Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Dinsdag 17 April 1894. No. 4860. l^Sttrcan ~§$ofex$traat 50. De Vioolspeler fler Sanscnlotten. algemeen oyekzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 16 April '94. De manifestatie der Spaansche Katholie- er' te Rome zal een nog grootscher karak- ter hebben dan de aanvankelijke berichten deden vermoeden. Volgens de Voce della Yenta zal het totaal aantal Spaansche pel grims, die in twee hoofdgroepen te Rome den H. Vader zullen bezoeken, niet 12000 niaar veeleer 18009 bedragen. Niet minder dan 22 Spaansche bisschoppen zullen aan de twee pelgrimstochten deelnemende bisschop van Valenciazal in de St. Pieter pre diken, terwijl de kardinaal-aartsbisschop van Sevilla de H. Communie zal uitreiken. Onder de pelgrims zullen zich ook bevinden: 20 "eulatten van het eiland Cuba, 20 negers van Fernando Po en 20 Indianen van de Dhilippijnsehe eilanden. Reeds zijn uit Sevilla Cadix en Valencia een paar duizend Pelgrims onderweg, die reeds bij het landen te Civita Vecchia en vervolgens te Rome door de Vereeniging Romania zullen ont- vangen worden, tot welke ook de dagblad.- c°rrespondenten van Spanje, Portugal, Frank- rijk, Oostenrijk, Engeland en België, die reeds te Rome voor deze gelegenheid zijn Aangekomen, zich moeten wenden. Wegens het enorm aantal zullen de Spaansche pelgrims door den H. Vader in dfi St. Pieter ontvangen worden, waar ook de zaligverklaring der Spaansche Heiligen duan d' Avila en Diego van Cadix zal plaats ''ebben. Aanvankelijk zouden die plechtig heden plaats hebben op 15 en 22 dezer, d°ch daar de tweede groep pelgrims niet Voor 25 dezer zal arriveeren, heeft de H. Va der bepaald, dat de tweede zaligverklaring tot den 29n zal verschoven worden de eerste groep circa 10.000 pelgrims, de 9randes en verdere aanzienlijken, zoowel burgers als werklieden omvattende zal dus de zaligverklaring van d' Avila bijwonen de tweede, hoofdzakelijk uit werklieden bestaande, die van Diego. Door de Italiaan- Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 24) Lamotte wist echter ook waarom de Pr'us naar Parijs was gekomen. Deze was s morgens naar de Tuillerieën geweest, had duur zijne nicht bezocht, en haar in naam harer ouders gesmeekt de koningin te ver- Juten en met hem mede naar Londen, naar "are ouders te gaan; Lamotte had echter Van den prins vernomen, dat zijne nicht hem °uder tranen gesmeekt had haar te laten ^aar zij was, zoodat de prins alleen moest erugkeeren. De oude dienaar was er diep edroefd over, want hij had de prinses, toen 9 nog een kind was, dikwijls op zijne armen gedragen. Dat was echter noch niet alles. Laat in en avond was eene reiskales aangekomen sche overheid zijn zoowel te Civita-Vecchia als te Rome omvangrijke politiemaatregelen genomen. Overbodig zijn die maatregelen zeker niet. Zooals reeds gemeld werd, is in de buurt van het Coliseum een bom gevonden. Daarenboven heeft de politie op straat twee personen gevangen genomen van wie de een een bom droeg. Zij boden een hardnekkigen tegenstand en een van hen ontkwam, maar de ander, die de bom droeg, bleef in handen der politie. Hij ver klaarde wel, dat hij daarmede uit indus trieel oogpunt proeven wilde nemen voor een nieuwe uitvinding, maar dit vond geen geloof en hij weigerde verdere opheldering .te geven. Intusschen zijn het niet alleen de anar chisten die de Italiaansche regeering moei lijkheden berokkenen, maar wordt hare taak door den binnenlandschen staatkundigen toestand meer en meer moeilijk, zoo niet onmogelijk gemaakt, 't Wordt steeds dui delijker, dat een conflict tusschen de Ka mers van Italië, de vertegenwoordiging en de regeering, met betrekking tot de voor stellen van Crispi en Sonino onvermijdelijk is. Het