worden onwettig verklaard en als zoodanig ontbonden met bestraffing van bare leden. Volgens berichten uit New-York vaar digde de gouverneur van Zuid-Carolina eene proclamatie uit, waarin hij aankondigde dat hij de leiding der politie ten behoeve van de uitvoering der drankwet aanvaardt. De politie zal de macht hebben daartoe overal huiszoekingen in te stellen, behalve in wo ningen van particulieren. De krijgsmacht werd wederom huiswaarts gezonden, behalve de bezetting van het oproerige district Darlington. Eene krachtige reactie in repu- blikeinschen zin openbaart zich bij de voorjaarsverkiezingen in de noordelijke staten. In sommige streken gaan deze met bloedige botsingen gepaard. De vrouwelijke kiezers te Colorado verkozen ettelijke vrouwen tot staatsambtenaren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 April 1894. Door de politie wordt gepubliceerd de volgende lijst van gevonden voorwerpen: a. Aanwezig aan het commissariaateen prot, kerkboekje, een witte zakdoek gemerkt S., een nieuwe lage vrouwen schoen, een goot van plaatijzer, onge veer 4 meter lang, een kinderschoen tje, een zilveren ring van een horloge en een sleutel. b. Aanwezig en terug te bekomen bij de navolgende ingezetenen een zwarte kip, bij de wed. Noordijk, Weezenpad, een por- temonnaie met fl,45 bij P. Scholte, Hoogstraat en een postduif bij den smid Oudshoorn, Singel hoek Emmastraat. Door den gemeenteraad van 's Gravendeel werd j.l. Donderdag tot hoofd der Gemeente bewaarschool aldaar benoemd onze stadge- noote Mej. J. M. v. d. Vlies. In de commissie, belast met het afnemen van examen voor boekhouden in de praktijk, te houden in de maand Mei, van wege de Yereeniging van leeraren te Amsterdam, zal o. a. zitting hebben onze stadgenoot de heer M. van der Vlies. Opnieuw is een belangrijk voorstel aan ds Raadsleden te Rotterdam in druk rond gedeeld, namelijk de verbetering en uit breiding van het buizennet der Drinkwater leiding met inbegrip van het maken van brandkranen. Dit kolossale werk is noodig tot het ver krijgen van meer geregelde distributie en van een meer gelijkmatigen druk in de verschillende deelen der gemeente, waarover onlangs door de heeren Van Vollenhoven en Sauerbier geklaagd was. Plannen zijn ook genomen tot uitbreiding van het filteroppervlak en verruiming der hoofdgeleidingen der waterleiding. Tevens zijn maatregelen overwogen om het roeke loos waterverbruik te beperken. Omtrent dit laatste is nog geen bepaald voorstel gedaan. Voor de hoofdgeleidingen is noodig een som van f202.000, voor de brandkranen f 110.000 en voor nieuwe buizen f218.000, te zamen f530.000. Nieuwe buizen zullen gelegd worden in de ontworpen straten aan den Coolpolder, rond de Rijnhaven, een nieuwe buis in den Hilledijk eerst tot de Katendrechtsche haver, en eventueel later, wanneer de beslissing omtrent de uitbreiding der gemeente zal 2Ün gevallen, tot aan de kom van Charlois. B. en W. stelden mitsdien den Raad voor te besluiten: lo. tot bovengenoemde verbetering en uitbreiding van het buizennet der waterlei ding, met inbegrip van het maken van brandkranen, een en ander overeenkomstig het plan van den directeur der gemeente werken, en hun tot de geleidelijke uitvoe ring daarvan te machtigen 2o. daarvoor toe te staan de som van f530.000, roet gedeeltelijke aanwijzing op diverse rekeningen. Ter gelegenheid van het huwelijk vau den heer P. F. Van Slijpe, burgemeester van IJselmonde, worden aldaar tegen 26 April a.s. feesten georganiseerd, die heel wat