heet, koestert Ferdinands moeder datzelfde bezwaar, maar zou zijn jeugdige echtgenoote hem liefst van StamboulofTs voogdij ontsla gen zien, en verlangt ook de Vorst-zelf daar zeer naar. Grekofï dien hij polste, heeft het minister-presidentschap geweigerddaarop is het aan RadoslawofT aangeboden, die het schijnt aanvaard te hebben. In het nieuwe ministerie zullen optreden Storloff, Radosla- voff, Natchewitch, Geschoff en kolonel Pe troff, de tegenwoordige minister van oorlog. Intusschen wordt uit Sofia gmeld, dat de toestand aldaar zeer gespannen is. De op gewonden stemming neemt toe en de troe pen houden wacht in de straten. Eene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen aanhangers en tegenstanders van Stambou- lofi. Tien studenten werden gearresteerd. Als oorzaak van de aftreding van Stam- bouloll wordt gemeld een nieuw verschil van meening met vorst Ferdinand, die zich over het autocratisch optreden van Stam- boulofï heeft beklaagd, terwijl deze de verwijdering zijner tegenstanders uit de omgeving der vorsten en waarborgen tegen verstandhouding van den vorst met de op positie moet verlangd hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Juni 1894. In de Vergadering heden-ochtend door de Vereeniging van Gisthandelaren gehouden, is tot ontbinding der Vereeniging besloten. Het laat zich echter aanzien, dat weldra eene nieuwe combinatie zal worden gevormd, door de handelaren, die slechts zuivere gist aan de markt willen brengen. De heer Ph. J. Dodenhuis, stationschef alhier, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de Holl. IJz. Spoorweg maatschappij in dienst trad. De heer Doden huis heeft zich in zijn veeljarigen diensttijd steeds door getrouwe en nauwkeurige plichts vervulling onderscheiden, en is zoowel bij het personeel als het publiek, als een wel willend en voorkomend chef bekend. De achting en genegenheid, die hem van vele zijden worden toegedragen, bleken dan ook op onderscheidene wijzen bij de viering van dit zilveren jubilee. Reeds vroeg in den ochtend wapperde de vaderlandsche driekleur van het stationsgebouw en van de blokposten Y en Z.-A. evenals van verschil lende woningen in de omgeving van het station. Voor het bureau van den chef, waar een sierlijke eerepoort door het personeel was opgericht, kwamen te twaalf uren, toen de dienst tot een minimum was beperkt, al de beambten van het station bijeen. Hier werd den jubilaris door den heer Lookhorst, inspecteur van het vervoer, namens de Maat schappij als huldeblijk aangeboden, eene pendule met candalabres in cuivre poli. De onderchef, de heer Leertouwer, bood hem namens het personeel een salontafel met album vermeldende de namen der gevers. Namens de Bufletmaatschappij E Pluribus ünum werd den jubileerenden chef een keurig schenkstelletje vereerd. De heer Dodenhuis bedankte in een korte toespraak voor deze onderscheidene hulde blijken en sprak in het bijzonder den wensch uit, dat de geest van welwillende samen werking die zich nu zoo krachtig openbaarde, steeds onder het personeel zou bewaard blijven. Van vele zijden ontving verder de jubilaris blijken van deelneming in zijn heuglijk feest. Ook de ingezetenen, vooral de nijveren en handelaars dezer stad, deden den feestvierenden chef blijken, dat zij de goede diensten door hem aan den handel bewezen, op den rechten prijs stelden. De heer A. Nolen, gemeente-architect alhier, is benoemd tot directeur der Academie van beeldende kunsten te Rotterdam, welke betrekking ook zijn voorganger als tabriek- landmeter van Schieland, heeft bekleed. De examens der Vereeniging van Han delsbedienden nMercurius", zullen plaats hebbenVoor Handels-correspondentie op Woensdag 6 Juni 1894. Voor Boekhouden op Woensdag 6 en Donderdag 7 Juni 1894, aanvangende des voormiddags te 9 uren, in het Salon op de plaats der Sociëteit »Har- mome", ingang Haagsche Veer, te Rotterdam. Eenige honderden Duitschers zijn eergis teren en gisteren te Rotterdam aangekomen, allen met het doel om zich te Vlaardingen voor de haringvisscherij aan te monsteren. In eene kennisgeving van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam wordt ge wezen op de groote waterverspilling dooi de ingezetenen. Het dagelijksch verbruik is per hoofd der bevolking gestegen van 116 liters tot op 212 liters, terwijl in andere gemeenten een verbruik van 100 liters per hoofd ruim schoots voldoende is om in de behoefte aan water te voorzien. Eiken nacht wordt een millioen liter aan de leiding onttrokken. Thans zal streng worden toegezien op die groote waterverspilling en de overtreders met geldboete of het afsluiten der leiding worden gestraft. Trouwens de waarschuwing is niet over dreven, daar vooral op de Zaterdagen