wing van zijn mandaat te aanvaarden. Zoo wel het een als liet ander is mogelijk, maar het laatste is meer waarschijnlijk, omdat de gezondheidstoestand van den president te wenschen overlaat, en zoowel hij als zijne echtgenoote verlangt zich m het particuliere leven terug te trekken. De jongste toenadering tusschen Duitsch- land en Rusland heeft Frankrijk weer ach terdochtig gemaakt niet alleen tegenover de mogendheden der Triple-aliantie, maar ook ten opzichte van Engeland. Het Kamerlid Cabart-Danneville heeft plotseling ontdekt, dat de Normandische kust niet genoeg ver sterkt is, en diende bij de Kamer een ont werp tot versterking van die kust in. In zijne toelichting zegt hij «De oude wrok van Engeland tegen Frankrijk moet dat land noodzakelijk naar de Triple-alliantie drijven, en zoo niet reeds de begeerte om Cotentin te vermeesteren en van Cherbourg een nieuw Gibraltar te maken, en aldus zich geheel meester te maken van hetgeen zij het Britsch kanaal noemen, voldoende zijn om de Engelscher tot een aanval op Cotentin te brengen, wanneer zij onze Oost- of Zuid-Oostgrenzen bedreigd zien En is het zelfs niet mogelijk, dat Duitsch- land daarop rekent? De Times antwoordt, dat Engeland in de verste verte aan zoo iets niet denkt, daar het in Canada en Indië genoeg te zorgen heefthet blad noemt het een gelukkige dag, waarop de laatste Engelsche soldaat het vasteland ver liet, en vindt het alleen vreemd, in een staatsstuk een zin te lezen als deze Les Anglais sont jingo'istes comme on nous reproche d' être chauvins. Het socialistisch congres te Weenen heeft besloten de betooging op 1 Mei toch te doen doorgaan. De partij zoo is verder be sloten zal doen wat zij kan om in Oos tenrijk het instellen van den werkdag van acht uren te verkrijgen. Men acht het zeker, dat Keizer Wilhelm den 12 of 13 April op de terugreis van Abbazia te Weenen zal komen. Volgens berichten uit Pesth is het stof felijk overschot van Kossuth gisteren aldaar aangekomen en door het gemeentebestuur in ontvangst genomen, waarbij meer dan eene redevoering is gehouden. Met de grootste orde heeft de lijkstoet zich vervol gens in beweging gezet. Het stoffelijk over schot van den patriot is naar het Museum gebracht. In de geheele stad vindt men rouwvlaggen uitgestoken en andere kentee- kenen van rouw en hulde aangebracht. Tal van deputatiën komen van heinde en verre aan. (Jit de omliggende plaatsen en ook van verder af zijn duizenden menschen naar Pesth gekomen. De Beurs is gesloten ge bleven. Eene heel belangwekkende plechtigheid had er eergistrren plaats in de Fransche school van oudheidkunde te Athene, waar de Koning en de koninklijke familie de uit voering bijwoonden van eene twee duizend jaren oude hymne ter eere van Apollo, die onlangs te Delphi ontdekt en op marmeren tafels gegriffeld is. Reinach te Parijs had deze oudste wereldmuziek op nieuwe tonen gezet, die door een mannen-kwartet weerge geven zijn. Volgens den Attheenschen corres pondent van de Tiemes maakte deze Apollo- zang een vreemden, maar streelenden indruk en herinnerde hij aan de schoonste Duitsche koralen. De bijval die er aan ten deel viel dwong eene herhaling af. De muziek met de woorden der hymne zullen eerlang te Parijs n druk verschijnen. Volgens privaat-berichten uit Constanti- nopel wordt uit Cairo aan de Times gemeld, is de Sultan voornemens een paar agenten naar Egypte te zenden, om een onderzoek in te stellen naar een geheim genootschap aldaar, dat heet ten gunste van Engeland te werken tegen het gezag van den Khedive, alsook tegen dat van den Sultan. Fransche kuiperijen bij den Sultan schijnen niet vreemd te zijn aan dien stap, ofschoon Mukhtar pacha aan den Sultan moet medegedeeld hebben, dat de tegenwoordige Khedive al heel slecht zijn gezag in Egypte ophoudt. De New Yorksche Tribune spreekt de geruchten tegen, volgens welke Walker's zending naar Hawaï strekt om Europa vóór te zijn in de bemoeiing met den toestand aldaar. De regeering der Unie moet al door geheime informatiën ontvangen hebben uit Hawaï betreffende onlusten, die er ophanden zijn. De Tribune herhaalt dat de ex-koningin besloten is hare souvereiniteit op de eilanden te proclameeren en de bescherming van Engeland in te roepen, dat geneigd heet te zijn haar die te verleenen. Genoemd olad voorziet hieruit internationale verwikkelingen. Noord-Amerika zou eensdeels eene Europee- sche inmenging kwalijk kunnen dulden anderdeels zou president Cleveland niet kunnen handelen tegen zijn uitgesproken beginsel van non-interventie-politiek. Berichten van Samoa spreken van het opnieuw uitbreken van den oorlog tengevolge van het bestraffen der oproerige hoofden door den nieuwen Europeeschen rechter. In een gevecht tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen vielen 80 dooden en gewonden. De opstandelingen trokken terug; de regeeringstroepen brandden hunne huizen neer en pleegden geweld op vrouwen. De vreemdelingen worden bedreigd en zijn ongerust. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Maart 1894. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Bottinga aanst. Maandag-avond in het café Belvédère een declamatorium geven. De heer Bottinga heeft bij zijn laatste op treden ter zelfder plaatse het zeer verschei den publiek zóo voldaan, dat wij deze gele genheid tot amusement onzen lezers wel kunnen aanbevelen. De liberale kiesvereeniging Schiedam heeft in hare vergadering van gisteren-avond op het grostal candidaten gesteld de heeren S. A. Maas, mr. E. Fokker en J. M. Pij- nacker Hordijk. De heer Maas verkreeg het grootst aantal stemmen. De volgende week zal in overleg met gedelegeerden uit andere plaatsen van het district de defini tieve keuze plaats hebben. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering hou den ter behandeling van de volgende onder werpen i. Ingekomen stukken. Benoemen van 2. Een lid der commissie voor het B. Arm bestuur. 3. Negen leden der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 1894,5. Beraadslagen over 4. Ontwerp-besluit tot verhooging der gemeente-begrooting voor 1893. 5. Adres van S. Barle om gedeeltelijke ontheffing van zijr.en aanslag in de pi. dir. belast., over 1893. 6. Adres van de Wed. A. J. Schuurman om gedeeltelijke ontheffing van den aanslag van wijlen haren echtgenoot in de pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1893/4. 7. Verzoek van de Commissie voor het B. armbestuur om eene buiten gewone subs., die over 1893 ad. f700. alsmede tot het verleenen van goedkeuring op hare besluiten tot verhooging van de begrooting dier instellingen voor dat jaar en tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van het Stads-Ziekenhuis voor '1893. 8. Adres van A. van der Burg c. s., allen huurders of gebruikers van weiland, hetwelk eene gemeenschappelijke waterloozing heeft door het sluisje van Kort land in de Nieuwehaven, om gezegd sluisje op afdoende wijze te doen herstellen. 9, Voortzetting der behandeling van de ge wijzigde ontwerp-strafverordening op het gebruik der havens en wateren (havenreg lement) 10. Ontwerp-straf-verordenirig op het bouwen enz. En verdere voorstellen en mededeelingen. Voordrachten door Willem van Zuylen worden het meest door een meer ontwik keld publiek genoten. De voordrachten avond van gisteren heeft het opnieuw bewezen. Een niet al te talrijk maar zeer net publiek was in het gezellige zaaltje van «Musis" bijeen, om den onovertroffen declamator, voor zijn waarschijnlijk vertrék naar Indië, nog eens te hooren. En dat het naar harte lust genoten heeft, bewees het herhaald en uitbundig applaus, dat den gevierden artist na elk nummer ten deel viel. Het was voor velen eene aangename ver rassing, dat Van Zuylen de reeks zijner voordrachten opende met een paar nummers van den in den laatsten tijd zooveel bespro ken vaderlandschen auteur «Piet Paaltjens." Treffend was vooral onder deze omstandig heden het slot van zijn Immortellen. «En zooals hij toen zweeg, neen zoo zwijgt er niemand op aarde." Na dit ir.eerendeels ernstig stukje waren het hoofdzakelijk lui mige voordrachten, die de heer Willem van Zuylen het Schiedamsche publiek te genie ten gaf. En het moet gezegd worden, dat hij hiermede den juisten toon voor zijn gehoor had getroffen Van Zuylen heeft de Schiedam mers, die door verschillende oorzaken waar lijk in niet al te prettige stemming verkeeren, eens hartelijk doen lachen, en voor een oogenblik de zorgen des levens doen ver geten. Meer nog dan de keuze der pro gramnummers heeft de wijze waarop ze door den declamator werden voorgedragen, daartoe bijgedragen. Van Zuylen gaat ge heel in het onderwerp zijner voordracht op. In stembuiging, gelaatsuitdrukking, gebaren, kortom in geheel zijn optreden, weet hij volkomen weer te geven wat de schrijvers hebben willen zeggen, en de typen door hen geschetst, natuurgetrouw te vertolken, zoodat men hem die voordraagt vergeet en den held van het verhaal zelf voor zich meent te zien. Zijne voordracht is onafge broken boeiend, trisch, opgewekt en doet u soms verbazen door den stroom van woor den waarmede hij u overstelpt. Voorzeker heeft Van Zuylen zijn weerga onder de declamatoren nog niet gevonden. Wij wisten niet wat meer te bewonderen, het comische de Dupe der Historie (van Fabies) dat zoo rijk is aan actie het guitige Mijn eigen Kamer, (van Henri Dekking) of het typische De Langziekige (van Lodewijk Mulder), waarin Van Zuylen vooral zijn on overtroffen talent in het weergeven van typen toonde. Over