beloven. O. a. zal een groote optocht worden gehouden. In een vorig nummer is gemeld, dat na eene beslissing van den gemeenteraad te Maassluis, B. en W. verklaarden hun man daat neer te leggen. Tot nadere verklaring van deze zaak diene het volgende Twee leden van den Raad, een timmer mansbaas en een metselaarsbaas, meenen zich te moeten kanten in alle zaken van publieke werken tegen het dag. bestuur, het benoemen van ingenieurs-arbiters, hunne uitspraakde wederlegging van bevoegde deskundigen het is alles voor doovemans ooren gepreekt. Reeds in December door den burgemeester gewaarschuwd, dat zoo'n optreden de taak van het dagelijksch bestuur moeilijk, ja onmogelijk maakt, indien dat optreden de sympathie van de meerderheid in den Raad mocht verkrijgen, nam de Raad in Februari tegen alle mogelijke adviezen van deskundigen een plan tot brugbouw aan, of juister, wilde hij f 13,00G besteden voor eene brug naar eene teekening van een timmermansbaas, lid van den Raad. B. en W. deden opnieuw onderzoek en lieten de begrooting er van opmaken, met het gevolg dat men ver over de f 13,000 kwam. Toen verzocht de burgemeester in de jongste zitting van den Raad dat plan in te trekken. De partijen hadden intusschen gewerkt, en het eigenbelang niet minder. Met 7 tegen 5 stemmen werd het voorstel van B. en W. verworpen, waarop èn burgemeester èn wethouders, na voldoende waarschuwing, besloten tegelijk hun mandaat neer te leggen. (N. R. Ct.) Bij de te Naaldwijk gehouden verkiezing van een hoofdingeland in bet district van Delfland werd gekozen de heer J. F. Wes- stein te Heusdendijk met 257 en tot plaats vervanger de heer P. R. D. v. d. Kasteele te 's-Gravenzande met 246 stemmen. Vergadering yan „Recht voor Allen." In een der lokalen van de sociëteit »Har- monie" vergaderde gisteren-avond het Bestuur van de R. K. Centrale Kiesvereeniging uRecht voor allen" met gedelegeerden uit de verschillende plaatsen van het district. Ook eenige belangstellende leden van de aangesloten kiesvereenigingen woonden de vergadering bij. De voorzitter, de heer W. A. Beukers, opende de vergadering en deelde in korte bewoordingen het doel mede, waarvoor zij was belegd. Daarop deed de eerste secre taris, de heer H. R. A. M. van Gent, mede- deeling van de stappen die door het Bestuur waren gedaan, om zich onder de gegeven omstandigheden van de opinie der voorloo- pige candidaten op de hoogte te stellen. Daar deze mededeeling in hoofdzaak neer komt op hetgeen reeds in de vergadering van ïDe Grondwet." werd gepubliceerd, meenen wij met deze vermelding te kunnen volstaan. Nadat dit verslag door den Secretaris was gedaan, deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur had gemeend zulke candidaten niet den steun der Katholieken verdienen, en wij dus met een eigen candidaat moesten optreden. De vraag of een eigen candidaat moest gesteld worden, werd daarop door de gedelegeerden met algemeene stemmen in bevestigenden zin beantwoord. Toen aldus deze principieele kwestie was beslist, werden als voorloopige candidaten opgegeven de heeren mr. O. J. II. graaf van Limburg Stirum, C. J. A. Wijnaendts en E. B. Kielstra. De candidatuur-Van Limburg Stirum werd besproken door den heer Van Gent. Zij was reeds gosf :ld door eene partij in de Hervormde Kerk, die sterk tegen de kies wet-Tak is gekant en niet medegaat met dr. Kuijper. Van den heer Van Limburg Stirum had de heer Van Gent een schrijven ontvangen, waarin hij mededeelt, dat hij het kieswet-ontwerp-Tak ongrondwettig