meer geruststellend maar de gouverneur laat de spoorwegen bezet en op de tele graaflijnen toezicht houden. De regeering dei- Unie heeft 6000 man troepen gereed, maar vooreerst zijn die vermoedelijk onnoodig, daar de troepen van den staat Zuid-Caro- lina gedeeltelijk den gouverneur gehoor zamen. In een telegram uit Buenos-Ayres aan de New-York Herald wordt gemeld, dat de regeering teüio de Janeiro beraadslaagt over de kwestie betreffende het verbeurd verkla ren der bezittingen van de Brazilianen en vreemdelingen, die de opstandelingen hebben geholpen De Braziliaansche regeering heeft een besluit uitgevaardigd, inhoudende dat de Brazilianen die de wijk genomen hebhen op de Portugeesche schepen, gefusilleerd zullen worden, indien Portugal hen uitlevert. De Portugeesche regeering heeft Da Gamadoen weten, dat zij de ontscheping van uitgewe kenen anders dan op Portugeesch gebied niet zal gedoogen. Volgens bericht uit Lima heeft generaal Caceres zich als dictator van Peru opge worpen. Het leger ondersteunt zijne dicta tuur, doch het Congres en het volk zijn hem vijandig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 April 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat wegens herstelling aan de Oranjebrug de brug voor het verkeer met voertuigen gesloten zal zijn op Donderdag den 5n. April a. s. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren behalve de reeds ge noemde nog ingekomen verschillende mis sives van Ged. Staten ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten kennis geving; bericht van de wed. J. Wijma, geb. Lokkerbol, van het overlijden van haren echtgenoot, in leven hoofd der openbare burgerschool, kennisgeving adres van de wed. A. J. Schuurmans, om ontheffing op deri aanslag van wijlen haren echtgenoot in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894. Op voorstel van Burg. en Weth. werd aan adressante, overeen komstig het bepaalde in art. 245 der ge meentewet, in verband met art. 13 op de heffing dier belasting, ontheffing verleend over 4 maanden ten bedrage van fl. adres van S. Boele, om ontheffing van plaatselijke dir. belasting over 1893, over de maanden April tot en met December 1893, daar hij sedert 17 Maart het woon huis, waarover hij in die belasting was aangeslagen, heeft verlatenop grond van het bepaalde in art. 15 der verordening regelende de heffing dier belasting werd het verzoek afgewezen. Later waren nog ingekomen: rapport van de commissie voor de plaatsel. belastingen op het adres van J. en A. van der Schuyt te Rotterdam, om, evenals in 1892, nog voor ditmaal te volstaan met eene suppletie van havengeld voor hunne reservestoomboot, die eenige dagen in dienst is geweest voor de defect geraakte stoomboot Maassluis, voor welke het gedurende 1894 aan deze gemeente verschuldigde havengeld is voldaan, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, missive ten geleide van een gewijzigd programma der lessen aan de burger-avondschool en voorstellen met die wijziging in verband staande, ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering idem, missive daarbij naar aanleiding van de bij raadsbesluit van 20 Maart j.l. tot haar geriehte vragen verwijzende naar hare eerstgemelde missive met bijlagen, waarin die vragen hare beant woording vinden, aangenomen voor kennis geving idem, missive daarbij, ter voldoening aan den inhoud van haar schrijven van 12 October j.l. een voorstel indienende voor eene handelsafdeeling aan de hoogere burgerschool, meer in overeenstemming met de plaatselijke behoeften ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingverslag van de commissie belast met het afnemen van het eindexamen aan de burgeravondschool alhier op 19 en 20 Maart j.l., aangenomen voor kennisgeving, terwijl het tot de eerstvolgende vergadering ter visie zal worden gelegd, zul lende het tevens worden opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraad Even voor het openen van, of staande de vergadering, waren nog ingekomen van Ged. Staten, het goedgekeurd raadsbesluit van 20 Maart jl. tot afstand van een perceel ge meentegrond aan de regenten van het wees huis der hervormden alhierdankbetui ging van ds. P. C. A. Halffman voor het hem in gebruik afstaan van een schoollokaal tot het geven van godsdienstonderwijs, aan genomen voor kennisgeving; adres van den waagmeester J. H. Berghout, betreffende zijne jaarwedde, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. In ons raadsverslag van gisteren is door het uitblijven van een woord een zinstorende fout geslopen. Er had moeten staan, dat schepen om in het midden van het vaar water te lossen de toestemming van den havenmeester noodig hebben. Aanst. Dinsdag den lOn April, zal het 25 jaren geleden zijn, dat de gemeentebode, de heer A. Kooyman, als