in België op grond van een'te Londen door den anarchist Polti afgelegde verklaring, dat thans België aan de beurt is voor dy- namiet-aanslagen. Deze Polti is Vrijdag te Londen veroordeeld tot 10 jaar tuchthuis straf en Ferrara, ook een Italiaan, tot 20 jaar. De beschuldiging luidde, dat zij ont plofbare stoffen in hun bezit hadden voor een onwettig doel, en van plan waren in het Vereenigd Koninkrijk een aanslag te plegen, waarbij leven en eigendom gevaar liepen. Ferrara heeft schuld bekend. Zijn houding was even onverschillig als gedurende het verhoor van den politierechter. Polti hield vol dat hij onschuldig was. De politie van den Noord-Amerikaanschen staat Washington heeft, zonder strijd, beoosten Tacoma een goederentrein van de Northern Pacific spoorwegmaatschappij, dien de Commonweale^s vermeesterd hadden, op dezen heroverd. De gouverneur houdt staats- troepen gereed om, desnoods, tegen de Commonwealers op te treden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Mei 1894. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is benoemd tot 2n brugwachter aan de Gerrit Verboonstraat J. Rosman. Tot kapelaan der O. L. Vrouwe parochie alhier is door Z. D. Hw, den Bisschop van Haarlem benoemd de weleerw. heer J. J. G. Hafkenscheidt, kapelaan te Heinkenszand. De persoon die zich onlangs alhier bij den poelier Van Dijk als diens zoon aan meldde, is gisteren uit Rotterdam, waar hij beproefd had op dezelfde wijze gastvrijheid te vinden, te dezer stede aangebracht. Aan het commissariaat van politie in de tegen woordigheid van V. D. ondervraagd bekende hij diens zoons niet zijn, maar zich daarvoor alleen te hebben uitgegeven om een onder komen te krijgen. Het bleek dat men hier met een uit Utrecht ontslagen tuchthuisboef te doen had, die behendig gebruik heeft gemaakt van zekere praatjes, die hij bij zijn komst in deze stad had opgevangen. Tegelijk met het 25-jarig bestaan der Hoogere Burgerschool herdachten Zaterdag 11. de leeraren dr. N. M. Kam, en W. L. Combé den dag, waarop zij vóór 25 jaren hun ambt van leeraar aan bedoelde inrichting van middelbaar onderwijs aanvaardden.De eerste is niet meer als zoodanig werkzaam, maar later naar het Gymnasium overgegaan. Des morgens vereenigden zich de com missie voor het middelbaar onderwijs, cura toren van het gymnasium, de leeraren, oud leerlingen en leerlingen der inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs alhier, in het gebouw der Officieren-Vereeniging, om hulde te brengen aan bedoelde leeraren. De rector van het gymnasium bood namens de leeraren dr. Kam een Saksisch uurwerk aande directeur der H. B. S. namens de leeraren van die inrichting, den heer Combè een sierlijken stoel, beeld van rust, die de heer Combé nog wel niet zoekt, maar hem lang moge dienen 1 De burgemeester bood, namens de colle ges van toezicht, den heer Combé een bronzen statuette, dr. Kam, Flam-marion's Astronomie Populaire. Van de leerlingen ontving dr. Kam een sierlijken barometer en een eikenhouten tafel, waarin zeer eigenaardig de ring van Saturnus is aangebracht, terwijl namens de oud-leerlingen en leerlingen den heer Combé bij monde van den heer W. F. Tak een marmeren tafel met twee boekwerken le 19me siècle en France en la belle Napoli werd aangeboden. De oud-leerlingen van den heer Combé hadden daarenboven de gedachte gehad, hun vroegeren leeraar, die noordelijk Italië kent, de aanbieding te doen, een reis naar Rome en Napels te ondernemen. «Onder Italie's heerlijken hemel hoopten de leer lingen dan, mocht bij hun vriend de gedachte rijpen, aan de Schiedamsche Hoogere Bur gerschool op