achten gestemd is voor eene uitbreiding van het kiesrecht binnen de perken der Grondwet. De heer IJzermans voegde daar aan toe, dat de candidatuurVan Limburg Stirum vooral te Vlaardingen zeer gesteund wordt door de predikanten der Herv. Kerk, die tegen het kiesrecht-ontwerp-Tak zijn. Hij ver trouwde, dat er velen met die candidatuur zullen medegaan. De heer Van Limburg Stirum is een Indische specialiteit. Komt hij in herstem ming, dan is hij bereid tot eehnadere ken nismaking met de kiezers door eene lezing met debat te houden. De candidatuur Kielstra werd even be sproken door den heer A. A. Koster, hoofd der katholieke jongensschool te Vlaardingen. Hij meende, dat zij recht van bestaan had voor het geval dat zij te Vlaardingen, waar zij definitief door de liberale kiesvereeni ging werd gesteld, mocht gehandhaafd wor den. Nu echter de liberale kiezers te Vlaar dingen met de candidatuurMaas medegaan, meende hij dat de heer Kielstra onze can didaat niet moet zijn, hoe gaarne hij ook dezen tegenstander van de wet in de Kamer zou zien. De candidatuurWijnaendts werd bespro ken docr den heer Kloosterman, van Over- schie. Hij had dien candidaat genoemd, omdat de heer Wijnaendts in eene bijeen komst te Overschie zich een tegenstander van het kiesrechtontwerp-Tak had verklaard. Na de verklaring door den heer Van Lim burg Stirum gegeven, meende hij echter, dat wij onder de gegeven omstandigheden niet beter konden doen dan die candidatuur te stellen. De Voorzitter meende, dat de taak van de gedelegeerden vrij gemakkelijk was, waar reeds twee van de drie candidaten waren losgelaten. Desondanks zou hij toch tot stemming overgaan. Met algemeene stem men werd daarop mr. J. H. graaf van Limburg Stirum tot candidaat der R. K. Centrale Kiesvereeniging gekozen. De Voorzitter sprak den wensch uit, dat al de katholieke kiezers trouw ter stembus zouden opgaan, om den heer Van Limburg Stirum de plaats te bezorgen, die de heer Van der Borch zeker niet tot ons aller voldoening de laatste jaren heeft ingenomen. Nadat aldus de gewichtige zaak waar voor de vergadering was bijeengeroepen, was afgehandeld, werd het tegenwoordige bestuur der Centrale Kiesvereeniging bij acclamatie herbenoemd. Daarna werden nog eenige huishoudelijke aangelegenheden afgehandeld, waarna de vergadering door den Voorzitter, onder dank voor de trouwe opkomst, werd gesloten. BINNENLAND. Bij kon. besl. is bepaald, dat de stem briefjes ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Goes, Hontenisse, Oost burg, Zierikzee, Helder, Enkhuizen en Dok- kum, op 10 e. k, en, in geval van herstem ming, op 24 e. k. in te leveren, zullen worden geopend, respectievelijk op 12 en 26 daaraanvolgende. St-Ct Gisteren-ochtend woonde H. M. de Ko ningin-Regentes den lijkdienst bij, die ten sterfhuize ter nagedachtenis van baronesse Van Hogendorp, geboren gravin Van Lim burg Stirum, te 's-Gravenhage gehouden werd in tegenwoordigheid van tal van hof- dignitarissen en dames en heeren uit de aanzienlijkste standen. Ook de minister van Koloniën was onder de aanwezigen. H. M. had een palmtak gezonden, die met veel andere bloemen de lijkkist dekte. Harer Majesteits vertegenwoordiger bracht met veel zeer vrienden en belangstellenden op de begraafplaats aan de overledene de laat ste eer. Dr. Van Gheel Gildemeester, die de lijkkist had begeleid, hield ook op de begraafplaats een treffende rede ter eere der beminnelijke afgestorvene. Het Koninklijk bezoek aan de hyacinthei1' velden in Haarlem's