schappen waren reeds in beroering, zoodra er van de ziekte van den president melding werd gemaakt, zonder dat nog het doods bericht werd afgewacht. Men vreest een staatsgreep van generaal Caceres, en de burgerpartij heeft bij manifest haar volge lingen tot onthouding aangespoord bij wijze van protest tegen de jgrondwetschennis" der partij van Caceres. Valcarel, de candidaat der burgerpartij, heeft de wijk genomen naar het Engelsch oorlogsschip Garnet. De eerste vice-president heeft geweigerd het presidentschap op zich te nemen. Nu is de tweede vice-president president geworden. Het ministerie heeft zijn ontslag genomen en er is een nieuw kabinet gevormd met Caracia Uitia, als eerste minister tevens minister van buitenlandsche zaken, generaal Antayo, oorlog, Durlano, justitie, Ferreros, binnenlandsche zaken, en de la Fuenta, koophandel. De stad is rustig, maar alle zaken staan stil en de banken zijn gesloten. De JSevu- York Herald verneemt uit Rio Janeiro onder dagteekening van 1 dezer, dat de gezanten van Engeland en Italië den minister Gresham laatstelijk uitnoodigden gezant Thompson op te dragen, dat hij met hen bij de Braziliaansche regeering op in trekking van het aan Portugal gerichte ver zoek tot uitlevering van da Gama zou aan dringen. Gresham antwoordde, dat er geen reden bestaat om tusschenbeide te komen, daar da Gama een opstandeling is. Ook Frankrijk en Duitschland weigerden, zich bij zulk een verzoek aan Brazilië aan te sluiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 April 1894. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Maart II. 505.679 reizigers met een opbrengst van f40.065.58 tegen 462.252 reizigers met eene opbrengst van f36.335.80"' in dezelfde maand van het vorig jaar. Het totaal reizigers vervoer in het eerste kwartaal van 1894 bedroeg 1.378.610 reizigers met eene opbrengst van f 110.121.965 tegen 1.286.777 reizigers met eene opbrengst van f 102.632.77 in dezelfde maanden van het vorige jaar. De buiten gewone ontvangsten beiiepen in de afgeloo- pen maand f 19.226.75 tegen f 17.255.70 in de vorige maandover de laatstverloopen drie maanden f 60.008.46 tegen f54.539.82 in dezelfde maanden van het vorig jaar. Het totaal-generaal der ontvangsten bedroeg in de afgeloopen maand f 19.292.33 tegen f53.591.50= in de vorige maand. Over 't geheel werd in de eerste drie maanden van 1894 ontvangen f 170.130.42' tegen f '157.172.59 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de brand, die Zaterdag-avondt in de Rotter damsche Soda- en Chemicaliënfabriek van de heeren C. Kortman en Schulte te Delfts haven woedde, niet zoo groote schade aan gericht als zich eerst liet aanzien, en zal de fabriek geregeld kunnen voortwerken. Zondag-namiddag geraakte te Charlois eene rietschelf, staande bij de haven niet ver van de pretoleumterreinen, in brand. Natuur lijk was in korten tijd alles tot asch ver teerd. De oorzaak van den brand laat zich alleen gissen. Het riet was niet geassu reerd. Gedurende het afgeloopen kwartaal zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 1050 zeeschepen, waarvan 52 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 1032, voor Schiedam 8, Vlaardingen 4; Maassluis 2, Bolnes 2 en als bijliggers 4. Het geneeskundig onderzoek ondergingen 95 schepen. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 31 Maart 1894. Afwezig de heeren J. T. Witkampf, Hout man en Maas. De Vergadering wordt door den Voorzit ter, den heer J. .T. G. Nolet, geopend. Lezing der notulen en Ingekomen Stukken waarna tot de behandeling der zaken wordt overgegaan. Allereerst wordt den Secretaris gelegen heid gegeven, te rapporteeren over het hem opgedragen onderzoek, betreflende de gele genheid tot het maken van schriftelijke aan- teekeningen, die op de Beurs ten gerieve der beursbezoekers moet bestaanhet al of niet noodzakelijke, dat er op het Sta- tionsernplacemerit alhier een meer voldoend Weegtoestel of kraan worde aangebracht en ook aangaande de mogelijkheid, eene vergrooting van de wezenlijk te geringe localiteit voor Telegraaf bezoekers tot stand te krijgen. Na discussie wordt besloten, dat de Kamer vooral aan de laatstgenoemde aangelegen heid hare aandacht zal blijven wijden, en dienaangaande een verzoek aan de betrok ken autoriteit zal richten. Het ingekomen schrijven van Z. Excel lentie den Minister van Financiën over het adres der Kamer betreffende de ambtelijke afstokingen en de naar haar oordeel te rigoureuse boeten bij soms onvermijdelijke en onwillekeurige afwijking, van de Wet wordt behandeld. Besloten wordt, dat de Kamer zich nogmaals tot Zijne Fxcellentie wenden zal, om te trachten bij zijne afwij