GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. Handelsbericht en. c jachtigheid verdenkt, is gevlucht, met achter- lng van eene vrouw en 3 jeugdige kin deren. De kermiswagen is op last van den officier Van justitie in beslag genomen. (N. B. Ct De voortdurende droogte veroorzaakt in eeland niet alleen gebrek aan regenwater, cc aar ook voor velen gebrek aan werk. Ver scheidene landbouwers bedankten in de laat je dagen een groot aantal wieders en wied- sters wegens gebrek aan. .onkruid. Het eens gewiede blijft schoon, dewijl gebrek aan ^°cht het opkomen van ander onkruid tegen houdt. Volgens bericht van den geeneeskundigen jcspecteur voor Zeeland en West-Noord-Bra- ant) zijn in de afgeloopen week te Capelle He gevallen van pokken waargenomen. De 'Jaers zijn allen besmet door het bezoeken Van een familielid, dat te Rotterdam in een Schuit, aan die ziekte is bezweken. De gemeenteraad van Loosdrecht heeft Ccet algemeene stemmen besloten, aan de schoolcommissie drie vrouwelijke leden toe te voegen. Te Genemuiden was de naam van den heer L. Kuiper, pred, der Chr. Ger. gemeente aMaar, verkeerdelijk onder eene aanbeve- ''ng van den heer Beelaerts van Blokland §eplaatst. Genoemde predikant liet daarom hoor den omroeper bekend maken, dat hij ?eer beslist voor den heer Wiersinga zou stemmen. Een tweetal nog jeugdige marine-matrozen heserteerden eergisteren van Hr. Ms. fregat Atjeh, maakten zich meester van een aan het strand bij Huisduinen liggende haring net en zijn daarmede in zee gegaan. Daar he wind spoedig na hun vertrek begon op te steken, zullen zij het, wanneer zij niet ergens hebben kunnen landen, zwaar te ver- autwoorden hebben gehad. In de gemeente Poederoyen (district Dru- t®n) kwam geen enkel kiezer op het stad- huis. Het schijnt, dat ook de leden van het stembureau zich niet de moeite hebben ge- Seven, een biljet in de bus te doen. Ten minste een telegram luidtTe Poederoyen (tellende 62 kiezers) is geen enkele stem Afgebracht. Kiezers-Ambitie. Als tegenhanger van zoo- Vele staaltjes, die aanduiden, dat de kiezers Dinsdag liever lui dan moede waren, diene het volgende Een heer, (kiezer van een kleine gemeente, c^aar voor een district, waar het spannen s°u,) moest absoluut Dinsdag voor zaken vroeg in den hoofdstad zijn en kon met den Bewonen trein eerst dan terugkeeren, wan- Ueer de stembus in zijn dorp gesloten was. Met den grootsten lust om zijn burger plicht te vervullen bezield, nam hij een extra- middel te baat, om toch te kunnen stemmen hij maakte n.l. gebruik van den sneltrein, h'e omstreeks drie uur zijn dorp in vliegende vaart passeerde en daar gekomen trok onze reiziger aan de noodrem. Het gevolg was natuurlijk een procesver- haal en verbod verder mede te reizen. Nu, hat laatste werd ook niet gewenscht door hen man, die op tijd zijn stembriefje in de hus stak. Wederom heeft er brand gewoed in de Hoog-Soerensche bosschen. Ditmaal is on- veer 3ï/2 hectare jong dennenhout in de uaaste omgeving van het zoo algemeen hekende Aardhuis, en toebehoorende aan het kroondomein, eene prooi der vlammen geworden. Als immer, is de oorzaak bekend. Een drijfjacht. Men schrijft aan het Leidsche Dagbl. uit Voorschoten Maandag boodschapte de wagenmaker L. v' h. W. den veldwachter C. Van Meurs dat de landlooper, op wien de politie van Voorschoten reeds langen tijd het oog had als dader van den diefstal van eene hand kar dezen winter, te Rotterdam, en gedeel telijk verkocht te V. bij den smid N., zich in zijne werkplaats ophield. Oogenblikkelijk ging genoemde veldwachter er heen, doch de vogel was reeds den Paapweg op. Langs een binnenweg begaf v. M. zich er heen en was tegelijk met den dief bij het bierhuis van H. B. Aan het verzoek, om met den veldwach ter mee te gaan, daar men hem moest spreken, werd aanstonds voldaan. Even voor de kom der gemeente wist de arres tant evenwel behendig zijn schoeisel uit te wippen en daar maakte hij op zijn kousen, wat hij loopen kon, rechtsomkeert, achter volgd door van M. Daar hij zich de heirbaan spoedig ver sperd zag, ging hij de sloot door het land van den bloemist E. over, nogmaals het water door, het land van E. op, steeds met v. M. op de hielen, terwijl aan den weg een aanzienlijk publiek de drijfjacht aanschouw de. Nu kwam de vervolgde echter voor de breede vaarsloot van G. de B., welke boven dien in het midden van prikkeldraad is voorzien. In zijn angst echter waagt hij den sprong, blijft voor het draad hangen, doch weet er zich onder