regeering, welke het voornemen heeft het kopergeld te vervangen door zilvergeld, zou het voor de aanmunting benoodigde zilver willen koopen in Noord-Amerika in stede van in Mexico. Volgens berichten uit Rio de Janeiro zijn de Portugeesche schepen vertrokken. President Peixoto roept de nationale garde onder de wapenen en zendt troepen naar het zuiden om de opstandelingen te bestrij den. De Mello beweert, dat Peixoto het bewind aan den onlangs tot president ver kozen Moraes zal overdragen, voor zijn mandaat geëindigd is, wegens de bedreiging der zuidelijke staten, dat zij zich zullen af scheiden en eene onafhankelijke republiek vestigen. Beide echtelieden zijn evenwel niet goed I bij het hoofd. De rechter zal nu moeten uitmaken in hoeverre deze misdaad toere kenbaar is. (Nsb.) In de vorige week hebben zich te Rot terdam 58 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Dit is het grootste aantal, dat zich gedurende de afgeloopen 6 maanden aldaar binnen eene week voordeed. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Maart 1894. De Vergadering door den Raad dezer ge meente heden-middag ten 12'/4 ure, ter verbetering der kiezerslijsten, te houden, kon geen voortgang hebben, omdat het wet telijk aantal leden niet aanwezig was. Nadat weinige minuten voor half een nog een raadslid door een ambtgenoot als 't ware was sopgebracht," togen even voor het lui den der Beursklok een tweetal beambten naar de Beurs, om het elfde onontbeerlijke raadslid op te sporen. Toen zij daarin niet mochten slagen, moest ten half een ure de vergadering tot morgen-middag na Beurstijd worden verdaagd. Naar wij vernamen, wilden enkele raads leden »niet voor Tak zitten" Welke Tak daarmede bedoeld werd, was ons niet recht duidelijk. Vele bezoekers van de O. L. Vrouw Visi- tatiekerk hebben dezer dagen zeker met aandacht beschouwd den prachtigen mozaïk- vloer, die in de St. Liduinakapel is aange bracht. Die vloer is een geschenk van de Man nen-Congregatie der H. Familie, die hem aan de broederschapskerk heeft vereerd ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den hoogeerw. pastoor mgr. M. J. A. Lans, 'twelk in Augustus aanst. zal worden gevierd. De voorstelling bestaat, als gewoonlijk bij kerkvloeren, uit symbolische figuren in ver band met de plaats waar de vloer is gelegd. Een zeer fijn bewerkte gedenksteen voor het altaar geplaatst, vermeldt in een Latijnsch opschrift, dat de blijde leden van de Con gregatie der H. Familie dezen vloer ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den hoogeerw. pastoor Lans en ter eere van de H. Liduina hebben geschonken. Vooral de zachte kleuren en de harmonische verdeelingen trekken bijzonder de aandacht. Heeft de Mannen-Congregatie der H. Fa milie door dit schoone cadeau een bewijs van dankbare waardeering geschonken aan den hoogeerw. pastoor harer broederschaps kerk zij heeft ook met een nieuw sieraad verrijkt de fraaie St. Liduinakapel, die onder de leiding var den genialen architect Cuypers hare voltooiing meer en meer nadert. Zij het aan bet geloof en de godsvrucht van Schiedams katholieke ingezetenen voor behouden, de plaats die het kostbaar ge beente onzer vereerde Stadsheilige omvat, in te richten tot een heiligdom, Haar die wij de glorie onzer stad noemen, ten volle waardig Op de Hei (gemeente Pernis) wonen een paar echtelieden, die het niet al te goed met elkaar kunnen vinden. De vrouw dacht zich maar van haar man te moeten ontdoen en bereidde hem daarom een avondmaal, waarmede zij hem poogde te vergiftigen. Eenige phosphorkoppen van lucifers had zij in de aardappelen gedaan. De phosphoruslucht verraadde haar echter. De man is daarop met zijn avondmaaltje naar den burgemeester gegaan en heeft zijn wederhelft aangeklaagd. De burgemeester is met twee politieagenten naar de Hei gegaan en heeft de vrouw in verhoor ge nomen, en deze heeft haar misdaad reeds bekend. Door de Rotterdamsche politie is aangehou den en in beslag genomen eene roeiboot met ongeveer 1200 KG. oud ijzer, waarmede twee de Leuvehaven invoeren. Daar het vermiste vaartuig thans door iemand uit Dordrecht is herkend geworden als zijn eigondom, wordt het vermoeden der politie, dat dit ijzer ontvreemd moet zijn op een der werven voor ijzeren scheepsbouw tusschen Dordt en Rotterdam, bijna zekerheid. In die richting wordt daarom het onderzoek voort gezet. De beide bedoelde personen zijn zwaar geboeid naar Dordrecht overgebracht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 98 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 1 oorlogschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 96, voor