zende beschikking, zij het dan ook voor 't ver volg nog eenige verzachtende toepassing der bepalingen te bewerken. Ook zal te dierzelfder plaatse nogmaals worden aangedrongen, om den termijn, waarin de verantwoordelijkheid der Borgen voor Branders en distillateurs C. 9. afloopt, door spoediger afrekening bij de Rekenkamer te bekorten. Van de administratie der H. IJ. S. M. was een schrijven ingekomen, behelzende, dat, in antwoord op het desbetreffende verzoek der Kamer, trein 46 met het oog op de aansluitingen van dezen trein niet te Schie dam kan stoppendat het niet wel mogelijk is, reizigers met trein 241 te Schiedam uittelaten dat ten gemakke van de reizigers aan het station te Schiedam plaatskaarten verkrijgbaar zijn gesteld van den Hoek van Holland naar Londen, en er ook bagage alhier rechtstreeks kan inge schreven wordenen dat te allen tijde op aanvrage een beweegbare kraan dispo nibel is. Op het verzoek om advies, door Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de Kamer gericht en in handen van eene Commissie, bestaande uit. de heeren mr. W. H. Jansen, Honnerlage Grete en Prins gesteld, betreffende de al of niet wenschelijkheid van een nieuwe Octrooiwet, wordt besloten als het gevoelen dezer Kamer kenbaar te maken dat, aangezien Nederland onder de Staten, welke deel uitmaken van de in 1883 te Parijs gesloten Unie, ter bescherming van den Industriëelen Eigendom, de eenige is, waar geene Octrooien voor uitvindingen thans worden verleend en er dus door ons land aan die overeenkomst van 1883 geen volledig gevolg kan worden gegeven, deze reden, volgens haar, voldoende moest zijn, de wederinvoering van een Octrooiwet ter hand te nemen, hetzij daartegen prin- cipieele bezwaren mochten bestaan, het welk, volgens haar, geenszins het geval is Integendeel is zij van meening dat, waar op materieël gebied bescherming van den eigendom als een rechtvaardigheids beginsel wordt beschonwd, en dat ook we zenlijk is, het intellect eens uitvinders even zeer op dezelfde bescherming mag aanspraak maken. en dat de moeilijkheden, aan het maken van een goede Octrooiwet verbonden, geen finaal beletsel mogen zijn, en geen beletsel zijn, zulk een wet tot stand te brengen; getuige o.a. die van Zwitserland. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. BINNENLAND. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den goyv.-generaal van Ned.- Indië van 2 dezer bevat ten vervolge op het bericht in de Staatscourant van 10 Maart jl. no. 58 de mededeeling dat geheel Roending gevallen is en gerazeerd wordt, en dat daardoor een eind gekomen aan den strijd, die met onzen steun tegen de aldaar genestelde kwaadwilligen werd gevoerd door den kedjoeroen van Melaboeh, in vereeniging met andere hoofden uit dat ter Westkust van Atjeh gelegen landschap. (St.-ct.) De heer mr. h. M. L. H. Clercx, afge treden lid der Tweede Kamer, voor het district Weert, is andermaal ernstig ziek. Op beterschap bestaat weinig hoop. Door de Haagsche politie is eene zwem delfirma man, vrouw en kind die op naam van dr. Merter.s bestellingen in het buitenland deed, als vreemdelingen zonder bestaanmiddelen over de grenzen gezet. Te 's-Gravenhage worden pogingen aan gewend, om een R.-K. Vereeniging te stich ten, welke zich ten doel zal stellen jaarlijks eenige uitvoeringen (toorieel, muziek en zang) te geven, waarvan de baten zullen worden aangewend ten voordeele van R. K. instel lingen, zoo op 't gebied van het onderwijs als op dat der liefdadigheid. In een gister-middag gehouden vergade ring van belangstellenden werden tot voor- loopige bestuursleden gekozen de heeren N. J. M. Graaf, J. M. A. Leliveld, H. L. C. J. Ahsman, A. A. Mulder en J. B. Abbing. Naar men verneemt zal Hendrik de Jong op den 12 April voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam terechtstaan ter zake van oplichting tot een bedrag van f 100 ten nadeele van den logementhouder Kra mer, op de Martelaarsgracht. In deze zaak worden 11 getuigen ge hoord onder wie 3 geneesheeren, die zullen verklaren of naar hun inzicht De Jong in deze toerekenbaar moet worden geacht. De Moord te Amsterdam. Een oude dame, wonende tegenover het huis van den verslagene, heeft verklaard, dat zij op den eersten Paaschdag een sla ger den winkel van Schut heeft zien ver iaten deze persoon heeft zich, volgens haar zeggen, snel van het huis verwijderd. Korthals en Draaier zijn beiden met het lijk geconfronteerd. Zaterdag zijn weder drie personen, allen slagers van beroep, in zake den moord, door den rechter-commissaris gehoord. (T.) Naar men verneemt, is de directie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam voornemens het orkest