Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Schiedam, 9 Juni 1894. Burgemeester en Wethouder van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenenen, dat aan J. H. Zoet mulder en zijne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot uitbreiding zijner branderij aan den Noordvestsingel no. 71, kadaster sectie H. no. 236, met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met ean verwarmingsoppervlak van 2 M2. De Raad der gemeente Schiedam zal Dinsdag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden, ter behandeling van de volgende onderwerpen a. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. b. Ingekomen stukken. c. Beraadslagen overlo. Be zwaarschriften van J. van Vonderen en C. van Meurs tegen hunnen aanslag, en ver zoek namens de vereeniging »Paulus" om gedeeltelijke ontheffing dier vereeniging van haren aanslag in de pl. directe belasting, dienst 1894. 2o. Adres van mej. A. P. van der Hoeven om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school m. u. 1. v. m. 3o. Voorstellen eener gewijzigde schoolgeld- heffing op de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan; met daartoe betrekke lijke rapporten. 4o. Voorstel tot wijzi ging van het programma der lessen aan de burgeravondschool, en daarmede in verband staande voorstellen. En verdere voorstellen en mededeelingen. N.B. Na afloop comité-generaal. Bij gunstig weder zal het Muziekkorps der dd. Schutterij morgen (Zondag) des na middags ten 1 ure, in de Plantage de tweede uitvoering geven. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de Haarlemsche Brandver zekering-Maatschappij, afdeeling Jaar- Maand en Weekpremie. Door de gemakkelijke betaling van de premie welke deze Maatschappij biedt, wordt het nagenoeg iedereen mogelijk gemaakt zijn huis of inboedel tegen brandschade te verzekeren. Wij vertrouwen, dat velen voor wie de gewone wijze van premie-betaling een niet gering bezwaar is, van deze gelegenheid gaarne gebruik zullen maken. De heer J. J. van Beuningen, voorkomen de op candidatenlijst der Kiesv. Rotterdam voor het lidmaatschap van den Gemeente raad, te Rotterdam, heeft verzocht niet in aanmerking te komen, daar hij vreest als inspecteur bij de Staatsspoorwegen in con flict te kunnen komen met de belangen, die hij als gemeenteraadslid te bevorderen zou hebben. Bij monde van den heer H. J. De Riche- mont, president van »Rotte's Mannenkoor," werd gisteravond in het gewone repetitie lokaal ïFrascali" aan de Kipstraat te Rot terdam, aan den heer A. B. H. Verhey, directeur der vereeniging, een prachtig ge schenk aangeboden, ter herinnering aan het concours te Dusseldorf. Bereids had de heer Verhey reeds van de commissie van bijstand, uit handen van den heer J. Nobel Wzn., president dier commissie, een fraaien met zilver gemonteerden dirigeerstok ontvangen, mede als souvenir aan hetzelfde concours. G. v. Z 31 jaar oud, expeditieknecht van de firma Ph. v. Ommeren te Rotterdam was gister-middag 5 uren werkzaam bij het overladen van het lichterschip Maimerin in den lichter Drie Gezusters, en had daar bij het ongeluk, door het misgrijpen van een ketting, in het ruim van laatstgenoemd vaartuig te vallen. Met een schedelbreuk is hij per brandkar naar het Ziekenhuis gebracht. In de raadsvergadering, gisteren-avond te Vlaardingen gehouden, waren verscheidene aanvrager ingekomen om grond op erfpacht, tot het stichten van woonhuizen of kuipe- rijen, die alle overeenkomstig de conclusie van het rapport, zijn afgewezen, omdat daardoor belemmering zou kunnen ontstaan voor eene normale ontwikkeling van de bebouwde kom der gemeente te dier plaatse. Verder werd besloten tot aankoóp van grond