Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Maart 1894. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingekomen het verzoek van A. Veringmeier om vergunning tot oprichting van een koper- en blik slagerij in het achtergedeelte van het pand aan de Maasstraat alhier, no. 22, ka daster sectie L no. 769. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Vrijdag, den 6 April aanst., ten Raad- huize wérden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Als candidaten voor de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer worden te dezer stede behalve den heer S. A. Maas nog genoemd de heeren C. Klein en mr. O. graaf van Limburg Stirum. De heer Klein wordt door eenige kiezers aanbevolen als een candidaat die voor zeer uitgebreid kiesrecht is, die met Schiedams Handel en Nijverheid, het Spoeling-district en in het algemeen met Schiedamsche toe standen bekend is. De heer mr. O. graaf van Limburg Stirum wordt door »eenige kiezers, leden der Ned. Herv. Kerk, voorstanders van een uitgebreid kiesrecht binnen de perken der Grondwet" in het belang van de Ned. Herv. Kerk en het Oranjehuis met den meesten aandrang aanbevolen. Nabij de Schans onder Overschie is Twee den Paaschdag een jongen van 12 jaren, die op een stoeltje had plaats genomen op het dek van de stoomboot der reederij »De Schie", te water gevallen. De machinis' D. Schouten sprong den drenkeling onmid- delijk na en had het geluk den knaap, die reeds zinkende was, behouden aan boord te halen. De exploitatie-rekening van het telegraaf kantoor te Pernis heeft het afgeloopen jaar slechts 25 pCt. van de onkosten opgebracht. Van het tekort wordt 25 pCt. door subsidie van de gemeente gedekt, en moeten dus de garandeerenden 50 pCt bijpassen. Van 18 Maart tot en met 24 Maart zijn in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnengekomen 91 stoom- en 4 zeilschepen, vertrokken 91 stoom- en 5 zeilschepen. Zaterdag-avond had te Maassluis een treu rig voorval plaats. Het 13-jarig meisje M. Van Buuren, in dienst bij den heer Maas in de Stationstraat aldaar, zou, terwijl de juf frouw even voor een boodschap afwezig was, de kamerlamp aansteken. Ongelukki gerwijs kwam de brandende lucifer in aan raking met de papieren lampenkap, waardoor deze in brand geraakte. Het meisje wilde den kap in haar schortje dooven. Helaas, ook haar schortje en haar overige kleertjes vlogen onmiddellijk in brand. In vlammen gehuld liep zij naar buiten, waarop de kreet seen mensch in brand 1" de inmiddels toe geschoten bewoners dier straat met kleeden de vlammen doofden. Na ten huize van den loods Cordia verbonden te zijn, werd zij naar de woning van dr. W. v- d. Starp gebracht en door den waarnemenden geneesheer verder behandeld. Overdekt met vreeselijke brandwonden aan borst, aangezicht en han den, is zij Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Wekt dit voorval algemeene deelneming, niet minder treurig zal deze tijding voor den heer en mevrouw v. d. Starp (die uit- stedig zijn) wezen. Dit meisje toch behoorde tot de kinderen van het gezin, voor wier opvoeding zij op zoo liefderijke wijze zorgen. (R. N.) Op de beide Paaschdagen zijn aan het station Maassluis niet minder dan 1500 plaats- kaarten afgegeven, waarvan alleen op 2e Paaschdag o. a. 1000. Het aantal reizigers was niet minder. Neemt men in aanmerking dat Zaterdag het verkeer reeds buitengewoon druk w dan blijkt hieruit dat het prachtige weder velen tot een uitstapje heeft gelokt. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 28 Maart, des namid dags ten kwartier voor twee ure. De buitengewone vergadering van den Gemeenteraad kon heden-middag ten 2 ure plaats hebben, daar het wettelijk aantal leden aanwezig was. Aan het eind der vergadering waren slechts afwezig de hee ren Maas en Prins. Zooals de Voorzitter mededeelde, was deze vergadering uitsluitend belegd ter voldoe ning aan het betrokken artikel der Kieswet, dat over wijzigingen, voor de vaststelling, in de kiezerslijsten te brengen de Raad moet beslissende vaststelling der notu len van de vorige vergadering mocht dan ook in deze buitengewone vergadering niet plaats hebben. Er waren ingekomen twee verzoekschrif ten ten eerste van den heer W. Odé, om van de kiezerslijsten te schrappen de namen van Teunis de Vlaming en Johannes Marce- lis Van Otterdijk, die sedert de voorloopige vaststelling der kiezerslijsten zijn gefailleerd ten tweede van den heer W. F. Tak, om van die lijsten at te voeren de namen van Adri- anus Van der Burg en Johannes Henricus Rozestraten, sedert de voorloopige vaststel ling overleden, en de namen van de hiervoor genoemde gefailleerden. Ten aanzien van de schrapping der beide laatsten bestond geen verschil van gevoelen. De heer mr. Schuurman meende echter, dat de schrapping van de beide overledenen door de Wet niet wordt gevorderd. Zij val len niet in de termen van art. 14 der Kies wet. Dit artikel vordert wel de schrapping van de burgerlijk dooden (de gefailleerden), maar niet van hen die hun natuurlijken dood zijn gestorven; want dan zou ook hun, volgens de bepalingen van het betrokken artikel, moeten worden beteekend, dat zij van de lijsten zouden worden geschrapt. Mr. Schuurman stelde dus voor, het verzoek van den heer W. F. Tak ten aanzien van de beide overledenen, te wijzen van de hand. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. voorstelden, overeenkomstig het rapport van den ambtenaar ter secretarie met de samen stelling der kiezerslijsten belast, tot de schrapping van de in de beide adressen genoemde namen over te gaan. Toen daarop bij acclamatie tot de schrap ping der namen De Vlaming en Otterdijk was besloten, vroeg de heer mr. Schuurman hoofdelijke stemming ten aanzien der schrap ping van de namen Van der Burg en Rozestraten, daar hij er zich niet mede kon vereenigen. Na kort beraad verklaarde daarop de Voorzitter, dat B. en W. bereid waren, het voorstel—Schuurman over te nemen, om ten aanzien van dit gedeelte van 's heeren Taks verzoek afwijzend te beschikken. Aldus werd bij acclamatie besloten. Het eenige aan de orde zijnde onderwerp hiermede afgedaan zijnde, werd de verga dering door den Voorzitter gesloten. BINNENLAND. De nieuwe muntbiljetten van tien gulden, waarvan wij onlangs de beschrijving uit de St.-Ct. overnamen, zullen in de volgende week bij den Rijksbetaalmeester verkrijg baar zijn. De nieuwe muntbiljetten, van f10 zullen deze week bij den Rijksbetaalmeesters ver krijgbaar zijn. Zij zijn gedrukt op de plaat van het munt biljet van f50, Terwijl deze laatste echter blauw getint zijn, hebben die van f 10 eene lichtbruine kleur. Het bedrag, wordt, in tegen stelling van de biljetten van 50 gulden, op de achterzijde niet in cijfers, maar in letters uitgedrukt Tien gulden. Omtrent het jaarlijksch bezoek van Hunne Majesteiten aan Amsterdam is, naar wij vernemen, nog niets bepaald. In geen geval zal dit, zooals gewoonlijk, plaats hebben in de maand April. Vermoedelijk staat dit be sluit in verband met het door sommige bla den beraamde onverstandige plan, H. M. de Regentes een buitengewone ovatie te be reiden naar aanleiding van het besluit der Kroon, om de Kamer te onbinden. De les, dat men de persoon van H. M., die buiten en boven alle partijen staat, niet in een partijstrijd moet betrekken zou zeker niet onverdiend zijn. (71.) Zondag-avond half twaalf, juist op het oogen- blik dat de trein uit Amsterdam zou aan komen aan het station te 's-Gravenhage om verder naar Rotterdam te vertrekken, had aldaar een vechtpartij plaats tusschen eenige militairen uit Delft. Een van hen was zoo dronken, dat hij niet meer op zijn beenen kon staan en alzoo door de militaire patrouille aan het station aldaar in verzekerde bewa ring werd genomen en alzoo niet naar zijn garnizoensplaats kon vertrekken. Gedurende de Paaschdagen zijn door de Holl. IJzeren Spoorwegmij. van en naar den Haag 16 a 17000 reizigers vervoerd. Door de stoomtram ScheveningenStaatsspoor werden 1600 personen vervoerd. Te Zoetermeer doet zich een geval van pokken voor. De kapelaan der R. K. pastorie aldaar is er door aangetast. Een Moord te Amsterdam. Een ontzettend drama is in den ochtend van den eersten Paaschdag afgespeeld in perceel 354 Ceintuurbaan hoek verlengde Van der Helststraat te Amsterdam. Het winkelhuis van dit perceel was sedert No vember jl. bewoond door den heer J. J. Schut, een jong man van 27 jaar, die daarin een vleeschhouwerij had gevestigd. Hij woonde er sedert dien tijd alleen, doch was verloofd met de dochter van een in de Albert Cuypstraat wonenden behanger, met wien hij eerlang in het huwelijk hoopte te treden. Toen Zondagmorgen tegen halfnegen een der knechts zich aan den winkel vervoegde en aanschelde, werd hem de deur niet ge opend. Toen hij eindelijk de hand aan den deurknop bracht, bemerkte hij dat de deur open was. Den winkel binnentredende, trof hem daar een schouwspel, dat wel geschikt was om hem van schrik het bloed in de aderen te doen stollen. In half zittende houding lag zijn meester tegen het hakblok, badende in zijn bloed. Aan het voorhoofd bevond zich een gapende wonde, terwijl hij verder een 15 cM. diepe messnede in den hals had door den slagader heen. Ook aan de hand vertoonde zich eene wonde, die aantoonde dat de versla- gene zich nog tegen zijn