Maassluis 1 en voor Keulen 1. Twee personen, die per spoor van 4.30 Vrijdag-middag de reis van Rotterdam naar Maassluis maakten, bemerkten eerst toen de trein weer in vollen gang was naar den Hoek van Holland, dat zij verzuimd hadden aan Maassluis uit te stappen. Zij begingen de onvoorzichtigheid onder het rijden er uit te springen, een aan deze en de andere aan gene zijde der spoorbrug over de haven. Een hunner kwam er goed af, en zette het op een loopen, de ander viel en bekwam een bloedende hoofdwond en werd boven dien door den chef-brugwachter Roodenburg gearresteerd en naar den stationschef ge bracht, zoodat zijn roekelooze daad nog onaangename gevolgen kan hebben. Te Schipluiden is de gemeente-veldwach ter door de pokken aangetast. De aange taste was bij het vorige pokkengeval met de ontsmetting belast. slechts een paar honderd liter gemethyleerde jenever te verkoopen, is de boete weer in gehaald. Alzoo is niet de minste zekerheid verkregen, dat de veroordeelde niet opnieuw zal vervalschen, of dat andere distillateurs niet hetzelfde zullen doen. Dit feit is alleen strafbaar als vervalsöhing van levensmiddelen. Het is vrij algemeen bekend, dat men in de kroegen een vocht verkoopt, dat wel den naam heeft van jenever, doch veel schade lijker is. Volgens de legende wordt aan eiken deliriumlijder, die in het Stedelijk Zieken huis wordt gebracht, gevraagd in welke tapperij hij gewoon was te drinken, opdat men kunne weten welk soort van bocht het delirium heeft veroorzaakt. T Yervalschte jenever. Men schrijft ons uit Rotterdam Geen verwijt tegen de werkende klasse is algemeener dan het verwijt van drank misbruik. Veel kan men daarover redenee ren, maar het schijnt dat men de dronken schap niet kan weren. Het Matigheidsgenootschap, de Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank, de Geheel- Onthouders- Vereeniging richten in het algemeen weinig uit ten opzichte van de dronkenschap. Naar aanleiding echter van een vonnis dezer dagen door de rechtbank alhier uit gesproken, schijnt de vraag gewettigd wordt de dronkenschap wel veroorzaakt door het vele drankgebruik Is zij niet veeleer toe te schrijven aan het slechte gehalte der je never Door bedoeld vonnis is gebleken dat men in zekere tapperijen hier ter stede verkoopt jenever vermengd met methyl (houtgeest) Deze vermenging van jenever met methyl heeft plaats gehad om vrijgesteld te worden van den accijns. Volgens de wet op het ge distilleerd is geen accijns van gemethyleerde jenever verschuldigd, omdat de wetgever heeft gemeend, dat de spiritus met methyl vermengd niet drinkbaar is. Feitelijk is dit ook zoo. Gemethyleerde jenever is niet alleen schadelijk voor de ge zondheid, maar werkt nog bedwelmenden dan zuivere jenever. Ofschoon ditmaal het feit met een boete van f 100 (de hoogste straf, waartoe de rechter veroordeelen kan) werd gestraft, is daarmede aan de vervalsching van alcoho lische dranken geen einde gemaakt. Door BINNENLAND. Een aanschrijving van Zijne Exc. den Minister van Financiën verordent de vol gende mildere bepalingen betreffende den invoer van rijwielen zonder banden »Voor rijwielen, waaraan de banden ont breken, kunnen documenten tot invoer worden afgegeven, aangezien bedoelde ban den, die geheel los om de velgen worden gelegd en overal afzonderlijk verkrijgbaar zijn, niet kunnen gelijk gesteld worden met de veeren, kettingen, trappers enz., zonder welke de rijwielen onverkoopbaar zijn. Naar aanleiding van de opmerking van De Stand., dat de 10de April als verkie zingsdag is gekozen, omdat op 25 April de nieuwe kiezerlijsten worden gesloten en dan de herstemmingen moeten zijn afgeloopen, wijst een burgemeester er ons op, dat tal van voorzitters van gemeenteraden de voor loopig door B. en W. opgemaakte en ge durende 44 dagen ter visie gelegde kiezers lijsten reeds sluiten, wanneer in dit tijdperk daartegen geen reclames inkomen. Dikwijls is dit dus reeds einde Maart. Volgens art. 31 der kieswet is aan de burgemeesters uitslui tend opgedragen die lijsten uiterlijk 25 April te sluiten, dus ruim na afloop van de behandeling van mogelijke reclames. Men zal nu kunnen ervaren, meent hij, dat in sommige gemeenten wordt gestemd volgens de oude lijst, in andere volgens de nieuwe, tenzij de burgemeesters door hoo- gere autoriteiten tijdig worden uitgenoodigd van de aan hen, met uitsluiting van ande ren, toegekende bevoegdheid tot sluiting der kiezerslijsten geen gebruik te maken vóór 25 April a.s. Het zou hem niet verwonderen, indien zulk een aanschrijving aan hem en zijne ambtgenooten dezer dagen toegezonden werd. (H-) Naar men verneemt, is