zoo roekeloos met het drinkwater wordt omge sprongen tot reiniging der straat dat groote waterplassen zich een uitweg banen naar de grachten. Te Rotterdam bestaat sedert 1893 een bureau van boekhouding onder den naam Lonfidentia; het is samengesteld uit de heeren A. Davidson, B. Moret, A. Overeijn der, E. W. Schallenberg en N. Van der Veen. Dit bureau heeft een circulaire onder den handel verspreid, waarin het wijst op het bestaande gemis aan controle bij de meeste finantieele ondernemingen, vooral bij de Naaml. Vennootschappen. Hier zijn wel in den regel commissarissen belast met het toezicht, doch hunne roeping is volgens het bureau een andere dan om regelmatig en systematisch zich met het controleeren van boekingen onledig te houden. Het bureau wil zich met dat toezicht belasten en hoopt op de goedkeurig en ondersteuning van den handel en de Kamers van koophandel. Rechtskundig adviseur is de heer mr. C. E. Havelaar en bij een aantal notarissen, ad vocaten en aanzienlijke firma's zijn referen tiën te verkrijgen Door de Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij te Rotterdam is aan de pol ders en de gemeente concessie aangevraagd tot het plaatsen van palen aan dijken en wegen vanaf de fabriek van den heer P. Smit Jr. aan de Varkensoordsche kade, tot aan Bolnes. Het doel van de aan te leggen lijn is, den grooten omweg die thans in gebruik is, m.m. over Katendrecht langs den Dord- schen straatweg tot Bolnes te vermijden, en zulks in verband met de verlenging der lijn tot aan den Kinderdijk. Een bode van Rhoon op Rotterdam, kwam gisterenochtend tot de ontdekking, dat een vrouw, die vroeger eens een pakje met gouden kruisjes van hem gestolen had, nu op zijn naam bij den winkelier K. in de Weste Wagenstraat eenige manufacturen had gehaald. De politie tracht de vrouw op te sporen. De onverschilligheid bij het bezoek aan poklijders is oorzaak, dat zich van tijd tot tijd te Hoogvliet nog gevallen van pokken voordoen. Van het begin der ziekte tot heden hebben zich daar 7 gevallen voorge daan. Twee lijders overleden. Eén was gevaccineerd. Bij het vertrek van een dienstbode, die een paar maanden bij een familie te Delft had gediend, vond men niet minder dan zeventien flesschen onder de bedstede, waarin jenever en brandewijn was geweest/ Blijkens het reglement van den stedelij ken schietwedstijd uitgeschreven door de Scherpschuttersvereeniging Het Vaderland te Delft, bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan, te houden op 15 Juli en volgende dagen is het concours Verdeeld in a. Eere- korpswedstrijd, waarvoor zijn uitgeloofd een zilveren medaille door H. M. de Koningin, een bronzen medaille door H. M. de Konin gin-Regentes en een zilveren medaille dooi de gemeente Delftb. korpswedstrijd, uit geloofd een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille (in dezen wedstrijd dingt de feestvierende vereeniging niet mede)c. eere-personeele wedstrijd uitge loofde prijzen aangeboden door hh. fabri kanten en importeurs d. personeele wed strijd, uitgeloofd verschillende prijzene. wedstrijd op vrije baan, uitgeloofd prijzen in geld. De gelegenheid tot mededinging in de persoonlijke wedstrijden blijft geopend zoo lang het concours duurt, maar wordt gedu rende de korps-wedstrijden geschorst. Er wordt geschoten met geweer naar keuze, afstand 150 M. staande en uit de vrije hand. Aan de deelnemers aan de korps- en per soneele wedstrijden, wordt kosteloos Rijks munitie verstrekt. Van heeren fabrikanten en importeurs, meest allen van buiten de stad, en van eenige particulieren te Delft zijn reeds een 22-tal prijzen ingekomen. Naar men verneemt, zal het nieuwe buiten gesticht voor krankzinnigen te Delft tus schen 1 en 15 Augustus in gebruik worden genomen. Reeds nu komen vele aanvragen tot plaatsing in tot opneming van krankzin nigen. Met de verbouwing van het binnen- gesticht is reeds krachtdadig aangevangen, BINNENLAND. Op last van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, brengt de referendaris, tijdelijk belast met het beheer van het ka binet der Koningin, ter algemeene kennis, dat, gedurende Hoogstderzelver verblijf in het buitenland, alle aan het adres van Hare Majesteit gerichte brieven moeten bezorgd worden aan jhet kabinet der Koningin, al waar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. (St.