Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 9 Mei 1894. No. 4884. bureau ^ofensfraaf 50. Ee Vioolspeler ier SansciiMeü. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regelsf 0-60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 Mei '94. Blijkens draadberichten uit Rome aan de Agence Havas moet Z. H. de Paus zich dezer dagen in gesprek met een hoogge plaatst persoon hebben uitgelaten over een door hem na te laten politiek godsdienstig i^stament, dat zou eindigen met een vurig beroep op de christenen van alle belijdenis gezindte ten gunste van vrede en een dracht. Evenals eenmaal Sixtus V wil Leo ■Vill zelt rekening doen van zijn pontificaat, d- i. al zijne handelingen als Paus jegens de onderscheidene landen gedurende zijn geheele regeering registreeren en toelichten er) elke bijzonderheid zijner politiek verklaren. Volgens een ander gerucht is er thans ernstig spraak van het stichten eener Rus sische legatie bij den H. Stoel. De Russische °nderhandelaar Iswolski vertrok dezer dagen Van Rome naar St. Petersburg, en sommige Bladen zagen daarin het bewijs van het afbreken der langdurige onderhandelingen tusschen Rusland en den H. Stoel. De Moniteur de Rome verzekert echter, dat deze officieuse agent van Rusland geenszins teruggeroepen is en de goede verstandhou ding tusschen Rusland en den H. Stoel eerstdaags blijken zal uit een gewichtig document. De Ind. Beige en anderen melden thans reeds als zeker, dat een Russisch gezant bij den H. Stoel zal worden benoemd. In een brief aan den kardinaal-aartsbis schop van Parijs betuigde de H. Vader dezer dagen zijne hooge ingenomenheid met de naderende voltooiing der aan het H. Hart toegewijde nationale votiefkerk op Mon- martre, waarvoor Z. H. frcs. 25000 heeft Bijgedragen. De directeur Python der ka tholieke universiteit van Freiburg, in Zwit serland, heeft den H. Vader met de voltooiing der grootsche schepping geluk gewenscht. Het plan om in 1895 te Rome eene groote tentoonstelling te houden ter ge dachtenisviering van het 25-jarig bezit van Feuilleton. Eene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. Rome door de Italianen, kan beschouwd worden als voorgoed begraven. Den intee- kenaren op de aandeelen is aangezegd, dat zij terug kunnen ontvangen wat zij voor- loopig gestort hadden. Welk een teleurstel ling voor de Italianissimi, voor de vereerders der Revolutie en van Rome als hoofdstad der Italiaansche eenheidDie tentoonstel ling in de Eeuwige Stad zou gediend hebben om de Vaticaansche tentoonstelling in de schaduw te stellen, waarvan Rome bij 's Pau sen priesterfeest getuige waszij zou dui delijk hebben doen gevoelen, dat Rome groot was als hoofdplaats van Italië Helaas, de krachten tot de uitvoering van dit fraaie plan ontbreken. Rome en Italië zijn ver armd, en een tentoonstelling, zelfs al kwam zij tot stand, zou geen bezoekers trekken. En waarom zou men ook den vijf-en-twin tigsten verjaardag der overweldiging vieren Italië heeft daarvan geen voordeel onder vonden en Rome zelf nog minder. Aan geestdrift bij de herdenking van dit feit kan niet meer worden gedacht, waar men let op de feiten en gebukt gaat onder de rampzalige gevolgen. Het proces Tanlongo, dat reeds sedert zoolang aller aandacht in Italië bezighoudt, begint nu belangwekkend te worden. Tan longo beweerde, dat hij met tegenzin in 1881 de betrekking van directeur der Banca Romano aannam, daar het kapitaal van 15 millioen toen niet meer bestond. Bovendien wilde de Nationale Bank de Romeinsche bank ten onder brengen en had deze zich groote opofferingen te getroosten, om het Italiaansche crediet in den vreemde te hand haven. Verder ontving Tanlongo bevelen om den Staat te hulp te komen, waaraan vol daan moest worden. Vooral Magliani, die de rente der Staatsschuld tot 3| pCt. wilde