door te werken en den overkant te bereiken. Voor v. M. was deze vaarsloot een on overkomelijk bezwaar, zoodat hij op zijne schreden r.aar den weg terugkeerde. Ware nu de vervolgde met het terrein bekend geweest, zoo zou hij weldra op vrije voeten zijn geweest, doch nu rende hij op 't erf van den landbouwer De M., regelrecht den boer, inmiddels door het gejoel en geroep opmerkzaam gemaakt, in handen. Hier werd hij door v. M. gearresteerd en doornat en beslikt met modder, in triomf naar de secretarie gevoerd. Voor den burgemeester gebracht, hadden de verschillende water kuren hem zoo aangegrepen, dat hij bewus teloos neerviel en geneeskundige hulp dadelijk meest worden ingeroepen. Na een paar uren kwam hij echter weer bij en bekende nu al spoedig, dat hij de dader was van verschillende diefstallen van handkarren, waarvan hij er eene verleden jaar te Voorschoten verkocht had. Dit laatste nu heeft tot zijne ontdekking geleid, daar hij, hoewel van een grooten doek over het aangezicht voorzien, door personen te Voorschoten werd herkend. Eene der gestolen karren is te Wassenaar in beslag genomen. Toen hij weer bijgekomen was, werd hij naar het arrestantenlokaal gebracht ter nadere beschikking der justitie. Bij den heer J. Boone te Kruiningen (Zeeland) vervoegde zich eergisteren een landlooper uit Goes, die na herhaalde po gingen om iets te verkoopen niet wilde heengaan. De heer Boone vroeg, teneinde van hem verlost te worden, zijne vrouw om eene stok. In plaats van hen te gaan, pakte de landlooper nu den heer Boone beet en wierp den 80-jarigen man op den steenen vloer der gang, waarop hij zich op hem wierp. Op het hulpgeroep schoten twee werklieden toe, die den heer Boone uit zijne benarde positie verlosten en den landlooper na hevigen tegenstand voor den burgemeester brachtten. De eene werkman werd zoo hevig aan de wang gekrabd, dat het bloed er uit stroomde. Tijdens de tentoonstelling te Antwerpen zal daar ter stede in de maand Augustus een groot feest voor mindere postbeambten worden georganiseerd. Een muziekkorps, uit bestellers gevormd, zal daartoe zijn mede werking verleenen. Het feest zal een inter nationaal karakter dragen te Amsterdam is reeds uitnoodiging ontvangen, om ook een aantal Amsterdamsche beambten daaraan te doen deeldemen. Blijkt dit mogelijk, dan zal men voor die bestellers vrijen overtocht per spoor trachten te verkrijgen. Een treurig mijnongeluk had te Waudre, nabij Luik, plaats, alwaar een mijnwerker, Sarolea genaamd, bezig was kolen uit een mijn te halen, toen plotseling een steen uit het gewelf losraakte en hem de borst ver brijzelde, waardoor een bloeduitstorting ont stond, die weldra den dood veroorzaakte. Het slachtoffer was gehuwd en vader. Dertien jaar geleden werd te Dortmund eene moord begaan op een dienstmeisje. Alle nasporingen naar den vermoedelijken dader bleven vruchteloos. Men was de ge- heele geschiedenis nu al lang vergeten. Dezer dagen echter werd de herinnering daaraan weer wakker geschud, toen zich bij de po litie een persoon aanmeldde die beweerde, de moordenaar van het meisje te zijn. Zij was zijne verloofde geweest en hij had haar eerst naar buiten gelokt en toen gedood. Thans echter wilde hij het geheim niet langer bewaren, en gaf zich vrijwillig aan de justitie over. Het zwakke geslacht. Een bende vrouwen, ongeveer 200 in getal, waaronder verscheidenen met kinderen op den arm, hebben zich opgemaakt om de werklieden uit een fabriek te Lemont (New-York) te verjagen. De politie durfde geen gebruik van hare wapens te maken. De N. Bred. Courant wijdt aan de na gedachtenis van Mgr. Van Rijen de volgende necrologie Mgr Van Rijen werd 6 Febr. 1831 geboren te Breda, waar hij zijn voorbereidende stu diën begon op onze destijds bloeiende La- tijnsche Schoolhij voleinde zijn humaniora te Oudenbosch, en zijn philosphische en theologische studiën te Hoeven. Daar zijn overheid in hem een buitengewonen aanleg ontdekte, zond Mgr Van Hooijdonk hem naar de Universiteit van Leuven, waar hij zich vooral in de H. Schrift en in de oos- tersche talen bekwaamde en die kundigheden verkreeg, welke later zijn sieraden uitmaak ten, toen hij als professor van genoemd seminarie optrad. Hij behoort ongetwijfeld onder het getal dergenen die altijd zullen blijven leven in de herinnering van allen, die hem als professor hebben gekend, zoo wel om zijn diepe geleerdheid en zijn voor treffelijke wijze van doceeren als om het aangename van zijn omgangwaar hij was daar