ticulier telegram dooi' de N. R. Ct. uit Berlijn ontvangen, de volgende bijzonder heden gemeld: Er kwamen hier particuliere berichten uit Weenen over den vreeselijken hagelslag, welke met ongekende woede heden-ochtend om 63/4 uur bij 16° warmte over de Oos- tenrijksche hoofdstad losbrak. De hagelstee- nen waren veelal dubbel zoo groot als hazelnoten. Geheel Weenen werd gealar meerd. De straten werden in korten tijd met eene voethooge laag hagelsteenen bedekt. Overal hoorde men angstkreten uit de hui zen, daar de heftige slagen, waarmee de korrels tegen de vensters aanvlogen, door velen voor dynamiet ontploffingen werden gehouden. Ten slotte bleken in bijna elke straat duizenden vensterruiten verbrijzeld. In den Hof burg alleen zijn er 600 ingesla gen. Vele huizen in de Ringstrasse zien er uit als beschoten vestingwerken. Daar de Alsbach buiten zijne oevers trad, werden ook nog vele straten overstroomd. In de westelijke omstreken zijn boomgaarden en wijnbergen totaal vernield. Daarentegen bleet het zuiden door den hagel geheel verschoond. De hagelslag duurde tien mi nuten. Onderwijl heerschte er eene benau wende en nog klimmende warmte. Op het Noorderstation stortte de glazen kap in. De met den morgentrein aldaar aankomende reizigers moesten tot aan de knieën door het water. Een ernstig ongeluk gebeurde er op de Simmeringer heide. Bij eene artil lerieoefening werden door den hagel de paarden schichtig, zoodat twee batterijen in elkander verward geraakten en er eene vreeselijke consternatie ontstond, nog verer gerd door de plotseling vallende duisternis, die zóó zwart was, dat de kolonel, naar hij later verklaarde, den kop van zijn eigen paard niet meer kon zien. Vele artilleristen wer den van de paarden geworpen en 13 hunner zwaar, vele andere licht gekwetst. Ook elders kwamen ongelukken voor. Bij de Votivkirche werd een huurkoetsier van den bok geslin gerd en gedood, en in den Prater verplet terde een omgeworpen boom eenen voorbij ganger. Onder de patiënten in het algemeene ziekenhuis brak eene paniek uit, toen de vensters verbrijzeld werden en hagelsteenen zoo groot als duiveneieren met een donde rend geraas in de zalen kletterden. De patiënten vluchtten al schreeuwend, terwijl de meer hulpeloozen slechts met de grootste inspanning geborgen konden worden. Ook in het rijkskrankzinnigengesticht, waar even eens eene paniek uitbrak en de verpleegden aan het razen sloegen, vielen verschrikke lijke tooneelen voor. Beide inrichtingen zijn deerlijk gehavend. Voorts komen er elk oogenblik nog jobstijdingen in. Het verkeer is bemoeilijkt. Vele telegraaf- en telephoon- draden zijn gebroken en hangen aan flarden over de straten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Juni 1894. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de weleerw. pater W. A. Huysmans aan de parochie van den H. Joannes den Dooper verbonden blijft. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehou den examen is geslaagd als onderwijzeres mejuffrouw J. G. Tijl te Schiedam. Den 5n dezer zijn te Rotterdam weder 8 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. In ons vorig nummer is gemeld, dat de aandeelhouders van de Rotterdamsche brand- assurantie De Maas in de buitengewone algemeene vergadering van 5 dezer zouden hebben kennis gekregen van het verlies en de daardoor benoodigde bijstorting. Nader vernemen wij, dat die mededeeling reeds in de vergadering van 30 April was gedaan. Het doel der buitengewone alge meene vergadering op 5 dezer was, wegens de geringe inkomsten en de veel te hoog opgevoerde administratiekosten eene zoo spoedig mogelijke ontbinding voor te stellen, doch daar het bestuur aan de oproe ping om deze vergadering bij te wonen geen gehoor wilde geven, kon nog geen besluit genomen worden. (IV. R. Ct.) De Officier van Justitie te Rotterdam verzoekt executie tegen twee kooplieden L. vroeger te Ede, thans te Amsterdam, bei den bij verstek veroordeeld, ter zake van het doen aangeven ter invoer van sui ker onder den naam van spek, ieder tot eene geldboete van f 16.413,30, subsidiair 9 maanden hechtenis voor iedere boete. Te Rotterdam werd onlangs aangehouden een zekere M. J. den Hartogh, alias mr. Westmaas van Group, en ter beschikking van de justitie te Dordrecht gesteld. Na zes dagen in voorloopige bewaring te heb ben doorgebracht, is hij buiten vervolging gesteld. Gisteren bevond hij zich wederom te Rotterdam. Hij is werkzaam als agent van Fransche assurantie-maatschappijen. {Rsb.) Een brik, toebehoorende aan zekeren H.j van Hillegersberg, en waarin vijf personen zaten, sloeg eergister-middag op het Slagveld