klerk aan het bevol kingsbureau in dienst dezer gemeente trad. Zij het hem gegeven, zijne betrekking nog vele jaren met dezelfde toewijding als waarmede hij die totheden vervulde, te blijven waarnemen Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der ïSchiedamsche Cricket- en Footballclub Hermes" zal aanst. Zondag in het exercitie veld alhier vanwege bedoelde club een wed strijd in de verschillende spelen worden gehouden. Te Roon is de schuur van den paarden- slachter Heesse een prooi der vlammen geworden; drie kalveren, éen paard en éen os zijn omgekomen. Als verdacht den brand te hebben ge sticht is een kostganger van Heesse in arrest genomen. Het groote, nieuwe circus te Rotterdam, tegenover het station van den Hollandschen spoorweg, is thans ingericht tot specialiteiten theater. 't Ziet er van binnen prachtig uit de zaal maakt met het tooneel een mooi geheel. Overal zit men ruim en gemakkelijk, en kan goed zien en hooren. Aan het hoofd van het daar gevestigd »Groot Concert Varié" staat de heer Carl Pflaging. Zondag-avond, had de feestelijke inwijding plaats. In een Maardag-avond gehouden vergade ring van de Katholieke Leesvereeniging te Rotterdam trad als spreker op de zeereerw. pater Van Schijndel, die een boeiende lezing hield naar aanleiding van het onderwerp »Wat het geloof maakt van den mensch, en wat het ongeloof". Dit onderwerp werd in wijsgeerigen trant door den eerw. spreker uiteengezet. Hij verdeelde zijn rede in twee puntenlo. de rede en de godsdienst verklaren den mensch klein, ongelooftijk klein, maar om hem te verheffen 2o. het ongeloof maakt den mensch groot, zeer groot, maar om hem te verlagen. Vooral in het tweede gedeelte zijner rede waarin de geleerde spreker met bijtend sar casme de ongeloovige wetenschap geeselde, en de boosaardige tactiek en leerstellingen der vrijmetselarij uiteenzette, werd hij met de meeste aandacht gevolgd. Hilariteit en applaus onderbiaken beurtelings zijn rede. De president bracht pater Van Schijndel een welverdiend woord van dank voor diens schoone rede. Gisteren nacht ontstond brand bij den bouwman J. A. B. te Bergschenhoek. Drie bergen, twee schuren en eenige biggen en kippen zijn verbrand. De woning is behouden. Te Bleiswijk is gisteren nacht de boer derij van den landbouwer P. van den Bos, gelegen aan den grind weg, totaal afgebrand, ondanks de pogingen die tot blussching in het werk werden gesteld. Onder de gemeente O'/erschie is eergis teren door den landbouwer K. M. uit de Schie opgehaald het lijk van den vleesch- houwer S., die sedert eenigen tijd te dezer stede werd vermist. De vorige week hield de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, afd. Delft, haar algemeene vergadering, waarin door den secretaris den heer Harderwijk verslag werd uitgebracht over 1892—1893. Aan dit verslag ontleenen wij, dat die afdeeling telt 80 leden, terwij) een commissie tot sluiting der winkels steeds met meer succes werkzaam is. Door de vergadering werd het bestuur in mandaat gegeven alles voor te bereiden, wat tot de algemeene vergadering, door het hoofdbe stuur binnen Delft te houden, dienstig zal zijn. Een vraag door een der leden omtrent de Zondagsrust der politieagenten en een opmerking omtrent het vaccineeren op Zon dag werd aan het bestuur ter uitwerking aangeboden. De wethouders der gemeente Wateringen hebben opnieuw geweigerd het mandaat van betaling voor den door den commissaris der Koningin aangestelden tweeden veld wachter te teekenen naar aanleiding van dit besluit hebben Ged. Staten aan den raad verzocht deze zaak nogmaals te overwegen met algemeene stemmen keurde de raad in zijne vergadering van gisteren de houding der wethouders goed, die verklaarden eerst de beslissing te willen afwachten van den Raad van State omtrent het ingesteld hoo- ger beroep. Vergadering ran „De Grondwet." In de bovenzaal van het hotel »De Vis- scherij" werd gisteren-avond de aangekon digde vergadering van de Katholieke Ver eeniging »De Grondwet" gehouden ter bespreking van de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter, de heer W. A. Beukers, opende de vergadering en deelde mede, dat zij belegd was ter benoeming van gedele geerden voor de vergadering van de centrale kiesvereeniging, die de keuze van een can- didaat voor de aanstaande Kamerverkiezing zal hebben te doen. Het Bestuur had ge meend aan eenige candidaten, die reeds voor de aanstaande verkiezingen zijn ge noemd, te moeten vragen hoe zij over het brandende vraagstuk van den dag denken. Het eerst had het zich gewend tot den heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde met de vraag of het kiesrecht- ontwerp-Tak ongewijzigd of slechts op onder geschikte punten herzien, bij wederindiening zijn stem zou verwerven. Daarop had de heer