Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. 17de Jaarg. Zondag 27 Mei 1894. No. 4898. TJSttreau '•öoterstraat 50. "ereenigiag tegen Bedelarij. Yervolg Binnenland. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Aan het tweede jaarverslag der Vereeni ging tegen Bedelarij te Schiedam ontleenen het volgende Het verslag maakt allereerst melding van herkiezing van het Bestuur, de heeren H. H. Kramers, J. Lechner en W. J. van agtendonk, die als voorzitter, secretaris en Penningmeester werkzaam bleven. He heer Dr. W. A. Lehman de Lehnsveld verving den heer Wagtendonk, wien hulde ^°rdt gebracht omzijn ijvervolle werkzaam- ei(h als penningmeester in het bestuur. Hij den aanvang van jaar 1893 telde e Vereeniging 193 leden. Sedert vielen er door bedanken, overlijden en vertrek ®aar elders 17 af, traden echter 36 leden °e> tengevolge waarvan het ledental op 13 Pr'l 11. 212 bedroeg. »Het aantal geplaatste bedelarij-bordjes, at volgens het vorig jaar 80 bedroeg, steeg k°t 109. Hieruit is te besluiten, dat ze aan et doel beantwoorden. Hoe meer er geplaatst ^°rden, hoe meer de beroepsbedelaar zich 2a' vertoonen daar waar ze nog ontbreken en vvij meenen, dat deze bordjes wei lang- 2arnerhand reclame voor zich zelf gaan ^aken." Deelde het vorig jaarverslag mede at 39 informatiën werden genomen, in het afgeloopen jaar bedroeg het aantal verstrekte lnhchtingen66 ontvangen inlichtingen. 2 °or de Vereeniging gewonnen inlich- "ngen9 2°odat nu ons register te zamen. 77 nummers werden bijgeschreven. Met betrekking hierop kunnen wij mede- deelen dat in het geheel 66 maal werd ge- informeerd. »Is een ledental van ruim 200 eigenlijk Van beteekenis op eene bevolking van 25000 Helen? Is het getal bordjes 109 tot het getal leden 212 eene verhouding, die van veel ernst getuigt, en is het ten slotte niet treurig dat van 200 leden slechts 35 e moeite namen naar een arm gezin te mformeeren. Als bij één lid 13 maal door oen onbekende werd aangescheld, zou het aan bij anderen niet gebeuren Van tweeën een. Of men geeft nog maar altijd door voor 't vaderland weg zijn aalmoes, öfmen stuurt de lieden meedoogenloos van de deur 2°nder te vragen wat zij verlangen. 'tEen ls 2°o verkeerd als 't ander. Omtrent de resultaten van het onderzoek yalt het volgende op te merken. vElfmaal werd geïnformeerd naar lieden ^let naarn noch woonplaats te vinden was. 1 wordt dus nog menigmaal onder valschen aam gebedeld. Zoo gebeurde het, dat de aam van een arm maar fatsoenlijk gezin men H86 dat Gr Zich voor zou scha" Ook k ,'k ren langS de deui' te st^en. komt het meermalen voor, dat als woon plaats wordt opgegeven «Klein Watertje" en men mag dan bijna als regel aannemen met vreemdelingen te doen te hebben, die in het daar bestaande hotel" tijdelijk hun kwartier hebben opgeslagen. Voortdurend hebben wij in de couranten tegen deze be driegerijen gewaarschuwd. Omtrent 31 ver schillende personen werden ongunstige rap porten gegeven hiervan wezen er 16 op misbruik van sterken drank. «Voorts kon van 23 verschillende personen het rapport min of meer gunstig luiden. Naar aanleiding hiervan vestigden wij meer malen de aandacht van het betrokken arm bestuur op een gezin en meestal met het gewenschte gevolg of bezorgden eenige hulp van particuliere zijde, terwijl wij er een enkele maal in slaagden om een werklooze aan werk te helpen." Het verslag maakt verder melding van de welgeslaagde pogingen om verschillende be kende straattypen een meer wenschwaardig bestaan te verzekeren. «Wij meenen de denkbeelden door de Vereeniging voorgestaan te kunnen bevor deren door het belangrijk boek Paris qui mendie bedelend Parijs van Louis Paulian voor leden en niet-leden gratis be schikbaar te stellen. Het boek werd door 18 personen gelezen. «Het weren van beroepsbedelaar is eigen lijk alleen maar mogelijk met vereende krachten, wij moeten hem zijn beroep on mogelijk maken, en dan, als tijdverlies en exploitatiekosten niet meer opwegen tegen de opbrengst, zal hij Schiedam den rug toe- keeren. «Wij vonden nog geen geschikte middelen om tegen den beroepsbedelaar op te treden, toch blijft het ons in de gedachte en zoeken wij naar eene oplossing voor deze moeilijkheid. «De kleine bibliotheek, die uit jaarverslagen van andere vereenigingen, prospecti van instellingen van liefdadigheid, mededeelingen en verhandelingen over onderwerpen met betrekking tot het vraagstuk der Armenzorg bestaat, staat steeds ten dienste der leden. Op uitnoodiging van het Nutsdepartement nam de Vereeniging deel aan de vorming van een comité tot bestrijding der Werke loosheid. Voor eventueele uitgaven van het Comité stelde de Vereeniging f25 beschik baar. Eindelijk wordt melding gemaakt van de oprichting van het Dames-Comité tegen Ar - moede, welke naam de Vereeniging gaf aan eene instelling, die werkzaam zou zijn in het belang van den armen, zoowel wegens eigen schuld als door ongeluk. Het verslag sluit met een woord van er kentelijkheid aan de velen, die het bestaan en de belangen der Vereeniging steeds van dienst waren en met eene warme opwekking tot deelneming aan de bemoeiingen der Vereeniging. Nog altijd blijven de geruchten, dat de Duitsche Keizer met zijn jacht