reduceeren, eischte zware offers. Hij er. Drepetis verzochten hem geheimhouding, belovende door een wet op de circulatie van papier-geld de geleden verliezen te zullen vergoeden. De documenten, op deze 41) Dit alles was in eenige oogenblikken ge schied, want langer had het ook niet kun- flen duren, dewijl de vervolgers reeds op de eerste verdieping van het huis waren. De richting van de zijstraat volgende, klom Léon voorzichtig van dak tot dak. Hij kwam voor een zoldervenster, kroop naar Binnen en ging voorzichtig naar beneden. Op de eerste verdieping stiet hij op een man, die een driekleurigen gordel droeg en naet een sabel gewapend was. »Wat doet ge hier geef u over, schurk 1" brulde de man, die dronken scheen te zijn. De wapens kuisten elkaar. Léon stiet zijn tegenstander neer, nam hem den sjerp af en deed deze om zijn middel. Daarna snelde hij naar beneden. zaken betrekking hebbende, had hij ge borgen in een lade van zijn schrijftafel bij de huiszoeking zijn ze niet gevonden. Namen wilde Tanlongo niet noemen, daar toch alles geloochend zou worden, wanneer die documenten niet worden teruggevonden. Zijne verklaringen, die den schijn van waar heid voor zich hadden, hebben een diepen indruk op het publiek gemaakt. De justitie te Luik zoekt nog steeds te vergeefs naar de daders van den jongsten dynamietaanslag. Men houdt voor een der daders een Fransch anarchist, die onmiddel lijk na den aanslag de stad verliet. De toe stand van den gekwetsten geneesheer Ren- son blijft zeer gevaarlijk. Een zijner oogen is reeds verloren, doch het is steeds de vraag of hij het andere zal mogen behou den. De beide andere personen, die door dezen aanslag gewond werden, mevrouw Renson en deheerBodart, zijn buiten gevaar Een reusachtige betooging had gisteren namiddag in het Hydepark te Londen plaats. Er heerschte volmaakte orde. Op twaalf tribunes spraken zeer talrijke redenaars, onder welken de Franschen Guesde, Lafar- gue en Delescluze, de Hollander Van der Velde en de Duitscher Lessner. Er werden resoluties aangenomen tot het eischen van den internationalen achturigen werkdag en van algemeen kiesrecht. De Rijksdag te Stockholm heeft met 214 tegen 126 stemmen het voorstel verworpen om de belasting op het gedistilleerd van 50 oere per liter te verhoogen tot 60 oere De Deensche consul generaal te Abo meldt, dat de scheepvaart gisteren geopend is te Nakarbby, Jacobstad, Gamlakarleby, Brahe- stad en Uleaborg. Terwijl de Duitsche keizer gisteren met zijn pleizierjacht nabij Potsdam, op den Havel voer, bemerkte hij, dat het eenzaam gelegen groote dorp Gatow, bij krachtigen wind, in brand stond. De Keizer ging on verwijld aan land en leidde aan het hoofd zijner matrozen zelf het blusschingswerk, Daar hield een jongen een paard vast, dat ongetwijfeld van den zoo even onscha delijk gemaakten tegenstander was. Léon bezon zich niet lang, hij greep de teugels van het paard, sprong in den zadel en reed weg in de richting van de boule vards en de barrière Saint Denis. Hij werd op zijn weg niet aangehouden, terwijl men hem voor een agent der Commune aanzag. En toen hij den steenweg van Saint Denis bereikt had, spoorde hij zijn paard tot grooteren spoed aan en verdween als een wervelwind. ZEVENDE HOOFDSTUK. Onder het schrikbewind. Op den 4en Juni van het jaar 1794 had te Parijs eene gebeurtenis van groote betee- kenis plaatsde alvermogende Conventie koos burger Robbespierre, den afgod der Jacobijnen en sansculotten, tot president. Sedert de bestorming der Tuillerieën in 1792 en de daarop gevolgde proclameering der republiek was het Fransche volk niet meer tot bezinning gekomen en had, den vrijen teugel latende aan zijne hartstochten, i gruwelen op gruwelen gestapeld. De opheffing van elk verschil in stand, de woedende vervolging der