worden, doordat de inboorlingen onder den invloed van die blanken staan. President Kruger klaagde tegenover den Times-cor respondent over de hem ten deel gevallen bejegening, Hij somde op wat hij in het belang van de goede verstandhouding aan Engeland had toegegeven, maar nu wordt hij ten opzichte van Swazieland gedwars boomd. Depeches uit Washington melden, dat de regeering der Unie nog onvoorbereid is omtrent de kwestie der schadevergoeding te verleenen voor de opgebrachte Canadasche robbenvangers in de Behringzee. Zij over weegt die zaak zoolang nog niet gebleken is, of Noord-Amerika geen tegenvorderingen heeft op te eischen van Canada wegens schadevergoeding ten bedrage van ongeveer 15 millioen dollar. Volgens draadberichten uit Montevideo en Buenos-Ayres zou de opstand in Brazilië thans werkelijk geëindigd zijn. De Mello en eenige honderden insurgenten ontscheepten zich ongewapend van het pantserschip Repu- blica op de Uraguyaansche kust en boden hunne onderwerping aan het Uraguyaansche gouvernement. Dit laatste, deze tijding ver nomen hebbende, zond een bataljon troepen, dat de Brazilianen interneerde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 April 1894. Eene nieuwe industrie wordt te Vlaardin- gen weder op touw gezet. De heer Van Wingerden reeder aldaar, die den schoener Archipel" kocht voor f2626, zal daarmede de visscherij op IJsland gaan uitoefenen. Vroeger jaren is dat ook in Vlaardingen meermalen beproefd, maar, daar het geen gunstig resultaat opleverde, gestaakt. Aan de aandeelhouders der Maassluische Waterleiding-Maatschappij zal worden voor gesteld over 1893 een dividend uit te keeren van 2 percent. Omtrent de beruchte dynamiet-zaak te Maassluis, waarvan wij reeds in eenige korte berichten melding maakten, bevat de N. D. Ct. het volgende meer uitvoerige bericht. Gepasseerden Woensdag-middag ver spreidde zich een angstwekkend gerucht door Maassluis door de politie zou beslag gelegd zijn op eene belangrijke hoeveelheid dynamiet geborgen in een pakhuis aan de Haven 1 Weldra bleek het gerucht waarheid te bevatten, 't was der politie ter oore ge komen, dat in de werkplaats van de Ber gingmaatschappij, aan de Haven, ontplof fingsmiddelen waren geborgen, en de com missaris van politie stelde onmiddellijk per soonlijk een onderzoek in, waarbij weldra te voorschijn werden gebracht: 3 tonnen, inhoudende boniet, zijnde dynamiet van Belgisch fabrikaat, een kistje inhoudende 10 kistjes, in elk waarvan 100 ontstekings middelen, alsmede een 20-tal blikken busjes, inhoudende boniet. Enkele der bussen waren voorzien van vorenbedoelde ontstekingsmid delen. Dadelijk werden door den commissaris van politie de noodige maatregelen genomen en het gevaarlijke goedje in een blazer ge bracht welke op de reede werd gelegd, onder bewaking van de Rijkspolitie, waarna de betrokken autoriteiten met het geval in kennis werden gesteld en pro ces-verbaal werd opgemaakt, terwijl intusschen nog in een andere bergplaats een onderzoek werd ingesteld, waar echter geen dynamiet werd gevonden. Daar der politie nog was medegedeeld, dat in het b'ergingvaartuig Buffel, te Rot terdam voor den mond van de Leuvehaven liggende, dynamiet voorhanden was, werd dooi haar Woensdagmiddag onmiddelijk naar de Rotterdamsche politie getelegrafeerd met duidelijke aanwijzing waar het te vinden zou zijn. Blijkens een bericht in de N. R. Ct. werd reeds Donderdagmorgen door den hoofdcommissaris van politie, in vereeniging met den waterschout, persoonlijk een on derzoek ingesteld en niets gevonden. Aan het doortastend optreden van den commissaris van politie is Maassluis voor zeker groote dank verschuldigd. De onver antwoordelijk roekelooze wijze waarop het dynamiet met de ontploffingsmiddelen was geborgen vlak bij de smederij leverde, volgens de deskundigen, het grootste gevaar op, daarbij komt nog dat het dynamiet uit de kistjes waarin het verzonden wordt, was overgestort in gewone tonnen. (Waarom De aanwezige hoeveelheid was ruim vol doende om, bij ontploffing, geheel Maassluis met den grond gelijk te maken Het dynamiet was, naar verhaald wordt, het restant van een partij, door de Bergings maatschappij gebezigd te Antwerpen om aldaar een boot te doen springen en van daar over zee naar Maassluis vervoerd. 