eind zal zijn aftreding der regee ring in haar geheel, of ontbinding der Kamer met nieuwe verkiezingen, onder Crispi. Van voortmodderen met een gewijzigd Kabinet, wil Crispi niets wetenhij heeft Sonino, die reeds neiging getoond heeft te retireeren tegenover de steeds wassende moeilijkheden, duidelijk te verstaan gegeven, dat hij met hem zal zegevieren of ondergaan. In zijn rapport aan de commissie van financiën, ontraadt Vachelli de verlaging der rente coupons en stelt hij voor, de begrooting van oorlog terug te brengen van 246 millioen op 220 millioen, en die van marine te stel len op 90 millioen, in plaats van 105. De Kamer van afgevaardigden te Pest ver wierp Zaterdag met 218 tegen 114 stemmen een votum van afkeuring tegen de Regeering in verband met hare houding bij de begra fenis van Kossuth. en Lamotte had haar binnen moeten laten, want daarin zaten de comtesse de Beau mont en haar oom, en van den bok was de oude dienaar Robin gesprongen, om voor zijne heeren twee uren oponthoud te ver zoeken. De graaf en de comtesse waren met de familie Chimay zeer bevriend, men kon hen onder zulke omstandigheden in geen enkel geval afwijzen. De uitgespannen kales stond nu op het binnenplein van het paleis. Comtesse de Beaumont en haar oom bevon den zich bij den prins in een kamer der eerste verdieping en Robin was reeds ge- ruimen tijd geleden met een lakei vertrok ken naar de Tuillerieën om den echtgenoot der comtesse op te zoeken. De voorzichtige dienaar vreesde dus dat de komst der Beau- monts en ook de verwachte komst van den vicomte De Fonteille de opmerkzaamheid zouden trekken van het reeds in den fau bourg St. Germain hier en daar samen rottende gepeupel. In koortsachtige spanning had de oude man zich ontelbare malen naar den ingang van het paleis begeven en daar achter de goed gesloten deur naar elk gerucht ge luisterd, dat uit de straat zich liet hooren. Hij stond er nog en luisterde toen hij Volgens bericht uit Weenen heeft keizer Wilhelm, tijdens zijn verblijf in de Oosten- rijksche hoofdstad, zijne kamers niet verla ten. Hij vertrok 's vooormiddags ten half twaalf naar het station, vergezeld door keizer Frans Jozef, onder de toejuichingen der menigte. Onder de aanstaande bruiloft te Coburg wordt gemeld, dat de komst van de konin gin van Engeland, de grootmoeder van den bruidegom en ook van de bruid, nu vaststaat. Men weet, dat de Duitsche Keizer er ook komt. Bovendien wordt de Kroonprins van Rusland verwacht. Sedert lang loopen ge ruchten, dat bij deze gelegenheid de aan staande Czaar zich met zijn nicht, de prinses van Hessen, zuster van den bruidegom, ver loven zal. Bij huwelijken in het Russische vorstenhuis is steeds de godsdienstige kwestie een bron van moeilijke overleggingen, daar de prinsessen tot de Grieksch-orthodoxe Kerk moeten overgaan. Een uitzondering op den regel is indertijd toegelaten voor prinses Marie van Mecklenburg, de echtge- noote van grootvorst Wladimir, maar voor de toekomstige Keizerin wordt zulk een uitzondering niet geduld. Bruid en bruide gom zijn, naar men weet, groothertog Ernst Lodewijk van Hessen en prinses Melita, tweede dochter van hertog Alfred van Coburg. Bij de voortzetting der behandeling van het voorstel—Ivanitz in den Rijksdag te Berlijn, werd het verdedigd door den Duitsch- conservatief Will, op grond, dat het vooral aan den landbouwersstand zou ten goede komen. Het lid van het centrum Bachum daarentegen, verklaarde, dat het ontwerp onmogelijk aangenomen kan wordenhet zou ten slotte leiden tot het overbrengen van den ganschen graanhandel, ook den bin nenlandschen, in de handen van den Staat en tot het monopoliseeren der graanproduc- tie. Benigsen brandmerkte de socialistische strekking van het voorstel