er ernstig sprake van de verkiezing van den heer Rutgers van Rozenberg, oud-lid der Tweede Kamer, tot lid van de Eerste Kamer voor de va cature Zuid-Holland. sche kerk aan den Singel te Amsterdam openstond, zijn twee agenten derwaarts g zonden die bevonden, dat er op de scha delijkste wijze was huisgehouden. Poging011 zijn aangewend, om de offerbussen, die 111 den muur zijn gemetseld, daaruit te breke°> waarbij gebruik gemaakt is van een stook" ijzer, dat uit de stookplaats moet zijn ge' haald, terwijl [de toga's der predikante'1! stoelen, bijbels enz., zijn vernield. De kost01 verklaart, dat niets is ontvreemd, daar alle» wat waarde had, door hem was medegenO' men. Hij vermoedt, dat de daders zich de" vorigen avond hebben laten insluiten, da.-1 aan de deur geen braak is te bespeuren e° alles goed gesloten is. Het geheele geboU'A' is door de daders onderzocht, die blijkbaa1 veel tijd hebben gehad en op hun gemak schfl" nen te hebben gegeten, tenminste er is nOft een boterham gevonden. Een net gekleede man met blauwe oogen, dun donker haar, grijzend kneveltje, dikke gebogen neus en rond gezicht, is Zaterdag ochtend vroeg op het Alexandersveld te 's-Gravenhage stervende gevonden en onder het vervoer bezweken. Enkele kleedingstuk- ken waren gemerkt M. R. Een borstrok of hemd was »Rot" gemerkt. In zijn (fan- tasie-)hoed stond vermeldWilliam Hill, Hatter 136 Edgeware Road W. Londen, waarboven het Engelsche wapen. De man schijnt een gewelddadigen dood gestorven te zijn. De commissaris van politie in de centrale afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt inlich tingen. Naar men bericht, zal half Mei te Am sterdam eene vergadering van bakkersge zellen worden gehouden, ter regeling van nationale gezellen-congressen, tijdens de bakkerij-tentoonstelling aldaar. De inbrekers hebben het in de laatste0 tijd op de kerken te Amsterdam voorzien. Be halve de inbraak in de oude Luthersche kerk op het Spui is Zaterdag-nacht inbraak gepleegd in de Duifjeskerk de R. K. kerk op de Prinsengracht tegenover het Amste'" veld. De koster van deze kerk, die des avond» omstreeks half tien de deuren gesloten had) werd des ochtends vroeg gewekt met d° mededeeling, dat de achterdeur, uitkomend0 in de Utrechtsche Dwarsstraat, open stond- Dadelijk ging hij zien en hij ontdekte a' spoedig dat er inbrekers aan het werk ware'1 geweest. Alle offerbussen, negen in getal) waren met geweld opengebroken en ge' ledigd. Waarschijnlijk hebben de dieven zich de° vorigen avond laten insluiten, zijn toen 111 den nacht op hun gemak aan 'twerk gs' gaan en hebben daarna met geweld d0 achterdeur geopend om weg te komen. O01 deze zware deur te openen, hebben zij h0' hout rondom het slot met een beitel weg' gestoken. De behaalde buit was niet onaan zienlijk de offerbussen bevatten ruim twee" honderd gulden aan klein geld. In de Mozes- en Aaronkerk te Amste1' dam heeft men ook eene der offerbuss0" geopend en den inhoud gestolen. De kost01 en een agent zaten gisteren-nacht den di0 na, doch konden hem niet te pakken krijgeI1' In Friesland is een Vereeniging opgericht hoofdzakelijk uit landbouwers, handwerk» lieden en arbeiders bestaande, ten do0 hebbende te onderhandelen of emigrat'0 door kolonisatie ook mogelijk is en, zoo Jl' waarheen de stroom dan het best zal kun0*'1' worden geleid. Daartoe wenscht zij e',n commissie van practische mannen n»'1 Noord-Amerika te zenden, om eenige stat0'1 te bereizen en bij terugkomst over versch1 lende zaken, haar bij instructie aanged01" uitvoerig te rapporteeren. Nadat Vrijdag-nacht te 1 uur aan de politie was kennis gegeven, dat de deur der Luther- Te Groningen zijn in den laatsten 'li onderscheidene inbraken met diefstal ~e pleegd. Het is der politie thans gelukt 6'11 der daders op te sporen, de gestolen v0°' werpen in zijn huis te vinden en hem volledige bekentenis te brengen. Behoore°' tot de revolutionnaire sociaal-democrate'1' was deze jonkman, P. Bloem, geduren' den jongsten winter lid van het comité vo1' de werkloozen. Zaterdag werden te Tilburg zwaar boeid binnengebracht vier personen uit 0°^ terwijk, die bij de daar plaats gehad h° bende ongeregeldheden gearresteerd zij0' Deze onlusten zijn het gevolg van weigering van een kastelein om enk0^ schoenmakers in zijne herberg toe te la1 Toen daarop de marechaussees de zaal o' ruimden, ontstond een volksoploop, waa' de wachtmeester een slag tegen het h°ü j, kreeg, die hem deed duizelen hierop hij zijne revolver en schoot driemaal op volk. De beide marechaussees en de wachter, die eenige sneden over zij°e J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2