oners van het uitgebrande perceel moet e indruk verkregen zijn, dat de brand in not benedenhuis niet anders door een onge- is ontstaan, en dus in geen geval aan moedwil valt te denken. Similauw's hang- 'am>' zat "iet al te stevig in de zoldering evestigd, waarom hij reeds vroeger meer malen zijnen bovenburen had verzocht, de vin ei en niet op den vloer te laten stampen sptingen, wat hunne gewoonte schijnt geweest te zijn. Op den bewusten avond s e hanglamp, hetzij door dreuning der zo ering, hetzij door andere oorzaak, los geraakt en gevallen. Dat Similauw en zijne jouw naar het achterplaatsje weken, zou a een geschied zijn, wijl zij zich den toe- gang naar de voordeur door de vlammen versperd zagen. Niettegenstaande dit alles "e 1 justitie de zaak ter hand genomen en is van harentwege heden ochtend het 11 'je van het oudste der omgekomen kin eren van Cardozo opgeëischt. Similauw s inboedel en schoenmakerij waren voor eene som van duizend gulden egen brandschade verzekerd. edurende de Pinksterdagen zal Neder- an bezocht worden door een leger van ogelschen die onder de leiding der auto riten van sToynbee Hall" reizen. De geheele r>s zal den reizigers met inbegrip van voe- 8 noS niet 3 p st. f36) kosten. Op Maandag 14 Mei a. s. (tweede Pink- terdag) zal door de «Vereeniging voor atschaffing van sterken drank een propa- b«inda-boottocht worden gehouden van Am- ®terdam naar Zaandam, langs Koog aan de aani Zaandijk, Wormerveer tot Alkmaar, ®n terug langs Purmerend, onder de leuze uit Schiedam." Omtrent de ongelukkigen die de vorige jTek in ^gj, trejn tusschen Delden en Hen- 0 door het innemen van vergif een eind an bun leven hebben gemaakt, begint men eemgerniate op het spoor te komen. Aan het station te Oldenzaal is door hen ,een koffertje achtergelaten, waarin nog eenig J goed aanwezig was. Op een stuk daar ya" Waren, misschien bij vergissing, merk- etters nog zichtbaar gebleven en wel O. M. n verband ook met andere informatiën wint nu de gissing veld, dat de ongelukkigen Z°uden zijn de familie van een photograaf Ult Den Helder, die vroeger in Gelderland e>evestigd was, en daar minder goede zaken 'unnende maken, zich naar Den Helder had VerP'aatst, doch ook daar slechts een kom mervol bestaan kon vinden. Van den commissaris van politie in Den elder is te Hengelo bericht ontvangen, dat Helder 2 personen (de makelaar O. en ZlJne vrouw) vermist worden, terwijl men epgave van hun signalement verzocht. Dit ericht zou dus nog meer bovenbedoelde gis- Slng de overhand doen krijgen. Te Groningen heeft zich thans een com missie gevormd, welke zich belast met de °ntvangst van bijdragen voor een gedenk teken op het graf van J. J. A. Gouverneur. In een door de anti-revolutionaire kies- Vereeniging «Nederland en Oranje" te Gro ningen belegde openbare vergadering is door J r- mr. W. H. De Savornin Lohman, in 6611 zeer zaakrijk betoog uiteengezet, waar om hij dr. Kuyper niet meer als leider er anti-revolutionaire partij kan erkennen. Ce personentrein, die eergisteren morgen t 9.3 van Groningen naar Zwolle vertrok, 's even vóór de viaduct gedeeltelijk ont spoord. Door een tot nog toe onbekende oorzaak, maar in elk geval, naar wij ver nemen, niet door de schuld van het perso neel, liepen een bagagewagen en de tender mt de rails, terwijl de locomotief en de joidere wagens in de rails bleven. Dit was e danken aan den machinist den wissel- ac ter en den hoofdconducteur. Door dit ngeval kon de trein niet direct vertrekken, maar had een oponthoud van 2Y4uur. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. (A1. R. Ct.) Zondagmorgen kwam te Vlissingen per extra-trein, komende uit Florence, koningin Victoria van Engeland aan. Na het inschepen der talrijke bagage, vertrok H. M. met haar jacht, geëscorteerd door enkele oorlogssche pen, onmiddellijk naar Engeland. De ponton te Vlissingen was voor deze gelegenheid geheel overdekt en voor het publiek afge sloten. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag-avond te elf uur had Ferd. den Boogerd, besteller der Vlaardingsche boot, het ongeluk bij aankomst van de postboot van Hellevoetsluis bij het vastmaken van het touw in de haven te vallen. Hoewel spoedig er uitgehaald, waren de levens geesten echter geweken. Eenigen tijd geleden werd het ooievaars nest ;n het dorp Woubrugge door een wijf jesooievaar betrokken; het mannetje liet op zich wachten. Dezer dagen kwamen er een paar vreemde ooievaars opdagen, die zich op dat nest wilden installeeren, hetwelk tot een verwoed gevecht, 1 tegen 2, aanleiding gaf. De slotsom was, dat het wijfje voor een oogenblik van het nest verdreven werd, waarop de vreemde indringers hare eieren, 4 in getal, in den bek namen, en op het dak van het huis van den heer Guldemond te pletter smeten. Na het verrichten van deze euveldaad vertrokken zij en kon de verdrevene haar nest weder betrekken. Het bankbiljet van flOO, dat door een milicien te Leeuwarden is gevonden in een schoenzakje dat hem uit het garnizoens- kleedingmagazijn aldaar was verstrekt, is bij onderzoek gebleken afkomstig te zijn van een diefstal, ongeveer een jaar geleden ge pleegd ten nadeele van den majoor-directeur van het centraal-magazijn van militaire klee ding en uitrusting, te Amsterdam. De dief heeft destijds blijkbaar het biljet verborgen in een der in dat magazijn in voorraad aanwezige schoenzakjes en het later niet meer kunnen terugvinden. Het bankbiljet :s aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven, die aan den eerlijken vinder eene flinke, geldelijke belooning heeft doen toekomen. Vier middernachtzendelingen te Leeuwar den zijn door twee onbekende personen, voorzien van stokken en messen, onverhoeds aangevallen. Een der middernachtzendelingen ligt met gebroken been, een tweede is met een mes langs het gelaat en het linkeroor gesneden, terwijl de anderen eenige slagen hebben gekregen. Door de justitie is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag-morgen werd van eene oude vrouw, die op het Vredenburg te Utrecht voor een kraampje stond te kijken, uit den zak van haar japon, eene portemonnaie met ruim f8 aan zilvergeld gerold. Eene juf frouw, die over dezen diefstal had hooren spreken en kort daarna op den Steenweg een paar kleine kinderen een goedgevulde portemonnaie in handen zag hebben, deelde dit een politieagent mede, die hen daarop aansprak en, toen zij niet konden opgeven, hoe zij aan dat geld kwamen, hen naar het hoofdbureau van politie overbracht, waar de oudste, een knaap van ongeveer 9 jaren, al spoedig bekende de op hem bevonden por temonnaie met geld kort te voren aan eene oude juffrouw te hebben ontfutseld. Kerknieuws. Men schrijft ons in dato 30 April uit 's-Gravenhage Heden-ochtend werd de nieuwe R. K. cerk, welke in de Hobbemastraat alhier verrezen is, door Z. D. Hw. Mgr. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, plechtig geconse creerd. Na de consecratie droeg Monseig neur, geassisteerd door onderscheidene eerw heeren geestelijken, waaronder de pastoor der nieuwe parochie, de zeereerw. heer J. M. van Erven Dorens, een pontificale Mis op, welke hij besloot met een korte toe spraak. De kerk is in Romaanschen stijl gebouwd De plannen moesten beantwoorden aan dezen dubbelen eisch. Zij moesten leveren een kerkgebouw, dat eerstens zooveel mogelijk vaste zitplaatsen biedt, die alle gezicht geven op preekstoel en altaar, en waarvan de kosten van onderhoud zoo miniem mogelijk zijn. Om tot een en ander te geraken, heeft de architect, de heer W. B. van Liefland, zoo weinig mogelijk kolommen en gezichtsbelemmeringen geplaatst en vervol gens de construëering van dakkapellen, uit gebouwde gevels en dakgoten achterwege gelaten. De gevel, die, evenals de geheele kerk een eenvoudig karakter draagt, is 35.10 M. breed en 18.80 M. hoog. Hij wordt geflan keerd door twee traptorens, die dienen om het zangkoor te bereiken. Boven den hoofd ingang bevindt zich een groote lichtrozet. In den trapgevel wordt een zittende Chris tusfiguur geplaatst, terwijl ter achterzijde gelegenheid bestaat tot het plaatsen van twee heiligenbeelden. Ter linkerzijde van de facade bevindt zich de doopkapel, links een doelmatig tochtportaal. De kerk heeft een voorplein, dat wordt afgesloten door een gesmeed ijzeren hek van de firma Vincent Co. De kerk is van bifinen lang 58.55 M., breed tusschen de zijmuren 35.10 M., en van het transept 43.10 M. Er zijn drie beu ken, waarvan de middelste de respectabele breedte van 20 M. bezit. De zijbeuken zijn ieder 7.55 M. Het dak wordt gedragen door slechts 4 kolommen. De galerij van het koor wordt door 4 pilaren van kleineren omvang opgevangen. Het presbyterium heeft verder een ruimen omgang. Het plafond der kerk is geheel gepoly chromeerd. De sacristy, die, met ruime bergkamers, ter linkerzijde van het altaar ligt, is zeer ruim. Tevens treft men daaraan de cate chismus-kamer, die een uitgang heeft in de