het algemeen zouden wij niet weten aan welk der tien door Van Zuylen voorgedragen stukjes den eerepalm toe te kennen. Zeker is 't, dat zij over 't geheel het publiek ten zeerste hebben vol daan. Van Zuylen heeft ons een bijzonder vroolijken avond bezorgd zeer gaarne zullen wij hem andermaal te Schiedam, en dan voor een veel grooter publiek, zien optreden. Ingevolge besluit der vergadering van het bestuur met de commissie uit de deelheb bers der «Verzekering-maatschappij Schie dam" is de uitdeeling over 1893 vastgesteld op f 10.000 of 20% over het gefourneerde kapitaal, terwijl f3180 is overgebracht op de reservekas, die dus nu bedraagt f 23880. De Gemeenteraad te Vlaardingen heett eergisteren van de kiezerslijst afgeschreven een kiezer, die van het diaconie-armbestuur onderstand had genoten. Goedgekeurd werd een voorgestelde wijziging in de Gemeente- begrooting dienst 1894 en vastgesteld, in verband met het eervol ontslag van dr. H. A. Megen, een ontwerp-instructie en de be staande instructie ingetrokken. Voorts wer den benoemd tot Gemeente-geneesheeren, armenpraktijk, dr. G. M. Hoogenboom en dr. H. Kikkert, ieder op een jaarwedde van f500 Dr. J. Voogd wenschte als zoodanig niet in aanmerking te komen. Ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan, werd Woensdag-avond door de gymnastiek- en schermvereeniging «Leonidas" te Vlaar dingen een openbare uitvoering gegeven in de zaal «Harmonie" aldaar, welke dooreen vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Met aandacht werden de meeste nummers ge volgd en menig, maal deed een luid applaus zich hooren. Aan het einde van den avond waren der vereeniging een paar verrassin gen bereid. Door den heer P. H. van Abs- hoven werd haar uit naam van de Harmonie- vereeniging «Concordia" en door den heer J. Boerdam namens de Tooneelvereeniging «Varia" elk een fraaie krans overhandigd. Een geanimeerd bal besloot het feest. Opnieuw is aanbesteed aan de Vlaarding- sche stoomboot-maatschappij het vervoer dei' post tusschen Vlaardingen en Hellevoetsluis, en zulks tegen eene vergoeding van f 2100 'sjaars. Bij het vorige contract ontving de maatschappij f 6000. Van Maassluis is naar zee vertrokken de logger Margaretha Christina welk schip eerst nog een beugreis gaat maken alvorens op de haringvisscherij uit te gaan. De gemeente-veldwachter R. Hassefras te Schipluiden, de tweede pokkenlijder in die gemeente, is gisteren aan die ziekte over leden. Als getrouwe ambtenaar is hij, belast met het politietoezicht bij het eerste geval, als slachtoffer van zijn plicht gevallen. VLAARDINGEN, 31 Maart. In de ver gadering van de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht," die gisterenavond van 8 tot bijna 12 uur duurde en waarop 43 leden tegenwoordig waren, was het duidelijk zichtbaar, dat er twee stroomingen werkten, die ongeveer even sterk waren. Beide willen uitbreiding van kiesrecht, dus de eene wil geheel met Tak mede, en de andere niet. Twee candidaten zijn dan ook opgegeven, waarvan ieder 20 stemmen kreeg n. 1. de heeren Fokker en Kielstra. Denkelijk a. s. Woensdag zal de centrale vergadering de definitieve keuze doen. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes heeft bij een gisteren met H. M. de Koningin aan de fabriek der naamlooze vennootschap «De Pletterij" te 's-Gravenhage gebracht bezoek f400 geschonken ten bate van het zieken en pensioenfonds der werklieden, aan de pletterij verbonden. De Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, heeft zich voor korten tijd naar het buitenland gegeven. Gisteren heeft aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van een tusschen Nederland en Belgie gesloten overeenkomst nopens de wederkeerige toelating van vee in de weder- zijdsche grensprovinciën. De maatregel, die paarden ter keuring moeten worden aangegeven, voor welke keuring bepaalde plaatsen zijn aangewezen, ontmoet bij de boeren een bezwaar, en wel in de tollen, die zij te passeeren hebben en tolgeld betalen moeten. Zij achten het al erg genoeg, dat zy de paarden ter keuring moeten brengen, maar nu die moeite hen ook nog geld kost, achten zij dit een nieuwe belasting. Gisteren voormiddag ongeveer 11 uur ont spoorde eene rangeermachine bij het station Den Haag (H. S. M.) Daar dit gebeurde op een hoofdspoor, moesten de treinen op een zijspoor binnen- loopen, waardoor eenige vertraging ont stond. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats en de materieele schade is gering. AD YERTENTIEnT" Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, ADRIANUS VAN DER BURG, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, Wed. A. VAN DER BURG, De Vetten. Schiedam, 31 Maart 1894.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2