om, doordat een der wielen tegen de hooge tramrails stootte. Allen vielen uit het rij tuig, doch kwamen met den schrik en eenige lichte kneuzingen vrij. Het materieel kreeg eenige schade, die spoedig kon wor den hersteld. De groote margarineboterfabriek te Delft staat weder stil en zal waarschijnlijk niet meer in werking treden, daar de Belgische regeering besloten heeft tot heffing van 25 francs per 100 KG. invoerrechten op de margarineboter. Reeds meermalen werd aan 's rijks ge weerwinkel te Delft het een en ander ver mist, zonder dat men kon nagaan wie de dief was. Woensdag kwam het eindelijk uit, dat een schildwacht van het garnizoen, telkens als hij daar op post stond, schaven, bijtels, staaldraad enz. wegnam, die hij ver borg op den zolder bij zijne aanstaande schoonmoeder. Hij heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Eene der werkvrouwen van 's Rijks Cen traal Magazijn van militaire kleeding te Delft had gisteren het ongeluk door het uitglijden van eene plank voorover in eene groote ton met kokend waschwater te val len. Overdekt met vreeselijke brandwonden is zij naar haar huis vervoerd. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Juni. Het nieuwbenoemde lid, de heer Van Tienhoven, is beëedigd en heeft zitting ge nomen. Ingekomen zijn verschillende wetsvoor stellen, die naar de afdeelingen werden verzonden. De heer Fransen van de Putte heeft eene interpellatie aangekondigd over de jongste ontbinding van de Tweede Kamer. De heer Pijnacker Hordijk heeft eene interpellatie aangekondigd over geruchten omtrent de uitzending eener militaire expe ditie naar Lombok, zeker de belangrijkste der laatste tien jaren en waartegen in de Kamer bij de begrooting is gewaarschuwd. Beide interpellation zijn bepaald op heden ochtend 11 ure. De Minister van Financiën heeft beslist, dat voor de toepassing van art. 34 der wet op de bedrijfsbelasting als handelsreizigers, kramers en andere personen, die hun beroep rondtrekkende uitoefenen, slechts zij kunnen worden beschouwd, die tot dat doel van plaats tot plaats trekken, of geene vaste woonplaats hebben, of in den regel niet dadelijk naar hunne woonplaats terugkee- ren. Wenschen echter ook anderen, die voor hun beroep reizen, het bedoelde bewijs op hunne reizen bij zich hebben, dan is er niets tegen, aan hun verlangen te voldoen. Door de te Rotterdam bestaande afdeeling van het Alg. Nederl. Werklieden-Verbond is aan H. M. de Koningin-Regentes het verzoek gericht om hare goedkeuring te willen ont houden aan het adres door het hoofdbe stuur der Ned. Protectionistische landbouw- vereeniging te Utrecht aan H. M. gezonden, tot invoering van een tijdelijke schaalrecht op tarwe, rogge enz. De afdeeling is van meening, dat hierdoor de broodprijzen zullen stijgen. Naar het Haagsche Dagblad verneemt heeft mr. F. J. J. van Eysinga, minister van staat, het lidmaatschap der Eerste Kamer nedergelegd, welk ambt vier en veertig jaren door hem is vervuld geworden, terwijl hij meerdere jaren het voorzitterschap van dit hooge college heeft bekleed. Met zekerheid meldt men thans aan het Dagbl., dat de kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyffardt, oud-minister van Oorlog, binnen eenige dagen den militairen dient met pensioen zal verlaten. Op de lévee, Maandag-avond door den Prins van Wales in St. James' Palace te Londen, op last en in naam van H. M. de Koningin van Engeland gehouden, werden door den Nederlandschen gezant aan Z. K. H. voorgesteld mr. O. J. H. graaf van Lim burg Stirum, lid van de Tweede Kamer, en baron A. Schimmelpenninck van der Oye, Eerste Secretaris van Legatie. Het internationale feest van postbeambten, dat, zooals wij vóór eenigen tijd meldden, in Augustus zou plaats hebben, kan r.iet doorgaan, Het plan is voornamelijk afgestuit op de weigering der Belgische regeering, om op haar grondgebied vrij vervoer toe te staan aan vreemde postbeambten. Door den heer J. J. Küppers te Roermond, voorz. van den Alg. Ned. Zouavenbond, is het volgende schrijven gericht aan bestuurs leden der aangesloten Zouaven-broederschap pen in Nederland. «Zooals u allen reeds bekend is, werd in de vergadering van den Alg. Ned. Zouaven bond, gehouden te Utrecht op den tweeden Paaschdag 1893, bij acclamatie aangenomen om eene algemeene adresbeweging onder de Katholieken te organiseeren tot herstel van de Nederlandsche legatie bij den H. Stoeldoch bij nader genomen informatie bleek ons, dat de tijd toen niet zeer gunstig was, en wij genoodzaakt waren, deze teedere zaak uit te stellen, totdat de omstandigheden gunstiger zouden wezen. «Tot dusverre meenen wij, in deze af