-Ct.) H. K. H, de Groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, prinses Sofia der Neder landen, is gisteren-middag per Ilollandsche Spoor uit Soestdijk in Den Haag aangeko men in een salonwagen, welke over de stoomtramlijn naar het station Anna Pau- lownastraat doorreed, alwaar de Vorstin ten 1 uur afstapte. Aan deze halte bevonden zich de Kamer heer-Ceremoniemeester graaf van Randwijck, die H. K. H. namens de Koninginnen ontving en voorts baron du Tour, opper-ceremonie- meester, graat von Rantzau, Duitsch gezant en de gravin von Rantzaubaronesse Sir- tema van Grovestins, de Commissaris der Koningin Mr. C. Fockde burgemeester mr. Roest, de luitenant-generaal van Helden, gouverneur der residentie de kolonel Ver- speijck, plaatselijk commandantde heer Vinkhuijzen, intendant der eigendommen van de Groothertogin en zijne echtgenoote de heer Couturier, thesaurier en secretaris van het domein Zorgvliet en eenige ambte naren bij de administratie van Hare goe deren. De Groothertogin sprak in haar moeder taal Hare landgenooten aan en was zichtbaar verheugd, zoovele oude kennissen terug te zien. Zij nam uit handen van mevr. Grove stins een bloemruiker van witte rozen aan, waarvan de bouquetdrager met een oranje- satijnen strik was versierd. Een hofrijtuig stond in de Anna Paulow- nastraat gereed, waarmede H. K. H. zich naar het nabijgelegen Buitenrust begaf, tot aan de koets begeleid door de dames en heeren en voorafgegaan door den heer v. Beusichem, chef van den uitv. dienst van den stoomtram der Holl. IJz. Spoorw. naar Scheveningen. Voor het paleis Buitenrust aan den Sche- veningschen weg, zijn gedurende het verbljjf van H. K. II. aldaar, schild wachten gepos* teerd van het huzaren-regiment. Door den Minister van Waterstaat 's thans de stoombootmaatschappij »Oude Maas' te Oud-Beierland, belast met het postver voer tusschen Rotterdam en het westelijk gedeelte der Hoekschewaard. De nieuwe dienstregeling kan spoedig verwacht worden- De Minister van Waterstaat, Handel e" Nijverheid bevindt zich sedert eenige dage11 te Maastricht. De familie van den heer Van der Sleyden blijft nog tot het einde van den zomer te Maastricht gevestigd. In de Vlaardingsche Crt. wordt in een ingezonden stuk herinnerd aan de edelmoe dige daad van een jongen, die uit het Sche- veningsche kanaal een hond had gered. Deze daad werd zoo op prijs gesteld, dat de bladen overvloeiden van lof en den knaap vele geschenken werden toegezonden. De schrijver wil volstrekt niets afdingen op het verdienstelijk gedrag van dezen jongen, maar vindt de daad van een anderen knaap, een jongen van 44 jaar, die te Dokkum het leven redde van twee kinderen, nog ver dienstelijker. Deze geraakten met den kin derwagen in de vrij diepe gracht. Met gevaar van zijn leven sprong de jongen den wagen na en wist dezen boven water te houden, totdat hulp kwam opdagen. De schrijver acht terecht deze daad nog veel verdienstelijker dan de eerstbedoelde en vindt er iets onbillijks in, dat dit geval onbedacht zou blijven, terwijl het andere zooveel waardeering vond. Om anderen in de gelegenheid te stellen den jongen held te Dokkum sympathie te toonen, heeft de schrijver eensnaar hem geïnformeerd. Hij heet Hendrik Donker en is leerling van de school voor m. u. 1. o. te Dokkum. Hij zelf moest den lln Mei het bezit van zijn vader derven, die toen na een langdurig lijden overleed. Voor zijne bedroefde moeder, Mej. de Wed. J. Donker, Korenmarkt, te Dokkum, is het voorzeker een groote troost zulk een wak keren zoon tot toekomstigen steun te heb ben. Doch op dit oogenblik is hij dat, zijn 14-jarigen leeftijd in aanmerking genomen, nog niet. De schrijver hoopt, dat weidenkenden in den lande de toekomst van dezen jongen zullen verzekeren. Naar wij vernemen, heeft dr. F. Van Gheel Giidemeester, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, een aan klacht weger.s smaad ingediend tegen de heeren G. Van Deth te Amsterdam en dr- L. A. Biihler te Groningen. Vad Door het departement van marine is een contract gesloten met de firma Krupp, te Essen, voor de levering van kanonnen en affutage, ten behoeve van de in aanbouw zijnde pantserschepen Kortenaer, Evertsen en Piet Hein, zoomede van een partij diverse projectielen. De miliciens der infanterie van de lichting van 1893, die behoorende tot het blijvend gedeelte zullen 14 Juli in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Mgr. Rinaldini, pauselijk internuntius, te 's-Gravenhage, is te Roermond aangekomen en heeft zijn intrek genomen bij Mgr. Boermans. Naar de Msb. met leedwezen verneemt, is de ongesteldheid, waaraan de heer H. W- Kouwenhoven, te Overveen, sedert eenigen tijd lijdt, in de laatste dagen zoozeer toege nomen, dat hem de laatste HH. Sacramenten der stervenden zijn toegediend. Verkiezingen. Door den bond van liberale kiesvereeni- gingen in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, bestaande uit de afdeelingen Schagen, Wie- ringerwaard, Harencarspel en Barsingerhorn, is bij herstemming met 39 stemmen tegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2