lord Cromer (den Britschen gezant) handelde, doet hopen, dat de les, welke de gebeurte nissen van Januari hem hebben gegeven, niet vergeten is". Naar de Times uit Montevideo verneemt, heeft de leider van den opstand in Brazilië, Be Mello, zich Maandag met wat hem van zijn schepen overgebleven was en 1200 man aan de Argentijnsche overheid overgegeven, op voorwaarde dat zij als politieke vluchte lingen beschouwd en niet uitgeleverd zullen worden. De Mello werd daartoe door gebrek aan ammunitie en kolen gedwongen. Inmid dels is er niet zekers bekend omtrent het leger van den generaal der opstandelingen Saraïva, hetwelk naar Rio Grande is op gerukt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 April 1894. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer J. B. Nolet, oud-wethouder dezer gemeente, sedert eenige dagen ernstig ongesteld is. Be toestand van den waardigen zieke doet, ook vooral met het oog op zijn ruim88-jarigen leeftijd, het ergste vreezen, zoodat hem de laatste HH. Sacramenten zijn toegediend. Woensdag-avond gaf de Symphonie-Ver- eeniging eene uitvoering met medewerking van mejuffrouw Amanda Eberle en den heer Eug. Stokvis, beiden van Rotterdam. De Serenade van Scharwenka, een schoon werk met zeer veel variaties, werd vrij goed gespeeld, en alhoewel wel wat zwaar voor liefhebbers, werden de zeer vele dissonanten daarin voorkomende en de velen niet in het werk vermeld, vrij goed overmeesterd. Beter beviel ons het nederige doch liefelijke Andante van Joh. Berghout; het comische entr' acte j> Mignon" van A. Thomas voldeed goed. Tot slot werd gespeeld Ouverture •tRosamundé" van Fr. Schubert. Daarin deed het orkest zich in zijn volle kracht hooren. Mejuffrouw Amande Eberle zong in de eerste aldeeling Spielmanslied van Nicolai, Wiegelied van Jan Marks en Een liedje-van G. Mann. In de tweede afdeeling werden In der Kirche van v. Perger, Wenn du ein herz ge- funden van Visser en Slapedoe van Fagel door haar ten gehoore gebracht. Begaafd met een degelijk alt-geluid, zong zij met veel, wij zouden haast zeggen, met al te veel gloed. Deze soliste toont inderdaad over een groot register te be schikken, en deed ons vooral in de zeer fijne pianissimo's haar bijzonder talent kennen. De heer Stokvis droeg voor Andacht en Herbstblume (uit de Suite sim walde") van Popper, en Arlequin (maskenballscene) van denzelfden componist. In de tweede afdeeling werden Romance van üavidoft en Sur le lac" van Godard door hem voorgedragen. Daar van bevielen ons Romance en Herbstblume wel het best. Ais cellist is hij voor ons geen vreemdeling en hadden wij meermalen het genoegen, evenals gisteravond, van zijn voordracht te genieten. De piano-begeleiding was in vertrouwde handen; de heer Jan Berghout vervulde zijne eigenaardige taak met blijkbare toewijding. Het geheel heeft ons zeer bevredigd een woord van lof mag den degelijken en talent- vollen directeur der Symphonie-Vereeniging, den heer Julius Egener, niet worden ont houden. De voorbereidende werkzaamheden voor de electrische verlichting te Rotterdam vorderen in die mate, dat de kabels reeds op verscheidene plaatsen zijn gelegd. Dinsdag-middag werd ten Raadhuize in het openbaar een tweede Accumulatoren station van de Coolvest, hoek Leeuwenlaan, aanbesteed ten behoeve dezer verlichting en krachtsoverbrenging. Voor dit werk wa ren ingeleverd 18 biljeten. Laagste inschrij ver was de heer Paulus Hofman te Kralin gen ad f 33.200, aan wien dit werk is gegund. Het vermoeden, dat met de ontvreemde roeiboot van schipper Van der Linden te Rotterdam gestolen tarwe zou vervoerd zijn, is bewaarheid, en uit de bekentenis van de drie aangehoudenen is gebleken dat