Verkiezingen. Posterijen en Telegrapliie. Burgerlijke Stand. Zeetijdingen. Handelsberichten. 46 De geloofsbrieven van zijnen opvolger, ei1 heer A. E. van Kempen, werden op forste] Jeener commissie van onderzoek, staande uit de heeren Neeb, IJzermans Van Velzen, goedgekeurd, waarna de eer Van Kempen werd beëedigd en zitting •lam. Rij de hierop gevolgde verkiezing van lid der Eerste Kamer werden uitge dacht 76 stemmen, waarvan zich vereenig- en op den heer mr. C. Pijnacker Hordijk, 0Ud-gonverneur-generaal van Ned.-Indië, 55 s'ettimen, die alzoo bij eerste stemming Verkozen is. Verder bekwamen mr. M. baron Mackay, •ninister van staat, 18, dr. A. Kuyper 2 stemmen, en was 1 blanco biljet ingeleverd. De buitengewone vergadering werd hierop gesloten. De Koninginnen zijn voornemens aanstaan- en Zaterdag een rijtoer te maken in de °®streken van Haarlem, teneinde de bloem den te bezichtigen. De Vorstinnen ver dekken daartoe per Hollandschen spoortrein Oaar Vogelenzang om vandaar den tocht Per rijtuig naar de bloemvelden te onder nemen. Ook verwacht men een bezoek aan de Pyacinthen-pronkbakken bij de firma Krelage, aan den Zijl weg. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. meent te kunnen verzekeren dat er dit jaar 2eer waarschijnlijk in 't geheel niets komt Vaa het gewone bezoek der Koninginnen aan Amsterdam. VVant hetis geenszins zeker, dat de Konin ginnen tot na de opening der nieuwe Kamers m Den Haag zullen blijver}. De mogelijkheid ls niet uitgesloten, dat de Regentes-zelve nieuwe zitting zal openen en de vermoe- delijk zeer korte troonrede persoonlijk zal v°ordragen. In geen geval verlaten HH. MM. de resi dentie vóór den afloop van de verkiezings campagne, om dan terstond naar Soestdijk Ie verhuizen. Dlijkens bekendmaking der politie is de ^erleden week op het Alexanders veld te s-Gravenhage stervende gevonden persoon, de 52-jarige J. J. P. Rotteveel, vroeger in dienst van den voormaligen Engelschen 'egatie-secretaris Fenton, door uitwendig geweld gestorven, zoodat moord of doodslag °P hem moet zijn gepleegd. Te Lisse en omstreken is het getal belang enenden in het bezichtigen van de bloemen ^eg nooit zoo groot geweest als dit jaar. Re tram kon Zondag het aantal reizigers Hjna niet bevatten. De bloemenvelden zijn dit jaar dan ook Hjzonder fraai, vooral daar veel minder bloe men verzonden worden dan in vroegere jaren. Niet alleen door de bloemen echter trekt Risse steeds zooveel bezoekers. Door de Prachtige bosschen in den omtrek en door schoone wandelingen, kan deze plaats als eene der aangenaamste streken van ons land §enoemd worden. De Tijd bevat het volgende »Langs telegrafischen weg vernemen wij, dat op aanvrage van de hooge kerkelijke Dverheid in Nederland Z. H. Paus Leo XIII benoemd heeft tot Zijn Geheim-Kamerheer °nzen hoofdredacteur, den zeereerw. heer T m C. L. Eijgenraam, en dit wel bijzonder a's erkenning van diens verdiensten in de 'siding van ons blad. tZal wel overbodig zijn, onzen lezers te zfggen, met hoeveel vreugde ons dit be- rmht vervult en met wat warmte de geheele redactie van De Tijd haar eerbiedige er kentelijkheid betuigt aan het Hoofd der katholieke Kerk voor dit nieuw blijk van Vorstelijke en vaderlijke welwillendheid. De ij<i, wiens denkbeelden en gevoelens ove rigens aan Z. H. den Paus genoeg bekend Z,Jn' zal daaraan steeds beantwoorden door, naar zijn beste krachten, de katholieke be- gen, op welk gebied ook en in alle om- 'an handigheden, te blijven verdedigen, daarbij het oog gevestigd houdend op en zich ten volle gedragend niet alleen naar de bevelen en raadgevingen, maar ook naar de minste wenken van Christus' Stedehouder." Naar aanleiding van het bericht van De Tijd omtrent de deputaten-vergadering te Utrecht, waarvan wij gisteren melding maak ten, ontving genoemd blad van dr. A. Kuy per een schrijven, waarin hij het volgende verklaart Deze mededeeling acht ik mij verplicht pertinent te weerspreken, overmits er niets hoegenaamd van waar is. Door mij noch van mijnentwege, is betzij rechtstreeks noch zijdelings aan de kerke raden der kerken A en B, gelijk gij het noemt, ook maar één enkel woord geschreven. Geen enkele briet ot circulaire is met opzicht tot de deputaten-vergadering tot wien ook uitgegaan. Zelfs de gewone convocatie circulaire bleef ditmaal achterwege. Het eenige stuk, dat de deputaten-ver gadering opriep, was een advertentie in He Standaard. En even onwaar is de