beweren aankomen, dat Italië de staat is die de lont in het kruit zal steken. Voorts verklaarde de Koning nog dat zijn bezoek aan Venetië in het geheel geen politieke beteekenis had het vond uitsluitend in per soonlijke gevoelens van hartelijke vriend schap zijnen oorsprong. Niemand kan er zich over verwonderen, dat Keizer Wilhelm te Venetië kwam hij maakt immers telken jare eene reis naar Italië. De Engelsche bladen Times en Daily News pupliceerde dépêches uit Egypte, meldende dat aldaar een ministerieele crisis ophanden is, aangezien de verhouding tus- schen den Khedive en het Kabinet onhoud baar gespannen is. De Times verneemt uit Cairo, dat de Russische admiraal Avel- lan, alsook de officieren der Russische vloot, van daar vertrokken zijn zonder eene de monstratie van de Fransche kolonie, die hen niet eens uitnoodigde tot de inwijding der nieuwe Fransche club te Cairo. Volgens berichten over Buenos-Ayres uit Brazilië onvangen, hebben Da Gama en zijne officieren het Portugeesche schip verloren en zich naar Rio Grande begeven, dat door de opstandelingen genomen is. De limes verneemt uit Buenos-Ayres, dat een Mello- istische torpedoboot en vier transportschepen de haven van Rio Janeiro forceerden en 4000 man aan wal zetten tot den aanval. Een andere kolonne opstandelingen avan ceert naar Port Alegro. Men vreest voor een toenemen der handelscrisis in Argentinië. Volgens bericht uit Washington rukken twee machtige legerkorpsen derwaarts op, om het Congres te petitionneeren tot op heffing der volksgrieven. Een korps repu blikeinen «het Christusleger" geheeten, hoopt Washington binnenkort te bereiken, alwaar het voornemens is het Kapitool te omsin gelen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 April 1894. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Schiedam, zijn heden van de 1238 kiezers te Schiedam 1059 stem briefjes ingeleverd. De proeven, het vorige jaar te Pernis geno men met de sloep «Lekkerkerk", om haring te visschen, zullen dezen zomer niet herhaald worden. Men is thans van meening, dat sloepen door hare snelle vaart niet voor die visscherij geschikt zijn, immers daardoor rijgen de netten dicht, en kan de haring er niet in komen. Tot geestelijk adviseur van den Ned. R. K. olksbond te Rotterdam is doorZ. D. H. Mgr. Bottemanne benoemd de weleerw. Pater E. Janssen, kapelaan aan de kerk van hetAllerh. Hart,01denbarneveldstraat, aldaar. Zondag-morgen na afloop der diensten in alle R.-K. Kerken te Rotterdam werd aan den ingang een kaart verspreid, waarin den kiezers werd aangeraden niet te stem men op de candidaten der doctrinair-liberale partij maar op voorstanders van een spoedige en rechtvaardige oplossing van het aanhan gige kiesrechtvraagstuk. publieke verkooping bij inschrijving, koopers geworden van 3 locomotieven en 48 goederen wagens, voor f7933. Een Schiedamsch wielrijder sloeg Zondag namiddag omstreeks 3^ uur, met zijne ma chine van het Noordeinde te Delft om en kwam daarmede in de gracht terecht. In een ommezien waren echter beide weder op het droge en werd de reis voortgezet. Het bezoek van de heeren H. P. N. Hal- bertsma en W. E. Cramer om een subsidie voor den aanleg van een stoomtramweg Delft —Naaldwijk- Maassluis, groot f35.000 is door den raad der gemeente Delft gewezen van de hand, hoewel enkele leden zich niet ongeneigd verklaarden mede te willen wer ken tot het verleenen eener minder groote subsidie, als dit gevraagd werd. VLAARDINGEN 10 April. Gisteren hield de heer Mr. Kerdijk hier eene