zij, na eene gemaakte afspraak, in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. uit een te Rotterdam op stroom liggend Rijnschip, dat op het punt was van naar Duitschland te vertrekken, hebben gestolen 11 hectoliter tarwe. Met die tarwe roeiden zij naar Nieuw-Lekker- land, waar zij ze aan twee hun bekende kooplieden voor f36 verkochten. Een dezer kooplieden heeft hun vooraf gelegenheid ge geven bij een hem bekend man, te Rotterdam woonachtig, zakken te huren. Het ontvreemde is te Nieuw Lekkerland in beslag genomen. (IV. R. Gt.) Gisteren ochtend omstreeks 9 ure is de melkverkooper v. d. B. uit Vl.-Ambacht op den Maassluischen dijk te Vlaardingen ter hoogte van den heer Moerman, willende uitwijken voor een hem passeerende wagen met paard, met zijn met melk en eieren beladen kar, van de aldaar nog al sterke helling en trapjes, gevallen, waarbij melk en eieren verloren gingen en hij zelf ook eene kwetsure bekwam. De Maassl. Crt. schrijft Zondagmorgen werd onze gemeente uit hare rust opgeschrikt door zware knallen, waardoor de vensterglazen in hunne spon ningen rinkelden't was dikwerf alsof een monitor zijn zwaarste stukken afvuurde, 't Bleek der toegestroomde menigte alras, dat door de genie het restant van de, door de politie in de smederij van de Berging maatschappij in beslag genomen, ontplof fingsmiddelen werd onschadelijk gemaakt. Was eerst het plan dit restant te vervoeren naar de pyrotechnische inrichting te Delft, bij later inzien bleek de vernietiging daar niet naar behooren te kunnen geschieden en werd, door het ministerie van Oorlog, de luitenant Forbes te Utrecht, aangewezen, om met den meesten spoed tot de vernie- tiging over te gaan. Met het oog op het enorme gevaar voor de scheepvaart werd daarom over het bezwaar heengestapt, dat de Zondag voor dergelijk werk een minder gewenschte dag is. Omstreeks 6 uur in den morgen met het werk begonnen was men daarmede 's middags te 2 uur klaar. Nu men van nabij kon zien welk een ont zettende kracht in die oogenschijnlijk nie tige hulzen verborgen was, dacht iedereen met huivering aan het onbeschrijfelijke ge vaar, waaraan onze gemeente oproekelooze wijze is blootgesteld geweest. Technici verklaren toch, dat de grondtrillingen, ver oorzaakt door de voorbijrijdende treinen, aanleiding hadden kunnen zijn voor eene ontploffing. Niet alleen dus voor de veilig heid onzer gemeente, maar ook voor die van het spoorwegverkeer is het te hopen, dat de autoriteiten zoodanig zullen optreden, dat dergelijke practijken in de toekomst onmogelijk zijn. Naar wij nog vernemen wordt door de ambtenaren der belastingen onderzocht, in hoeverre met dit dynamiet eventueel ver schuldigde rechten ontdoken zijn. Hoe geheel overbodig het is dergelijke ontploffingsmiddelen in voorraad te hebben begrijpt men, als men weet, dat op de Rob- beplaat, nabij Rotterdam, door de firma Rietschoten Houwens een magazijn ervan gehouden wordt, waaruit berging-maat schappijen en ook de marine het benoodigde betrekt. In het vorige bericht omtrent de ontplof bare stoffen, stond boniet, dit moet zijn foniet. Verwondert vraagt menigeen te Maassluis zich af hoe 't mogelijk is zoo roekeloos eene gemeente aan zulk een groot gevaar bloot te stellen door het opslaan van ontplof fingsmiddelen in de smederij der Berging- Maatschappij aldaar, en als eenige veront schuldiging daarvoor geldt, dat het meermalen wordt opgemerkt, dat menschen, die door den aard van hun beroep of betrekking dagelijks omgaan met in hooge mate gevaarlijke voor werpen of stoffen, daarmede zóó vertrouwd geraken, dat zij het gevaar niet meer op merken. Een treffend bewijs daarvoor is zeker, dat voor eenigen tijd een bediende van de Berging Maatschappij veroordeeld werd tot een boete van f 50, omdat hij met een kistje dynamiet gereisd was per spoor van Rotterdam naar Vlissingen, aldaar over nachtte in een hotel, steeds voorzien van zijn gevaarlijke bagage, en daarmede, per passagiersboot, naar Terneuzen vertrok waar het dynamiet gebruikt werd voor het op ruimen van een wrak. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter te Schipluiden hebben zich bij den Burgemeester niet minder dan 45 sollicitan ten aangemeld. Tot hoofdingeland van het hoogheemraad schap Delfland is gekozen de heer P. M. G. von Fisenne te Rijswijk met 420 stemmen, tegen 353 op den heer D. C. Lans te Delft. Een belangrijk raadsdebat. De behandeling van het adres van mevr. de Wed. H. Plant om afstand van grond aan het Westerhavenhoofd gat in de raads zitting op eergisteren stof tot uitvoerige bespreking. Op den heer mr. Poortman had het inge komen rapport den indruk gemaakt eener vluchtige behandeling dezer gewichtige zaak. Hij kon zich met de aangevoerde argumen ten der fabricage niet vereenigen. Ten eerste wist hij niet wat ze op het oog had met eene spoorwegverbinding aan het Wes terhavenhoofd, waaromtrent ons niets bepaald werd aangewezen, maar ten andere begreep hij niet, waar voor een weg of straat als brand- pad noodig zou zijnhet kwam hem onnoodig voor, een straat of weg van 10 meter te maken op zoo geringen afstand van den bestaande weg. Spr. meende dat het besluit te adviseeren tot afwijzing reeds bij de fabricage vaststond, en dat zij daarna redenen gezocht heeft om haar afwijzend advies te argumenteeren. Geheel in strijd met een vorig besluit ten opzichte der firma Van Deventer genomen, schijnt men nu eene bestaande industrie moeilijkheden in den weg te willen leggen in plaats van haar te bevorderen. De heer Visser, wethouder van fabricage, antwoordde den heer Poortman, dat het plan bestond, de ontworpen spoorlijn aan het Oosterhavenhoofd, waarover het gemeen tebestuur in correspondentie is mef den Mi nister van Waterstaat, te verlengen tot aan de Westerhaven. Die lijn zou dan over den Maasdijk moeten worden gelegd. Verder had de commissie van fabricage op het oog den aanleg van een brandpad. De ongeluk kige toestand van het bestaande brandpad maakt dezen aanleg tot eene dringende noodzakelijkheid. De heer Poortman repliceerde, dat het onmogelijk is, van den Maasdijk het be staande brandpad te bereiken, dat is onwaar. Op heftigen toon voer de heer Visser daar tegen aan, dat hij hier gaarne in extenso zou expliceeren, maar nu hem in deze ver gadering voor de voeten wordt geworpen ïdat is onwaar", zal hij niet meer antwoorden. Men zou wel huiverig worden met den heer Visser in debat te treden merkte de heer Dom op want als men hem tegenspreekt, antwoordt hij niet meer. Desondanks was ook hij van meening, dat het onmogelijk is bij hoo- gen vloed droogvoets van het Havenhoofd naar het Brandpad te komen. Het is ge beurd, dat bij stormvloed de aanlegplaats der stoombooten geheel onder water stond. De ontworpen spoorwegverlenging ontmoet een ontzettend groot bezwaar in de om standigheid, dat in den mond der haven een spoorbrug zou moeten gemaakt worden, waar tegen de booten zouden aanvaren. Op dien grond achtte hij de besproken spoor wegverlenging zeer onwaarschijnlijk en had dus dit argument der fabr. voor hem geen waarde. Door de groote kosten die de grondsafstand aan de firma Van Deventer ons zal veroorzaken, genieten wij eigenlijk voor de 7 bunders slechts f9000, de firma Plant heeft f 3500 p. b. geboden het is voor haar een zaak van groot belang, dat zij het Balkengat behoudt. Spr. achtte dit het beste middel om een