Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarff. fpinsdag 24 April 1894. No. 4872. bureau *§$oiex£txaat 50. katholieke Kiezers van het 1 district Schiedam, mr. 0, J. II. Graaf van Limburg Stirum, PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 4.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Nog slechts weinige uren scheiden ons Vatl het oogenblik waarop de stembus °pnieuw geopend staat. Bedenkt wat op den gewichtigen dag der her- s'ettiming hebt te doen Beslist moet worden, of ons Vaderland, ^e'ijk tot hiertoe, geregeerd zal worden door ae wettige daarover gestelde overheid, aan wel of de zoogenaamde volksleiders, de lieden die beweren het volk te leiden, jhaar het in werkelijkheid gebruiken ter ereiking van eigen persoonlijke doel- einden, de richting van het Staatsbe- s*uur zullen aangeven. Beslist moet worden, of de door Vorst Volk bezworen Grondwet is een waar eloos stuk papier, dat men kan gebrui- en naar eigen believen, dan wel onze °°gste Staatswet, die het fundament 111 °et zijn, waarop alle andere wetten boeten worden gebouwd. Beslist moet worden of het kiesrecht eene zoodanige uitbreiding zal ondergaan, ^aardoor ook de fatsoenlijke ordelijke ^arkman, die werkelijk zelfstandig in 2pn onderhoud en dat der zijnen voor- ^lel| tot de stembus zal worden toege ven; dan wel of de toegang tot de embus ook zal worden opengezet voor le schare van nietsdoeners en luiaards, ^°°r die onderste lagen der maatschappij, le geheel of ten deele ten koste van atlderen leven. Baarover zal de Stembus van 24 April IP°aten beslissen, en van hare beslissing V de toekomst van het Vaderland af- lahgen. De Stembus van 24 April 1894 ^al de ingang zijn van een nieuwe aera, a'e voor zal ons land heilvol of rampzalig zijn, naar mate hare uitspraak luiden zal. Bedenkt dus, katholieke kiezers, welk een hoogst zwaarwichtige plicht op het °°genblik op u rust! Onthouding zou onder de tegenwoordige omstandig- eden, den duursten plicht tegenover e' Vaderland doen verzaken en uw kweten bezwaren. Maar niet alleen j=een onthouding,maar de strengste plichts- etrachting past u in deze ernstige crisis ^uarin ons land verkeert. Hier behoort alle persoonlijke voor- hen l'efde op zij te worden gezethier heb- wij niet te vragen naar districts- z?. angen, waar zij het minst in het spel fnhier is er geen sprake van partij- ei«ugen, cue er het minst bij zijn emoeid. Hier geldt het voor en boven to i! h8t bekng Van het Vaderland, de ekomst van het ons alle dierbare Nederland, die voor een oogenblik in onze handen is gelegd. Komt dan allen, allen ter stembus laat niet een enkele achterblijvenhelpt hen voor wien de gang naar de stem bus zooveel bezwaar oplevertbemoe digt hen die eenigszins beschroomd zijn om voor „de heeren" te verschijnen wekt de lauwen en tragen opleidt de zieken en zwakken naar het stembureau want weet het wel: niemand, niemand mag dezen keer achterblijvenwij kun nen niet een enkelen kiezer missenvan één enkele stem kan de uitslag af hangen. Ter stembus dus voor de handhaving der bezworen Grondwet en tegen de ongrondwettige plannen van den dictator TakTer stembus voor den man onzer keuze, den edelen en waardigen drager van den historischen naam, die onafscheide lijk verbonden is aan ons zelfstandig volks bestaan en de handhaving der grond wettige voorschriften en rechten Ter stembus allen voor den fleren nakome ling van een van het edel drietal van 1813, het jaar der herwonnen vrijheid: Een Schiedamsch candidaat. De «Kiesvereeniging Schiedam" doet haar candidaat vooral poseeren als