Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Vrijdag 30 Maart 1894. No. 4851. bureau *g$otex£txaat 50. De Vioolspeler Ier Sansculotten. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 3«aESt5 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 29 Maart '94. Bet gewijzigde ministerie te Brussel heeft *lch nog niet aan de Kamers kunnen ver- °nen. Desondanks is het toch reeds be- end geworden hoe het ministerie over de Sr°ote kwestie van den dag denkt. Het MinisterieDe Burlet zal zich voor de even- redige vertegenwoordiging verklaren, maar er geen kabinets-kwestie van maken. Een aantal leder der uiterste linkerzijde en der Achterzijde zijn voornemens, in weerwil Van Beernaerts aftreden, een nieuw ontwerp de evenredige vertegenwoordiging in te lenen- De nieuwe minister van finan- ?laG, de heer De Smet de Naeyer, is de ekende papierfabrikant uit Gent. Hij werd eri 1 Mei 1843 uit een der eerste familiën *an Vlaanderen geboren. Hij deed voor- edelijke studiën. Langer tijd verbleef hij M Engeland, waar hij eene aanzienlijke andelskennis opdeed. In het laatste her- ^eniiigsdebat speelde hij een voorname rol. 'J is een overtuigd protectionist en anti- M'litairist. De heer Begerem, minister van petitie, werd geboren te Yperen den 25 ebr. 1853. Hij deed zijn studiën met de bootste onderscheiding in het bisschoppelijk C°'iege zijner geboortestad en aan de Leu- Ansche hoogeschool en vestigde zich nadien s advocaat te Gent. De heer Begerem is v°orstander der Vlaamsche beweging en 5Preekt het Nederlandsch even gemakkelijk a s het Fransch. éigens berichten uit Parijs, heeft de Prestatie van de bende anarchisten, die §elijk gauwdieven en valsche munters ^aren, aan het licht gebracht, vanwaar de 8riarchisten hun geld kregen. Ortiz had A°rgesteld, bankier te worden. Hiertoe zou 'J zich met het slaan van gouden en zil- Veren munt gaan bezig houden. De door de Parti tot ijgenooten gestolen voorwerpen, zouden staven omgesmolten worden. De tus senkomst van de politie heeft aan al die Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 10) j. j'Bidder," antwoordde Leon trotsch, vgij in j miJn woord, dat ik te middernacht weer Tuilleriën ben Ver ^et mÜ mogelijk is en gij het mij Sint, mijnheer de vicomte, zeide Cheru- q^.1» »dan kom ik nog dezen avond op dank u", mompelde Leon, aarna wendde hij zich tot Robin. (jp eze wilde van het paard stijgen, doch »\V°rnte, belette het hem. "ïa i zeide hij, »ga met mij mede Woi' paleis- Uw gezel zal mij zijn paard Willen geven." Ben fgen middernacht in de Tuilleriën!" SnnL ^en r'dder toe, gaf zijn paard de ren en reed weg. plannen den bodem ingeslagen, zoodat Or tiz zich nu vooreerst wel niet als bankier zal vestigen. Tusschen den Parijschen gemeenteraad en den prefect der Seine, twee ongelijksoortige grootheden, die elkaar in den regel niet te best konden verdragen, is thans een con- llict ontstaan. In een samenkomst der leden van den Gemeenteraad zijn gisteren de volgende voorstellen gedaante weigeren om bij de volgende oproeping tot eene ver gadering van den Gemeenteraad te verschij nen alle betrekkingen met den prefect der Seine te verbrekengezamenlijk ontslag aan te vragen. Het door Duitschland met Frankrijk ge sloten Kameroen-tractaat is thans bij den Bondsraad te Berlijn ingekomen. De onder handelingen waren te Berlijn gevoerd van 6 Dec.