industrie hier te houden, die ons, behalve de 11550 huur, ook voor deel bezorgt in het havengeld voor de hout schepen. Hij zou daarom het voorstel van B. en W. in tweeën willen splitsen en wel het Balkengat, maar niet het terrein der houtloodsen willen verkoopen. De heer Visser hield vol, dat het wel mogelijk zou zijn van het Hoofd droogvoets over den Maasdijk te komen Der firma Van Deventer was de verplichting opgelegd een brug te maken, waardoormen bij stormvloed van het plein bij de aanlegplaats der stoom booten zou kunnen komen op den grond dien men nu aan Plant zou afstaan Tegen over de opmerking van den heer Dom dat de aanlegplaats zelf overstroomd werd, deelde hij mede, dat ze met geringe moeite boven stormvloed was te brengen. Tegenover het beweren van den heer Poortman, dat de fabr. naar argumenten had gezocht, meende de wethouder Den Breems een woord van protest te moeten uitbrengen. Het had den schfjn alsof men de bestaande industrie belemmeringen ging veroorzaken tegenover de faciliteiten der komende industrie verleend. Niemand meer dan adressante heeft de milde beschikking van het gemeentebestuur ondervonden. Het werd haar toegestaan behalve den grond dien zij in huur heeft, ruimschoots van den ge meentegrond gebruik te maken door de aangevoerde deelen tot zelfs hoog achter de lantaarn op den wal op te stapelen. Niet iedere gemeente kan zulk een balkengat bij stroomend water aanbieden. Hier is vóór alles met het belang der gemeente rekening gehouden. Sprekers eigen persoonlijk belang is, dat die industrie hier blijft, maar voor alles moet hier het belang der gemeente gaan. De heer Poortman bleef in de oppositie. Hij meende, dat de fabr. totaal getailleerd heeft in het zoeken naar redenen om haar afwijzend advies te argumenteerenden raadsleden is van eene spoorwegverlenging niets bekend. Men vergete niet, dat het uitdiepen van het Balkengat en de verplich ting om het weer in den vorigen staat op te leveren, de huur voor de firma Plant aanmerkelijk verhoogt. De heer Loncq meende zijn stem tegen het voorstel—Dom, om alleen het Balken gat te verkoopen, te moeten motiveeren. Door dien verkoop zouden wij ons den toe gang naar de daarachter gelegen grienden, die wij ons bij den overdracht aan de firma Van Deventer hebben voorbehouden, geheel afsnijden. Met dit gevoelen vereenigden zich geheel de wethouders Den Breems en Maas. Vooral de laatste betoogde, dat, wanneer wij onze beteekenis als »oeverstaat" niet willen verlie zen, wij het terrein van het Balkengat moe ten behouden de zaak is, een toegangsweg in de richting van het Spuikanaal te be houden. Komen er nieuwe industrieën, dan zullen wij hun, desverlangd, aan de zuidzijde een toegang moeten openen. Ook tegenover het beweren van den heer Poortman, dat het Balkengat stuit aan de eene zijde op de panden aan de Hoofdstraat en aan de andere zijde grenst aan de terreinen der firma Van Deventer, hield de heer Maas vol, dat wij het Balkengat niet kunnen af staan, en de andere terreinen welover het voorstel van B. en W. moet in eens gestemd worden; hij ontried dus de splitsing door den heer Dom voorgesteld. Het voorstel—Dom, in stemming gebracht, werd verworpen met 4 tegen 15 stemmen. Daarna werd het voorstel van B. en W., om op het verzoek van mevr. wed. H. Plant afwijzend te beschikken, met 17 tegen 2 stemmen, de heeren Prins en Poortman, aangenomen. Wij verheugen ons over de gevallen be slissing, omdat daardoor de gemeente, nu het beste gedeelte van de Plaat in particu liere handen is overgegaan, althans de be schikking over een niet onbeduidend gedeelte grond aan de Maas heeft behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2