dit toont aan, zeide Rhodes, dat Natal niet genegen is een tolverband met de Kaapko lonie aan te gaan. De spreker bepleitte de oprichting van districtsraden in de Kaffer- landen, aanvangende met Fingoland, met de bevoegdheid van schattingsheffing, waar door de laatstbedoelde financieel zelfstan dig kunnen worden. Aan de Standard werd uit Shanghai bericht,dat herhaalde woelingen plaats hadden onder de duizenden werklieden, die bezig zijn de keizerlijke paleisgebouwen te Peking te restaureeren en hooger loonen eischten, enz. Dientengevolge vaardigde de regeering een edict uit, volgens hetwelk soldaten en politie alle lastige werklieden terstond moeten arresteeren, terwijl de belhamels met hoog- veraads-processen worden bedreigd, zullende hunne handlangers eene driejarige verbanning ondergaan naar streken door koortsen en muskieten geplaagd. Na dit edict zijn er geen verdere woelingen voorgekomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Juni 1894. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de ko hieren voor de belasting op het Personeel no. 41 en 12 dezer gemeente, over het dienstjaar 4893/94, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam, op den ln Juni 1894 executoir verklaard, den ontvanger der directe belastingen ter invor dering zijn overgemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat den 4n dezer de termijn van drie maan den is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Wellicht heeft het enkelen onzer lezers bevreemd, dat wij geen verslag hebben ge geven van de openbare bijeenkomst, Maan dag-avond in i>Musis Sacrum" onder leiding van den heer M. C. M. de Groot gehou den, waarin door den heer J. C. Sander de veelbesproken zaak van een Volkshuis te Schiedam" opnieuw ter sprake is ge bracht. De reden, waarom wij ons daarvan hebben onthouden, is dat wij geen roeping gevoelden, verslag te geven van een verga dering, die tot uitsluitend doel had het werven van leden voor een Volkshuis. Aan die werving doen wij niet mede. Wij achten het over 't algemeen een on beraden werk hier in onze kleine gemeente te willen navolgen, wat in grootere steden nog slechts met betrekkelijk succes is tot stand gebracht. In onze groote steden, waar helaas de uithuizigheid reeds zoo in de zeden is doorgedrongen, dat men zijn genoegen niet in het huisgezin kan of wil vinden, moge zulk eene inrichting eenig recht van bestaan hebbenin onze stad, waar, gelukkig, het huiselijk leven nog in eere wordt gehouden, is zulk een sociëteit voor den minderen man. o. i. volstrekt niet op haar plaats. Het blijft zeer de vraag of men daarmede de vele jongelieden van de straat zal houden, die men er nu veeltijds op weerzinwekkende wijze zietmaar het is veeleer te vreezen, dat men daarmede menigeen aan den kring van het huisgezin zal ontrukken, die er tot heden zijn geluk en zijn genoegen vond. Kennis en ontwik keling zal de werkmandaar moeten opdoen Zouden ze niet op andere wijze kunnen verkregen worden dan door hem de gele genheid te openen eiken avond uithuizig te zijn. \Y il men werkelijk iets voor het volk doen, tracht men het te ontwikkelen en te beschaven, dan legge men er zich op toe het huisgezin, de kern en de oorsprong der maatschappij, te verbeteren en te veredelen. Stellen zij die zich deze hooge roeping be wust zijn, alle pogingen in 't werk, om door eene goede regeling van den arbeidstijd te verkrijgen, dat de huisvader zich meer aan het gezin kan wijden. Beproeven zij door het verschaffen van goede, aangename wo ningen als anderzins te bewerken, dat de zonen en dochters van het gezin de be krompen en ongezellige woning niet zooveel mogelijk ontvlieden. Daardoor zullen zij grooter weldaad aan de maatschappij be wijzen, dan door het inrichten vaneenbur- gersocieteit, waar de werkman zich op den duur toch niet op zijn plaats zal gevoelen. Voor ons, Katholieken, is zulk eene in richting die niet anders dan onder neutrale vlag kan varen, allerminst gewenscht. Hoe breed die neutraliteit wordt uitgemeten, bleek reeds te Amsterdam, waar in »Ons Huis reeds Reclit voor Allen op de lees tafel werd gelegd. De ontwikkeling en beschaving die de werkman in zulk eene inrichting heet te verkrijgen, zijn voor den Katholiek, gelukkig, op andere wijze te be reiken, dank zij de voortreffelijke katholieke instellingen van den nieuweren tijd, die voor alles zijn eeuwig heil beoogende, ook zijn tijdelijk welzijn nastreven en hem een menschwaardig bestaan trachten te verze keren. In de vergadering van den Gemeente raad op gisteren waren, behalve de reeds genoemde of die stukken wier inkomen uit de behandeling der daarbij betrokken onder werpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken. Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 29 Mei jl. ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 20 Maart 11. tot afstand van grond aan de firma van Deventer Zoon alhier, aan genomen voor kennisgeving van Burg. en Weth. afschrift van hun besluiten van 17 Mei en 24 Mei 11., waarbij pensioen is toegekend respectievelijk aan den ambtenaar bij de plaatselijke belastingen J. Krabbendam en aan de oppasseres in het stadsziekenhuis M. P. Uhlenbergaangenomen voor kennis geving adres van G. van Meurs om alge- heele afschrijving van plaatsel. dir. belasting over 1894; adres van W. A. vanDolderDz. om afschrijving op den aanslag in de plaat selijke directe belasting, dienst 1894, ten name van de 3>Vereeniging Paulus," welke vereenigmg op 25 Februari 11. heeft opge houden te bestaan beide adressen ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; adressen van: 1. J. A. van Lakerveld, ambtenaar bij het departement van financiën te Den Haag; 2. E.Vernède, secretaris der gemeente Voorschoten, ge wezen gemeente-ontvanger te Krommenie en 3. I. J. Mouthaan, chef der secretarie van het hoogheemraadschap van Delffland te Delft, om benoeming tot ontvanger dezer gemeenteop deze adressen zal, voor zoo veel noodig, worden gelet, wanneer de be noeming van een gemeente-ontvanger aan de orde zal zijn. De later ingekomen stukken waren van Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive houdende bezwaren tegen de hun in afschrift toegezonden door den Raad in zijne vergadering van 22 Mei jl. vastgestelde veror dening cp het bouwen enz., in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke strafver ordeningen, om onderzoek en rapportidem missive ten geleide van twee door hen goedgekeurde raadsbesluiten idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit om eene vervolging in te stellen tegen den ontslagen gemeente-ontvanger beide aangenomen voor kennisgevingrap port van de heeren De Groot en Van Wes tendorp, hunne bezwaren bevattende tegen de door Burg. en Weth. ontworpen school- geldheffiing op de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplanmissive van Burg. en Weth. wederlegging bevattende van de door de heeren De Groot en Van Westen dorp geopperde bezwarenbeide stukken zullen worden behandeld tegelijk met het onderwerp waarop ze betrekking hebben adres van mej. A. P. van der Hoeven, om eervol ontslag als onderwijzeres, met ingang van 1 September aanst.adres van de com missie van den Ned. Protestantenbond, afd. Schiedam, belast met de zangscholen en zang- vereeniging, om met ingang van 1 Juli aanst. in huur te bekomen het oude gymnastiek lokaal achter het postkantooren een be zwaarschrift van J. P. van Vonderen tegen zijnen aanslag in de inkomstenbelasting, dienst 1893/94, allen ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. In ons raadsverslag op gisteren zijn een paar misvattingen geslopen. Aan J. Kat werd geen afschrijving van plaatselijke directe belasting verleend, maar op de bezwaarschriften van P. J. Nagtegaal en J. Kat tegen hunnen aanslag in de pl. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1893/94, werd afwijzend beschikt, omdat zij niet bin nen den wettelijken termijn zijn ingediend. Aan P. J. van der Ree werd, op zijn bezwaar tegen zijnen aanslag in de plaat selijke directe belasting, dienst 1894, onthef fing verleend tot een bedrag van f8.40, daar het gebleken was, dat de schatters dier belasting een hem toebehoorend pakhuis te hoog hadden getaxeerd. Ook werd gisteren niet de heer Beffers, maar de heer Montfoort door den rechter commissaris gehoord. Naar wij vernemen, zijn heden, behalve de Burgemeester, ook de oud-wethouders Dom en Loncq en de ontslagen gemeente ontvanger door den rechter-commissaris gehoord. In het Centrum lezen wij omtrent de zaak van den gemeente-ontvanger de vol gende correspondentie uit Schiedam dat de inzender aan het eind van zijn schrijven de kierechtkwestie aan de ontvangerszaak kop pelt, is in een Centrumsman" zoo al niet te vergeven dan toch te verklaren. »Om nog eens terug te komen op de zaak van onzen ex-gemeente-ontvanger Beffers 1 Men ziet den man hier nog steeds frank en vrij rondloopen, waaraan iedereen zich ergert. Wij gaan in dit opzicht vooruit. Toen voor een kleine dertig jaren de vorige directeur van onze gasfabriek een tekort had van een halve ton, werd deze ten minste nog op gepakt. En hoewel men hem weer spoedig zag ontvluchten, toch boette hij zijne tekort komingen met een levenslange ballingschap, zoodat aan het rechtsgevoel toch eenigszins voldaan werd. Maar thans dreigt het spreekwoord be waarheid te worden kleine dieven hangt men, en groote laat men loopen. Zou dat wezenlijk zoo blijven Het is niet te ge- looven. Ook schijnt men met de zaak bezig, althans er wordt beweerd, dat de heer Beffers weer gehoord is door de Justitie. Zou hij aan deze ook gezegd hebben, wat hij hier voor de heeren verklaarde, nl. dat