Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. Na den Strijd. De Vioolspeler der Sansculotten. 17de Jaars*. Zondag 29 April 1894. No. 4877. bureau ^otexztxaat 50. 3?rikt aan- PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Eike gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten De groote strijd door Tak's gewelddadige ,amerontbinding *n 'even geroepen, is zoo weder beslecht. De Stembus van 24 Pril heeft het votum van den lOn van ^'asrnaand bevestigd en voltooid. Het Pays egaJ heeft uitspraak gedaan in de zaak je het geroepen was te beslechten. Die Ultspraak is zoo ondubbelzinnig mogelijk geweest. Met verpletterende meerderheid 2ljn Taks beruchte kieswet-ontwerpen ver oordeeld. Gesteld voor de vraag: of het pittig en wenschelijk was, dat Tak's kies- et-ontwerpen in hoofdzaak ongewijzigd of echts op enkele onderdeden herzien, tot et Werden verheven, heeft de groote meer heid van het Nederlandsche volk geant- °°rd: neen, wij willen uwe kiesrechtuit- weiding niet; wij achten haar in strijd met i 6 Grondwet, en zouden het een ramp voor land achten, als zij in de Wet werd ellchaamd. 's bet resutlaat van den strijd die op roekelooze wijze door een overmoedig ^Iruster aangebonden, tot zulk een beslist verblijdend einde werd gevoerd. Wat nU atgeloopen verkiezingsstrijd ons vooral dat 1 ^e'eer<^' 's boe beslist onwaar het is, het Nederlandsche volk om kiesrecht reeuwt. Nadat de Kieswet-Tak reeds Uit 6rt tWee jaren de maa'1 was en °P oerige wijze in de pers was besproken at de Wet reeds voor de tweede maal J de Staten-Generaal in behandeling kwam, de laatste weken over hare artikelen bl °v ^amer uitvoerig werd beraadslaagd en zeer vele kiezers nog zoo weinig te eb!ijpen, waar het om ging, dat zelfs het aai denmiddel van eene Kamer-ontbinding ^et in staat was hen in hunne zoete rust vorstoren. Bij de eerste stemming bleven Feuilleton. one Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 35) lJWelnu, de koning is verloren als hij nog ger in de Tuillerieën blijft." vJa"e Antoinette staarde den syndicus kast waai'been moet hij gaan, nu het is en den tu'n door bet gepeupel omringd jt, vroeg zij na eene korte pauze, hem W6et s'ecbts één toevluchtsoord voor de i- antwoordde Röderer aarzelend»dat derir,°n[n^ z'ch naar de Nationale Verga- p'ng begeve." trek6" ba'bnide kreet klonk door het ver- bed p'r, bwam van den zeeman, die tot staan e iedlS aan de deur was blijven Nu trad bij driftig voor,ut en zonder dat vele duizenden kiezers achter, en eerst na dat men dien thuisblijvers met alle moge lijke middelen van overreding aan het ver stand had gebracht, waarom het bij deze verkiezing te doen was, gelukte het nog velen van hen bij de tweede" reis aan het verkiezingswerk te doen deelnemen. Geheel deze historie bewijst hoe weinig politiek ons volk ontwikkeld is, en hoezeer het tegen alle waarheid strijdt, dat het zoo vurig ver langt een werkzaam deel aan het Staats bestuur te nemen. Neen, geeft men het volk wat het voor het instand houden van het leven het meest noodig heeft, dan is het best tevreden. Beschermt men den landbouw door gematigde rechten, die hem in staat stelt hier te lande afzet voor zijne producten te vinden; zorgt men, dat de werkman arbeid en brood vindt door op de eerste plaats de inlandsche industrie te bevoordeelen, en te zorgen dat de handels wetgeving den strijd met den buitenlandschen concurrent niet in een wanhopige worsteling doet ontaarden dan is zoowel de arbeider op het platteland als de werkman in de stad tevreden, en taalt hij niet naar het kiesrecht, dat hij veelal zelfs niet eens ter rechter plaats en tijd weet te gebruiken. Gewaagden wij daareven van eene poli tieke lusteloosheid die zich vooral in eene veelvuldige