't In beslag genomen dynamiet werd naar de oostpunt van Rozenburg bij de Kruitha- ven gebracht en aldaar verbrand de overige ontploffingsstoffen zijn naar de pyrotechni- sche inrichting te Delft vervoerd om daar vernietigd te worden. In de afgeloopen week heeft zich te Delft weder een geval van pokken voorgedaan nu bij een 35-jarige vrouw, woonachtig in het Achterom, pas van Rotterdam gekomen.' Vóór den 20n dezer worden door Burge meester en Wethouders van Delft inschrij vingen ingewacht voor de geldleening 3de serie ad. f50,000. - in stukken van f 1000. tegen 3ys In den loop dezer week zal Mr. H. A. Van de Velde, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Delft op verschillende plaatsen in het Westland politieke redevoe ringen houden. BINNENLAND. De minister van financiën heeft, met het oog op de invoering der bedrijfsbelasting, in de verzameling van wetten enz. doen opnemen de lijst van de tot elke controle der directe belastingen behoorende gemeen ten of deelen van gemeenten, met vermel ding van de inspectiën der registratie, de kringen der commissiën van aanslag en de kringen der raden van beroep, waarbij die gemeenten of deelen van gemeenten zijn ingedeeld. Bij het ministerie van marine bestaat plan om een of meer oorlogsbodems tijdens de tentoonstelling naar Antwerpen te zenden, evenals in 1885. Ook te Antwerpen wordt de mogelijkheid daarvan besproken. Het plan zou daar veel bijval vinden, daar Ne derland niet officieel deelneemt aan de expo sitie, terwijl nog geene andere natie toege zegd heeft de vlag daar te vertoonen. Het stoomschip Prins Hendrik der maat schappij Nederland heeft ditmaal de reis van Batavia tot Genua in korter tijd vol bracht dan ooit nog door een der booten van genoemde maatschappij geschiedde en wel in 24 dagen, zoodat de mail Amsterdam binnen den tijd van 26 etmalen zal bereiken. De gepensioneerde generaal majoor G. H. J. Michelhoff is Vrijdag op 80-jarigen leef tijd in Den Haag overleden. Hij was een der meest gewaardeerde officieren van het wapen der cavalerie en vóór zijn bevorde ring tot opperofficier, commandant van het 2e regiment huzaren in Limburg. Daarna was hij eenige jaren generaal-majoor en plaatselijk commandant te 's-Gravenhage en waarnemend gouverneur der residentie, al waar hij na het verlaten van den militairen dienst bleef wonen. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw. In het Dagblad v. Z.-H. lezen wij het volgende onder de rubriek Ingezonden Stuk ken Mr. Van Tienhoven. De aftreding van den heer Van Tienhoven als Minister van Buitenlandsche Zaken is, bij de omstandigheden, waaronder zij heeft plaats gehad, een leerzaam voorbeeld ge weest, hoe jammerlijk bedrogen iemand uit komt, die zijn eigen beteekenis overschat heeft. Hij is een dier lieden geweest, die door een samenloop van gunstige omstan digheden tot een hoog standpunt zijn opge klommen, waarop hun politieke tact hen geen aanspraak kunnen geven. In zijn vroegere betrekking van Burge meester van Amsterdam was hij in de ge legenheid geweest bij het jaarlijksch bezoek van HH. MM. de Koninginnen het persoonlijk vertrouwen der Regentes te winnen. Zoo werd hem de opdracht tot samenstelling van een Ministerie gegeven, van welke taak hij zich op zeer bedenkelijke wijze kweet. In plaats van zich met de gematigde mannen zijner richting te verstaan, koos hij radi- caalgezinden als Tak en Smidt tot zijn ambtgenooten. Een tweede niet minder groote fout is geweest, dat hij zich niet vooraf met zijn collega van Binnenlandsche Zaken omtrent de grenzen der kiesrechtuitbreiding heeft verstaan. In plaats van een leidend staats man te zijn, zooals tot de bevoegdheid en plichten van den Kabinetsformeerder behoort, werd hij geleid. Indien er slechts een deel waarheid is in hetgeen door de N. R. Ct. omtrent het verhandelde in den Ministerraad werd medegedeeld, blijkt het, dat er geen leiding hoegenaamd bestond, tenzij dat deze feitelijk door den heer Tak werd uitgeoefend. De rollen werden omgekeerd en de gevolgen daarvan konden dan ook niet uitblijven. Het klei is tegen den pottebakker in opstand gekomen het beeld heeft zich op den beeld houwer gestort en dezen verbrijzeld. Wij gelooven niet, dat er in het staatkundig leven een praecedent bestaat van zulk een smadelijken ondergang. Zijn naam zal voor taan in onze politieke annalen staan aange- teekend als die van een zwak en weifelend man, die wij nemen gaarne aan in strijd met zijn wensch en bedoeling den triomf van het radicalisme in Nederland heeft voorbereid. Het is te hopen, dat hij voor goed van zijn ambitie genezen moge zijn en nimmer meer op ons staatstooneel een rol, als hij nu op zich nam, moge vervullen. X. Naar men verneemt, zou thans ook de artillerist K. in de instructie bekend hebben den persoon R,, in het Alexandersveld te 's-Gravenhage stervende gevonden, mede een slag te hebben toegebracht. Donderdagnacht zijn brutale inbraken ge pleegd in de Galerij te Scheveningen. De eerste inbraak gold het filiaal van den heer Pels, dat 's nachts onbewoond is. Nadat de dieven zich behoorlijk te goed hadden [gedaan aan taartjes, chocolade en frambozelimonade, hetgeen duidelijk blijkt uit de drie ledige taartenschoteltjes en de geledigde fleschjes, nam men een voorraad chocolade mede, na tot de voor de heeren zeer onpleizierige ontdekking te zijn geko men, dat de heer Pels de verstandige ge woonte heett iederen avond de kas mee te nemen. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan een sigarenwinkel waar een fijne sigaar werd gerookt en beslag werd gelegd op een aanzienlijk partijtje goede sigaren. Bij het heengaan vergaten de dieven niet de geldlade met een vrij aanzienlijk bedrag te ledigen. De moord op den vleeschhouwer Schut Er bestaat alle vrees, dat de moord op den slager Schut, geplaatst zal worden op het lijstje van niet-ontdekte misdaden. Het onderzoek wordt nog altijd voortge zet. Persoonlijk, op wie vage vermoedens rusten, worden herhaaldelijk bij den rechter commissaris geroepen en bijna dagelijks soms meer dan eens per dag, worden de zeldzame getuigen gedagvaard. Een dame, die meent een slachter te hebben zien ko men uit den winkel op Paaschmorgen, 1 negentien maal naar het abbattoir gebrac'1 om daar te surveilleeren, doch teverg®e'"' Thans worden de getuigen weer geconfr0" teerd met zekeren M., een man, die 'e Amsterdam vroeger een zeer groote glad1' terij dreef. In den winkel van Schut werd gisteravo" een nieuwe slachterij geopend. De zaak van ds. Barger te Harlingen, op zoo zeldzaam gruwelijke wijze rnej- rande van het leven beroofde, zal vermOe' delijk nog deze maand te Leeuwarden do°' de rechtbank behandeld worden. Te Meppel en omstreken koopen t^e Spanjaarden thans paarden van de rem°llte J voor hun land. Tot dusver kochten zij e 6 aan en besteedden f550, en voor de^e' derlandsche remonte komen de paarden ui'j het buitenland. De Weesinrichting te Neerbosch! Uit Het Oosten blijkt, dat de heer 'tLindenhout niet genegen is om het ge weezen te beperken, ook niet zoo lang de beteringen en veranderingen aan de gob°Uj wen der weesinrichting niet zijn tots'3'11 gekomen. Hij Jwil te minder de opnem"'^ van nieuwe weezen weigeren, nu seder' laatste opneming 98 weezen vertrokken het getal nu beneden de 1000. is geda*1'1' Hij schrijft verder: »De veranderingen zullen zoo spoe^ mogelijk worden aangebracht, doch da® alle veranderingen dikwerf in de prak"J blijken nog geen verbeteringen te ZÜ hopen wij op Neerbosch met kalmte e' vaste hand de bedoelde zaken te rego'e'^ Wij kunnen echter nog geen groote vei'be. ringen aanbrengen, indien er voor dit geen meerdere gelden komen, daar d®2 thans nog geen f1000 bedragen. We z", bezig met allerlei plannen. Vooral ook de ventilatie betreft. Het personeel, met het toezicht op de weezen belas' wordt met drie personen vermeerderd. Wij schrijven dit voor drie vrienden, misschien ongerust zijn, dat we niets zu"^ doen. Ik zou echter meenen, dat zij door wel het bewijs geven ons persoon'" weinig te kennen. »Met het ziekenhuis, waaraan de groots behoefte is, komen we zeer goed voor®1 Doch wanneer men 'bevreesd is, dat b niet snel genoeg in zijn werk gaat, b men deze vrees verdrijven door ons g6'^, voor het bouwlonds te zenden, dan Zu''^ we geen oogenblik wachten met werklieden aan te stellen. Niemand toch van mij willen eischen, dat ik bij de offers, die ik mij voor dit werk b® getroost en het geloof, dat ik mag oe(e^e^ op den levenden God, door zonder kap''*1', of vele vaste bijdragen voor dit groote b1"^ gezin te zorgen, nu ook nog daarbij, zou''eo geld te hebben, alles laat maken en bre^' wat van buiten af noodzakelijk wordt i noemd. Ik herhaal nog eensik ben komen bereid om zoo spoedig mogelijk verbeteringen aan te brengen, die het me"|(l noodig zijnmaar dan moet ook uwe b hiervoor niet ontbreken." Door de politie is te Rheden aangetf0^ en weder naar de weesinrichting te bosch teruggebracht de 15-jarige J. D-> met twee andere jongens op Zondag 8 AP heimelijk de weesinrichting had verlu1^ Ten einde aan eene mogelijke vervolg'"^ ontkomen, waren zij via Nijmegen, Kra°e j burg, Kleef, Emmerik, weder in Neder'®1 teruggekeerd. GEMENGD NIEUWS. Te Amsterdam wordt geregeld voor verkiezingen een stembiljet gezonden iemand, die al acht jaren dood is- stem aan gene zijde des grafs dus fi Aan een matroos, dienende aan b°0^ van het wachtschip te Amsterdam 's 6 al'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2