zijn post te blijven tot Hoogere Macht hem er afriep." De dames-leerlingen der Hoogere Bur gerschool overhandigden den heer Combé een krans van levende bloemen, terwijl de heer A. Odé hem 2 zijner beelden, een Scheve- ningsche visscher met vrouw, vereerde. De leerlingen der normaalschool boden hun feest vierenden leeraar, den heer dr. Kam, een pièce de milieu met 2 vazen op zilveren voet. Het feest werd des avonds in de versierde zaal der Officieren-Vereeniging voortgezet. Een half-eeuwfeest als gisteren te dezer stede werd gevierd, mag zeker wel tot de groote zeldzaamheden gerekend worden. Onder veelzijdige deelneming herdacht Elisa beth Oosthoorn den dag, waarop zij vóór vijN% jaren bij den heer L. van Pinxteren alhier in dienst trad. Reeds in den vroegen ochtend wapperde op den Dam uit de huizen der naburige bewoners de vaderlandsche driekleur. Omstreeks tien ure verscheen voor het huis waar «Bet" zoo lang hare trouwe diensten heeft verleend, een deftig tweespan, waarmede de jubilarisse met een harer naaste familieleden naar de kerk reed. In de O. L. Vrouw Visitatie-kerk werd aan het met levend groen en bloemen rijk getooide hoogaltaar de Hoogmis ter intentie van de feestelinge opgedragen. Daarna werd zij weder met hetzelfde rijtuig naar huis terug geleid. Hier verdrongen zich in den loop van den middag tal van belangstellen den uit alle standen dezer stad, om der jubilarisse van hunne oprechte deelneming in haar zeldzaam teest te doen blijken. Velen ook die mèt of vóór haar in hetzelfde huis hunne diensten hadden verleend, toon den hoezeer zij hare langdurige en trouwe plichtsvervulling op prijs stelden. De familie waarin de trouwe dienstbare zooveel heeft doorleefd, en in wier lief en leed zij steeds met de meeste toewijding heeft gedeeld, toonde op veelzijdige wijze, dat zij het ten hoogste waardeert wat «Bet" voor haar is geweest en, naar zij hoopt, nog lang zal blijven. In verscheiden vorm, door tal van bloemgeschenken, maar ook door andere stoffelijke en klinkende huldeblijken, toonde zij hare feestvreugde en dankbaar heid voor hetgeen zij in en door «Bet" heeft mogen genieten. Een vroolijke avond, die de jubilarisse als eenige erkenning had ge- wenscht, zal morgen dit gouden feest besluiten. Ter gelegenheid van den derden feest avond ter viering van het jaarfeest Zondag avond van wege de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond gegeven, was de zaal der Officieren-Vereeniging door de leden die ditmaal hun feestbeurt hadden, en hunne dames, weder dicht bezet. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer J. S. van Buchem, vereerde met eenige bestuursleden van de Bondsafdeeling de feestelijke vergadering met zijne tegenwoordigheid. Het bekende program werd weder tot aller voldoening uitgevoerd Vielen den wer kende leden der Tooneelafdeeling daverende toejuichingen ten deelook den leden der Zangafdeeling en die van het Harmonie orkest werd een warme ovati e in den vorm van een herhaald en langdurig applaus ge bracht, dat hen tot een bisnummer ver plichtte. Toen de Tooneelafdeehng »St. Cornelius" met het aardige stukje «Stotteraars in soor ten" haar taak had volbracht, besteeg de gees telijke adviseur den katheder. Aan het eind dezer drie feestavonden had hij een aange- namen plicht te vervullen. Hij voelde zich gedrongen dank te brengen aan allen die tot het welslagen dezer feestviering hadden medegewerkt. In de eersle plaats aan de drie onderafdeelingen, die zich daarvoor zoo hebben beijverd, aan de commissarissen van orde, door wier trouwe plichtvervulling een orde verkregen werd als