onthouding bij de eerste stem ming openbaarde, dan moeten wij getuigen, dat ons district daarop eene gunstige uit zondering heeft gemaakt. Bij de verkiezing op Dinsdag 10 April bleven nog circa 500 kiezers achter, en aan de herstemming op Dinsdag 24 April namen slechts 300 kiezers geen deel. Op een totaal getal van bijna 2600 kiezers, is een getal van 300 achter blijvers, met inbegrip van allen die onmo gelijk ter stembus kunnen gaan, niet bedui dend te achten. Er was dan ook in ons district wel aan leiding tot een meer opgewekte deelneming aan het verkiezingswerk. Van den eenen kant trad de partij, die »Tak's plannen" de koningin hem er vergunning toe had gegeven, mengde hij zich in het gesprek. s Hoe riep hij barsch tot den syndicus. »Waagt gij het Hare Majesteit voor te stel len den koning over te leveren aan zijne bitterste vijanden Röderer trok de schouders op. Daarna antwoordde hij »Er zijn in de Nationale vergadering nog mannen genoeg, die het koningschap hoogachten. Het volk zal echter den monarch niet aanvallen als het door de vertegenwoordigers der natie wordt beschermd. Ik ken geen anderen uitweg." »Kan dan met de troepen, welke hier aanwezig zijn, het kasteel niet meer ver dedigd wordenriep de koningin. »Mijn- heer De la Chesnaye heeft mij een kwar tier geleden gezegd dat de Tuillerieën nog goed te houden waren »Ik zie daar geen voordeel in," antwoordde Röderer. »Het volk zou in dat geval het kasteel hardnekkig belegeren, de bezetting uithongeren en haar daardoor noodzaken de wapens neer te leggen. Iets anders ware het, indien de belegerden op eene spoedige ontzetting konden rekenen, indien in de nabijheid van Parijs een leger lag, dat den begunstigde, op met een in de hoofdplaats van het district populair candidaateen stadgenoot, die, ware het er om te doen geweest, hem een plaats in onze vroedschap opnieuw te bezorgen, zeker door alle par tijen zou zijn gesteundeen candidaat die het zeker ook voor een goed deel aan zijne openlijke en rondborstige verklaring heeft te danken, dat hij niet de plaats heeft bereikt, die zijne medestanders hem wilden bezor gen van den anderen kant traden de tegen standers van Tak's kiesrechtontwerpen voor het voetlicht met een candidaat, wiens naam een goeden klank heeft in de ernstige cri sis, die het land op het oogenblik doorleeft. Dat de groote meerderheid der kiezers zich niet door deze bijkomende omstandigheden heeft laten leiden, maar vóór alles het groote doel waar het om ging, in het oog heeft gehouden, getuigt voor haren gezonden poli- tieken zin en het helder inzicht in de groote kwestie, die op het oogenblik ons staatkun dig leven beheerscht. Over het algemeen heeft deze verkiezings strijd ook weder geleerd, dat kalme, beza digde uiteenzetting van zaken op de groote meerderheid der kiezers veel meer invloed heeft dan al het marktgeschreeuw en de reclame-achtige publiciteit, waarmede som mige volbloed ijveraars hun doel trachten te bereiken. Ieder die Maandag 11. bij de openbare bijeenkomst in de Officierenzaal het kalme, bezadigde betoog van den heer Van Karnebeek met de grootste aandacht volgde, en daarmede de opgewonden, harts tochtelijke taal van sommige debatters ver geleek, moest tot eene conclusie komen, die niet zeer vleiend voor laatstbedoelden uit viel. Tot het schitterend succes, dat deze verkiezingsstrijd voor de tegenstanders van Tak's plannen heeft opgeleverd, heeft dan ook het waardig optreden van den heer Van Karnebeek in niet geringe mate bijge dragen. Door eerlijke middelen van over tuiging en overreding moet een verkiezings strijd worden gewonnen, maar niet o. a. door koning toegedaan was. Ik herhaal het, ik weet geen ander middel. »Dan de genade van de Nationale Ver gadering af te