politieke lezing ter aanbeveling van den liberalen can- didaat den heer S. A. Maas. Het grootste gewicht der rede was hierin gelegen, dat spreker zocht te bewijzen, dat de aanneming van het wetsvoorstel-Tak niet strijdig was met art. 80 der grondwet. Om dit doel te bereiken haalde de heer Kerdijk verschei dene aanhalingen aan van tegenstanders van de wet-Tak, die bij de beraadslagingen over art. 80 in 1885 verklaarden, dat dit artikel den weg open stelde voor het toekennen van het stemrecht aan alle meerderjarige mannelijke ingezetenen. Bij het debat werd aan spreker de vraag gedaanwelk gevaar hebben de synodalen te vreezen van de aanneming der wet-Tak, daar zij nu met de katholieken meegaan en vroeger zoo vaak de liberalen steunden Een juist antwoord op de vraag werd niet ge geven, daar de heer Kerdijk zeide, dat de leden van de a.s. Tweede Kamer nu niets te doen hadden, dan het kiesrecht te regelen, en dat pas later de nieuwe kiezers afgevaardig den kunnen kiezen om de kerkelijke zaken te behandelen. Maar zeide spreker, is het de sy nodalen er nu om te doen belangen van hun kerk te bevoordeelen, dan wordt daardoor naar hun hoofd terug geslingerd het verwijt, dat zij zeiven vroeger den katholieken aanwre ven: Eerst Rome en dan het Vaderland, en daarna vervolgde de heer Kerdijk, mocht gij bij de herkiezing opgeroepen worden om om een uitspraak te doen tusschen Van Limburg Stirum of Van der Borch, van Verwolde, geeft dan uw stem aan den laatste. BINNENLAND. H.M. de Koningin-Regentes heeft thans bepaald, dat, in verband met de voorloopig voor den aanstaanden zomer gemaakte plan nen en met het oog op het 'gevorderde seizoen, het gewone voorjaarsbezoek aan de stad Amsterdam dit jaar door HH. MM. niet zal worden gebracht. Het was Zaterdag vijf-en-twintig jaar geleden, dat het ontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op couranten, verdere drukwerken en advertentiën met 24 tegen 12 stemmen werd aangenomen door de Eerste Kamer. De Tweede Kamer had het aangenomen met 41 tegen 31 stemmen. Gisteren-nacht is op de Coolvest te Rot terdam een man door eenige personen aan gevallen, en met een stuk hout den schedel ingeslagen. Daarna werd hij van zijn hor loge en eenig geld beroofd. De ongelukkige, wiens toestand hoogst gevaarlijk is, werd door de politie aangehou den en naar het Ziekenhuis aldaar gebracht. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 99 schepen, waarvan 8 zeilschepen, en 1 oorlogsschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 97 en voor Vlaardingen 1. De heeren C. Verbeek Az. te Delft en J. G. Van der Linden te Woerden zijn bij een vanwege de Hollandsche spoor gehouden Door het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging Schutte vaer" is een adres ver zonden aan den minister van marine, met verzoek het licht bij Klundert door een van grooter opstand te doen vervangen. De verjaardag van H. K. H. de Groot hertogin van Saksen, geb. Prinses der Neder landen, werd Zaterdag in de residentie op de gebruikelijke wijze herdacht. Van alle openbare gebouwen en vele par ticuliere woningen was de geliefde drie kleur uitgestoken. Afgescheiden van andere overwegingen, was 't voor de bevolking en de vele buiten lieden die door het fraaie weder herwaarts gelokt waren geen geringe teleurstelling, dat de groote Parade welke ter eere van de Tante onzer beminnelijke Koningin zou worden gehouden door den Gouverneur der Residentie werd afgelast. Naar men ons uit goede bron mededeelt was, evenals een jaar te