geestelijkheid en van den adel, de onthoofding van Bode wijk XVI en van Marie Antionette, de ter dood brenging der Girondijnen, de bar- baarsche onderdrukking van den opstand der koningsgezinde Vendeëers, de ontzettende werkzaamheid van de guillotine - dit alles had de woede der revolutie niet bevredigd. Zij hadden eindelijk elkaar aangevallen, en mannen als Hebert, Clootz, Chaumette, Bousin, Danton, Camille Dismoulins, Fabre d'Eglantine en anderen ondervonden de scherpte van den valbijl, terwijl t monster Marat door Charlotte Cordey werd geveld. De maand Juni liep ten einde en te Parijs vloeide dagelijks het bloed bij stroomen. Op een vroeg morgenuur ging een een voudig maar net gekleed man haastig door de Rue de l'Ecole Médicine. Hij droeg de nationale cocarde op zijn hoed, zonder welke niemand zich in 't openbaar durfde vertoonen. Ofschoon het reeds druk op straat was, zag hij naar niemand om, doch had het hoofd op° de borst gebogen. Deze man was Luigi Cherbini. Hij woonde nog altijd in hetzelfde huis, doch hij deelde zijne vertrekken niet meer daarbij, zonder zich te ontzien, de vlammen trotseerend, totdat men er in slaagde den feilen brand meester te worden. Volgens den te Parijs verschijnende Ma- tin hebben de curatoren der Panama- maatschapij besloten om de sommen, welke hun vergoed zullen worden door de erfge namen van den bankier de Reinach, Corne lius Herz, en misschien ook later door den bankier Oberndorffer, zoodra zijn proces is geëindigd, te besteden als grondslag voor eene nieuwe combinatie ter voltooiing van het Panama-kanaal. Volgens berichten uit Madrid heeft de regeering in den Senaat eene overwinning behaald, welke de tactiek der conservatieven onder Canovas in een minder gunstig daglicht plaatst. Gebleken is namelijk dat de con servatieven hetzelfde modus vivendi met Frankrijk hebben bestreden, dat zij-zelven indertijd hebben voorgesteld, en dat er dus partij belangen voorzitten bij hun handelingen. Na breedvoerige discussiën over en weer heeft de Senaat met 136 tegen 84 stemmen de regeling der regeering goedgekeurd. Berichten uit Oeganda van 14 Maart melden, dat de Engelschen weder een schre de verder in Afrika zijn doorgedrongen. Zij hebben Kabarega verjaagd uit Uyoro, een lijn van forten gebouwd tusschen het Albert-meer en Oeganda, en hunne vlag geheschen te Wadelai. Het was een volkomen succes. De Soedansche soldaten gedroegen zich schitterend. De Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, te Washington verga derd, vordert niet met de tarief-debat ten, in afwachting van de plannen tot een vergelijk, heden door de democraten in te dienen. De democraten heeten zeker te zijn van het aannemen van het ontwerp tegen het einde der maand. De republikeinen profeteeren even stellig het rekken van de debatten tot Juli. Cleveland zond naar de Senaat het nieuwe verdrag met Rusland tot bescherming der Russische robbenvangers alleen met de oude Marion sedert ruim acht maanden was hij met Cécile gehuwd, die nu met Marion de zorg voer zijn huis houden droegen. Sedert het koningschap verdwenen was, had Cherubini voortdurend met gebrek te kampen gehad, hetgeen hij echter, zoolang hij alleen was, verdroeg met de kracht van een man, die met weinig tevreden is. Al moest hij ook al het noodzakelijkste ont beren, toch troostte het hem dat de oude Tourete en diens dochter door de aanstel ling van de grijzen muzikant aan het orkest Feydeau voor het uiterste gebrek gevrij waard waren. De politieke en sociale verwarring van Frankrijk had overigens op de genotzucht der Parijzenaars niet den minsten storenden invloed uitgeoefend zelfs het schrikbewind der bloedmannen was niet in staat om in de volksmassa de zucht naar lichtzinnige verstrooiing te dooden. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1