waren door da Staar. Een oog zal omstreeks binnen drie maanden zonder gevaar kunnen geopereerd worden. vGeneraal" Booth heeft een manifest uit gevaardigd, waarin hij het plan zijner offi cieren goedkeurt, om 50.000 bijeen te brengen ter gelegenheid van zijn aanstaande halve eeuwfeest als Salvationist. Hij wil zelf 20 000, hem onvoorwaardelijk nage laten, daaraan toevoegen, mit3 alle gelden besteed worden volgens zijne wenschen. Daartoe behooren eene viermaandsche veld tocht in Noord-Amerika en Canada en eene expeditie naar Java. In draadberichten uit Solia wordt gemeld, dat aan de Bulgaarsche grens een incident heeft plaats gehad. Servische beambten schoten op Bulgaarsche boeren, die hout waren komen kappen zonder zich bij de douane aan te geven. Een der boeren werd gedood. Er is van regeeringswege een on derzoek ingesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Maart 1894. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd heden-namiddag ten 2 ure ten Raadhuize aanbesteed het afbreken van de openbare jongensschool en het bouwen eener nieuwe school aan het Oude Kerkhof, met de daarmede in verband staande wer ken. Hiervoor waren ingekomen de volgende inschrijvingsbiljetten J. Hoek Jzn. te Schiedam f16740 A. P. K. Hardema te Kralingen f 16550 J. A. Schuurmans te Rotterdam f16525; ,T. G. van der Linden te Woerden f17400; J. Pin ster te Schiedam f 16273 M. van der Spek te Rotterdam f 18230 J. Bouma te Rotter dam f17897; C. van der Kuil te Rotterdam f 18200H. Wienhoven te Schiedam f 16783; J. Bovenberg en N. van der Velden te Schie dam 116880 en T. Versmoren en G. Lolkus te Rotterdam f21093. Het werk is aan den minsten inschrijver, den heer J. Pinster alhier, toegewezen. De verduistering, waarvan de kassier en geagreerde klerk K., van den ontvanger dei- directe belastingen en accijnzen te Delft zich heeft schuldig gemaakt, had op de vol gende wijze plaats De kassier van de Delftsche gist- en spiri tusfabriek moest aan het kantoor van den ontvanger ruim f 16000 laten afdragen, doch vergiste zich in het bedrag en gaf een bankbiljet aan f 1000 te veel. De klerk gaf de kwitantie af ten bedrage van ruim f 16000, stelde den kantoorlooper met het te veel ontvangene niet in kennis, maar eigende het zich toe. Dat men van de verduistering niet onmiddelijk den klerk kon verdenken,, vond zijn oorzaak, dat het geld door te veel handen was gegaan. (iV. D. Cf.) Onzo Maasstad in den Raad. De behandeling van het adres der firma Van Deventer Zn., om afstand van grond aan de Maas ten westen van het Wester havenhoofd gaf in de raadszitting op eergiste ren aanleiding tot eene uitvoerige discussie, waarbij het belang onzer stad uit verschil lend oogpunt beschouwd werd. Nadat het voorstel van B. en W. om te verklaren, dat bedoelde grond niet meer voor den openbaren dienst is bestemd, met op een na algemeene stemmen was aange nomen, hield de tegenstemmer, de heer Hoogendam, een warm pleidoo tegen be doelden grondsafstand. Twaalf jaren geleden was er een juich toon opgegaan in dezen Raad, toen de Plaat was aangekocht en wij de schoone gelegen heid waren machtig geworden, onze Maas stad uit te breiden. Door dien grondsafstand doen wij afstand van de kans het Hoofd tot aan de plaats, waar door den dijk het water wordt ingelaten, uit te breiden. Hij vond geen vrijheid dit prachtige terrein prijs te geven. Daardoor zou een verbinding van den Maasoever met het binnenland worden belet. Ook de voordeelen, die de gemeente uit deze transactie zal putten, achtte hij twijfelachtig, z. i. zouden ze