omstreken De Koninginnen zullen Zaterdag ten 2.30 U- te Vogelenzang komen. HH. MM. zullen een toer maken over Bennebroek, Haagscbe11 straatweg, Zantvoortsche laan, Elswoud» Overveen, Bloemendaal, Bloemendaalsch® park naar de duinen van baron Van Heetö' stra, vandaar langs Meerenberg naar Santpooi''» dan terug langs Bloemendaalsche kerk etl Overveen naar Zijlweg. Daar zullen zij een bezoek brengen aan de pronkbakken op d0 terreinen van Krelage. Verder langs Zijlweg' Zijlstraat, Bartel-Jorisstraat naar den Com" missaris der Koningin. Met een extra-trein zullen HH. MM. naar Den Haag terugkeere"- Van de 1000 personen, die instemming he' tuigden met het plan-Knollewijn tot vereen voudiging" der spelling hebben zich slecht3 315 aangesloten bij de »Vereeniging to' vereenvoudiging onzer spelling en verbui ging." Door den commissaris van politie Olivie' werd eergisteren te 's Gravenhage een per' soon, zekere G., in arrest genomen, di® verdacht werd in vereeniging met een milda'1" den moord op het Alexandersveld te hebben gepleegd. Hij heeft reeds bekend. De mooi'd had plaats des avonds te halftien. Omtrent de aanhouding van den dadel- van den manslag, gepleegd op den persoon R. Zaterdag voor Paschen in het Alexan- derveld te 's-Gravenhage stervende gevon den, verneemt men nader de volgende bijzonderheden De verslagene ontmoette Woensdag Maart jl., des avonds, een veldartillerist, den 17jarigen K. Met dezen ging hij dien avond uit en maakte met hem tegen Vrijdag daar aanvolgende afspraak. Dien Vrijdag kwaö1 de artillerist een zijner kameraden tege®' zekeren v. d. Goorberg, voerman aan den aschstaal. Tegen dezen, een jongeling van 17 jaar, vertelde hij van zijn afspraak. d. G., twijfelende aan de goede bedoelingen van R., ging met zijn vriend mede naar de plaats van afspraak, een bierhuis aan he' Wijd Achterom. Vandaar gingen R. en de artillerist nog eenige bierhuizen dien avond bezoeken, steeds op de hielen gevolgd door v. d. Goosberg. Omstreeks 9 uur gingen beide eerstge- noemden en ook v. d. G. in het Maastrichtsch bierhuis aan den Dennenweg, en na eenige11 tijd aldaar te hebben vertoefd ging he' drietal, op voorgeven van den soldaat da' hij om 10 uur thuis moest zijn, op weg naar de kazerne. Volgens verklaring van v. d. G. en H- moet de verslagene den artillerist toen ach ter de woningen van het Nassauplein heb ben gelokt en hem handelingen, strafbaar gesteld bij art. 246 van het Wetb. van Strafrecht, hebben voorgesteld. V. d. G. ontstak hierdoor zoodanig in woede, dat hij den persoon R. eenige vuist slagen tegen de rechterslaap toebracht en hem daarna op den borst trapte. Na het plegen van die daad gingen bei den nog naar een koffiehuis, zich niet be kommerende om den toestand van den mishandelde. De dader is in arrestde veldartillerist» is na gehoord te zijn, op vrije voeten gesteld- (N. v. d. D.) In de gemeente 's-Grevelduin-Kapelle zijn drie personen, die eenen pojklijder te Rotterdam hadden bezocht, door koepokken aangetast. Door den geneeskundigen in' specteur zijn voorschriften gegeven on® zooveel mogelijk, de verspreiding tegen te gaan. Dinsdag-ochtend te ongeveer 8 uren werd een woonhuis, bewoond door twee gezinnen» staande in den Lutkemeerpolder, gemeen'0 Sloten, in asch gelegd. Aan redding van he' huisraad viel niet te denken, te meer, daal- men erop bedacht moest zijn, een kraam vrouw in veiligheid te brengen, wat dan ook gelukte. Vermoedelijke oorzaak is vuur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2