voren, de geringe stérkte van afge- ëxeerde manschappen hiervan de oorzaak. Gisteren werd aan Mgr. Lorenzelli, inter nuntius van Z. H. den Paus bij het Neder- landsche Hof, door den heer W. Mengelberg, ridder van St. Sylvester en der Duitsche Kroonorde, een medaillon in gips aangebo den, voorstellende H. M. Koningin Wilhel- mina, zooals het sierlijk cachet van den Iloogen Raad van Adel, eveneens door den heer Mengelberg vervaardigd, Hare Majes teit voorstelt. De Koningin is te paard ge zeten, met de Koningskroon op het jeugdige hoofd en den schepter in de hand. Het paard treedt in de bloesems van een oranjestruik, terwijl het wapen van het Koninklijk Stam huis prijkt in het verschiet. Rondom de voorstelling staat te lezen Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Orarije Nassau. Het geheel, uit gevoerd in vroeg Gothieken stijl, is een meesterstuk van beeldhouwkunst, een waar lijk vorstelijke voorstelling van het Koning schap onzer beminde Koningin. Zijne Exc. de Internuntius was zeer ge troffen èn door de kunst van den zoo ge- vierden kunstenaar èn door de genegenheid, waarmede de heer Mengelberg dit huldeblijk bracht aan 's Pausen vertegenwoordigeren vooral door de keuze, waardoor het paleis der nuntiatuur een zoo smaakvolle afbeel ding verkreeg onzer Vorstin. Z. Exc. heeft gelast het portret op te hangen in de roode kamer van het huis, waarmee de medaillon, in rood met gouden sterren geëncadeerd in harmonie is. 't Zal daar blijven als een hulde van het Roomsche Nederland, dat ook bij 's Pausen gezant luid wil spreken van zijn liefde voor Oranje. Dagblad v. Z.-H.) Omtrent de geweldpleging tegen den persoon, die in het Alexandersveld te 's-Gra- venhage stervende is gevonden, verneemt men nog, dat de dader V. d. Goorberg, die aanvankelijk alle schuld op zich nam, thans verklaart, dat zijn vriend de artillerist K., den verslagene eveneens heeft mishandeld. Aan twee jonge beeldhouwers van naam, de heeren Keiler en Odé te 's-Gravenhage, werd de vervaardiging opgedragen van eene buste van wijlen den heer Hofstede, hoofd directeur der posterijen. Dezer dagen waren beiden met hunnen arbeid gereed. De buste van den heer Odé werd gekozen en zal, na enkele wijzigingen te hebben ondergaan, in marmer gehouwen en geplaatst worden in de gebouwen van het hoofdbestuur der posterijen te 's-Gra venhage. Gisteren-avond is in het venduhuis der notarissen te 's-Gravenhage het gebouw van Seinpost te Scheve ningen in veiling gebracht voor ƒ48,400. Provisioneel kooper is J. de Boer. De gunning zal 30 a. s. plaats hebben. Wat de socialisten van de wet-Tak verwachten. In een openbare vergadering van de po litieke werkliedenvereenigingen en vakver- eenigingen te Amsterdam, die candidaten hebben gesteld, gisteren in Plancius be legd, spraken ook eenige socialisten over de «beteekenis van den verkiezingsstrijd." De socialist Van der Goes zeide daar o. a. Een algemeen kiesrecht, zooals deze wet het geeft, is het uiterste wat men in deze maatschappij kan krijgen. Daardoor is ook de verbazende oppositie van conservatieve zijde te verklaren. Het conservatief instinct begrijpt zeer goed dat deze wet een kies recht geeft, dat vrijwel met algemeen kies recht overeenkomt. Van weerszijden wordt echter de toestand verkeerd opgevatde conservatieven wijten de uitbreiding te veel aan enkele personen en de vooruitstrevenden, zooals het Handelsblad enz., verkeeren in den valschen waan dat deze uitbreiding een groote tevredenheid zal brengen onder arbeiders. Dit