heerschte immer een opgeruimde toon, en zelfs ernstige zaken wist hij door tinte lenden humor aangenaam voor te stellen. Wie herinnert zich b. v. niet de boeiende lezing, welke hij in den Katholieken Kring alhier gehouden heeft, toen hij sprak over de «Mirakelen", en waarin hij herhaaldelijk gelegenheid vond om de lachspieren in be weging te brengen. Als regent van het seminarie Ypelaar was hij een ware vader voor de studenten, en de droefheid van zijn vertrek werd alleen daardoor getemperd, dat zij door zijn benoeming tot president van het Groot Seminarie te Hoeven de hoop hadden, dat zij hem weldra als vader zouden wedervinden. Hoe treurig, dat zij thans bij zijn terugkeer na de vacantie slechts zijn stoffelijk overschot mogen terugvinden. Lang zal de heilige en geleerde priester, die aan de opleiding van zooveel jeugdige levieten gewerkt heeft, door het geheele bisdom, maar vooral door zijn beminde theologanten en door zijn professoren betreurd worden. De aardappelhandelaars blijven te Charlois geregeld doorgaan met het afleveren van hun product. Wel worden geen groote winsten behaald, doch er wordt toch ver diend. In zooverre is de handel beter dan het vorige jaar, toen men zelfs met groote ver liezen soms niet eens verkoopen kon. De prijzen varieeren van f 2.25 tot 2.50 per H.L. Waren de hyacinten door het zonnige weêr spoedig gekleurd (de meeste akkers worden reeds afgesneden), nu zijn de tulpen gevolgd. Zij staan in vollen bloei 1 Door deze verschillende kleuren en geur, daarbij het zooeven geopende groen van iep en kastanjeboom langs de wegen, met den bloesem van peer en kers, kunnen deze eerste dagen gerekend worden als de best geschikte van het geheele jaar, om Hille- gom's omstreken te komen bezichtigen. Om Hillegom te bereiken, als het midden punt van de bloembollenteelt, make men gebruik van den stoomtram, en wel van Haarlem naar Bennebroek, of uit de richting Loiden tramme men tot Lisse, men heeft dan 3/4 uur te wandelen. Men schrijft ons uit het Noord-Westelijk gedeelte van Noord-Brabant Het weder was gedurende de laatste acht dagen bijzonder gunstig voor het uitzaaien der verschillende gewassen. Algemeen heeft men een aanvang gemaakt met het poten van aardappelen, en verwacht men dat on geveer dezelfde oppervlakte met dit gewas zal worden beteeld als verleden jaar. Ook met het uitzaaien van het vlas is men begonnen, en zal men van dit gewas niet zooveel uitzaaien als men eerst ge loofde, wegens de daling van den prijs voor dit artikel. De wintergewassen staan prach tig te velde, en de weilanden liggen er zeer gunstig bij. De zachte regen van gister nacht was van weldadigen invloed, doch meerdere regen is zeer gewenscht. Langs den gekanaliseerden Hollandschen IJsel is de toestand van het weiland, dank zij het gunstige voorjaarsweder, ongekend gunstig. Komt er nu nog wat regen, dan zal er gras in overvloed zijn. Bij de meeste veehouders loopt een gedeelte van het melk vee reeds buiten. Ook het winterkoren staat, bijna zonder uitzondering, prachtig te veld en geeft het vooruitzicht op een ruim beschot. Geboren: 11 April. Hendrik Dirk Anne, zoon van W. van Reedt Dortland en D. Iges, Singel. 12, Johanna Cornelia Liduina, dochter van W, J. Leliveld en J. C. Krop- mans, Prinsensteeg. 13. Johannes Anto- nius Jozeph, zoon van C. H. Scheffers en J; M. F. Bruineman, Hoogstraat. Overleden: 12 April. Jannetje Pijn- acker, oud 4 weken, Bakkerstrart. Aleida Liduina vanlngen, oud 5 maanden, Houtstraat. Ondertrouwd: 12 April. F.H. Schepp en M. van der Eijk. D. van Haaften en E. J. Verbeek. H. J. Zondag en M. J. Wijzenbroek. BEURS TE SCHIEDAM, 13 April 1894. Spoeling f 0.80. Moutwijn f6. Verhandeld; f5'/s Stemming onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Spiritus April. Mei. Juli. Mei Augustus. Meel 12 Merk. 1. md. 12 Mei Rogge, loop. md. i Mei Hamb. SPirit" April/Mei Juni/Juli. Parijs. 1 2April 12425 126.25 35.50 36.70 43.40 43.40 14.25 14.10 18.75 19.25 13April 12475 126.75 35.40 36.60 43.75 43.60 14.10 14.25 18.75 19.25 12 April. 13 April. New-York. Maïs 44.75 45 Amsterdam. 12 April. Rogge op levering traag. Mei 105, 104, 105Juli 106, 105, bet. 108,107 108. 13 April. Rogge op levering vast. Mei f105, f106 Oct. f108, 109. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 12 April 1.15. M. 13 April 1.19 Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.06J Disc. 2 pCt. Parijs - 47.95 26 Antwerp.» -47.80 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3