Nederl. Maatschappij ter bev. van Nijverheid heeft een schrijven verzonden aan industriëelen, waarin beantwoording wordt verzocht van onderstaande vragen, ten einde de beteeke- nis eener eventuëele wederinvoering van octrooien in Nederland uit een practised oogpunt te kunnen toelichten. «Hebt gij in uwe zaken eeriigen invloed ondervonden van het gemis van octrooien in Nederland het bestaan van octrooien in het buiten land? Zoo ja, gelieve de ondervonden voor of- nadeelen nader te omschrijven. Hebt gij eenigen grond, om van eene wederinvoering van octrooien in Nederland voor- of nadeelen voor uwe zaken te ver wachten Zoo ja, welke?" Uit het rapport der Commissie van od"f zoek inzake de Weesinrichting te Nfi"' bosch is reeds gebleken hoe de hoofd"' schuldiger, de heer van Deth, fantasee1"^ en met groote woorden schermde. dagen deelde hij op een lezing te Gronin?1' mede, dat als hij over f'2000 beschik^" kon, hij den heer Van 't Lindenhout i» gevangenis zou brengen. Het doet ons genoegen dat Dr. Louis A. Bahler te G(0' ningen den heer Van Deth verklaart van gevraagde 2 a 3000 verzekerd te zijn !l1" hij zich tegenover de bijdragenden sled s wil verantwoorden. (/f. IV.) lSe( De heeren Spakler Tetterode, suiker fabrikanten te Amsterdam, hebben aan hunne werklieden een extra loon van eene week uitbetaald als aandeel in de door hunne fa briek over 1893 behaalde winst. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een persoon, die uit een perceel op het Leidsche dorp een bedrag van f 1000 aan bankpapier en f22.50 aan rijksdaalders had gestolen. Naar men verneemt, zullen door eenige ingezetenen in Den Helder pogingen worden gedaan om HH. MM. de Koninginnen te verzoeken tegenwoordig te willen zijn bij den eersten proeftocht van de pantserdek- korvet Wdhelmina ter reede van Texel. Te Hilversum hebben zich een week of vijf geleden eenige dames en heeren dilet tanten vereenig tot het vormen van een klein koor acappella, onder leiding van Prof. Dr. J. van Rees De repetitiën worden gere geld wekelijksgehouden, en men stelt zich voor na Paschen en wel den 28n dezer maand, eene uitvoering te geven inde oude concertzaal van «het Hof van Holland'f, om dat de klank van die zaal beter geacht wordt dan die van het nieuwe concertge bouw. De opbrengst is geheel bestemd voor een liefdadig doel. Eenige gunstig bekende zangers van beroep zullen medewerken. Het boezemwater in Friesland is iu week van 6 tot 12 Maart j.l. 9.S c.M. hoog geworden, en had op laatstgemelden dat""1 eene gemiddelde hoogte van 59.3 cM. bo*'"" zomerpeil, gelijk aan 17.3 c.M. boven Ad"' peil. Wegens dien verhoogden boezem8'3'1' wordt met al de zeesluizen der provi"c'e gestroomd. van eigen candidaten, althans als regel meest gewenscht is. De hoofdzaak is Uit Hengelo wordt aan /V. R, Cf. gemeld Hier is het 7-jarige dochtertje van zeke ren H. O. Vrijdag onder verdachte omstan digheden gestorven. Men vond het dien dag eerst 's middags 12 uur dood in het bed, waarin het 's nachls met een broertje ge slapen had, terwijl de wangen op sommige plaatsen ontvleescht waren en het been bloot lag. Onwaarschijnlijk acht men het echter, dat het vleesch er door de ratten afgevreten is. De heeren Kohier en Maas, artsen, heb ben Zondag-middag in tegenwoordigheid van den officier van justitie, den rechtercommis saris en den griffier bij de rechtbank te Almeloo, de lijkschouwing verricht. Het be wijs schijnt daardoor geleverd, dat het kind niet tengevolge der ontvleeschingen overleden is. De stiefmoeder, die het kind dikwijls erg De Ontbinding. De Maasbode meent, dat bij de alge' meene verkiezingen, die op de Kamero"'' binding spoedig zullen volgen, het steil"' K e® blijft echter, dat zoo mogelijk geen enk"'1, katholieke sfem worde uitgebracht op ""f, voorstander der in hoofdzaak «ongewijzigd kieswet. Daar waar twee tegenstanders d'"r wet tegenover elkander staan, behoort h-1' de voorkeur gegeven te worden aan he"1' die het minst ver wenscht te gaan en m'ts' dien de meeste waarborgen oplevert, d' hij met de groote meerderheid der Kath°' lieke Kamerleden op dit punt vruchtba3' zal kunnen samenwerken. Is zoo iema" antirevolutionair, dan bestaat er natuurlij'' geen bezwaar om hem, althans bij herste""' ming, te steunen, maar evenmin is het eenig opzicht, naar hare meening, aan b"' denking onderhevig, om een liberaal cad1' daat te stellen, wanneer deze in dit geV" voor ons meer waarborgen aanbiedt d" zijn antirevolutionairen tegenstander. Volgens De Tijd behooren allen zoove"1 mogelijk tot een duidelijk en ondubbelz'"' nig antwoord mede te werken, ook zij, d'8 met het blad de ontbinding allerminst we"' schelijk of noodig achten. Met handhavid van zijn recht tot critiek, acht het tha"s een heldere formuleering bijzonder ge wensd'1 die het ontbindingsbesluit zeker niet d' geven. Voor scheeve voorstellingen in d pers zal dus een ruim veld geopend blijv""' Maar de vraag, welke den kiezers zal w"' den voorgelegd is geen andere dan dez" vóór of tegen het ongewijzigd wetsontwerp -Tak. Voor de hal3' starrigheid van den minister moest de Ë3' mer, die zich aan de Grondwet getroiPv betoonde, wijken. Vertrouwen in de krad' van een hoog en edel beginsel óf ove'" moed De uitslag der verkiezingen zal h"' leeren. Het Centrum wijst op de klove, die tU3' schen velen, die dezelfde richting wa1""'1 toegedaan, ontstaan is en op de wei"'^ duurzame aaneensluiting van anderen, d'e tot de meest verschillende partijen beh"0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2