Van bevoegde zijde wordt ons verzekerd, dat dit, beslist onwaar is. Welke ook de denkbeelden van den heer Van Limburg Stirum omtrent het drankgebruik zijn. Afschaffer is hij zeker niet. In de O. L. Vrouw Visitatie-kerk alhier werd gisteren op plechtige wijze herdacht het 25-jarig kerkmeesterschap van de heeren mr. W. H. Jansen, en J. J. G. Nolet. Na dat het \eni Creator volgens de toonzetting van Beltjens was gezongen, werd door het koorgezelschap onder de Hoogmis die te 10 uren aan het feestelijk versierde altaar werd opgedragen, de missa Cantemus Domino van wijlen den heer Gores uitgevoerd. Van vele zijden ontvingen de beide jubi larissen blijken van belangstelling op dezen voor hen zoo gedenkwaardigen dag. Zij het hun gegeven, nog vele jaren hunne goede zórgen aan den stoflelijken tempel des Heeren te wijden Op de Nassaukade te Rotterdam is door de politie aangehouden en daarua aan het bureau aan die kade in bewaring gesteld een 26 jarig kantoorbediende die zijnen pa troon, te Berlijn woonachtig, voor eenigen tijd voor ruim 1500 mark bestal. Na het plegen van den diefstal nam hij de wijk naar het buitenland en vertoefde het laatst in België. Bij zijne aanhouding was hij ge heel van middelen ontbloot. In de gemeente IJselmonde breiden de pokken zich nog steeds uit. Van gemeente wege zijn maatregelen genomen om verdere uitbreiding dier ziekte zooveel mogelijk te bestrijden. De gemeenteraad verleent daartoe aan liet Dagelijksch Bestuur een blanco crediet. Waarschijnlijk zullen, op het voor beeld van Barendrecht, hospitaal-soldaten worden aangesteld op een salaris van fll per persoon in de week. Van den 2en tot en met den 7en dezer hebben zich binnen de gemeente Rotterdam vier-en-negentig nieuwe gevallen van pok ziekte voorgedaan. Het grootste aantal dat zich op één dag voordeed, beliep 42. Het in aanbouw zijnde Loggerschip op de werf van den heer P. de Zeeuw te Vlaar- dingen is aangekocht door een heer L. J. van Gelderen aldaar, welk schip bestemd is ter haringvisscherij en den naam zal dra gen van Marie Henriette. De candidatuur van den heer mr. H. A. van de Velde in Delft wordt gesteund, bij advertentie, door een bestuurslid der R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen, benevens enkele andere Roomsch Katholieken te Delft. Het Zilveren Feest van „Olympia." Het Zilveren Feest van de «Gymnastiek- en Schermvereeniging Olympia" is Zaterdag 11. in de groote zaal der Officieren-Vereeni- ging met de meeste opgewektheid gevierd. Reeds vroeg in den namiddag zag men een aantal turners uit de verschillende plaatsen van het gewest naar den tuin der Officieren- Vereeniging optrekken, waar ten 5| ure de zes deelnemende vereenigingen aan den wedstrijd met de feestvierende veree- niging «Olympia" en een aantal deelgenooten aan het feest vereenigd waren. De zaal bood een recht feestelijken, opwekkenden aanblik. De schoone vaandels van «Olym pia", «Palaestra" en de Algemeene Turn- Vereeniging prijkten te midden van een arrangement levend groen voor het orkest. In het midden der zaal troonde te midden van eene fraaie versiering van groen en draperiën het beeld van «Vader Jaen", den grondlegger der gymnastiek in Duitschland. Onder de opwekkende tonen van het orkest nam circa zes ure de wedstrijd een aanvang met de uitvoering van een num mer door de opleidingsklasse, onder leiding van den heer Chr. Krijger. Daarna traden de verschillende vereenigingen achtereen volgens in het strijdperk om hunne krach ten in den wedstrijd in vrije oefeningen te meten. Over 't algemeen kan getuigd wor den, dat er keurig is gewerkt. De deelne mende vereenigingen hadden blijkbaar hunne beste troepen in het vuur gebrachtde kampioenen zaten elkaar kort op de hielen. De jury, die op het podium was gezeten, terwijl de oefeningen in de zaal plaats had den, had dan ook een bijzondere moeilijke taak. Hier den eerepalm uit te reiken, was een taak, die alleen aan hoogst ervaren veteranen in het vak kon worden toe vertrouwd, die «Olympia" dan ook onder de meesters in de edele turnkkunst heeft weten te vinden. Ruim acht ure, nadat de wedstrijd een einde had genomen, togen nog vele deelgenooten