de Hohen - zollern ons land en de hoofdstad zal bezoe ken, aanhouden. Wij kunnen mededeelen, dat te Amster dam aan het Duitsche consulaat officieel van dergelijk bezoek niets bekend is en daarvan, althans voorloopig, geen sprake zal zijn. (Hbld) De Kon. West-Indische Maildienst, zal al zijn schepen voorzien van een stoomsloep, die gebouwd worden bij den heer Goedkoop te Amsterdam, De machines zullen geleverd worden door de fabriek van de Droogdok- Maatschappij. Deze stoombootjes zullen dienst doen om in West-Indië de booten met lading van de kustplaatsen naar het schip te slee pen, om zoo doende het aanbrengen van lading te bespoedigen. Door een 20tal heeren te Amsterdam is het voornemen opgevat tot het oprichten van een scheepsbouwonderneming, met een kapitaal van f 5U0.000. Reeds kan met zekerheid worden medegedeeld, dat als commissarissen der op te richten maat schappij zullen optreden de heeren Cremer (het Kamerlid) en Op ten Noort (directeur der Stoomvaartmaatschappij Nederland.) Als een bewijs, dat de beweging tot be vordering van Zondagsrust steeds grooter verhoudingen aanneemt, kan dienen, dat dezer dagen door het bestuur van de anti socialistische Spoorwegvereeniging «Recht en Plicht" eene circulaire is gericht tot de Besturen van Nederlandsche Bedevaarten, waarin wordt verzocht in hunne bestuurs vergaderingen de vraag te bespreken, of zoo tot heden hunne processie des Zondags de reis heen of terug ondernam, dit voortaan niet op een feestdag door de week of op een werkdag zou kunnen geschieden. Het Bestuur van «Recht en Plicht" wijst op de treurige gevolgen die processietreinen op Zondag voor het personeel hebben, dat daardoor, voor zoover het voor de gewone treinen niet behoeft op te komen, zijn zeld zaam vrijen dag moet missen. Waar over geheel ons Vaderland zich zulk een krach tige beweging openbaart naar verschaffing van Zondagsrust aan den werkenden stand in alle vakken waar wij als onze stellige op de ondervinding steunende overtuiging kunnen uitspreken, dat de ruime gelegen heid tot het vervullen der Zondagsplichten een allerkrachtigst middel is, om Nederland in de toekomst te bewaren van een socia listisch spoorwegpersoneel zoo betoogt het bestuur van «Recht en Plicht" mogen wij van besturen met een edel streven als het Uwe, ongetwijfeld krachtig medewerking verwachten daar meenen wij U te mogen vragen zelfs met eenige opofferingen over de bezwaren, waar de verandering van bede vaartsdag op zou stuiten, heen te stappen. zich de volgende week kosteloos kan laten vaccineeren. De Tesselsche garnalenkokerijen, die dezen winter sinds November, ongeveer 3000 man den garnalen naar het buitenland verzonden, zijn thans weer gesloten. Alleen de gar- nalenvisschers, die voor eigen rekening han delen en aan boord koken, blijven de ver zending zoolang voortzetten, totdat de hitte daaraan een einde maakt. Te IJmuiden heerschen in een gezin van een der loodsen de pokken. Het loodsper- soneel is gerevaccineerd, terwijl een ieder Op 1 Juni a. s. wordt het telegraafkan toor in het badhuis te Scheveningen, als mede dat te Wijk-aan-Zee,op den vroegeren voet, ook wat de diensturen betreft, voor den duur van het badseizoen heropend. In de gister-avond in de afdeeling Scheve- veningen van de Nederlandsche Visscherij- Vereeniging gehouden vergadering, kwam ter sprake de nieuwe wijze van bereiding van netten voor de haringvisscherij, door den heer Dobbe uit Den Haag uitgevonden, die hierin van de tegenwoordige bereiding afwijkt, dat de netten in plaats van te wor den geolied, geteerd worden. De heer Dobbe toonde ter vergadering het nut zijner uit vinding aan door enkele woorden van toe lichting, Daar men echter van de proef houdend heid van het nieuwe systeem nog niet ge noegzaam overtuigd was, kon men nog geen besluit nemen om een maatschappij onder medewerking der Schevenir.gsche reederij op te richten. De uitvinder heeft plan de zaak in het buitenland tot stand te brengen, daar hij geen genoegen kon nemen met het voorstel om hier te lande een proef op groote schaal te nemen in het volgende jaar, omdat zij voor 't tegenwoordige te laat zou komen. Bij de gehouden loting onder de goede oplossers van het prijsraadsel in den Pius- Almanak 1894, werd de eerste prijs, een porceleinen ontbijtservies, gewonnen door de jongejuffrouw E. Kusters te Alkmaar. De tweede prijs, een zilveren lepel en vork, door den weleerw. heer P. van den Berk, kapelaan te Delft. De derde prijs, twee zilveren vleesch- vorkjes, door den weleerw. heer P. W. Arts, kapelaan te Delft, Met algemeene stemmen op ééne na werd in eene eergisteren avond gehouden vergadering der centrale liberale kiesver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar mr. A. P. de Lange candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Donderdag-ochtend zijn te Enschedé vier socialisten zwaar geboeid naar Almeloo over gebracht, als beschuldigd van geweldpleging met vereenigde krachten en van poging tot moord. Een heeft bekend, geschoten te hebben. Het onderzoek, dat tot laat in den nacht werd voortgezet, duurt nog voort. Op een ander rusten zware vermoedens, dat NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5