voor den verdienstelijken kampioen, die zich zoozeer voor de katholieke belangen in de bres stelt. Het Hoog militair gerechtshof te Madrid heeft het vonnis van den krijgsraad te Barcelona in onderzoek genomen, betref fende den aanslag tegen maarschalk Marti nez Campos. Men meent, dat het vonnis van den eersten rechter zal bekrachtigd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Mei 1894. In het Centrum lezen wij omtrent de zaak van den Gemeente-ontvanger de vol gende correspondentie uit Schiedam Er dreigt hier, zooals reeds met een enkel woord gemeld werd, een groot schandaal. Reeds gedurende een paar maanden is ons nieuw dagelijksch Bestuur er over doende geweest, om te doen uitmaken hoe groot het tekort wel zijn zou, dat in de kas van onzen Gemeente-ontvanger moet bestaan. Wel waren groote onregelmatigheden ont dekt, maar men vond die over zooveel jaren verspreid, dat men zelfs 16 jaren moest teruggaan, om den geheelen omvang daar van te kunnen constateeren. En dit is nu door een deskundige geschied, die het tekort op niet minder dan t 81.844.80 heeft vast gesteld, ongetwijfeld een verbazend groote som Wat de zaak evenwel interessant maakt, is dit, dat de ex-ontvanger (de man is nu ontslagen) reeds van het begin af steeds heeft verklaard, dat hij nooit ten eigen bate gelden uit de kas heeft genomen. Maar nóg interessanter is het, dat het geconsta teerde tekort precies sluit met het bedrag, dat door hem was opgegeven als zijnde in zijne kas te weinig voorhanden. Is dit niet opmerkelijk De boeken van den ontvanger waren geheel in wanordemen vond man daten tot een bedrag van ettelijke duizen den, die niet in uitgaaf waren geboektzijn saldo in kas sloot volstrekt niet met het bedrag, dat er volgens zijn kas-journaal moest zijn, en toch weet de man precies te zeggen, hoeveel het totaal tekort bedraagt! Hier schuilen blijkbaar raadselen. Hij moet aan B. en W. verklaard hebben, dat hij dikwijls van het kantoor werd wegge roepen, terwijl zijne gelden onbeheerd lagen. Ook weet men te vertellen, dat hij den sleutel van zijne kas eiken dag overgaf en dien 's morgens weer terug kreeg. Had hij zijne kas dan tevens afgedragen en nam haar 's morgens weer over? My stère Men begrijpt, dat er onder het publiek menig hartig woordje valt over deze zaak, en zij, die met de contróle van het gelde lijk beheer belast waren, het vroegere Dagel. Bestuur nl., moeten menige veer laten. Men hoopt nu maar, dat er recht zal ge schieden en deze schandelijke zaak niet in den doofpot terechtkome. Er moet toch verhaal zijn op iemand 1 Is de ontvanger schuldig, dat men hem dan straffe. Is hij dupe, dan moeten er anderen gestraft wor den. Iemand moet toch verantwoordelijk zijn. Maar zelfs, al zou de ex-ontvanger schuld hebben, zijn dan degenen, die hem moesten controleeren, niet even schuldig. Aan wie zijn we dan toch wel overgeleverd geweest Voor het verhoogen van het reservoirge bouw bij de locomotievenloods en het maken van een tweeden waterbak met bijbehoo- rende werken op het stations-emplacement Den Haag was minste inschrijver de heer H. Wienhoven te Schiedam voor f3977.50. De terugkomst van Rotte's Mannekoor, dat in den wedstrijd te Dusseldorp den eersten prijs had behaald, bracht Dinsdag avond geheel Rotterdam in rep eri roer. Op den tocht van het Maasstation langs Goud- schen singel en Hofplein naar den Doele, begeleid door de muziek der hoornblazers en scherpschutters, was er zulk een gewel digen aandrang der menschenmassa, dat de politie niets vermocht om de orde te hand haven. Het gedrang was zoo groot, dat vele leden van R. M. uit den stoet werden ge drongen. Op het Haagsche Veer raakte een paar personen te water en klonk het gegil en geschreeuw van lieden die door den ont- zettenden aandrang in het nauw zaten. De stoet zelf kwam met stukken en brok ken binnen den Doele. De muzikanten kon den opgestuwd als zij werden de instru menten niet gebruiken. In de Doelezaal werden de overwinnaars gehuldigd door woordvoerders van de Rotterdamsche Lieder tafel en van Gemengd Koor van den Kunst kring en het korps Hoornblazers. Door het laatste was mede een krans geschonken, zoo ook door de heeren Paul Haase en Lichtenauer. In de heildronken en toespra ken werd de knappe jeugdige dirigent van Rotte's Mannekoor, de heer A. B. Verhey, niet vergeten. Door het bestuur van het koor werd hem een met zilver gemonteerde diri geerstok vereerd. Sedert Zondag avond wordt te Kralingen vermist de 18-jarige jonge dochter R. S., die na een woordentwist