Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t weede blad. 17de Jaarg. Zondag 10 Juni 1894. No. 4910. bureau TSoferstraaf 50. Kamer van KoopMel ei Falrielei algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: 4 oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 9 Juni '94. He Kamer van afgevaardigden te Brussel eeft eindelijk met 70 tegen 44 stemmen e Kieswet aangenomen en daarmede de rondwetsherziening voltooid, zoodat nu zou unnen begonnen worden aan drie volgende 1Qofdpunten van het program: de supple mentaire begrooting, de tariefkwestie en den °ngo-spoorweg. Maar het zal met den m°rmpas moeten gaan, want daar volgens 6 nog vigeerende constitutie de verkie- Zlngen op 12 Juni moesten plaats hebben, derhalve de Kamerzitting moest gesloten ZlJn, beweren de Gazette en andere liberale en, dat jle^ mandaat der Kamer op dien atuni vervalt en alle daarna nog genomen es'uiten onwettig zullen zijn. In eene fractie vergadering der Rechterzijde is besloten, at in elk geval de dringende kwestie der ®Schermende rechten nog moet worden afgedaan. De Congo zal er dus wel bij nischieten. Hetgeen de afgevaardigde der Fransche amer Deloncle, in een interview den cor espondent der Frankfurter Zeit. te Parijs eide over de jongste Congo-overeenkomst, Ylndt te Berlijn in de pers een gunstig aathaal. Men stemt in met zijne opvatting, at evenmin Duitschland als Frankrijk een jzonder noch een algemeeD belang er bij ett, om Engeland in Afrika maar onge stoord zyn gang te laten gaan, en onder steunt Frankrijks eisch, van een nieuw inter nationaal congres tot regeling der Afrikaan se >e zaken. Ook acht men het daar juist, zulk een congres niet te Londen of te ^russel, maar te Berlijn gehouden wordt, ^ar ook het eerste Congo-congres plaats had. n bet Lagerhuis te Londen heeft de ^mister Grey verklaard, dat Duitschland e u'tdrukkelijke verzekering heeft gevraagd, at de gepachte weg naar het Tanganyka- ^6en ^reuk zal maken evenmin op e bestaande grens als op de rechten welke uitschland bij de Congo-conventie van 1884 z\jn toegekend. Op beide punten werd de verlangde verzekering volkomen gegeven, zoowel te Londen als te Brussel. Van Turk- sche zijde heeft de regeering geen opmerking ontvangen. Volgens berichten uit Christian!» blijven de verhoudingen tusschen Zweden en Noor- Wegen nog steeds zeer gespannen. De Noren verdenken de Zweden in het geheim zich toe te rusten op een eventueel gewelddadig onderdrukken van de antonomistische aspi raties, welke in Noorwegen zich al duide lijker openbaren. Hierop zinspeelde ook de president der Kamer (Storthing) die in de zitting van eergisteren voorstelde, een adres tot den Koning te richten, waarin een ver gelijking gemaakt wordt met den toestand van het land vóór tien jaren. Ook thans, zoo woidt gezegd, heeft de regeering niet het vertrouwen van de meerderheid der Storthing geheime bewapeningen en krijgs toerustingen zouden zijn gedaan. De Storthing eischt van den Koning, dat Noorwegen in zijn verdedigingswerk een waarborg van de vrijheid en zelfstandigheid des Vaderlands zal hebben. In de eerstvolgende zitting der Storthing zal over het adres worden beraad slaagd. De ministerieele crisis in Italië is nog altijd onopgelost. Naar de Times uit Rome verneemt, ligt de moeielijkheid om de crisis tot een einde te brengen, hoofdzakelijk in de pressie van hoog geplaatste lieden, die tegen Crispi kruipen en tevens eene Kamer ontbinding bestrijden. Hun tegenstand is van zooveel invloed, dat Crispi, daar on machtig tegen, genoopt kan worden, zich uit het openbare leven terug te trekken. Deze invloeden, voegt de correspondent er bij, kunnen voor het constitutioneele Italië noodlottig worden. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van justitie verklaard, dat het onmogelijk was, den loop van het proces der Banca Romano wegens de laatste ont hullingen te onderbreken. Na afloop van het proces zal de procureur-generaal tegen de schuldigen optreden (groote sensatie). Daarop verklaarde de president van de par lementaire enquête-commissie Modini, dat de getuigenissen van den commissaris van politie Montalto, die zoo bezwarend zijn voor het ministerieGiolitti, volkomen juist zijn. Dezelfde verklaringen heeft Montalto indertijd reeds voor de commissie afgelegd deze heeft ze geheim gehouden, daar anders de regeering Montalto en zijn gezin zou geruïneerd hebben. De opgewondenheid in de Kamer was zoo groot, dat de voorzitter de zitting moest opheffen. Giolitti was niet aanwezig. Naar de Times uit Lissabon verneemt, is er eene belangrijke vergadering gehou den om te protesteeren tegen het besluit des Konings om de vergadering van de Cor tes te verdagen. Er is eene resolutie aan genomen, waarin de belastingheffing onwet tig wordt genoemd, zoolang zij door de Cortes niet bekrachtigd is. Andere resoluties vroegen grondwetsherziening, vergadering van de Cortes, drukpersvrijheid, vrijheid van vergadering, ministerieele aansprakelijkheid. Soortgelijke protestvergaderingen worden elders voorbereid. In de beraadslagingen in het parlement te Kaapstad gehouden over Merrimans motie, welke de overlegging verlangde van de briefwisseling, gevoerd met de Britsche regeering over den trek naar het binnenland, teekende de voorsteller verzet aan tegen het begunstigen door de Kaapsche regeering van eenen trek, die de Kaapkolonie zoozeer ontvolken zal. Sir Cecil Rhodes antwoordde, dat de Kaapsche regeering best deed den trek te regelen, nu het onmogelijk gebleken was hem te verhinderen. Had de overheid vroeger evenzoo gehandeld, Oranje-Vrijstaat en Transvaal waren nooit ontstaan. Naar de Times uit Tientsin verneemt, heeft de Chineesche regeering generaal Ting uitgezonden om den opstand in Mandz- joerie te onderdrukken. Hij heeft daarbij volmacht aan de grieven der landbouwers tegemoet te komen, om deze oproerlingen zoodoende van de rooversbenden af te scheiden, en daarna deze laatste aan te tasten. VERSLAG te SCHIEDAM. over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. I. Het Jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken is weder verschenen. In het eerste hoofdstuk wordt op de vol gende wijze een algemeen overzicht van den toestand van handel en nijverheid in 1893 gegeven. Over het algemeen genomen was de toe stand van handel en nijverheid gedurende het afgeloopen jaar niet ongunstig te noemen. Het is reeds een ware verademing, waar, gedurende zoo vele jaren van achteruitgang en kwijning moest worden gewag gemaakt, in den loop van 1893 een eenigszins beteren toestand te kunnen constateeren. Wel is waar kan niet worden gezegd, dat de hoofdtak van industrie in deze gemeente bloeide en had deze zijne betere resultaten meer aan toevallige omstandigheden te dan ken. Ook valt er geen verbetering op te merken in de vermindering van de belem meringen bij den invoer onzer producten, zelfs niet in landen, waar het heet dat Nederland op den voet der meest be- gunstigste natie wordt behandeld. Toch geeft het niet te loochenen feit weder hoop voor de toekomst, dat onze industrieelen op dat gebied zich met vernieuwden ijver hebben toegelegd op het toepassen van de in hun bereik zijnde vorderingen der wetenschap, ten einde de steeds machtiger