en kenschetste het als voor het algemeen gevaarlijk. Rich- eensklaps paardengetrappel vernam, dat luider en luider weerklonk. Voor de deur van het paleis hielden de paarden stil, onmiddellijk gevolgd door een kort, maar hevig geklop. «Mijnheer de vicomtemompelde La motte. «Wellicht zit het janhagel hem achter de veeren. Het geluk bescherme hem en alle goedgezinder! Bij het met opzet gedempte licht van den lantaarn, welke naast den ingang van de woning van Lamotte hing, opende deze de deur. De vicomte Léon en de dienaar der com tesse leidden hunne paarden bij den teugel naar binnen en Lamotte zorgde er voor onmiddellijk de deur weer te sluiten. Terwijl Lamotte zijne vrouw riep, die ook spoedig met een lamp verscheen, gat Léon den teugel van zijn paard aan den bediende over en Lamotte vroeg hem angstig «Heeft men u vervolgd mijnheer?" «Neen," antwoordde de vicomte, «De straten zijn nog zoo goed als verlaten. Maar ik heb geen tijd te verliezen voor mid dernacht moet ik weer in de Tuillerieën zijn. Waar zijn de comtesse en graal Beaumont ter meende, dat er thans een socialistenwet tegen de conservatieven moest uitgevaardigd worden. Caprivi verklaarde, dat een aan nemen van het voorstel, de Regeering te genover die Staten, met welke handelstrac- taten gesloten zijn, onder de verdenking zou brengen van kwade trouw. De Regeering zou op deze wijze het tot dusver klimmende vertrouwen van het buitenland verbeuren. Ik zou niet in staat zijn (sprak de Rijks kanselier) de zaken verder te leiden. De voorstellers benadeelen hunne zaak en ma ken zich los van alles, wat tot behoud van den Staat dienstig is. levendige bijval) Het voorstel—Kanitz werd daarop bij hoofdelijke stemming met 159 tegen 146 stemmen verworpen. Aan de Times wordt uit Kaapstad ge meld, dat de kwestie omtrent Swazieland weder critieker wordt, daar nieuwe verwik kelingen ontstaan zijn, die den Staat van zaken bedreigen. Gewapende Swazies loopen rondom Bremersdorp en zijn voornemens een aanval te doen, teneinde het drieman schap over de grenzen weg te voeren. De kafierhoofden in Swazieland zijn eenstemmig voor de inlijving van het land bij de Trans vaal, maar de eerzuchtige en gewelddadige moeder der vorstin tracht de troonsbestij ging van haren achttienjarigen zoon door te drijven, hetgeen echter volgens het gebruik bij de Kaffers daarmede gepaard zou moe ten gaan, dat de Koning een roode assegaai dompelde in het bloed van de raadsleden zijns voorgangers. Zij weten dit en zwijgen dus, maar zij bevorderen des jongelings troonbestijging natuurlijk niet. De alge- meene opinie in Zuidelijk Afrika is dat Swazieland's inlijving bij de Transvaal de beste uitweg is voor den onhoudbaren toe stand. De te Londen gevestigde Trans- vaalsche consul-generaal verklaarde aan een dagbladreporter, dat er ontegenzeggelijk in Swazieland een groep is van integreerende blanken, die de inlijving bij Transvaal be strijden. Die zaak kan allicht ernstiger «Gelief mij te volgen Terwijl de ongeduldige Léon met Lamotte naar boven ging, deelde de laatste den jon gen edelman mede, dat de broeder van den prins in het paleis was, doch van plan was binnen een uur Parijs te verlaten. «Het eerste weet ik reeds van Robin," antwoordde de vicomte, «en het andere zal een geluk voor de prins maar ook voor de vicomte Beaumont zijn, want dan heeft zij tot Normandië een goeden beschermer. Doch laten wij ons haasten De bediende opende de deur van een vertrek en ging met eene korte veront schuldiging den vicomte voor door een aan tal kamers. Deze groote en kleine salons met hare zijden behangsels en prachtige beelden maakten, spaarzaam verlicht door de lamp van Lamotte, een treurigen indruk. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1