grootendeels geabsorbeerd worden door den aanleg van' de ontworpen drie dammen en het onder houd der steigers. Hij waarschuwde zijn medeleden niet voor een bagatel de toe komst onzer stad op te offeren, en niet voor barig over te gaan tot een daad, waar van het nageslacht spijt zou hebben. De wethouder van fabr., de heer Visser, antwoordde den heer Hoogendam, dat de voorgestelde afstand der gemeente voordee len zou opleveren in den vorm van haven geld. Het geldt hier eene industrie, die nu o. a. in Amsterdam en Zoeterwoude ver spreid, als zij hier niet vereenigd kon wor den, zeker niet gescheiden zou blijven. B. en W. vonden dan ook geen vrijheid afwij zend te adviseeren. De aanleg van een kade langs de Plaat zou minstens f450.000 kos ten, en daartoe kunnen wij nog niet overgaan. Waar overigens Rotterdam bij den afstand van grond 40 M. reseveert, zullen wij het met een strook gronds van die breedte zeker wel kunnen doen. De heer Van Erpecum vroeg of het Dag. Bestuur voor bedoelde overeenkomst het advies van een rechtsgeleerde had ingewon nen en de heer Loncq stelde de vraag hoe en door wie de 40 Meter aan te leggen kaai zouden beschermd worden. Door den weth. Den Breems werd hun geantwoord, dat wanneer deze ontwerp-over- eenkomst in beginsel door den Raad is aangenomen, B. en W. rechtsgeleerd advies zullen inwonen, alvorens haar naar Ged. Sta ten te zenden. De 40 Meter kaai worden be schermd door de drie landhoofden. Verder weersprak de heer Den Breems het beweren, dat wij, door bedoelden grond af te staan, aan de toekomst onzer Maasstad zouden wanhopen Neen de uit te voeren werken zullen veel geld kostenzij zulleu het grootste deel der koopsom absorbeeren maar wij wanhopen niet: »wij werpen het brood op het water en na vele dagen zullen wij het weder vinden". Juist de omstandig heid dat wij bedoelden grond als 't ware weggeven, door het maken van werken die de koopsom goeddeels absorbeeren, pleit voor onze zeer groote hoop op de toekomst. Bovendien ook bij afstand blijft de gelegen heid eene spoorwegverbinding als anderszins te maken (door behoud van de gereserveerde strook) Hij zou den heer Hoogendam wel willen vragen wat hij ons dan beter in de plaats zou kunnen geven. Nadat de heer Hoogendam gerepliceerd had, dat de teleurstellende ervaring van 12 jaren nog geen reden is om later niet iets beters te verwachten, en overigens zijn standpunt in deze zaak had gehandhaafd, zeide de wet houder Maas zich te verbazen over de oppo sitie tegen dit voorstel. Jaren lang hebben wij naar het bezit der Plaat gehaakt, en nu wij haar kunnen gebruiken om er wat leven op te brengen, zoude wij daartoe niet over gaan. Vooreerst zal onze stad daardoor van af de Maas een beter aanzien krijgenan deren die industrie daar ziende, zullen ook grond aan de Maas willen koopen, die wij tot stijgende prijzen zullen kunnen afstaan. Zee schepen met Noordsche balken zullen daar komen aanleggen, en de scheepvaart door de stad zal door die industrie bevorderd wor den. Waarom zouden we, nu wij het oever land behouden, het daar achter gelegen terrein niet afstaan De bedoeling is toch niet, dat de gemeente altijd op dien grond zal blijven zitten. Den heer Dom antwoordde de heer Maas, dat de door de gemeente uit te voeren wer ken circa f16000 zullen kosten, Den heer Kranen, die het bezwaarlijk achtte 500 Meter langs de Maas in éen hand te leggen, verzekerde hij, dat hier alle gedachte aan speculatiegeest van de zijde der adressanten is uitgesloten. Aan een derde of een vijfde van den af te stanen grond zouden zij