aan Olympia's feestviering naar den Officierentuin om de feestelijke uitvoering, waartoe ieder der deelnemende vereenigingen aan den wedstrijd, een nummer moest bijdragen, bij te wonen. Onder de feest- genooteu werden opgemerkt de burgemeester en verschillende andere autoriteiten dezer gemeente en turnbroeders uit den vreemde, die aldus hunne belangstelling in Olympia's jubilee deden blijken. De President dei- feestvierende vereeniging, de heer G. Van der Most, nadat hij zich op den wijze den tur ners eigen met de werkende leden zijner vereeniging aan het publiek had vertoond, heette hen allen welkom in eene korte rede, waarin hij in vluchtige trekken de lotsge- vallen van «Olympia" herdacht, en ten slotte den wensch uitsprak, dat zij steeds hunne belangstelling in «Olympia" zouden blijven toonen en haren bloei bevorderen. Daarna bood de president van «Palaestra", de heer M. W. van der Schalk, namens zijne ver eeniging een fraaien krans aan de jubilee- rende zustervereeniging een dito huldeblijk werd door der. heer A. van Deventer aange boden namens eenige jeugdige beoefenaars der edele turnkunst, «Palaestra in den dop", zooals hij zich uitdrukte. Olympia's presi dent dankte voor de aangeboden huldeblijken, en sprak den wensch uit, dat de beide kransen steeds het symbool zouden blijven van den geest, die onder de zustervereni gingen heerscht. Door deze welgemeende ovatiën, die het algemeen gevoelen vertolkten, begeesterd, openden Olympia's werkende leden de uit voering met de vrije oefeningen, die als eerste nummer op het program prijkten. Onder leiding van hun verdienstelijken direc teur, der- heer Chr. Krijger, deden zij zich hier in kennen als wakkere beoefenaars van deze zoo nuttige sport, die zich met eere aan de kunstbroeders in het gewest kunnen vertoonen. «Palaestra" bewees door de zoo kranig uitgevoerde oefeningen aan de brug, dat zij in geoefendheid voor hare zus ter in de kunst met behoeft onder te doen. De Haagsche Vereenigingen die de volgende nummers uitvoerden, deden zich als echte veteranen in de kunst kennen. «Hellas" met de staafoefeningen en «Voorwaarts" aan het rek brachten het kunstlievend pu bliek in vervoering door de uitnemende wijze, waarop zij het hun toegewezen num mer van het program uitvoerden. Ook «Lichaamsontwikkeling" van Delft bewees door de knotsoefeningen, dat de turnsport ook in Goovaarts stede met het beste gevolg wordt beoefend. Na de uitvoering van dit program nummer werd eenige minuten gepau zeerd, waarop het verdere deel van het pro gram werd afgewerkt. Met eene kleine wijzi ging in de volgorde der nummers trad «Olympia" uit 's Gravenhage eerst op met de oefeningen aan de brug, waarna de staaf oefeningen door «Donar" van Delft werden uitgevoerd. Het was een prachtig gezicht die gespierde jongelingen en mannen deze oefeningen te zien uitvoeren met eene bewon derenswaardige juistheid en vlugheid van beweging, die voorzeker alleen door lange en volhardende oefeningen konden verkre gen worden. Alvorens het laatste nummer dezer uit voering werd afgewerkt, trad de heer A. B. Meilink van Rotterdam, oud directeur van «Olympia", op het podium. Het was hem een recht aangename taak als voorzitter van de jury den uitslag van den wedstrijd mede te deelen en de behaalde prijzen uit te reiken. Als de prijswinnende vereenigingen de ge schiedenis van de feestvierende vereeniging kenden, zouden zij eerst recht beseffen hoe groot de onderscheiding was hun door een der oudste turnvereenigingen in Nederland uitgereikt. In korte bewoordingen zette daarop Olympia's oud-directeur het levens verloop der jubileerende vereeniging uiteen. Hoe zij achtereenvolgens onder directie van de heeren J. Tuinenburg en A. B. Meilink bij afwisseling periodes van welstand en achteruitgang had beleefd, totdat zij ten slotte onder leiding van haren tegenwoordigen directeur, den heer Chr. Krijger, tot zulk een bloei' was geraakt, dat zij niet alleen open bare uitvoeringen kon houden, maar ook een wedstrijd uitschrijven kon. Spr. sprak een hartelijk woord van dank aan allen, die haren bloei hadden helpen bevorderen, inzon derheid tot het Bestuur, dat de vaan, waar