districtsman, als Schiedamsch candidaat. Nu dit is haar recht en de vlag waaronder zij bij deze verkiezing meent te moeten varen. Merk waardig is echter de wijze, waarop zij zich tracht te verweren tegen het rechtmatig verwijt, dat vroeger de districtsbelangen nooit zoo bijzonder op den voorgrond zijn gesteld. De vraagwaarom hebben de li beralen dan niet vroeger een Schiedammer in de Kamer gebracht wordt in de Sehied. Court in dien zin beantwoord, dat de «Kies- vereeniging Schiedam" steeds geijverd heeft een Schiedammer in de Kamer te hebben, en ook in 1888 een Schiedammer tot can didaat heeft gekozenmaar in de Centrale kiesvereeniging is toen de candidaat van Schiedam in de minderheid gebleven, zoodat de heer Patijn candidaat is geworden. Welnu, de historie van 4888 hebben wij nog niet vergeten. De uitverkorene van de «Kiesvereeniging Schiedam" was toen de heer mr. Brillenburg, een broeder van het achtbare raadslid van dien naam. Was hij een Schiedamsch candidaat in den eigenlijken zin van het woord. De heer mr. Brillen burg, die reeds sedert jaren de stad had verlaten en, ver buiten Schiedam levende, geacht kon worden aan het Schiedamsche leven en bedrijf geheel vreemd te zijn ge worden, mocht o. i. niet op dien titel in den zin hier het meest bedoeld, aanspraak ma ken. Maar er was in de voorvergadering der «Kiesvereeniging Schiedam" nog een andere candidaat genoemd, wiens wieg wel is-waar niet op Schiedams grond had ge staan, maar die toch meer dan de eerst genoemde op den titel Schiedamsch candidaat aanspraak kon maken. Herinneren wij ons wel, dan werd toen ook even de can didatuur van den heer Van Harwegen den Breems besproken. De heer Den Breems verklaarde daarop zich beschikbaar te stellen, wanneer men van oordeel was, dat men een candidaat moest hebben meer speciaal met Schiedams handel en industrie bekend. De leden der «Kiesvereeniging Schiedam" oordeelden het toen blijkbaar niet noodig, zulk een districtsman te candideerende toga Candida mocht den heer Den Breems niet sieren. De ernstige liefde van de kiesvereeniging Schiedam voor een echt Schiedamsch can didaat is dus sedert van zeer jeugdigen datum. Zij dagteekent van het oogenblik dat «Schiedam", onder het commando van den nieuwen kapitein in de radicale wate ren verzeild, in de vlag der districtsbelan gen een geschikt middel zag om de lading van het radicalisme binnen te loodsen. Toen was Maas groot en Horn zijn profeet. De krijgsleus werd aangeheven en met de dis trictsbelangen braaf geschermd. Ook op de Katholieken werd behoorlijk gespeculeerd. Laten zij zich nu door de vlag der districts belangen misleiden, dan bezorgen zij het radicalisme een gemakkelijke zegepraal. Diezelfde Katholieken, die hier bij de Ka merverkiezing in 4888 als de parias der maatschappij werden behandeld, tegen wien al wat met den hollen klank van protestant was te omvangen, in beweging werd gebracht, zouden nu goed genoeg zijn om den radi calen candidaat den weg ter zegepraal te effenen. Zullen zij zich daartoe laten ver leiden Wij kunnen het niet gelooven. Een Takkiaan als districtsman vermomd. Voor de zooveelste maal worden nog eens in de Scliied. Crt. de districtsbelangen op gewarmd. Als de Kieswet verworpen wordt, hetzij door de Tweede of de Eerste Kamer, dan zit deze Kamer vier jaarde gekozene is al dien tijd de afgevaardigde van ons district. Op dien grond wordt de districts man aanbevolen en de schoonste verwach tingen op zijn Kamerlidmaatschap gebouwd. Zouden de leiders die den districtsman op dien grond aanbevelen, wel gelooven