niet genoeg hebben, waar reeds dadelijk 3 hec taren tot balkengat worden ingericht, en de overige moeten dienen om er een bergplaats voor gezaagd hout, stoommolen en kisten- makerij op te vestigen. Nog voerde de heer Kranen aan, dat de be paling in het contract, dat adressanten bin nen den tijd van 4 jaren f'50.000 zullen moeten verwerkt hebben, hem nog geen zekerheid geett, de bedoelde industrie wer kelijk zal worden gesticht, want dat bedrag gaat alleen weg. aan de ophooging en het balkengat. Daarop werd door den heer Maas aangemerkt, dat bij niet verwerking van dit bedrag adressanten nog eens de koopsom als boete zullen moeten betalen, en bij ge breke van dien, het terrein kosteloos aan de gemeente wederkeert. Het mooiste zou wel zijn als de gemeente het dan gratis opgehoogd weerkreeg, zei de heer Kranen, en de heer Hoogendam meende, dat adressanten zelfs voor het dubbele van den prijs die nu wordt bedongen, dit prach tige terrein niet te duur zouden hebben. Na een laatste opwekking van den wet houder Den Breems, om deze zaken toch wat breeder te behandelen, en wat meer vertrouwen te stellen in het beleid van het Dag. bestuur, verklaarde B. en W. zich op initiatief van den heer De Groot bereid, eene kleine redactie-wijziging in de over eenkomst te brengen en er een arbitrage- clausule in op te nemen. In stemming gebracht, werd daarop het voorstel van B. en W. tot afstand van den grond, met 19 stemmen tegen 1 (de heer Hoogendam) aangenomen. BINNENLAND. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie van 20 dezer wordt de goevernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 304,195 pikols. (St. Cf.) De Minister van Buitenlandsche zaken heeft bij brief dd. 19. Maart jl. aan de Tweede Kamer, mededeeling gedaan, dat bij koninklijk besluit van 10 Maart 11. de goed keuring is ingetrokken, welke, blijkens ko ninklijk besluit van 10 Februari 1869. no. 57, was verleend op de den 20en October 1868 te Geneve geteekende additioneele arti kelen tot de overeenkomst van 22 Augustus 1864 ter verbetering van het lot der gewon den bij de legers te velde in oorlogstijd, tot welke artikelen betrekking had het schrijven van den toenmaligen minister van buiten landsche zaken van 22 Maart 1869. De heer van Velzen, lid der ontbonden Tweede Kamer voor Bodegraven, heeft gis teren bij de sluiting der zitting aan verschei dene zijner medeleden van zijn voornemen kennis gegeven, om zich bij de aanstaande verkiezingen niet weder beschikbaar te stellen. Naar De Stand, verneemt, wordt er in het district Leeuwarden sterk aan gedacht, om bij de a.s. verkiezingen mr. Goeman Borgesius van liberale zijnde candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Uit goede bron verneemt de Nbr.. dat er ernstig plan bestaat den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen bijeen te roepen, teneinde overeen te komen over te volgen gedragslijn bij de aanstaande algemeene verkiezingen. Binnen iveinige dagen kan een besluit van oproeping of niet van den Bond worden verwacht. Het paviljoen met aanhoorige salons, aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij le 's-Gravenhage, be stemd voor de Vorstelijke Familie, is voltooid. Heden wordt het in oogensehouw genomen door den Raad van Administratie dier Maat schappij. Dinsdag-namiddag ontving de politie te Leiden een telegram van die te Gouda, om een aldaar op Zondag jl. verduisterd paard, hetwelk te Leiden verkocht zoude zijn, in beslag te nemen, en aan te houden een 23- jarigen schuitejager, te Gouda wonende. Het paard hetwelk bij eenen