behoorende tot het »Van Leijdens Hofje," groot 376 centiare, a f3 per centi are, en eindelijk werd benoemd tot plaats vervangend wethouder de heer M. Verste ve, voor den heer J. G. van Linden van den Heuvel, die zich tot herstel van gezondheid eenigen tijd naar het buitenland begeeft. Te Maassluis is binnengekomen van de haring- en kolvisscherij de logger Schevenin- gen met 40 ton maatjes- 2 ton volleharing en 1 ton zoutevischdeze vangst is van 9 weken. De visscherij is zeldzaam schraal. Te Maassluis is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen twee reizigers, die de spoorbaan bij het station overgingen, tijdens de afsluithekken waren neergelaten. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Juni. Twee interpellatiën. De tribunes waren overvolook vele leden van de Tweede Kamer werden opgemerkt. Naar aanleiding van het ingekomen ver zoek om ontslag van den heer mr. Van Eijsinga, bracht de Voorzitter hulde aan diens 44-jarigen parlementairen arbeid, waarvan 8 jaar als voorzitter. Hij wenschte den heer Van Eijsinga nog vele rijk geze gende jaren van goede gezondheid toe. Daarna richtte de heer Fransen Van de Putte tot de Regeering, waarvan alle leden aanwezig waren, zijn verzoek om in lichting omtrent de jongste ontbinding der Tweede Kamer. Hij deed dit na te hebben uitgeweid over de uitzondering in onze parlementaire geschiedenis dat dit maal de redenen voor de ontbinding niet zijn openbaar gemaakt en wees er op dat vroegere ministers in den regel stukken en mededeelingen betreffende het overleg tusschen Kroon en Regeering in tijden van crisis hebben overgelegd. Daarentegen is bij de jongste ontbinding geenerlei stuk of rapport openbaar gemaakt dan alleen eene rejededeeling in de Sluitingsrede omtrent het gemis van overeenstemming tusschen Kamel en Regeering. Hoewel geen tegenstanders der afgetre den regeering, ja zelf besloten aan haar kieswet zijn steun te geven, kon spr. niet goedkeuren de wijze waarop zij de onbin- ding heeft uitgelokt. Onverklaarbaar was het hem, dat die regeering het misverstand tusschen haar en de Tweede Kamer gere zen, tusschen 8 en 9 Maart niet heeft op geruimd en dat niemand in den minister raad zich aan de intrekking der Kieswet liet gelegen liggen. Ondanks de onthullingen van den heer mr. Ph. de Kanter bleef over de ontbinding de duisternis hangen. De gevolgen openbaarden zich in een finale nederlaag, maar die uitspraak was niet gericht tegen Kiesrechtuitbreiding, maar tegen het beleid der afgetreden Re geering, aan wier eerlijkheid en goede trouw werd getwijfeld, 's Lands belang vordert opheldering. Ook in het belang van eene toenadering tusschen de partijen is die op heldering noodig. De Regeerir.g moet niet bevreesd zijn voor kiesrechtuitbreiding op breeder grondslag, en niet uit vrees van het radicalisme vallen in de handen van het conservatisme. Hij vraagt ten slotte inzen ding aan de Kamer van alle stukken zon der eenige restrictie, dus met vrijheid van openbaarmaking van alle beseheiden die tot toelichting kunnen dienen, speciaal van het protocol omtrent de ontbinding. De mininister van Buitenlandsche zaken, de heer Roëll, verklaarde namens de Re geering, met ter-zijde-lating van de inwen dige roerselen die de afgetreden regeering hebben bewogen, bereid te zijn ten ernstigste te overwegen, in hoever zij kan bevorderen dat aan den wensch van den heer Van de Putte worde voldaan. De heer V. d. Putte, hoewel geen dank kunnende betuigen voor de verkregen in lichtingen, verklaarde in dit vage antwoord voorloopig te berusten. Nadat aldus de interpellatie-Van de Putte was afgeloopen, interpelleerde de heer Pij n- acker Hord ij k over het gerucht