de ouderlijke wo ning heeft verlaten, voorgevende zich te zullen verdrinken. Zij was bloothoofds, ge kleed met bruine japon en lage schoenen, in de ooren droeg zij gouden knopjes. Uit het verslag van den toestand der gemeente Delft blijkt, dat het totaal der gemeenteschulden bedraagt f 1.171.960, waarvan betaald wordt aan rente f 40.929 Op de kohieren der inkomstenbelasting wer den gebracht 2918 personen met een in komen van f600 tot 29.800 De opbrengst der Duinwaterleiding was f49.846.58, de inkomsten der gemeente reinigingf 16.413.26, de inkomsten der gasfabriek f 94.474.49, waarvan de winst bedroeg 143.990.56|. De gezamenlijke kosten van het lager onder wijs bedroegen f98.709.13; aan schoolgeld werd f 18.823.61 en aan rijksvergoeding f20.757.37 ontvangen. Tot gemeentebode van Schipluiden is door den Raad der gemeente benoemd de gemeenteveldwachter, Alle Wedman aldaar. Eenige kinderen te Schipluiden speelden Vrijdag in een hooiberg waarin een zeis lag. Bij ongeluk trapte een der kinderen op de steel van die zeis, zoodat deze opwipte en het ijzer met den punt een meisje, het dochtertje van W. B., in het achterhoofd drong. De brugwachter Diederik schoot op het gegil der kleine toe en droeg haar naai den daar dichtstbij wonenden dokter Folmers, die direct het kind verbond. De toestand der kleine is op het oogenblik bevredigend. Van de werf van den scheepsbouwmeester P. de Zeeuw te Vlaardingen liep gisteren met goed gevolg van stapel het voor reke ning van den heer L. J. van Gelderen aldaar nieuwgebouwde loggerschip VL 167 Marie Ilenriette, zullende gevoerd door schipper D. Penning. Te Vlaardingen zal eerlang een Bad- en Zweminrichting geopend worden. Met de werkzaamheden is door den aannemer, de heer E. Blok Azn, reeds een begin gemaakt. Het geheel zal lang zijn 30 M en breed 28 M. verdeeld in 2 afdeelingen. Te 's-Gravenzande bleef in de vorige week de toestand der pokken gelijk, met matige toeneming van het aantal lijders. De ziekte was echter in de laatste dagen van een zeer ernstig karakter, vooral onder niet in geente personen. VLAARDINGEN. Tot heden hebben zich 4 vereenigingen aangegeven voor den wed strijd, uitgeschreven door de Vlaardingsche Harmonie-vereeniging, en wel uit Rotterdam, Schiedam (R. K. Volksbond), Delft (fabriek van den heer Van Marken) en Wouw in Noord-Brabant. BINNENLAND. De Rijksmiddelen bi achten in de vier eerste maanden dezes jaars 36' millioen op tegen 35Y2 millioen in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij de Tweede Kamer zijn thans onge wijzigd weder ingediend een zevental wets ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland, welke reeds vroeger aanhangig gemaakt, doch tengevolge van de ontbinding der Kamer vervallen waren. Een talrijke menigte woonde gisteren de plechtigheid van de opening der Kamers bij. De tribunes waren vol, ook eenige leden van de diplomatie waren aanwezig. Zeer vele leden waren in de zaal, onder anderen de oud-Ministers Tak en Lely, die van ver schillende zijden vriendelijk werden begroet. De Kamerheer-ceremoniemeester Graaf van Randwijck ging den Ministers vooraf. Deze allen in statierok, de Minister van Oorlog in groote generaalstenue en die van Koloniën in het costuum van Raad van Indië, vormden imposante figuren achter de Ministerstafel. De heer Roëll las de openingsrede met grooten nadruk en werd zeer aandachtig aangehoord. De zinsnede betrekkelijk ge lijktijdige regeling van het kiesrecht voor kamer, Prov. Staten en gemeenteraden werd door goedkeurend geruisch uit de kamer begroet. De stoet bestond uit vijf galarijtuigen met militair gevolg. De beide Kamers der Staten-Generaal hielden gisteren-middag ten 3 uren na afloop der Vereenigde Zitting, eene openbare vergadering. In de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes het voorzitter schap met eene korte rede, waarin hij me dedeelde, dat buitengewone omstandigheden waarvan de eigenlijke oorzaak nog niet open baar is, eene buitengewone zitting noodig hebben gemaakt. De heeren Pijnacker Hordijk en Schim- melpenninck van der Oye zijn toegelaten. De heer Van der Schrieck, oudste in jaren, opende de eerste vergadering der Tweede Kamer met een woord van hulde aan vroe gere leden en met een beroep op de toewij ding en onpartijdigheid van de nieuwe Kamer bij de behartiging der belangen van het Vaderland. Hij hoopte, dat God de Regentes zal steunen in Haar moeielijke taak en de Koningin tot heil van het Vaderland moge opgroeien. De geloofsbrieven der Kamerleden werden verdeeld over twee commissiën, aan wie tevens de bezwaarschriften tegen de ver kiezingen te Eist en te Beverwijk verzon den werden en die heden-middag ten half twee rapporteeren zullen. Daarna zal de nominatie voor het voorzitterschap worden opgemaakt. Weer komt het bericht nu van Bel gische zijde van een een bezoek van den Duitschen Keizer in Juni a.s. aanhetNeder- landsche Hof. Weer is er, natuurlijk, sprake van huwelijksplannen voor de toekomst. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. meent, dat voorstellen tot regeling van het financiewezen zullen voorafgaan aan die betreffende de kiesrechtregeling. Naar men verneemt, zal de heer Van Löben Seis, oud-lid van de Tweede Kamer en kapitein der artillerie, binnenkort weder in actiever dienst bij het leger treden. Dinsdag-avond trad te Zevenhuizen voor de kiezers op de heer Beelaerts van Blok land, candidaat van de katholieken in het kiesdistrict Delit. Hij sprak over de ge schiedenis van Tak's wetsontwerp. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Hagen uit 's-Gravenhage, die den spreker bestreed en uitbreiding van kies recht een volkswensch en een natuurrecht noemde. De liberale kiesvereeniging De Grondwet te 's-Gravenhage, die tegen 10 April in anti- tak iaanschen geest handelde en tegen ll Mei een eigen candidaat proclameerde, heeft voor de herstemming van 25 Mei candidaat gesteld mr. J. G. S. Bevers met 44 van de 72 stemmen, terwijl 27 stemmen werden uitgebracht op den heer M. J. Pijnacker Hordijk, en één in blanco. Verscheidene leden van de kiesvereeni ging De Grondwet hebben, wegens het de in strijd met het reglement der vereeniging proclameeren van mr Bevers tot Kamer- candidaat, besloten hun lidmaatschap op te zeggen. De Algem. Vergadering van de Neder- landsche Wereldtaal-vereeniging voor het aanstaande jaar is voorloopig op 2en Paasch- dag vastgesteld en zal te Rotterdam gehou den worden. Uit het jaarverslag der thans te 's-Hage gehouden algemeene vergadering bleek, dat de vereeniging 165 leden telt, de kas sluit met een batig saldo van f 86.15J. 's Avonds werd door drie der leden een tooneelstukje in Volapük opgevoerd. Haarlem's Dagblad deelt mede, dat het aantal stembriefjes, waarop de naam van den heer Sanders op een gedrukt strookje voorkwam, 21 bedroeg, en dat ook op den heer Van Karnebeek stemmen op die wijze waren uitgebracht. Al deze stembrief jes zijn als geldig aangemerkt. De al of niet geldigheid kan intusschen op den uitslag der stemming geen invloed hebben, daar de heer Sanders 358 stemmen meer erlangde dan de heer Van Karnebeek. Nu de tijd weer is aangebroken dat groote verwoestingen worden aangericht door hei debranden, kan het zijn nut hebben te wijzen op hetgeen de heer A. Zoutman te Denver in het Nieuws mededeelt omtrent het blusschen van prairiebranden. »Wij hebben hier groote bezems steeds gebruikt voor het blusschen van den al vernielenden prairiebrand, zegt de heer Zoutman, doch indien wij de vlammen een eind vooruit kunnen komen, dan gaat alle man de vlam vooruit en branden wij onge veer duizend meter vóór de vlam eene strook af van 10 meter: daar slaat het vuur niet over heen en wanneer het er aankomt, gaat het direct uit. Door een rogvisscher van Tessel zijn twee pijlroggen gevangen. Een der dieren had een gewicht van ruim 25 pond. De pijlen of scharen, waardoor deze visschen zoo ge vaarlijk zijn en vreeselijke verwondingen kunnen veroorzaken, werden zoo spoedig doenlijk verwijderd. De lijn Akkrum Heerenveen is hersteld en de dienst hervat. De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk dat een overstelpende regenbui, Zondag gevallen, een reeds eenigszins zwak punt van den weg heeft ondermijnd, waardoor een uitbuiging van de rails zou zijn ontstaan bij het met snelheid overrijden van een zwaren trein. Daarop wijst ook de omstan digheid, dat op de plaats, waar het ongeluk begon, de rails zijn omgeslagen, terwijl de rijtuigen een oogenblik op den zijkant van de rails hebben geloopen. Ten huize van een bewoner van het Wil- helminapark te Apeldoorn is een treurig familiedrama afgespeeld. De middaglessen van de Hoogere Bur gerschool waren reeds begonnen, toen twee jongelui, vrienden van den zoon van boven bedoelden heer, zich bij den directeur aan meldden, aangezien 5 minuten na den aanvang der lessen geen toegang meer wordt ver leend. Geheel onthutst deelden de jongelui den directeur de oorzaak van hun late komst mede. De vader van hun vriend had

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2