paardenslachter ver kocht was, werd nog levend inbeslaggen° men, en de dader onder de gemeente Zoetfll woude door de Leidsche politie aang ehoude"' I hij werd per spoor naar Gouda overgebrac'1'' Het bleek dat hij het paard ten nadeele zij"5 vaders verduisterd had. De Senaat van het Amsterdamsche Sb1 dentenCorps heeft een circulaire gericht a;1" de leden, inhoudende dat de politie c'e)1 Senaat opgemerkt had, dat herhaalde mal0" ernstige klachten bij haar waren ingekom01 over nachtelijk rumoer, door leden van ',e. Amsterdamsch StudentenCoips gepleegd^ het verlaten der sociëteit. Na onderzo0 zijn deze klachten gegrond bevonden en k0 scheen den Senaat noodzakelijk toe er d0" leden van het Amsterdamsche Studente" Corps op te wijzen, dat herhaling de201 klachten tot ernstige onaangenaamheden 0" schade voor het corps zou kunnen leid0" De Senaat dringt er derhalve ten sterk8'0 bij de leden var. het Amsterdamsche S'" dentenCorps op aan, om zich voortaan 1,1 den onmiddellijken omtrek der sociëteitv"" nachtelijk rumoer te onthouden. Bij het uitgaan van het stoomschip Sd,t(' dam, met bestemming naar New-York, W01" eergisteren-avond.het remmingwerk der vo01 brug, te Velsen opnieuw in spliters ge ren. De schade is zeer belangrijk, waai'0'11 men dan ook de Schiedam niet liet verti'0^ ken, voordat een flinke borgstelling gesteld. Het verkeer over de brug k'0" behouden. Naar men verneemt, worden te NieuW01 Amstel pogingen gedaan, om een gro°te meeting te beleggen, uitgaande van de 1^ rale, katholieke en anti-revolutionnaire ki0B vereenigingen, ter bespreking van de quaes!'" der grensregeling. Vermoedelijk zal deze meeting spoedt worden uitgeschreven, daar de verkiez'"2 voor leden van de commissie in zake d0i!0 grensregeling, bedoeld bij art. 131 der meentewet, op 4 April a.s. is bepaald. Het Amalia-Hótel 'te Baarn, waarov0' langen tijd proces is gevoerd, is dezer gen weder geopend. Als hotelhouder 0,1 eigenaar treedt op de heer Letsch, vroeg0' ondornemer van vSeinpost", uit ScheV0' ningen. Te Utrecht is in ruim 65-jarigen oude' dom overleden de gepens. ritmeester F- van der Heijde, van de Oost-Indische caV' lerie. De overledene nam in 1893 als luhe' nant deel aan de 1ste Bonische expeditie bij welke gelegenheid hij het ridderkrnlS der Militaire Willemsorde verwierf. De heer F. Domela Nieuwenhuis zal de Paaschdagen als spreker optreden in hoofdplaatsen der kiesdistricten Schoterlant en Wolvega. De openbare bijeenkomst11 zijn belegd door de af deelingen van de" Sociaal-Democratischen Bond aldaar. Door den stoom gedood 1 Omtrent het ongeval op de Hume voorgekomen, gisteren onder onze scheep8' tijdingen met een enkel woord reeds vel' meld, deelt men nog het volgende med0. De Ilunze IX varende van Groningen °P Hamburg, lag in den nacht van Zaterdag op Zondag aldaar gereed om den volgend0" ochtend naar Groningen te vertrekken. Teg0" 3 uur zouden echter nog eenige weinig" goederen geladen worden. Kapitein D. He'4' sema deelde het volk, dat zich op het d0" bevond, mede, dat hij nog een half uurtl" naar de kooi ging, waarna men de goed0' ren begon te laden. Te dien einde W00 de stoomlier in beweging gesteld. Ten ge' volge van de groote hitte sprong eerdg" buizen, die door de kajuit van den kapit'" en onder diens kooi liepen, waardoor in ee(> betrekkelijk kort oogenblik de kleine ruin3'" vol stoom kwam. De ongelukkige kapit01"1 bijna blind door den stoom, kon de de"4 niet open krijgen, zoodat het geruimenR^ tijd duurde voor hij naar buiten was ëe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2