hij dikwijls werd weggeroepen van zijn kantoor en zijn gelden dan onbeheerd ble ven liggen Natuurlijk had hij dit niet moeten doen, en zulk een verweer is in elk geval geen verdediging. Maar als hij nu toch zulk een argument gebruikt, wat zou daaruit dan volgen Niets anders toch, dan dat hij indirect zijne helpers op dat kantoor be schuldigt. Is dat niet kolossaal en zouden die heeren niet aan zichzelven verplicht zijn, om tegen zulk eene zijdelingsche beschul diging op te komen Het verwondert ons dan ook, dat dit niet reeds gebeurd is Intusschen wachten wij nog steeds op de dingen, die komen zullen. Het geld is weg, en wij willen weten waar het gebleven is. Onmogelijk moet het blijken, dat in eene stad, welke bestuurd wordt door een man. wien het Virtus Nobüitat in den vorm van den Nederlandschen Leeuw de borst versiert, dat daar met het geld der burgerij wordt omgesprongen, alsof het haar op den rug groeit. En al ware dit het geval, dan mag het nog niet gestolen of vermoffeld worden. Men heeft zulke schrikbeelden opgehangen van de gevolgen eener eventueele uitbreiding van hel kiesrecht, waardoor het gepeupel baas zou worden ook op het stadhuis en het dan zichzelven zou verrijken ten koste van de belastingbetalersmaar mag het dan nu gebeuren, terwijl we zulk een fat soenlijk kiezerskorps hebben en in plaats van het gepeupel de liberalen overal d® baas zijn? Dan, a la bonne heure moeten de behouders maar hebben wat erbij slaat. Doch wij blijven steeds roepen Anna» zuster Anna, ziet gij nog niets komen Maandag is door den districts-veearts onder de gemeente Overschie aan den Schiedamschenweg in het weiland van den landhouwer A. Van der Vlugt mond- ®n klauwzeer geconstateerd, de landerijen zij0 onmiddellijk geheel afgezet en het vee onder bewaking gesteld. (R. IV.) Den 2den dezer zijn te Rotterdam weder 5 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen- Te Dordrecht heeft zich weder een geval van pokken voorgedaan, thans bij een drie jarig kind, verblijf houdende bij familieleden in de Kolfstraat. De moeder, wonende te Rotterdam, had veertien dagen geleden haar kind, bezocht en men gelooft, dat in deze omstandigheid de oorzaak der besmetting moet worden gezocht- De zieke wordt in de woning verpleegd, e" het geheele pand, bewoond door vier huis gezinnen, is geïsoleerd. Voor het verbeteren en vernieuwen van de oevervoorziening langs het Jaagpad van Delft naar Overschie, was de heer W. 't Hoen» te Alblasserdam, voor f42.710 de laagst® inschrijver. Bij de te Delft gehouden verpachtiging van vlietlanden heeft zich het ongewon® verschijnsel voorgedaan, dat de verpachting gestaakt werd door de notarissen, omdat er slechts een derde geboden werd voor d® drie eerste in veiling gebrachte perceele® van hetgeen daarvoor in het vorige jaar besteed werd. De veiling van de volgend® perceelen werd daarom voor 14 dagen ver daagd, ten einde eerst het gevoelen van eigenaren te vernemen. De oorzaak dezer pachtstaking is gelege11 in de omstandigheid, dat het land door het hoogheemraadschap van Delft onder water wordt gehouden, zoodat het bijna niet mo gelijk is hooi er van te winDen. Te 's-Gravenzande zijn in de beide laat ste weken slechts 6 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen de ziekte blijft goed aardig. Sterfgevallen kwamen in de laatste dagen niet voor. Een bouwknecht, die naar Noordwijk verhuisde, is aldaar aan die ziekte overleden. BINNENLAND. Bij eene ministerieele resolutie is het volgende te kennen gegeven. In Nederland wonende Rijnschippers zijn krachtens art- la der wet aan de bedrijfsbelasting onder worpen. Daarentegen wordt krachtens art' 6 5b, 2e lid, der wet niet aangemerkt al® de uitoefening van een bedrijf of beroep hier te lande het vervoeren van personen en goederen tusschen buitenlandsche en Nederlandsche havens door of voor reke ning van buitenlands gevestigden, en werk zaamheid van in het buitenland gevestigd bezoldigd personeel op vervoermiddelen, di® het verkeer met het buitenland onderhou den, zoodat in het buitenland gevestigd® schippers voor de winsten uit dien hoofd® niet belastingplichtig zijn. Noch in art. noch in art. 6 5b, wordt onderscheid g®' maakt tusschen de nationaliteit der daar- bedoelde personende woonplaats of de plaats van vestiging beslist. Gedeputeerde Staten der provincie Gel derland hebben, wijl hun gebleken is dat bij eenige gemeentebesturen en belangheb benden het denkbeeld schijnt te bestaan» dat tot het bekomen van een vergnnning tot verkoop van sterken drank in het klein» boven het bij de wet vastgestelde maximum» het voldoende zou zijn, twee bestaande ver gunningen uit te koopen, op daartoe gedaan voorste! besloten aan de Gemeentebesturen in dat gewest te kennen te geven, dat b0-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2