Rembrandstraat, langs welke zijde ook de kerk te bereiken is. Er is plaats voor 3 altaren, waarvan er reeds een, het Maria- altaar, aanwezig is. De predikstoel bevindt zich aan de voorste pilaar ter linkerzijde, en in het transept worden 4 biechtkapellen ge bouwd. Het dak der kerk, die in bak- en berg steen werd opgetrokken, is zoodanig aan gelegd, dat het regenwater zonder behulp van goten, die lekkage kunnen veroorzaken, terstond wegstroomt. De nieuwe kerk, die toegewijd is aan het Allerheiligst Hart van Jesus, is een sieraad voor de schilderswijkder Residentie. Ten bewijze, dat het Katholiek geloof in Engeland steeds vorderingen maakt, komt het bericht dat Lady Maud Barret, dochter van den graaf van Cavan, tot de Katho lieke kerk is toegetreden. Nog moet vermeld worden, dat afgezien van vele bekeeringen van Anglikaanche geestelijken, thans alleen in Londen circa 500 personen zich voorbereiden, om opge nomen te worden in den schoot der Katho lieke Kerk. Burgerlijke Stand. Geboren: 28 April. Johanna Catharina, dochter van A. Tettero en C. Bakker, Hout straat.29. Egidius Hendricus, zoon van E. H. Rleiss en A. M. Moonen, Singel. Cornelia, dochter van A. Agterberg E. A. de Planque, Grofbaan. 30. Magcheltje, dochter van G. M. Schater en C. van Meel, Paralelstraat. Johanna Elisabeth, dochter van M. L. van der Sloot en M. Herlaar, Grofbaan. 1 Mei. Wilhelmina. dochter van P. de Ruiter en J. Verkade, Singelkerkstraat. Geertrui, dóchter van J. van Woerkom en D. Verburg, Kreupelstraat Overleden: 30 April. Levenloos zoon van C. Martijnse en A. C. de Wit, Buten- hanvenweg. Yisscherij-Bericliten. SCHIEDAM, 30 April, vertrokken stoom trawler \igïlant, kapt. J. Schumann, ter trawlervisscherij naar de Noordzee. Cargalijst. S.s. Johannakapt. J. Peterse, van Su- lina, met 520.000 kilogr. Rogge1.400.000 kilogr. Gerst. Het zeilschip Noordster, kap. P. Groene- veld, van Helgoland, met Stukgoed. Zeetijdingen. Schiedam, 30 April aangekomen, ss. Santon, kapt. E. Lloijd, van Braila via Schiedam. Gedurende de maand April arriveorden alhier 4 stoom- en 1 zeilschip, tegen verleden jaar 3 stoom- en 4 zeilschepen. Sagres, 27 April gepasseerd, ss. Carl. Hirschberg, kapt. G. Kraeft, van Braila naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 1 Mei 1894. Spoeling f 1.30. Moutwijn f6. Verhandeld f53/8. Stemming onveranderd. Berlijn. JRo^e> (Slotk.) Parijs. Hamb. I Spiritus Mei. Juli. Sept. Mei September. Meel 12 Merk. 1. md. 12 Juni Rogge, loop. md. Juni Spirit. Mei/Juni Juli/Aug. 122!— 123.50 34.50 35.80 42.80 42.60 13.50 13.60 18.50 18-75 122.75 125Y5 34.30 36.- 42.75 42.90 13.40 13.50 18.50 18.75 44). New-York. Maïs Amsterdam. 30 April. Rogge op lev. prijshoudend Mei 102Juli 103, 104Oct. 104, 105. 1 Mei. Rogge op levering vastMei f102; Oct. f105, 106. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 30 April 1.44. M. 1 Mei 1.40. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf Londen kort f 12.06) Disc. 2 pCt. Parijs - 47.87) 25 Antwerp.- 47.80 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 1 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 59 paarden veulens, ezel, 600 vette runderen, 1748 magere dito, 148 vette en graskalveren, 456 nuchtere kalveren, 6 scha pen of lammeren, 3 varkens, 324 biggen, bok. Koeien puike qual. 76 c., Ie qual. 75 c., 2e qual. 70 c., 3e qual. 62 c.ossen puike c., Ie qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c., kalveren 1ste qual. 100 c. 2de qual. 90 c. 3e qual. 80 c., schapen 1ste qual. c., 2de qual. c.varkens 1ste qual. - c., 2de qual. c., 3de qual. c. Melkkoeien ƒ170 d 250, kalfkoeien f 190 a ƒ280 stieren 70 a 140, graskalveren a pinken f 45 a 100, vaarzen 110 a 150, alles mager veepaarden 50 a 100. Kalf- en melkkoeien met grooten aanvoer en tragen handel tegen lagere prijzen wei nig buitenlanders. Mager vee mede traag en lager. Op de botermarkt werden aangevoerd 131/8 en 124/16 ton, en 948 stukken a kilo; prijs le kwal. 54, 2e kwal. 48,3e kwal. f42, per kilo 55 a 65 c. Land- en Tninbouw. Men meldt uit Charlois Gingen de boeren met zorg den winter in, wegens de schaarschheid van hooi en stroo, nu heerscht allerwegen vreugde, daar al het vee reeds in de weide loopt, en wat het voornaamste iser is volop gras. Voor velen is het een ware uitkomst. Ook de veld- en boomvruchten beloven overvloedig. Als nu de prijzen maar goed worden 1 30 April 1 Mei. 30 April. 447/8 1 Mei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3