Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 17de Jaarg. Woensdag 16 Mei 1894. No. 4889. bureau TÖofevötraaf 50. De Vioolspeler der Samlottea. PRIJS VAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0-6® Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Or T^.-raPP0rt van den heer A. J. VAN N, gemeente-keurmeester van naar aanleiding van nieuwe gevallen Van velzen' vleeseh, Avorstvergiftiging, waarschuwt Gezondheidscommissie ten ernstigste "eri het gebruik van rookworst, vooral a"neer deze niet goed gaar gekookt is. Namens de Gezondheidscommissie. Dr. J. ENDTZ, Voorz. A. GOUKA, Secret. ^kGEAlEEN OVERZICHT. 15 Mei '94. Eij het gisteren te Berlijn geopende ae internationale mijnwerkerscongres, j,aren) behalve Duitschers, voornamelijk "belschen tegenwoordig. Immers, er waren q duitschers, 10 Franschen, 4 Belgen, 2 ostenrijkers en 39 Engelschen. Onder deze vvaren 6 parlementsleden. Het Congres er(l onder presidium van den Engelschen .e^e'egeerde Burt geopend. Het lid van ,en Rijksdag Singer, heette de gedelegeer- ri uit den vreemde, namens de sociaal- j£6lïtocratische party te Berlijn, welkom. ^en ander lid van den Rijksdag legde als rfegenwoordiger van de algemeene com- 'Ssie voor de verschillende ambachten in ^"tschland, nadruk op de beteekenis van organisatie der mijnwerkers, die de be- ngrijkste is op de gansche wereld. De "gelsche gedelegeerde Picard gewaagde ?et blijdschap van de feestelijke ontvangst. 'erop werden uit de afgevaardigden der VerschiHende natiën de voorzitters voor eiken das led gekozen en werden voorts de verdere ei1 van het bureau benoemd. Eet is te voorzien, dat het onderscheid Feuilleton. Rene Episode uit het Kunstenaarsleven van Cherubini. 46) Slechts met moeite uitte zij de woorden *Het is dus nog niet bekend dat, üe vicomte de Fonteille sedert eenige dagen 8 gevangene in de Conciergerie zit. Het 'eedgerecht zal hem ongetwijfeld ter dood veroordeelen 1" ^Ontzettendriepen allen. »ln de Conciergerie?" begon Cherubini a eene korte maar pijnelijke pauze. «Hoe 8 dat mogelijkToen Cécile en ik Beau- 'ont verlieten was hij immers bijhetMoe- eiieger van Jourdan En hebben de troepen an dezen generaal in April niet de over- winmng bij Arlon, in Mei bij Neufchatal "enaald, en in Juni Yper veroverd? Het is «ngelooflyk, comtesse dat de vicomte niet aan deze overwinningen heeft deelgenomen tusschen de Engelsche vertegenwoordigers der werklieden en de sociaal-democraten van het coutinent bestaande, op tamelijk heftige wijze tot een uitdrukking zal komen seint de Berlijnsche correspondent der IV. R. Ct. Reeds in de begroetingstoe spraken kon men er iets van bemerken. Twee van de meest op den voorgrond tre dende Engelschen, de onderstaatssecretaris Burt, die de openingszitting presideerde, en het Parlementslid Picard, legden er nadruk op, dat volgens hen de organisatie onder de Engelsche arbeiders veel beter is dan die onder de Duitsche, en dat de laatste dan ook, wat organisatie betreft, veel van de eersten zouden kunnen leeren. De voor naamste waarde van congressen als dit, zou niet gelegen zijn in de practische werkzaam heden, maar in den opvoedenden invloed op de werkliedenbeweging in het algemeen. Op internationale congressen moet iedereen in de eerste plaats leeren luisteren naar de meening van anderen. Elke deelnemer aan congressen moet strijden voor de vrijheid van het woord, van de meening de ergste vijanden der werklieden zijn zij, die de vrij heid van het woord willen onderdrukken. Deze duidelijke toespeling op het kort geleden aan den dag gekomen terrorisme, dat door de leiders der partij op de Duitsche sociaal-democraten wordt uitgeoefend, maakt op de Duitsche