zelden in eene zoo talrijke vergadering is gezien, en vooral ook aan den pianist den heer H. Veugelers, die zich niet alleen deze avonden maar ook bij de gewone repetiën van de Zangafdeeling zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Aan deze dankbetuiging paarde spr. een ernstig woord aan de moeders en echtge- nooten. De socialist Bebel had de vrouw onder de banier van het socialisme willen scharen, omdat zij het is, die den geest van het huisgezin vormt; welnu wij die tegen het socialisme strijd voeren, doen een be roep op de christelijke echtgenooten en moe ders en roepen haar toewilt gij trouwe echtgenooten, goede huisvaders, weest dan de beschermsters van onzen Bond zoodoende zult gij niet alleen in uw eigen belang werk zaam zijn, maar uwe kinderen zullen nog de vruchten plukken van hetgeen door den Bond wordt verricht. Met een opgewekt: leve de Ned. R. K. Volksbond 1 besloot spr. zijne korte toespraak. Het vond geestdrift volle instemming bij de over talrijke verga dering, die den eerw. adviseur bij zijn ver trek met een herhaald en krachtig hoerah 1 loonde. Onder de opgewekte tonen van het har monie-orkest scheidde men in de meeste aangename stemming, overvoldaan over al hetgeen men bij dit feestgetij had genoten. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 96 schepen, waarvan 10 zeilschepen, 4 oorlogsschip en 1 stoomtrawler. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 90 en voor Schiedam 6. In hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen 103 schepen binnen, waarvan 17 zeilsche pen voor Rotterdam waren 97 bestemd. Van Vrijdag 28 April tot en met Vrijdag 4 Mei zijn te Rotterdam 53 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, 8 van roodvonk, 8 van mazelen, 4 van diphteritis en 1 geval van typhus. In Juli a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de te Rotterdam zoo gunstig bekende Chr. Zangvereeniging «Excelsior" werd op gericht. Het bestuur is voornemens dit in de maand September te vieren door een groote feestuitoefening in de Doelezaal, met medewerking van oud-leden, tot wie zij, met dit doel, een circulaire heeft gericht. Bekwame solisten zullen worden uitgenoo- digd om tot die uitvoering mede te werken. Er zal o. m. een feestcantate ten gehoore worden gebracht met woorden van dr. Rie- mens en muziek van den heer G. H. Vijge boom, directeur der vereeniging. VLAARDINGEN, 7 Mei. Door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is totgeestelijke ad viseur der Afd. Vlaardingen van den Ned. R. K. Volksbond aangesteld de weleerw. heer C. Bramlage, kapelaan alhier. BINNENLAND. Uit 's Gravenhage werd Zaterdag aan de Tijd geseind Men meent, dat de heer Roëll nagenoeg gereed is met de formatie van een nieuw kabinet. Genoemd worden de heeren Patyn, voor Justitie, Van Houten voor Financiën, Roëll voor Binnenlandsche Zaken, de kap.-luit. Nijgh voor Marine, de gepensioneerde luit.- gen. Schneider voor Oorlog, de heer Spren- ger Van Eyk voor Koloniën. Wie de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken zal aanvaarden, is nog onbekend, eveneens wie die van Waterstat zal aanvaarden, daar Van Kerkwijk en Leemans hebben bedankt. Wellicht zou bij verschikking de heer Roëll een van de beide departementen nemen. De heer Gleichman heeft bedankt en de heer Pijnacker Hordijk is niet aan gezocht. Naar men verneemt, zullen er waarschijn lijk pogingen worden aangewend, om de verhoogde noteeringen van transport van katoenen goederen van Manchester af per stripcanal tot een redelijk cijfer terug te brengen. Men meent, op grond van door deskun digen opgemaakte