Van der Borch geantwoord, dat hij was voorstander van finale kiesrechtuitbrei ding zoover de Grondwet toelaat. Het Be stuurslid, de heer H. R. A. M. van Gent, had van een persoonlijk onderhoud met den heer S. A. Maas den indruk verkregen, dal die voorloopige candidaat niet zoo'n beslist voorstander van het kieswet-ontwerp-Tak was, als zijne schriftelijke verklaring aan de »Kiesvereeniging Schiedam" zou doen ge- looven, hij meende daar uit te mogen aflei den, dat die verklaring hem meer als bij verrassing was ontnomen. In een nader schriftelijk antwoord aan het bestuur van ïDe Grondwet", had de heer Maas echter verklaard, dat hij, hoewel hij in geen geval een mandat impératif zou aanvaarden, het laatste ontwerp-Tak in beginsel goedkeurde. Kon hij dat ontwerp al niet in al zijn on derdeden beamen, hij zou gaarne medewer ken om de redactie te verbeteren. Op grond van deze verklaring door den heer Maas gegeven, beschouwd in het licht van de verklaring door hem voor de kies vereeniging Schiedam afgelegd, meende het bestuur van »De Grondwet", dat zoo min de heer Maas als de heer Van der Bof' de candidaat der Katholieken kon zijn, eü wij geen van beide candidaten als de onze kunnen verkiezen. Gaarne zou het Bestu°r zien, dat ook de leden hieromtrent hm1t10 zienswijze deden blijken. De heer J. J. G. Nolet, verklaarde 'lÊ' woord te hebben gevraagd niet tot ee"0 uitvoerige bespreking, maar alleen om te deelen, dat hij het geheel met de zienS' wijze van het Bestuur eens was. De V°°r' loopige candidaten hebben niet geantwoof1 op de vraag die hun gesteld is, maar ee° ontwijkend antwoord gegeven. Daarop stelde de Voorzitter namens '10' Bestuur voor, den gedelegeerden de vrijhe' te laten een katholieken of een andersge" zinden candidaat te kiezen, die een tegen' stander zou zijn van het wetsontwerp-I3 Alvorens dit voorstel tot het stellen v3" een eigen candidaat in stemming te bre°' gen, verkreeg de heer B. G. G. Verbo®"0 het woord. In verband met het manif05' der katholieke Kamerleden, dat ons het v®1" kwikkend en opbeurend schouwspel te z'e" gaf de katholieke Kamerpartij in deze er" stige crisis als een aangesloten phalanx te zien optreden, meende hij, dat aan e0" eventueel te stellen candidaat de vraag mo®s' worden gesteld stemt gij in met het ra&°]' fest der katholieke Kamerleden Dit niM1' fest moet het shibboleth zijn bij de a3"' staande verkiezingen. Zeer juist is daar'3 door onze Kamerleden gezegd, dat onde^ de tegenwoordige omstandigheden een zeel ruime uitbreiding in het algemeen bela"^ niet kan achterwege blijven, üp dit p""* kunnen wij ons allen vereenigen. In he' stadium waarin de kiesrechthervorming tha"s verkeert, moet er eene oplossing komen,e" die oplossing kan niet anders dan eene ui4' breiding brengen. Wijl het nu zeer ge' wenscht is, dat wanneer er nieuw bloed de Kamer wordt gebracht, die nieuwe led3" met de oude eendrachtig samenwerk®'1' behoort aan een eventueelen eigen can''1 daat de vraag te worden gesteld, hierbov0'1 bedoeld. De Voorzitter merkte daar tegen op, d;lt volgens de bedoeling van het Bestuur, ee" eigen candidaat nog geen katholieken ca"' didaat behoeft te zijn. In dat geval zoud"5 de opmerking van den vorigen spreker 0'e gelden. In stemming gebracht, werd het voors'0 van het Bestuur, om de gedelegeerden oi'1 trent de keuze var. eer. candidaat de bedoeld3 vrijheid te laten, met overwegende mee' derheid aangenomen. Daarop werden tot gedelegeerden voor d0 vergadering van de Centrale Kiesvereenig"1"4 gekozenbij eerste stemming de heer®'1 J. J. G. Nolet, C. J. Wouterlood, W- Nolet, A. J. J. Jansen, C. A. Beukers en M* Honnerlage Grete, en bij herstemming d0 heer Herm. Jansen. De benoemde gedelegeerden verklaard®'1 allen hunne benoeming aan te nemen. Nadat de Voorzitter nog aan eenige ledefl de gewenschte inlichtingen had verstrek'1 herinnerde hij aan de vergadering der Ce" trale Kiesvereeniging op morgen (Donderdag)' die voor alle Grondwetsleden toeganke'U is, waarop de vergadering onder dank vo°f de trouwe opkomst door hem werd geslote"' BINNENLAND. Gisteren kwamen de Provinciale State" van ZuidHolland in buitengewone vergad0 ring bijeen te verkiezing van een lid v'1" de Eerste Kamer der Staten Generaal, tet vervanging van wijlen den heer J. van &et Breggen. Alvorens tot de werkzaamheden over f gaan, herdacht de commissaris der Koning1"' voorzitter der vergadering, het verlies de Staten hebben geleden door den do° van hun medelid den heer L. M. de La3 de Kanter, die in de verschillende betre kingen waarin hij werkzaam was, get°°" heeft te zijn een man van wils- en vvel kracht, die steeds zich wijdde aan de bel-1'^ gen die hem waren opgedragen, en die ve zeker bij allen in groote eere zou bhjve"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2