moordenaar had verweerd. De ontstelde knecht vloog dadelijk de straat op en haalde een paar politie-agen- ten en dr. Pijnappel. Beiden waren spoe dig ter plaatse, terwijl in den loop van den ochtend ook verscheen de heer mr. B. Ort, officier van justitie, die op dat oogenblik uitstedig was, doch telegraphisch van het gebeurde in kennis was gesteld. Een ingesteld onderzoek bracht het vol gende aan het lichtDe moordenaar had zijn slachtoffer met een zwaar hakmes een slag op het voorhoofd gegeven, waardoor hij bewusteloos was ineengezakt en hem daarna, om zeker te wezen dat hij dood was, met een slagersmes de diepe snede in den hals toegebracht. Achter den winkel bevond zich de woon kamer, waar een vierkante kist stond, daar de heer Schut zijn huishouden nog niet geheel had ingericht en hij dus nog niet veel meubels had. Achter die kamer, een paar trapjes op, bevindt zich de slaapkamer. De moordenaar heeft met het slagersmes die kist opengebroken en daaruit gestolen wat van zijn gading was. In die kist vond hij een groen trommeltje, waarin f50 en waarschijnlijk ook eenig papiergeld kan hebben gezeten, daar de heer Schut zich o. a. tegen zijn aanstaande had uitgelaten, dat hij daarmee eenige rekeningen wi'1(ie betalen. In zijn zak bevond zich een portemonn met f93, die de moordenaar onaangerooi heeft gelaten, blijkbaar niet vermoedert dat ergens anders dan in die kist waai kon zitten. Diefstal schijnt het eenig motief voor d moord te zijn geweest, aan wraak kan r: lijk gedacht worden. Volgens getuig01 van allen, die hem kenden, was de heel Schut een prettige, jonge man, die 1 geheel aan zijn zaken wijdde, zich wein'b met de buitenwereld bemoeide en voor z°°" ver zijn familie weet, geen vijanden h-; De moord moet gebeurd zijn tussch011 half zeven en acht uur de doctoren konde" aan het lijk constateeren, daar, toer. 1"1 gevonden werd, het nog eenige natuurlijk warmte had, en bovendien was het bed vf° den verslagene ook nog eenigszins wart0' Naar de familie beweert, moet de vel" slagene eenige premieloten hebben bezeten deze zijn echter niet teruggevonden. Me11 hoopt nu in de papieren van den vermoord0 de nummers dezer loten genoteerd te vinden) hetgeen misschien tot de ontdekking van den dader zou kunnen leiden althans indie° de heer Schut in de laatste dagen de loten nog niet van de hand heeft gedaan, waa*" omtrent uog geen zekerheid bestaat. Een eigenaardige zaak bij den moord lS dat het kasboek van den verslagene vet* dwenen is. Daaruit zou men kunnen beslu'" ten dat de moordenaar iemand is, die hij den verslagene in het krijt stond en °p deze wijze de bewijzen zijner schuld heef' willen vernietigen. (B-) Bij een hevigen brand zijn onder Ape'" doorn drie hectaren heide, behoorende aa0 de Uddelsche maatschap, grenzende aan de bosschen van het Kroondomein, invlamn°el1 opgegaan. De politie stelt een onderzoek in naar d0 oorzaak van dezen brand. Ten einde de proefnemingen van vlasro- ten op de Kortrijksche wijze te steunen, lS aan de Maatschappij ter bevordering va® vlas-industrie in Nederland door de Koningin* Regentes f500 en door H. M. de Koning'11 f250 geschonken. Door de Donderdag 11. te Dordrecht ge' houden leden-vergadering is, namens genoem' de maatschappij aan HH. MM. per telegra01 daarvoor innige dank betuigd. Gisteren-avond circa elf uur brak te Slik kerveer een felle brand uit in eene d®1" werkplaatsen van den scheepsbouwmeest®1 M. v. d. Kuijl. Met verbazende snelheid greep het vuuf om zich heen en vertoonden de beide gri schuren spoedig eene vuurzee. De brandweer van Slikkerveer, spoedif? op het terrein, bepaalde er zich uitsluitend toe het woonhuis te behouden, wat, dn zij de heerschende windstilte, dan ook ;il veel inspanning gelukte. De oorzaak van den brand, die buit'11 aan het gebouw ontstond, moet naar bewe< a wordt aan kwaadwilligheid worden toeg®' schreven. De zalmzegenvisscherij sStad Dordrecht' even beneden de spoorbrug te Sliedrech'i welke ruim een jaar stil ligt en een groot® restauratie heeft ondergaan, zal aan he' einde dezer maand de werkzaamheden he vatten. Bij wijze van proef is gedurende eeI1 paar dagen gevischt. Verkiezingen. Gisteren-middag ten 2 uur hebben d0 katholieke leden van de Eerste Kamer el> die van de ontbonden Tweede Kamer <fef Staten-Generaal in het Hotel de Twee SW den te 's-Gravenhage eene samenkom3' gehouden ter bespreking van de gedragslij11 der katholieke partij bij de aanstaande vei" kiezingen. De vergadering was niet publiek en ook niet toegankelijk voor de pers. Eventueele besluiten zullen in de katho* lieke bladen worden bekend gemaakt. 7 t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2