tweede mededee ling, als zou de heer Lohman min heusch bejegend zijn. Integendeel, zonder één enkele uitzonde ring, heeft de deputaten-vergadering den heer Lohman met den meesten eerbied bejegend, hem met het uiterste geduld aangehoord, aan hem alleen onder allen tweemaal het woord gegund, en waar het slechts even pas gaf, hem zelfs warm geapplaudiseerd. U dankzeggende voor de opneming van deze tegenspraak, heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr, Amsterdam, 3 April 1894. Kuyper. In een hoofdartikel raadt De Tijd aan om in districten, waar tot dusver katholieken gekozen werden, hunne herkiezing te be vorderen en in andere districten de liberale en antirevolutionaire leden der ontbonden Kamer, welke in zake het kiesrecht met de katholieken op éénzelfde standpunt staan, te steunen, althans niet tegen te werken. Bijzonder behoedzaam moet men zegt De Tijd zijn met het stellen van nieuwe katholieke candidaten. Bijna overal moet dit op schade uitloopen. In den regel toch zullen de kansen van een niet-katholieken candidaat, die zich tegen de ongewijzigde plannen van Tak verklaarde, gunstiger staan dan die van een Katholiek. Door in een protestantsch district tegenover een radica len of Takiaanschen candidaat een Katho liek te stellen, met voorbijgang van een geschikten niet-katholieken tegenstander van Tak, zal men bijna overal den eerste in de kaart spelen. Mr. J. P. Sprenger van Eijk heeft in de Notarieele Vereeniging te Amsterdam een rede gehouden over de belastingwetten in haar strijd tegen ontduiking. Na een omschrijving van het begrip ont duiking te hebben gegeven, deelde spreker mede, en staafde dit met voorbeelden, dat er tallooze malen werkelijke ontduiking plaats heeft. Hier tegen bevatten de belastingwetten wel straffen, maar deze belastingstraffen zijn geheel stelselloos, terwijl ook de tran sacties wegens overtredingen een middel aan de hand geven om de zucht naar ontduiking te versterken. De richting van onzen tijd aldus was sprekers conclusie is naar directe belas tingen, maar daardoor zal nooit in de be hoeften j van den Staat worden voorzien, wanneer men er niet voor zorgt dat de wet in de allereerste plaats ernstig doe uitkomen, dat kwaad kwaad is en dat men evengoed kwaad doet wanneer men dat aan den Staat, als wanneer men dat aan zijn buurman toebrengt. Het is thans zeker, dat het stoffelijk overschot ran den slachter Schut, te Am sterdam, Donderdag morgen begraven zal worden. Gisteren zijn weder vijf getuigen verhoord, onder wie de moeder, broeder en zuster van den verslagene, terwijl in den namid dag nog een der getuigen bij het lijk is gebracht. Zondag-avond zagen de omwonenden uit het huis van Schut, dat gesloten is, een man komen. Onmiddellijk werd hij door de politie gevolgd, doch hij wist te ontkomen. Een huiszoeking had niet het minste gevolg. Gisteren-middag werd de inboedel wegge haald uit den slagerswinkel. Het lijk van Schut is nog niet begraven. Vermoedelijk zal de teraardebesteling plaats hebben. Gisteren zou een nieuwe getuige met K. wor den geconfronteerd. De lijst, die in het sigaren-magazijn Sar- jjhati, Van der Heistraat hoek Ceintuurbaan, ter teekening ligt, is reeds van meer dan 800 handteekeningen voorzien. Naar het Centrum verneemt heeft mr. E. du Marchie van Voorthuyzen, onlangs te Utrecht overleden, vermaakt een perceel in de Trans, met een kapitaal van f 180,000, om op te richten en in stand te houden eene Stichting voor halve weezen en meisjes zon der toekomst, om haar voor te bereiden tot een maatschappelijken werkkring. Vrijdag-avond werd op een gedeelte van de Veluwe een prachtig nooderlicht waar genomen. De helder lichtende boog met donkeren, breeden achtergrond naar de kim en de daaromheen fonkelende sterrenhemel vormden dien avond en een groot deel van den nacht een belangwekkend natuurver schijnsel. Den daaropvolgenden Zaterdag morgen werd de zon na haar opkomen al zeer spoedig door twee bijzonnen sblinde zonnen" in 't Veluwsch taaleigen geflan keerd. Weervoorspellers zien in die verschijnse len de voorteekens van standvastig, d. i. voortdurend fraai weder, hetgeen den land man bij zijne velerlei werkzaamheden op de weide en op den akker zeer ter stade zou komen. Te Osch zijn in hechtenis genomen en naar 's-Hertogenbosch overgebracht Jan en Piet de Bie, neven van de Gebr. de Bie, die on langs door het Hof in de zaak van den wacht meester G. Hoekman tot 15 jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld. Zij worden beschul digd van valsche getuigenis in deze zaak voor het Hof te hebben afgelegd. De een was dezer dagen wegens diefstal veroordeeld en de andere herhaaldelijk veroordeeld, zoo als bij het getuigenverhoor door een der raadsheeren en den advocaat-generaal was opgemerkt. Door de roomsch-katholieke kiesvereeni- ging Recht voor Allen te Delft is tot can didaat gekozen jhr. mr. W. H. de Beaufort, thans afgevaardigde voor Amsterdam. De door de antirevolutionaire kiesveree- niging JSederland en Oranje te Rotterdam gestelde candidaten zijn de heeren J. van Alphen, oud-Kamerlid, A. Brummelkamp Jr., mr. Th. Heemskerk, mr. /E. baron Mackay, J. M. Voorhoeve. De minister Tak van Poortvliet heeft zich in een schrijven aan de kiesvereeniging Amsterdam bereid verklaard eene definitieve candidaatstelling voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, daar hij die zou mogen beschouwen als een bewijs, dat ook die kiesvereeniging de uitbreiding van het kiesrecht noodzakelijk acht, welke door de thans ingetrokken regeerings-ontwerpen werd beoogd. Dr. H. J. A. M. Schaepman is eergister avond voor zijn kiezers in het district Almelo opgetreden en heeft daar de Kieswet van den Minister Tak krachtig verdedigd. De R.-K. centr. kiesv. Zaandam te Zaan dam heeft gisteren-avond tot candidaat ge proclameerd met 14 stemmen den heer W. de Meijier tegen 13 op mr. J. C. van Rriel Sasse (antir.) Met uitzondering van den penningmeester heeft het geheele bestuur daarna zijn ont slag genomen, omdat het principiëele bezwa ren had dit besluit der vergadering openbaar te maken. Gisteren werd de heer Valette met 15 van de '18 stemmen gekozen tot definitief candidaat floor de centrale liberale kiesver eeniging in het district Gouda. Door de antirevolutionairen werd gisteren dr. A. Kuyper candidaat gesteld. In het hoofdkiesdistrict Gulpen heeft graaf d'Ansembourg, lid der ontbonden Kamer, zich candidaat gesteld bij eene advertentie, waarin hij belooft de belangen van land, paovincie en district te zullen behartigen, maar overigens met geen enkel woord van de kiesrecht-kwestie wordt gerept. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Bergen (Noor wegen), door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 dezer, des voormiddags te 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Dubbelman. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 7 dezer, des voormiddags te 11.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Geboren: 3 April. Wilhelmina Maria, dochter van A. F. Daalmeijer en M. P. van Oers, Nieuwe Haven. Elisabeth Engelina, dochter van L. G. van Dijk en J. Scheffers, Polderstraat. Catharina Maria, dochter van A, H. Nolet en C. M. Melchers, Noordvest. Agatha Catharina Josina, dochter van B. P. H. Wuisman en A. M. van der Burg, Nieuwe Haven. Overleden: 2 April. Hermanus Voor- wald, oud 66 jaar en 6 maanden, Breedstraat. Anna Boskam, oud 88 jaar en 9 maanden, wed. G. Brandwijk, Overschiesche straat. 3. Paulus Wilhelmus Theunissen, oud 30 jaar en 7 maanden, Broersvest. Antonius Johannes Heggelman, oud 2 dagen, Zijlstraat. Johanna Jacoba van der Bil, oud 34 jaar en 5 maanden, echtgen. van J. F. Naumari, Lange Achterweg. Gehuwd: 4 April. B. H. Naring en J. M. Ahuis. J. A. Broekmeijer en H. J. Meijster. J. van der Raaf en G. F. Jansen. Schiedam, 4 April vertrokken, ss. Lydie kapt. R. F. Waij, naar Cardiff. Salonica, 24 Maart vertrokken ss, Emilie, kapt. Th. Shotton, naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 4 April 1894. Spoeling; fl.10. Moutwijn f6. Verhandeld; f53/g. Stemming onveranderd. Berlijn. (Slotk.) 1 Rogge, 1 Spiritus April. Mei. Juli. Mei Augustus. Parijs. Hamb. I Meel 12 Merk. I. md. 12 Mei Rogge, loop. md. Mei I Spirit. April/Mei i Juni/Juli. 3 April. 122^50 124.75 35.90 37.10 42.90 43.10 14.10 14.25 18.50 18.87i April. 4 April. 12275 125. - 36.30 37.40 43.10 43.59 14.10 14.30 19.— 19.62i April. 45^ New-Yoric. Maïs Amsterdam. 3 April. Rogge op levering weinig ver anderdMei f 100,101Juli f103; Oct. f104, 105. 4 April. Rogge op levering hooger; Mei f102, 103, 104 103; Juli 104, 105Oct. 105, 106. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 3 April. 1.47. M. 4 April. 1.41. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.07 Disc. 2 pCt. Parijs - 47.92^ 25 Antwerp.» -47.80 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3