—6 Febr. Frankrijk maakte, op grond van zijn veelvuldige, welgeslaagde expeditiën in het Hinterland, zoo hooge aanspraken, dat de Duitsche regeering een overleg met de voornaamste Duitsche kolonisten in vertrou welijke bijeenkomst noodig achtte. Eerst nadat deze met overwegende meerderheid zich voor de inwilliging der Fransche eischen hadden verklaard, op zekere voorwaarden die van Frankrijk te verkrijgen waren, werd onder dagteekening van 4 Febr. een voor- loopig protocol en op 1 Maart het definitieve tractaat onderteekend. Over de verdere be handeling van Miquels financieele wets ontwerpen in den Duitschen Rijksdag zijn de geleerden het nog niet eens. Terwijl b.v. de Börsenseitung op verdere parlementaire behandeling aandringt en vooral van Caprivi, die in de Legerwet en de handelstractaten zijn zin heeft gekregen, verlangt, dat hij nu ook voor de noodzakelijke dekkingskwestie met meer warmte dan tot dusver het geval was, zal optreden, geeft de Post den raad om althans het ontwerp Tabaksbelasting tot eene volgende zittings-periode te verdagen, als wanneer de kansen wellicht beter zullen staan dan thans. Of de wijnbelasting in De ridder reikte den maestro de hand en zeide »Kom, maestro, ik zal u in het kasteel brengen 1" DERDE HOOFDSTUK. Koning en Componist. Ongeveer op denzelfden tijd dat de vi comte de Fonteille op de Qai de l'Ecole vernam, dat zijn vrouw te Parijs was aan gekomen, en met Robin door een gedeelte van het Quartier Latin naar den faubourg Saint Germain draafde, waar het paleis van den prins de Chimay lag, terwijl de ridder met Cherubini den weg naar de Tuilleriën insloegen, heersehte er onder de in het oude koningspaleis bijeengekomen eene groote opgewondenheid. Zooals wij reeds uit het gesprek van Leon met den ridder vernamen, had het hof door verschillende uit de voorsteden teruggekeer de spionnen vernomen, dat men voorzichtig moest zijn. Toch waren deze berichten niet zoo verontrustend dat men voor een aanval behoefde te vreezen. Sedert de verwijdering van Leon en zijn gezel uit het kasteel waren intusschen nog andere boden aangekomen behandeling komt, doet er minder toe, zegt zij, daar die toch verworpen wordt, zoowel later als thans. Het socialisten-congres te Weenen heeft in de zitting van Maandag het vraagstuk der kiesrechthervorming en de algemeene werkstaking besproken. De gedelegeerde dr. Ellenberger trok heftig te velde tegen het kieswetontwerp der Regeering, dat hij een bloedige beleediging voor de werklie denpartij noemde, het eenige middel om de aanneming er van te beletten, achtte hij een algemeene werkstaking. De socialist Hüber maakte de partijleiders voor lafaards uit, omdat zij nog geen werkstaking hadden bevolen. Onder de ingekomen adressen waren er ook twee van anarchistische ver- eenigingen, vol hatelijkheden tegen de so cialistische partij. Eene beslissing omtrent de werkstaking werd nog niet genomen, maar vermoedelijk zal ten dezen opzichte wel geen overeenstemming worden verkre gen. Trouwens de invoering van het alge meen stemrecht is een eisch, die zeker in Oostenrijk al heel weinig kans op slagen heeft. Een geleidelijke uitbreiding van het kiesrecht wordt door alle partijen gewenscht, maar zelfs daarover kunnen de drie toon gevende partijen het nog niet eens worden. De besprekingen tusschen de Duitsche en Poolsche leiders met de ministers over het bekende kiesrechtontwerp worden nog steeds voortgezet. Overeenstemming is tot dusver niet verkregen, en naar alle waarschijnlijk heid zal het zelfs nog wel geruimen tijd duren, voordat zelfs eene beperkte uitbrei ding van het kiesrecht tot stand zal komen. Een voorstel tot invoering van algemeen stemrecht is daarom vooreerst van geen Oostenrijksch ministerie te verwachten. De samenkomst van keizer Frans Jozef met keizer Wilhelm te Abbazia zal heden plaats hebbenDe in plaats van Reuss, nieuwbenoemde Duitsche gezant te Weenen, graaf Philipp zu Eulenberg (tot dusver ge accrediteerd te Munchen) is Zondag te Abba- en hadden meer slechte tijdingen gebracht. Deze berichtgevers waren tegenwoordig geweest bij eene zitting der revolutionaire secties en op het stadhuis, en wat zij daar gehoord hadden was voldoende om te kunnen zeggen, dat nog in denzelfden