van een naar Lombok te zenden militaire expe ditie. Is dit gerucht waar, ot zoo niet is het dan waarschijnlijk, ten minste mogelijk, dat tot die zending zal worden overgaan met het oog op den onlangs ingetreden oost moesson. Welke omstandigheden kunnen zoodanige expeditie noodzakelijk maken? Verder vroeg hij of voldoende rekening is gehouden met het contract van 1843 met den vorst van Lombok, en of er voldoende troepenmacht beschikbaar is met het oog- op Atjeh en Tamiang. De Minister van Koloniën, den oud-gouver neur-generaal beantwoordende, verzekerde, dat op dit oogenblik geen expeditie naar Lombok is gezonden. Wel heeft de Raad van Nederlandsch-Indië, bijgewoond door kommandanten van de zee- en landmacht, en voorgezeten door den gouverneur-gene raal, den resident van Bali en Lombok naar Lombok gezonden, om het bestuur mede te deelen de grieven van het Indische gouver nement en eischen te stellen, en bij niet- in williging onmiddellijk eene expeditie te zen den die inmiddels voorbereid wordt. Aanleiding is het gevaar van hongersnood voor een groot deel der bevolking, de terzijdestelling van onze souvereiniteit en de weigering van het aannemen van een brief van den gouverneur- generaal. Een belangrijke en voldoende troepenmacht van 3 veldbataljons en 5 sche pen zullen gezonden worden. Er blijft vol doende troepenmacht op Java voor andere doeleinden achter. De Minister nam de volle verantwoordelijkheid op zich voor eene mogelijke expeditie, die geboden wordt door duren plicht tot handhaving van het gezag en tot volbrenging van onze humaniteits- püchten tegenover eene verschrikte bevol king die bescherming behoeft. De heer H o r d ij k repliceerde, dat tegen- onze grieven andere middelen dan een expe ditie waren aan te wenden. De Minister hernam, dat de vorige gouverneur-generaal den Vorst van Lom bok met een expeditie dreigde. Dit ont kende de heer Hord ij k, die mededeelde, dat hij als gouverneur zijne minnelijke tus schen komst had aangeboden tot opheffing van het wanbestuur. De Minister bleef daarin het begin zien van latere strengere maatregelen. Na goedkeuring van de verschillende nog aanhangige wetsontwerpen, is daarop de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën de volgende aanschrijving gericht: »Naar aanleiding van hetgeen onlangs bij het onderzoek van de geloofsbrieven van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is gebleken, heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken de aandacht der Burgemeesters in uwe provincie te vestigen op de bepa ling van art. 60 der Kieswet, welke uitdruk kelijk opteekening van den inhoud van elk stembriefje door beide stemopnemers voor schrijft, en hen uit te noodigen bij voor komende gelegenheden te bevorderen, dat dit wettelijk voorschrift stiptelijk in acht worde genomen. sDaar het voorts is gebleken, dat zeer vaak op de stembriefjes een of beide zegels ont breken, door welk gemis die briefjes van onwaarde moeten worden verklaard, schijnt het raadzaam de Burgemeesters uit te noodigen bijzondere zorg te willen dragen, dat alleen behoorlijk gezegelde briefjes aan de kiezers worden toegezonden." Door den Minister van Oorlog is nu reeds aan verschillende .korps-commandanten me- dedeeling gedaan, dat in den vervolge ge durende het winterseizoen aan de onder de wapenen zijnde militieplichtigen niet op zoo ruime schaal verlof zal worden verleend als in de laatste jaren heeft plaats gehad. Luidens eene ministerieele resolutie kun nen uitgaven voor studiekosten, anders dan uit opgenomen geld, voor de toepassing van art. 3 2 a der wet op de bedrijfsbelasting niet worden bedchouwd als kapitaal, aange wend in het bedrijf of