wat ze beweren Zouden ze werkelijk denken, dat wanneer de kieswetontwerpen-Tak, 4e editie, door een der beide Kamers worden verworpen, de Tweede Kamer die nu geko zen wordt, vier jaar zal zitten Zou in het stadium waarin de kiesrechthervorming nu is gekomen, terwijl zij alle geesten bezig houdt, een nieuw ministerie kunnen op treden zonder als eerste nummer op zijn program een nieuwe kieswet te plaatsen. En is dan de levensduur der nieuwe Kamer niet een kwestie van betrekkelijk slechts korten tijd? Men late zich toch niet van de wijs brengen de Kamer die nu byeenkomt is het kiesrecht- parlement. Nagenoeg uitsluitend voor het regelen van het kiesrecht komt ze bijeen. De heer Maas komt niet in de gelegenheid de districtsbelangen ter sprake te brengen hij zal ons dus niet van den overlast der kommiezen kunnen afhelpen, zooals zijn hartstochtelijke voorstanders beweren, maar hij zal ons wel aan het bedelaarskiesrecht van Tak kunnen helpen, zooals zijn tegen standers terecht vreezen. Beslist Takkiaan als de heer Maas is, kan hij nu allerminst onze man zijn. Daarenboven zou hem de gelegenheid worden gegeven met het radicaal ministerie verder samen te werken, dan zoti hij, als verklaard voor stander van den leerplicht, er toe bjdragen ons op den hals te schuiven dien hatelijken dwang, die de heiligste rechten der ouders geweld aandoet, die ons dwingen zou onze kinderen zelfs aan de hoede van den onge- loovigen, socialistischen of anarchistischen onderwijzer toe te vertrouwen. De heer Maas staat zoo vèr van ons af, èn in beginselen èn in levensopvatting, dat wij het met geen mogelijkheid kunnen be grijpen, hoe een Katholiek, die dien naam met eere wil dragen, zich zou kunnen be ijveren hem een plaats in de Tweede Ka mer te bezorgen. Wederkeerig heeft de heer Maas van zulk een ijveren voor de belangen en de rechten der Katholieken als Staatsburgers of ingezetenen dezer stad allerminst blijk gegeven. Wij raden dus onze mede-Katholieken uit volle overtuiging geen enkele stem op Maas! De Gemeente-financiën. Reeds herhaalde malen is aangetoond, dat de kieswet-Tak een groot aantal personen als kiezers zou toelaten, die geen teeken van welstand bezitten en daarentegen een aantal andere weren, die om allerlei redenen, buiten hun welstand om, moetende verhuizen, daardoor het kiesrecht zouden moeten derven. Is het reeds bedenkelijk uit het oogpunt van den Staat, de toelating van deze drom men uit de alleronderste lagen der maat schappij, nog bedenkelijker is het met het oog op de gemeente-financiën. Zou wellicht iemand durven beweren, dat het mogelijk zal zijn bij de invoering van het allemans- kiesrecht van Tak voor de Provinciale en Generale Staten, voor de gemeenteraden een beperkt kiesrecht te handhaven? Zullen straks deze proletariërs-kiezers voor de Tweede Kamer, ook niet de kiezers voor de gemeenteraden zijn Zullen dan niet over de gemeentelasten oordeelen zij, die niets tot instandhouding der gemeente huishou ding bijdragen. Hoe zullen een hoofdelijke omslag, een gemeente-inkomstenbelasting er uitzien, geheven door lieden die er volstrekt niet bij betrokken zijn, en dus vrij over de beurs van anderen zullen beschikken. Waarlijk, ook over dit punt mag men wel eens ernstig nadenken. Het gevaar van zoo sterk het overwicht te leggen naar den kant van hen die in de gemeente-lasten niets bijdragen, en die voor de uitgaven, die zij zullen vorderen, geen verantwoordelijkheid NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT e nr> ^ri (a T

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1