met 1 Mei te ont binden en daarvoor eene nieuwe orkestver- eeniging te engageeren. Zijn wij goed inge licht, dan zou dit nieuwe korps niet staan onder directie van den heer Joh. M. Coenen. (C.) Uit Leeuwarden wordt dato 31 Maart geschreven Voor de leden der Katholieke Vereeni ging en Kiesvereeniging trad gisteren-avond als spreker op de weleerwaarde heer E. A. II. J. Heijmans, kapelaan van de parochie van den II. Dominicus alhier. Hoort men in de laatste dagen bijna van niets anders en over niets anders spreken dan over politiek, over het kiesrecht, vóór of tegen het wetsontwerp Tak, de begaafde redenaar had een ander, wij mogen wel zeggen een beter onderwerp gekozen, »de sociale kwestie". Aan de hand en op het voorbeeld van de beroemde encycliek van onzen grooten Paus Leo XIII sover het vraagstuk der arbei ders", deed de spreker in eene overschoone, van diepe studiën getuigende rede, ons ken nen de oorzaken van het ontstaan, en van het bestaan der sociale kwestie. Het is onmogelijk van de overscho0"e lezing van pater Heijmans een overzicht 4e geven, de waarde van dat meesterstuk z°u dan verkleinen. Genoeg zij het er op 40 wijzen, dat de spreker in het breede aa'1 toonde, dat volgens het woord des Paus® ieder wie hij ook moge zijn, Kerk en sta"4' vorst en priester, overheid en onderdas"' werkgever en werkman, moet arbeiden de oplossing van de sociale kwestie. ^a"' tevens toonde hij aan, dat tevergeefs z" zijn het streven van den wereldling en lll?t aanwenden van alleen wereldsche middel""' maar dat door terugkeer tot God, dooi" Dc opvolgen van de door Paus Leo, het gl"1'10 volle opperhoofd van Gods Kerk op aab'0 gegeven voorschriften, door het altijd e" overal en onder alle omstandigheden l" practijk brengen der stipste en streng" rechtvaardigheid, en de oprechte christelijk0 liefde, de in hare grondslagen geschok4® maatschappij, tot orde en rust, tot veü'S heid en vrede kan terugkeeren. Met eene heerlijke opwekking tot 'ie steunen \an het katholiek onderwijs, vormschool voor den oprecht christelijk"11 staatsburger, van de katholieke pers, leerschool voor den volwassene, beiden kr"c'1 tige middelen tot het oplossen van sociale vraagstuk, sloot de weleerw. b00^ Heijmans zijne zoo nuttige lezing, die nae01 dan anderhalf uur heeft geduurd en do°r de talrijke aanwezigen met de grootste aa" dacht en steeds klimmende belangstelt"^ werd aangehoord. Was de spreker in zijne lezing bij he"' haling, door de toejuichingen van zijne hoo1 ders onderbroken, aan die toejuiching13" kwam schier geen einde, toen het laats4" woord had geklonken. Wel verdiend >v"s den dank, die de vergadering den gevierd" redenaar bij monde van den voorzitter d"1 Katholieke Vereeniging bracht, en volmond'ü stemde ieder in met den wensch treed 0°$ dikwerf op, Z.Eerw. pater Heijmans, "'3 spreker in deze vereeniging." (O. N-) Te Meppel hebben de marechaussees ee"0 dievenbende opgespoord, welker leden te Hoogeveen en te Meppel reeds sinds lang6'! tijd op de markt of in de winkels alle"'0' diefstallen pleegden. Een van die bende we1'1 te Meppel gesnapt, eene vrouw uit Ruine"' en deze heeft voldoende inlichtingen vel' schaft om het complot te ontmaskeren. Verschillende goederen als schotel' i kinderhoeden, kleederen, enz. zijn if beslag genomen; zij waren te Ruinen holen in den grond verborgen. De dade1'3 hebben alles bekend. Voor het internationaal kegelconcours 40 Nijmegen uitgeschreven door de Kegeld"'' de Krans, op 9, 10 en 11 Juni a. s., dj" door HH. MM. de Koningin en de Koni"' gin-Regentes twee groote medailles ter ve' schikking gesteld om als prijzen te diene"' Het concours zal plaats hebben in soci"' teit Vereeniging en van verschillende fee-' telijkheden, vuurwerk enz. vergezeld ga""' Onlangs is gemeld, dat het tot sta"" komen van eene tramlijn Grave Nijmeg"" verzekerd was. Dit blijkt echter nog "i"' zoo zeker te zijn, als vermoed werd. 44" hebben de gemeenten Grave en Over-Ass"'' eene belangrijke subsidie toegezegd, do"'1 het welslagen van het plan zal hoofdzak0' lijk hiervan afhangen, of de andere daarb'J betrokken gemeenten eveneens bereid f°l den bevonden, om de onderneming geldelÜ" te steunen. Dit laatste is echter tot dusvef nog niet gebleken. De tiendkwestiën van verleden jaar l" Noord-Brabant zijn te Bezooien (N.-B.) niet geheel opgelost. Vier inwoners dier gemeente, die de ervV tentiend geweigerd hadden, hebben dezer dagen nog voor boeten en andere kos4e" ongeveer f 260 moeten betalen. Omtre"^ deze zaak welke zij onrechtvaardig n°e' men, omdat naar hun beweren nooit erW40" te Bezooien getiend zijn hebben zij 2)0 3t0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2