beroep. Het Kamerlid de heer Van Karnebeek zal bij zijne terugkomst in de Tweede Kamer plaats nemen aan de rechterzijde naast zijne mede afgevaardigde voor Utrecht, den heer Bastert, daar thans alle zetels aan de linkerzijde zijn ingenomen. Naar Het Vaderland verneemt, wordt aan het departement van binnenlandsche zaken een algemeene onteigeningswet voor bereid. liet Weekblad van het Recht zegt over de zaak van den directeur-uitgever der Zierikzeesche Nieuwsbode het volgende Of de Tweede Kamer iets zal vermogen tot herstel der grieven van den adressant, valt te betwijfelen. Immers, het geldt hier volgens zyn eigene voorstelling eene onjuiste toepassing der wet door den rechter. De Kamer kan daarop geen orde stellen. Mis schien had dit wel kunnen geschieden door den hoogen rechter, indien de adressant gebruik had gemaakt van het middel van appèl, dat art. 68 Sv. erkent, maar in vele gevallen illusoir maakt door de bepaling, dat het vonnis wordt ten uitvoer gelegd niettegenstaande verzet -of hooger beroep. Ons komt het voor, dat, indien de feiten door den adressant geheel naar waarheid zijn voorgesteldwat wij vooralsnog geen reden hebben om te betwijfelen, hij wer kelijk recht heeft om zich te beklagen over de door hem ondervonden behandeling. De wet geett in de gijzeling een middel, om den getuige te nopen tot het beantwoorden der tot hem gerichte vragen, een dwang middel om hem te doen spreken, niet om hem de waarheid te doen zeggen. Daar het geval zich reeds eenige malen heeft voorgedaan, dat geadresseerden van pakketten de frankeergzegels van adres kaarten verwijderden en weigerden deze terug te geven, heeft het hoofdbestuur der posterijen postdirecteuren en brievengaar ders gemachtigd, de pakketten eerst dan te doen uitreiken, nadat de adreskaart onge schonden is teruggegeven. Gisteren is te 's-Gravenhage voor de vierde en laatste maal de luitenant H. M. v. Diepenbrugge, laatst plaatselijk adjudant te Leiden, bij trommelslag ingedaagd, en wel thans om op 24 Juli a.s. voor den krijgs raad te verschijnen. Bij niet-verschijning op deze indaging zal hij, naar men meldt, van den militairen rang vervallen verklaard en buiten het Koninkrijk verbannen worden. Woensdag-namiddag omstreeks half vier werd eensklaps een veile uitslaande brand ontdekt in den Kruidenierswinkel van den heer Molenkamp, in de Gasthuisstraat te Hilversum. De eigenaar, die in zijn woonkamer ach ter den winkel een oogenblik zat te rusten, werd plotseling opgeschrikt door het ge schreeuw van zijn dochtertje, dat met een brandend boezelaartje voor, kwam binnen- loopen. Terstond doofde hij het vuur en ging met het angstig bevend kind naar een zijner buren, om het wat afleiding te be zorgen. Toen hij eenige oogenblikken later terugkwam, stond de winkel in lichterlaaie. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon niet verhoeden dat de geheele winkel en het woonhuis uitbrandden. Wel werden nog eenige voorwerpen van waarde gered. Zoowel huis als indoedel waren verzekerd. Men vermoed dat het kind in den win kel met lucifers heeft gespeeld. De commissaris van politie in de 4esectie verzoekt opsporing en berichtte Amsterdam van twee minderjarigen, de een 19 jaar en de ander 21 jaar, vermoedelijk in het bezit van ongeveer f 800 aan bankpapier. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij zich te Rot terdam voor een buitenlandsche zeereis hebben doen aanmonsteren. Het uitvoerend comité der Internationale Bakkerijtentoonstelling te Amsterdam be richt, dat het totaal bedrag der premiën, uitgeloofd voor de beste ontwerpen voor de prijsvraag voor een diploma, f 400 bedraagt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2