onder de turnbroeders zich steeds nauw aaneengesloten hadden geschaard, steeds had weten hoog te houden.. Aan een woord van innige sympathie voor de zustervereeniging ^Palaestra" en alle belangstellende stadge- nooten, verbond hij eene opwekking om «Olympia" steeds te blijven steunen. Spr. uitte den wensch, dat «Olympia" in het gouden tijdperk dat zij na der viering van het zil veren jubilee nu was ingetreden, glorievolle dagen zou beleven. Dat de jubileerende vereeniging steeds in ledental zou toene men en de achting van alle weidenkenden verwerven, was zijn innige wensch. Was het een groote eer voor de prijs winnende vereenigingen den eerepalm weg te dragen, zij die geen prijs ontvingen, heb ben geen reden tot ontmoediging, maar mogen met succes op een volgende gele genheid hopen. De jury had toch een zware taak, aan de deelnemende vereenigingen, die elkaar zoo kort op de hielen zaten, den eerepalm uit te reiken. De eerste prijs, een verguld zilveren medailje, geschonken door de gewestelijke afdeeling (Holland en Zee land) van het Nederlandsche gymnastiek Verbond, werd met 223f/5 punt behaald door «Olympia" van 's Gravenhage. De tweede prijs, een verguld zilveren medailje, door «Olympia's" eereleden beschikbaar gesteld, viel ten deel aan «Donar" te Delft, die 2073 5 punt verwierf, en de derde prijs, een zilveren medailje, door «Palaestra" geschon ken, werd aan de Haagsche vereeniging «Hellas", die 2022/6 punt verwierf, toege wezen. Met een toepasselijk woord werden die prijzen door den heer Meilink aan de vertegenwoordigers der prijswinnende ver eenigingen uitgereikt. De President van «Olympia," de heer G. Yan der Most, vervulde den plicht, namens de deelnemende vereenigingen der jury dank te betuigen voor de wijze waarop zij hare moeilijke taak had vervuld. De jury bestond uit de heeren A. B. Meilink (voorzitter) te Rotterdam, Joh. Tuinenburg (secretaris) Dordrecht, J. S. G. Disse, D. Wit haar en J, van Dijk, allen te Rotterdam. De groote, fraai bewerkte medailjes ver toonen aan de eene zijde een lauwerkrans, en aan de andere zijde een opschrift, waarin het doel dat ze beoogen, wordt vermeld. Zij zijn vergezeld van een diploma, in sierlijk rond en gothisch schrift door den heer J. Koorengevel,schoonschrijver te dezer stede, bewerkt. Nadat de uitreiking der medailjes en di ploma's onder de herhaalde toejuichingen van het opgetogen publiek en de fanfares van het orkest had plaats gehad, werd het laatste nummer van het program, de oefe ningen aan het hoogrek, door de Alg. Turnver. van Rotterdam uitgevoerd. Onder den indruk van de zoo even voltrokken be kroning, die nog velen levendig bezighield, wekte het niet de belangstelling, die het voorzeker verdiende. Toen het program aldus tot aller bijzon dere tevredenheid was afgewerkt, nam het bal een aanvang. Onder de opwekkende tonen der orkestmuziek, werden verschei dene uren aan Terpsichore geofferd, die de feestgenooten tot in den vroegen ochtend deden bijeen blijven. Verkiezingen. Men schrijft aan de Tijd uit Utrecht Het schrijven van dr. Kuyper aan uw redactie, bevattende een tegenspraak van mijn mededeelingen aangaande de alhier ge houden deputaten-vergadering, heeft mij verbaasd. Verbaasd omdat dr. Kuyper mijn bericht heeft tegengesproken. Het schrijven aan de kerkraden A en B is niet alleen door mij gesignaleerd, maar ook door het Nieuws van den Dag, en daarin in een vorm, welke bijna geen tegenspraak kan dulden. Moge lijk is het, dat ik hier wel de klok heb hooren luiden, maar niet te weten kon ko men waar de klepel hangt. Hoe is het te verklaren, indien er geen wachtwoord was gegeven, dat van de bijna 200 stemgerechtigde deputaten zich slechts zes aan de zijde des heeren Lohman schaarden? De heer Lohman is volgens dr. Kuyper op de meest welwillende wijze bejegend. Kenteekenen van welwillendheid schijnen er ook niet te bestaan. De gasten in het Hotel des Pays-Bas, waar de deputaten na afïoop der vergade ring bijeenkwamen, zouden wellicht nog meer kunnen mededeelen. Daar toch noem den de deputaten het vertrek van den heer Lohman uit de vergadering «het vertrek van Lot naar Sodoma". In de vergaderzaal werd in