berekeningen, dat, bij eene aanzienlijke reductie van het thans geldige vrachttarief, de vrachten voor de reederijen loonend zullen blijven. Ter nadere bespreking van het boveU' staande zal waarschijnlijk binnenkort eeiie vergadering van de voornaamste Neder' landsche importeurs van genoemde goedete0 gehouden worden. In De Gemeentestem wordt door den heer P. T. Vos, gemeentesecretaris van E'st| medegedeeld, dat bij de herstemming voor het district Eist een stembriefje den naa"1 van Bastenburg bevatte, welk briefje a'3 eene stem voor mr. W. van Basten Bate*1' burg werd in rekening gebracht. Op 1 Mei jl. zijn te Amsterdam de Oo3' ter- en Westerbegraafplaats gesloten, öp beide kerkhoven rusten ongeveer 170.00^ dooden. Beide begraafplaatsen moeten jaar onaangeroerd blijven liggen, terwijl grond eerst na 30 jaren bebouwd mag wol"' den. Zij blijven gedurende die eerste ÓeI1 jaren voor het publiek toegankelijk. Tegelijk werden de beide nieuwe kerk' hoven in gebruik genomen, de nieuwe WeS' terbegraafplaats in den IJpolder, nabij d0 Petroleumhaven en de Oosterbegraafplaa13 in den Watergraafsmeer, aan den OetWa' lerweg. Het stedelijk schutterij-muziekkorps t0 Enkhuizen zal den 14n en 15n Mei feest' vieren, waaraan 12 zustervereenigingen röet 271 werkende leden zullen deelnemen. Na de ontvangst aan het station zullen d0 muziekkorpsen zich, onder het blazen va« marschen, in volgorde der opstelling, naaf het stadhuis begeven. Daar zal den genof digden den esrewijn worden aangeboderb waarna de tocht wordt voortgezet naar he4 feestterrein. Om halftwee zal de groots matinée aanvangen door de verschillende vereenigingen zullen achtereenvolgens twe0 muzieknummers worden uitgevoerd. Om 6 uur kameraadschappelijke maaltijd in de Oranjezaal, 's Avonds zal een soirée worden gegeven door de Stedelijke schut" terijmuziek in het «Park"in de pauz0 worden herinnerings-medailles uitgereikt eU zal een souvenir onder de genoodigde vei' eenigingen worden verloot. Den tweeden dag zullen volksspele0 worden gehouden om 2 uur matinée e° 's avonds volksconcert, te geven door de feestvierende vereeniging, met medewei" king van het fanfarekorps «Crescendo", va" Bovenkarspel. Om 10 uur zal een groot vuurwerk wol"' den afgestokentot slot reünie in de Park zaal. Van het eiland Texel meldt men onSi dat thans ernstig sprake is van het bedij ken van «De Mok" een inham aan de Z. 4iV- kust van Texel. Het plan tot deze indijking moet uitgaan van de Maatschappij tot Hei' de-ontginning. Naar beweerd wordt, ligt in de zoogenaaiö" «mok" zeer goede grond. De oppervlakte van den inham wordt op ruim 400 Hecta ren geschat. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 4765 stuks vee aangevoerd. Deze belangrijke aanvoer is een gevolg van de omstandigheid, dat in Fries land algemeen de gewoonte bestaat, op Mei en op 12 November de halfjaarlijksche pacht der landhoeven te betalen, en vel® landbouwers, om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel vau hun vee ter markt brengen. De sociaal-democraten hebben het voor nemen gevormd op Pinkster-Zondag te De venter eene protest-meeting te houden tegen den afloop der verkiezingen, waarop de volgende motie zal worden voorgesteld De groote nationale meeting van arbei ders op Pinkster-Zondag 13 Mei te Deventer verklaart zich ten diepste beleedigd door de overwinning der tegenstanders van finale kiesrecht-uitbreiding bij de jongste Kamer verkiezingen waarschuwt de heerschende klasse, hef volk niet meer te tergen, door een uitbrei ding van het kiesrecht, minstens even ver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2