afgevaardigden een even onaangenamen indruk als Burts lofrede op de in 1889 door de Duitsche regeering bij eengeroepen internationale conferentie tot bescherming van de werklieden. Aan deze conferentie zeide Burt heeft heel Europa het te danken, dat men eenhooge- ren leeftijd is gaan vaststellen voor het toe laten van kinderen in de werkplaatsen. Vermakelijk is te Berlijn het lot geweest van den Belg Defuisseaux. Hij had te Parijs, waar hij woont, eerst aan den Duitschen gezant aldaar, en toen deze hem niet ant woordde, direct aan de Berlijnsche politie gevraagd, of zij hem, die in België nog 33 dat zijne overheid hem zou vergund heb ben het leger te verlaten. Hoe kon ,uw echtgenoet dus naar Parijs komen en daar in handen van het gepeupel vallen Geloof mij, een valsch gerucht wellicht onsttaan door naamsverwisseling bedroog u en gij hebt u nutteloos ongerust gemaakt en u daarenboven ik mag het u niet verheelen door uwe komst naar Parijs aan groote gevaren blootgesteld." »Ja, ja, een valsch gerucht zal 't zijn," beaamde Cécile. «Ach ware het dit 1" zuchtte Virginie. «Maar ik heb helaas bewijzen van het tegen deel ontvangen." «Van wie vroeg Cherubini. «Hoe kont ge zulk een bewijs in Normandië ontvan- gen?" «Van den u bekenden ouden Robin." «O ja, ik ken hem, en weef ook nog dat hij zijn heer naar het leger gevolgd was. Maar hoe kon.En waar spraakt ge den getrouwen Robin Waarlijk, comtesse, ik begrijp er niets van I" «Het zal u duidelijk worden, laat mij spreken, zeide Virginie, zich zeiven geweld aandoende. «Ja gij hebt gelijk de vicomte vocht nog op den 18 Juni by Charleroi mede, jaar gevangenis te goed heeft, wilde toestaan Berlijn te bezoeken. Toen hij ook op het tweede verzoek geen antwoord kreeg, be sloot hij de reis maar te wagen. Reeds te Aken werd zijn bagage in beslag genomen. Hij zelf echter werd kort na zijn aankomst te Berlijn en terwijl hij deelnam aan eene vertrouwelijke conferentie, door drie politie agenten gevangen genomen naar het station gebracht en in den trein gezet. In de laatste dagen moet te St. Peters burg weer een nihilistisch komplot ontdekt zijn en eene geheime drukkerij. Tachtig personen zijn gearresteerd. Aan de Daily Chronicle werd uit de Russische hoofdstad gemeld, dat de gevangen genomen studen ten voornemens waren des avonds voorPa- schen bommen in de Izaak en de Kasan— kathedraal te werpen. Wederom is Vrijdag-avond Parijs het tooneel geweest van een dynamietaanslag. Omstreeks half twaalf ontplofte aan de Ave nue Kleber een bom boven den hoofdingang van perceel 42, een particulier hotel bewoond door den heer Massing. De bewoner was af wezig. De schade is alleen van materieelen aard en bepaalt zich tot de deur en de ramen, die verbrijzeld zijn. Als vermoede lijke dader van dezen aanslag is gevat een anarchist, Simon Tournemire genaamd, of Simon bijgenaamd Tournemire. Bij het ontvangen van den magistraat en geestelijkheid te Poitiers dankte minister Spulier voor de ontvangen hulde. Ten op zichte van de verhouding tusschen Kerk en Staat zeide hij, dat het welbegrepen belang der Republiek gelegen was in het prijsgeven van een politiek van krakeel, en in het ongeschonden handhaven van de burgerlijke rechten en het burgerlijk gezag. De magis traatspersonen vermaande hij tot volmaakte harmonie, In het tijdperk dat wij doorleven (zeide hij) moet de overheid door be zadigdheid en vastberadenheid het bewijs leveren, dat zij de burgers weet te be schermen. Volgens sommige berichten is de Hon- gaarsche minister-president Weckerlé Vrij dag naar Weenen gereisd om met keizer Frans Jozef naar aanleiding der verwerping van het ontwerp betreffende het Burger lijk Huwelijk door de