nacht het gepeupel naar de Tuilleriën zou trekken. De revolutionairen hadden een Directoir aan gesteld, dat den secties de ontkroning des konings voorstelde, en van de acht en veer tig secties waren er 47 voor. Daarna hadden deze secties de Commune niet patriotisch en energiek genoeg gevonden en hen door willige werktuigen der anarchisten vervangen. Terwijl deze berichten door geheel het kasteel de ronde deden, bevond de konin klijke familie zich op de eerste verdieping der Tuilleriën, waar de vertrekken des ko nings waren. Voor den 20en Juni had Marie Antoinette nog in de beneden vertrekken gehuisd daarna had zij echter eene kamer betrokken, welke dichter bij die van den koning, den dauphin, de kroonprinses en prinses Elisa beth, zuster des konings, gelegen was. Op het bovengenoemd uur zat de koningin in hare kamer! Zij was niet alleen, prinses Elisabeth en eenige hofdames prinses de zia gearriveerd, terwijl de opperhofmaar schalk van den zelfden naam naar Berlijn terugkeerde. De Oostenrijksche Keizer arri veert heden-ochtend kwart vóór acht te Muttuglie, van welk station hij zich per rij tuig naar Abbazia begeeft. Van den hof- trein die te Fiume staat, zijn bij het ran geeren tengevolge van den verkeerden wissel stand twee wagens beschadigd; behalve de buffers of stootkussens waren alle spiegels en glas- en porseleinserviezen gebroken. Poli tieke beteekenis wordt in deze samenkomst der beide keizers volgens de jongste berich ten niet meer gelegd. Heden begint te Rome het geneeskundig congres, hetwelk nog belangrijker belooft te worden dan dat van 4890 te Berlijn. Circa 4000 geneesheeren uit alle oorden van de wereld en 32 volken vertegenwoordigende, zullen onder presidium van professor Bac- celli, den Italiaanschen minister van onder wijs, in het amphiteater El Dorado, de al gemeene vergaderingen houden, nadat de officieele openingsplechtigheid, in tegenwoor digheid van Koning en Koningin in het the ater Constanzi zal hebben plaats gehad. De zittingen der afdeelingen of commissiën, zullen in de polykliniek gehouden worden. De ernstige werkzaamheden zullen worden afgewisseld met uitstapjes naar het Kapitool, de musea, de omstreken, Napels en Sicilië. Ook zal te Rome een bloemencorso geor ganiseerd worden en een luisterrijk dejeuner in de voormalige baden van Caracalla. In draadberichten uit Lima wordt gemeld, dat president Bermudez gevaarlijk ziek is. Met het oog op de verkiezingen, welke te gen 4 April zijn uitgeschreven, wekt de mogelijkheid van zijn dood bezorgdheid, aan gezien die dood tot politieke verwikkelingen in Peru zou kunnen leiden. Volgens nader berichten is de toestand van den president schier hopeloos. Er is eene verstopping in de ingewanden. Als laatste redmiddel zul len de geneesheeren eene operatie beproeven. De Londensche Times verneemt van haren Lamballe, freulle de Chimay, madame de Tourzei, gouvernante van den dauphin, madame de Rochereuil, eerste kamervrouw der koningin, en madame de Campan hielden haar gezelschap. De kleine dauphin was reeds te bed ge legd en sliep zoo gerust, als een kind slui meren kan ook de dertienjarige kroon prinses had zich reeds ter ruste begeven. Marie Antoinette droeg een eenvoudig kleed van donkere stof, waarbij haar bleek gelaat zeer afstak. De koningin, die zich op beslissende oogen- blikken zoo volmaakt kon beheerschen, die voor geheel dat hof of voor het volk, steeds een waardige houding aannam, gaf zich thans aan een oogenblik van zwakte over toen zij zich alleen door hare getrouwen omgeven zag. Zij was nu niet de koningin, maar beurtelings de diep bedroefde echt- genoote en angstige moeder, nu de ver nederde vrouw, die aan bevelen gewoon, zich moest voegen naar een onweerstaan- baren dwang. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1