de onmiddel lijke nabijheid van den heer Lohman meer malen de leuze aangeheven «Wij vertrap pen het conservatisme." En eindelijk heeft dr. Kuyper ten aan- hooren van velen, doelende op een zeel' scherpe redevoering van den heer Sere' tegen den heer Lohman, deze geteekend met de woorden«repetitie-geweer, ^4 schoten in de minuut". Prof. Buys' getuigenis. Door de voorstanders van den minister Tak wordt herhaaldelijk beroep gedaan op de uitspraak van wijlen prof. Buys over art- 80 der Grondwet, daar dit artikel tot ver schillende uitleggingen zou aanleiding geven- Prof. Buys is lang niet de eenige, die dat gezegd heeft. Veel tegenstanders van he' artikel hebben evenzeer voorspeld, dat meI1 er door in moeilijkheid zou geraken. Deze woorden worden thans geëxploiteerd nu het artikel eenmaal bestaat, en men vei' er mee doen wat men maar begeert, op grona van de meening dier waarschuwende tege'1" standers. Vooral prof. Buys echter, difi verkeerde opvattingen van zijn woorden niet meer kan tegenspreken, is in deze dagetl de groote autoriteit voor sommige Candida- ten van de Takianen. Prof. Van der Wijck, te Utrecht, vroege' hoogleeraar te Groningen, is daartegen op gekomen in de Prov. Gron. Ct., nu ook de Groningsche prof. Symons, bij de bestrijding van den heer Van Houten, prof Buys had aangehaald. Bij de beantwoording van de vraag over de toepassing van art. 80 der Grondwet schrijft prof. Van der Wijck verschud' ook gij u achter het gezag van Buys. Hon derd maal is aangetoond dat Buys ongelij" had. De eerste alinea van art. 80 der Grond wet moge caoutchouc zijn, maar ook caout chouc biedt weerstand, gelijk gij bespeuren kunt, wanneer gij een bal van die stof nie' slechts tracht saam te persen, maar uit de ruimte weg te persen. Finale kiesrecht-uit breiding is onmogelijk, zoo lang de Grond wet bepaalt, dat de kiezers attributen van welstand en geschiktheid moeten bezitten- Buys zou zich, meent prof. v. d. W«» omdraaien in zijn graf, als hij wist wel" misbruik er van zijn onbetwistbaar gezaS wordt gemaakt. Waarom citeert men hein- enkel om te bewijzen dat de Grondwe' niets tegenhoudt? Waarom verzwijgt men> dat hij in datzelfde artikel schreet»He' laat zich toch waarlijk niet verdedigen, da men beslissing over belastingen in handen legge van hen die tot deze belastingen rde bijdragen." En elders: «Het getal kiezei"s voor den Gemeenteraad kan wel grooteL maar niet kleiner zijn dan voor de alge' meene Landsvertegenwoordiging". Daarofl1' luidde de conclussie van Buys, mag de r0' geling van het gemeentelijk kiesrecht nie tot later worden uitgesteld. Mr. Van Houten staat, zegt prof. v. d. -' aan de zijde, die Buys koosmij hoopt, dn Groningen te bezonnen zal zijn, om mr. Va0 Houten thans uit te werpen. (T-) Burgerlijke Stand. Geboren: 7 April. Iioosje, dochter v"'1 B. van den Stoek en F. J. TrouwbofSj Broersveld. 8. Benedictus, zoon van W.vn' der Knaap en W. van Meurs, Grof baan- Overleden: 7 April. Pieter Poo' oud 72 jaar en 8 maanden, Stationstrap VLAARDINGEN. Geboren: 31 Maart. Maaike Arendi^ dochter van A. van Selm en M. M. van de Meer, Kwakelsteeg. 2 April Pieter Klaas; zoon van H. van der Knoop en P. van d^ Knoop, Maassl. dijk. 4. Gerardus Wijna"' dus, zoon van C. Schoenmakers en J. v" der Pluijm, Hoogstraat. 5. Jacobus J°' hannes, z. van J. Vermeulen en P. J. Hu's' man, Eendrachtstraat. Willem, zoon V® T. Boshuizen en A. de Vrij, Ged. BiersloO Jan, zoon van G. Oreille en M. H. y' Waltman. Smalle Havenstraat. Cornel'^ dochter van W. Vermaat en'J. Morre, Schiep' weg. Gerardus, z. van J. Verboon en Vons, Kortedijk. Helena Magdalena, dod' ter van H. M. De Lange en D. M. GoemaU Oosthavenkade. Gehuwd: Gerardus Jacobus van ZeW® en Maria Theodora vau der Linden- Jacobus Hartman en Neeltje Storm. Overleden: 31 Maart. LouisaFredi'i" Montezaan, oud 76 j. wed. van P. Veltenaa Ridderstraat. 1 April Adrianus BorsboO (J oud 16 w. Hoogstraat. 4. Johanna den Berg, oud 71 j. echtg. van P. Ged. Waal. Pieter Kornelis Eigenraanj oud 7 m. Nieuwelaan. 5. Maria Gee,e truida Eijdman, oud 70 j. wed. van J- Romph, Nieuwelaan. Margaretha Roode 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2