Magnatentafel te con- fereeren. Naar luid van andere mededeelingen is de minister Tisza in zijne plaats naar Weenen gegaan. Naar de Bhudapester Nemzet meldt, denkt de premier volstrekt aan geen aftreden en zal het besluit der magnaten van geenerlei invloed zijn op de binnenlandsche politiek, doch dat is natuur lijk niets dan bluf. Volgens de Köln. Zeit. zal Weckerlé wel minister biijven, maar niet meer het presidium bekleeden. In zijne plaats zou graaf Thuen, de banus van Croatië, die in de zitting van Woensdag verklaarde zijnerzijds aan een geleidelijke invoering van het burgerlijk huwelijk de voorkeur te geven, minister-president worden, terwijl Weckerlé de portefeuille van financiën zou behouden. Bij de verdere beraadslagingen in de Kamer van afgevaardigden in Italië over de be grooting heeft de minister-president Crispi verklaard, dat nieuwe bezuinigingen onmoge lijk zijn. zonder algeheele hervorming van den openbaren dienst; en om daartoe te ge raken moet het ministerie voorzien zijn van eene volledige volmacht. Daarna heeft de Kamer eene door de regeering aangenome motie goedgekeurd. Het uitfluiten van Crispi te Milaan is niet zonder gevolg gebleven de questor heeft «uit eigen beweging" ontslag gevraagd en de prefect zal verplaatst worden. Crispi stelde er prijs op, zegt de Irïbuna, ten spoedigste zijn strenge afkeuring uit te spreken over het organiseeren van openbare kuuppelpartijen. Aldus worden de prefect en de questor niet gestraft, omdat zij het uitfluiten van Crispi niet wisten te voorko men, verre van daar, maar enkel omdat zij den fluiters klappen gaven. Betreffende de diefstal van een trein in maar op denzelfden dag werd hij gewond, zij het ook niet zwaar, maar dan toch zoo danig, dat hij in een dorp moest achter blijven. «En Robin kon het van zich verkrijger, zijn heer te verlaten om u dit te komen mededeelen 1" riep Cécile angstig en in de grootste spanning. Virginie loosde een diepen zucht. Zij be dekte bet gelaat met hare handen en beefde zenuwachtig. Daarna liet zij handen vallen, haar schoon gelaat was zoo mogelijk nog bleeker dan het geweest was, doch uit hare oogen scheen een donkeren gloed. «Neenriep zij, «de trouwe Robin deed zijn plicht tot zijn laatste ademtocht »Tot zijn laatsten ademtocht Is hij dan dood riep Cherubini. «De barbaarsche sansculotten hebben hem vermoord zooals zij zijn heer zullen ver moorden!" antwoordde Virginie bevende. «Vermoord? Hier te Parijs? Voor uwe ooo-en was de vierdubbele uitroep. «Voor mijne oogen!" bevestigde Virginie en ging toen verder «De brave Robin kwam eenige dagen geleden geleden geheel overwacht te Beau mont en bracht mij 't bericht dat de vicomte gewond was maar helaas, het was nog het minste dat hij mij had mede te deelen. Toen het leger zijne gewonden moest achter laten was Robin bij mijn echtgenoote ge bleven om hem te verplegen. Nauwelijks echter hadden de laatste troepen het dorp verlaten of daar kwamen Just, Lebas en Levasseur aan, die als gedelegeerden der Conventie het leger toegevoegd waren; zij zagen de gewonden en vroegen naar hunne herkomst. De wreede partijhaat zocht zelfs in het lazareth en onder de dapperen, die hun bloed voor het vaderland vergoten had den, zijne slachtoflers. Het kon niet geheim blijven dat Léon van adel was, dat hij twee jaren geleden had deel genomen aan de verdediging der Tuillerieën de vicomte was te oprecht om het te loochenen en de ellendige Just beval mijn, in eene wond koorts liggenden man, naar Parijs te ver voeren en hem daar in een der gevange nissen te brengen. Wordt vervolgd.) Hiiiiiliiiiii'iiiii'iiaiiiii-.i'ii'ii.'i:!'!!! - -D - o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1