wachtende houding te moeten volharden, daar de katholieke Kamerleden, die toch zeker op de hoogte van den toestand zijn, eenparig schijnen besloten te hebben, zich vooralsnog van het aanhangig maken dezer gewichtige aangelegenheid, met het oog op de politieke omstandigheden, te onthonden. «Verder kan ik u mededeelen, dat, naar aanleiding van de motie, welke ter feest- vergadering van het «Nederlandsch-Belgisch Zouaven-Comité", den 20en Mei te Rotter dam aangenomen, mij van eerbiedwaardige zijde, en dat zelfs in het belang der zouaven- zaak, is opgedragen, voorloopig de zaak niet onderhanden te nemen, dewijl de bepaling van de wijze, van den tijd, van het middel, waarop en waarmede deze teedere aange legenheid dient tot een gelukkig einde ge bracht te worden, volgens het oordeel van bevoegde personen, moet overgelaten worden aan beleid, de voorzichtigheid en kennis van die personen, welke meer onmiddelijk door de goddelijke Voorzienigheid belast zijn om onze godsdienstige en internationale be langen bij den Heiligen Stoel voor te staan en te behartigen. Zooals men gisteren in ons buitenlandsch overzicht lezen kon, hebben de Afdeelingen der Belgische Kamer, het voetspoor der Katholieke Kamerclub volgend, in beginsel tot bet heffen van beschermende rechte" ten behoeve van den Landbouw besloten- Men schijnt dus ook in België tot het inzicht gekomen, dat het niet aangaat voo" een klein land, dat beklemd ligt tussche" protectionistische Staten, om het fraai klin kend beginsel van den vrijhandel da' mits alom toegepast zeker het ideale weze" zou den landzaat te laten verarmen doof feitelijk den vreemde te beschermen. L& idéés marchentZuster Anna, ziet g'J nog niets komen? Residentiebode Met 22 tegen 2 stemmen heeft de Raad der gemeente Amsterdam den gemeente' architect, den heer A. W. Weissman, "P diens verzoek eervol ontslag verleend. P0 heer Weissmann was tot deze ontslag' aanvrage gedrongen, wijl hij in strijd han delde met gegeven voorschriften, ofschoon meenende te handelen in het belang def gemeente (Het betreft het gebruik van ee" niet voorgeschreven soort steen bij den bou^ van een museum.) Woensdag-ochtend kregen twee sigaren- werkers aan de fabriek van Bergman Carels te Amsterdam het bericht van hun nen patroon, dat er voor hen, wegens ge mis aan voldoend dek, niet langer werk was- Onmiddellijk daarna legden alle gezellen» ten getale van omstreeks 200, het wei'k neder. Zij hielden een bijeenkomst en be sloten een deputatie naar de patroons af f0 vaardigen. De deputatie had met de heere" Bergman Carels een onderhoud, waarva" het gevolg was, dat de beide ontslage" personen weder in dienst werden genomen- Het werk is daarna hervat. Ingevolge de Zondag jl. plaats gehad heb bende verkiezing is het Centraal BestuUr van den Ned. R. K. Volksbond thans saai"' gesteld als volgtW. C. J. Passtoors, Voor zitter, Amsterdam A. G. Scheerder, Vice- Voorzitter, RotterdamB. Lammers, Secre taris, AmsterdamJ. P. van Term, 20 Secretaris, RotterdamJ, W. Smit, Pen ningmeester, AmsterdamJ. B. H. Loots» 2e Penningmeester, HaarlemH. W. Ko"' wenhoven, Comm. v. Toezicht, Overvee" C. J. Willeman, idem, Schiedam N. Appelman, idem, 's Gravenhage. De Stand, geeft de volgende verklaring van het woord anti-revolutionnair. «Het is een naam, die wel zegt wat g0 niet wilt, maar waarin niet is uitgesproken wat ge wèl wilt. «Precies een naam als Protestant. »De Protestant protesteert tegen Rom0» en zoo ook protesteert de Anü-revolutio^' nair tegen de beginselen, in 1789teParjjs geproclameerd. «Maar evenals ge nu bij een Protesta"4 altoos navragen moet«Goed, ge zijt Pr°' testant, maar nu verder zijt ge Gerefo1" meerd of Luthersch of Baptist" zoo moe4 ge ook hier navragen Goed, gij zijt ant1' revolutionnair, maar nu verder: zijt g0 Calvinist, of van de Roomsche of Luthersch0 of Pantheïstische beginselen?" «De Paus is «antirevolutionnair," goed maar op zijn Roomsch. Von Stahl was «antirevolutionnair» maar op zijn Duitsch. «Schelling was «antirevolutionnair- maar op zijn Pantheïstisch. «Onze partij is ook antirevolutionnair maar op zijn Calvinistisch. «Zie het maar in art. 1 van Ons Progra"1» waar uitdrukkelijk staat, dat bedoeld is grondtoon van ons volkskarakter, gelijk <Ü4 door Oranje geleid, onder den invloed der hervorming, omstreeks 1572 zijn stemp0' ontving. «Als ge dus twijfelt, informeer dan altijd naar dat «Calvinistisch" er bij". Eenige visschers van Volendam hebbe" zich verbonden op loggers uit Vlaardinge"* De ellendige resultaten der visscherij z'Jn oorzaak, dat vele mannen geen huur kunne"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2