is geheel onjuist, integendeel de sociaal-democratie zal daardoor worden bevorderd, zooals dat in alle andere landen is gezien na uitbreiding van het kiesrecht- Dan zal de tijd van daden zijn gekomen- Geen der aanwezigen sprak tegen, wat de heer Van der Goes had gezegd, noch omtrent de overeenkomst van Tak's we' met het algemeen stemrecht, noch over d® bevordering van de sociaal-democratie doof deze wet, noch ook dat na deze uitbreiding de «tijd van daden" zal komen. Alleen de heer Cornelissen beweerde in een strijd met den heer Fortuijn over be' parlementair socialisme, dat de «staatsma chine is de onderdrukkingsmachine voor d® arbeidersklasse en kan dus niet te gelijk als vrijmakingsmachine wordt gebruikt! daarvoor is een ander machine noodig". Welke machine bedoeld werd, is niet ge" zegdwij meenen de aandacht te moeten vestigen op de woorden van den heer Van der Goes die de wet-Tak op het «algeme®11 stemrecht" huldigt als een socialistisch® vrijmakirigs- machine. Uit Smallingerland (Friesland) vertrok vo"r eenige weken de 17-jarige B. De J. naar Amsterdam, waar zij dienstbode zou worde11- Sedert haar vertrek is niets meer van ha»1' vernomen en de ongeruste ouders poogde11 haar adres -te vinden, maar dit gelukte ni®'* Wegens den verlaagden stand van he' boezemwater in Friesland hebben Ged. State11 der provincie Zaterdag last gegeven sluiting van de zeesluizen te Nieuwezijle11' Roptazijl, Harlingen, Makkum, Workurfl» Hindeloopen, Molkwerumerzijl, Stavore11» Takozijl en Lemmer, zoodat thans metnog slechts twee zeesluizen wordt gestroomd. In de Friesche gemeente Westdonger»' deel heeft, de Raad de hoofdelijken omsla!? vastgesteld met een heffing van 157 jg pö' van het herleid belastbaar inkomen waarva® 8/i invorderbaar is verklaard in verban1' met de aangevraagde buitengewone subsid1® van het Rijk. In de Friesche gemeente Egwirden be' draagt de hoofdelijke omslag dit jaar 8SA -pCt., nadat er f350 als onbelastbaar van d® inkomens is afgetrokken. Voor een dertie11' tal jaren werd slechts 1 pCt. gevorderd- In de Friesche gemeente Gaasterland ,s thans het grootste deel der arbeidende be volking werkloos. Een vijftig-tal hebbe11 werk gezocht en verkregen te Harling®0' De anderen zullen wel moeten wachten n1®4 verdienen totdat het eikschillen (tussch®n 1 en 12 Mei gewoonlijk) begint. In het district Eist, waaronder ook Wa' geningen en Renkum behooren, wordt tha113 van katholieke zijde nog aanbevolen de h®fil, G. baron van Voorst tot Voorst, kapt. bÜ de grenadiers te 's-Gravenhage, omdat ve'® R. K. kiezers zich niet kunnen vereenig®" met de candidatuur van mr. W. van Bas'eI) Batenburg. Men schrijft uit Urk: Bij andere jaren vergeleken is de harinf?' vangst in dit voorjaar zeer slecht gewee®'" Waren enkelen al eens gelukkig, het groots'® gedeelte der alhier wonende visschers k°® geen voldoend daggeld verdienen. daarom, dat de haringvisscherij zoo g°®1 als opgehouden is. Nu begeven zich l'® visschers, die op de Zuiderzee hun bro® moeten verdienen, ter botvangst, doch °0^ dit begin geeft slechte uitkomsten. Te Meersen (L.) zal met 1 Mei a. s. blad verschijnen onder den titel »'t Po0e, Buurke" (»'t Politiek Boertje".) Dit b'a zal geschreven worden in de verschille111^ Limburgsche dialecten en gewijd zijn a£l,j de belangen van boer en burger en voo1''1 van den werkman. Te Venlo hebben zich voor de vieri'1" van het 300-jarig bestaan van het jAkke1" mans gilde" veertig schutters-gezelschapp®11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2