smeeken Nooit 1" viel hem Marie-Anfoinette met een verachtelijk gebaar in de reden. »De koning kon in elk geval de Verga dering verzoeken de noodige maatregelen te nemen voor zijne veiligheid. »Dat komt op hetzelfde neer." »Dan blijft nog over eenige ministers naar de Vergadering te zenden en van deze namens Zijne Majesteit te verlangen dat zij commissarissen naar het kasteel zende, om den persoon des konings tegen de volks woede te beschermen." Marie Antoinnette zweeg. Het vernederde haar, hulp te moeten zoeken, waar zij wist dat zijne bitterste vijanden zitting hadden. Het knelde den trots der koningin een be roep te doen op de grootmoedigheid van menschen, die zij diep verachtte. Maar er stond te veel op bet spel dan dat zij kon weigeren Röderers voorstel af te wijzen. »Ik zal er met den koning over spreken zeide zij. Met eene vluchtige beweging, der sid- een middel, dat men aanwendt om zaken van dagelijksch gebruik aan den man te brengen. Ook bij deze verkiezing heeft de harts tocht vaak luider gesproken dan het kalm, gezond verstand. Maar, gelukkig, deze pe riode van strijd is weder doorleefd. En nu, terwijl het slagveld verlaten wordt, en zij een laatsten blik werpen over dat terrein, 'twelk getuige was van zulk een eigenaar- digen en veelal onverkwikkelijken strijd, be- hooren de tegenstanders elkaar eerlijk in het gelaat te zien, en elkaar de broederhand te reiken alvorens te scheiden. Eene gedachte moet hier allen beheerschen, namelijkdat voor- en tegenstanders van Tak's kieswet- ontwerpen, beiden streden uit volle overtui ging, en beiden het belang des Vaderlands, zooals zij dit opvatten, op het oog hadden. Wint die gedachte veld, dan zal het vrede zijn na den strijd, en zullen velen van hen, die nu tegenover elkander stonden, straks weder in éene richt'ng werken tot heil des Vaderlands, tot bevordering der belangen, die wij allen met elkander gemeen hebben. ALGEMEEN 0YERZIC1IT. 28 April '94. Bij de beraadslaging over de begrooting in het Heerenhuis te Berlijn heeft, de minister-president, graaf Eulenburg, den rijkskanselier verdedigd tegen een aanval van Mirbach, dat de rijksregeering de be langen van den landbouw niet voldoende zou bevorderen. Ten stelligste moest hij protesteeren tegen de dwaling, alsof de rijkskanselier vijandig of zelfs maar onver schillig tegenover de landbouwbelangen zou zijn. Overigens was in den Bondsraad Prui sen nooit in de behartiging dezer belangen te kort geschoten. In welingelichte kringen te Rome doet het gerucht de ronde, dat prinses Friedrich Karl van Pruisen voornemens is tot de Katholieke Kerk over te gaan. Men voegt derende hand. gat zij de twee heeren hun afscheid, die na eene buiging vertrokken. De koningin begaf zich, geheel geknakt naar het kabinet des konings. Het gevolg van het onderhoud met den koning was vooruit te berekenen de ministers Champion en Dejoly kregen bevel naar de Nationale Vergadering te gaan en daar te spreken zooals Röderer de koningin had aangeraden. Terwijl dit plaats had werd het gevaar grooter, want het gepeupel maakte zich gereed de verschillende toegangen tot het kasteel te forceeren, en het scheelde niet veel, of het was op verschillende plaatsen reeds tot een bloedig gevecht gekomen. De ministers bleven lang weg. Eindelijk keerden zij onthutst terug hunne zen ding was mislukt. Zij hadden in de Rijschool nauwelijks zestig leden der Vergadering aan- getroflen en deze waren na het vernemen der boodschap van den koning tot de orde van den dag overgegaan, hadden dus ge weigerd den bedreigden koning in bescher ming te nemen. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT il'lIHMIIIIilllllllllltMIIII'MIIIIII...... "p

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1