wordende con currentie zoowel met die van het Buitenland als ook met die in onze nabijheid het hoofd te bieden. En van dien ijver zijn langzamerhand de resultaten merkbaarzoodat b. v. de ver ouderde methode van gisttabricatie nagenoeg geheel heeft plaats gemaakt voor eene nieuwe, die onzen Industrieelen merkbare voordeelen, zoowel in de hoeveelheid als in de hoedanigheid van dat artikel, aanbiedt. Het spreekt van zelf dat, waar de hart ader van eene industrieële gemeente eenigs zins gezonder begint te kloppen, dit nood zakelijk op den welstand van het geheele lichaam een gunstigen invloed moet hebben, Al schijnt in de naaste toekomst nog niet te mogen verwacht worden, dat er ook hier te lande de proef worde genomen met eene verstandige, oordeelkundige handelspolitiek, toch worden er kenteekenen merkbaar, die eene kentering in de publieke opinie voor spellen, en, wanneer die verwachting wordt verwezenlijkt, kan Schiedam wellicht zijn ouden bloei weer zien herleven. Het mag met voldoening worden gecon stateerd, dat het Bestuur der Gemeente, in het laatste gedeelte van het jaar met meerder zorg de waterverversching, en dit met de hem onmiddellijk ten dienste staande gelegenheden, is gaan ter hand nemen, wat eveneens voor een aantal fabrieken in de binnenstad niet zonder belang te achten is. Ook trachtte het, door het verlagen van 't havengeld-tarief, de scheepvaartbeweging naar hier aan te moedigen, en heeft het niet geschroomd, tegen zeer matige condi tiën, een groot en uitstekend aan het water gelegen stuk gronds beschikbaar te stellen voor een welbekende en uitgebreide Indus trieële inrichting, een Margarinefabriek. Dit heeft reeds ten gevolge gehad, dat de aandacht van belanghebbenden zich meer en meer ging richten op de zeldzaam gunstige gelegenheid, die onze Maasstad tot het vestigen van nieuwe takken van Industrie aanbiedt. Getuige hiervan de op richting van een Albuminetabriek, een Soda- fabriek. en een Stoomfabriek tot het zuive ren van oliëenindustriëen, die tot dus ver nog niet in deze gemeente bestonden. Al is het overigens niet te ontkennen, dat onze zwaar door den Fiscus gedrukte fabriekstad nog geen bijzondere redenen heeft, zich over de toepassing van de Wet telijke bepalingen, zelfs het minst door de hoogere machten te kunnen beroemen, en dat de bepalingen der verouderde Wet op het gedistilleerd, van 20 Juni 1862, met weinig minder dan draconische gestrengheid worden gehandhaafd, toch zal de aan staande opheffing der, vooral voor Schiedam onevenredig zwaar drukkende Patentwet, eenigermate bijdragen, om deze nijvere ge meente tegemoet te komen. Branderijen en Moutwijnhandel. Nog maar al te zeer bestaan de belemme ringen, die onzen Moutwijnhandel drukken, als daar zijn: zware concurrentie, zoowel met het Buitenland als met Binnenlandsche SpiritusfabriekMaatschappijen op aandeel, waartegen een particulier bezwaarlijk concurreeren kan. Evenwel hebben toevallige omstandighe den ten voordeele der Branderijen bijge dragen; al was het, dat de prijs van den Moutwijn zich niet boven de f 9.75 per Hec toliter kon verheffen, ja zelfs gedurende den loop van dit jaar, een geruimen tijd met steeds teruggaande markten, op den lagen prijs van f7.25 was genoteerd. Dat toch de productie met geen verlies, ja zelfs met eenige winst gepaard ging, was voornamelijk te dankeneerst aan den den hoogen spoelingprijs, en later aan den overvloedigen oogst van de graansoorten, voor de Stokerij benoodigd, waardoor deze grondstoffen tot een zeer geringen markt prijs verkrijgbaar waren. Verder heeft de verandering der gewone Branderijen in Wee- nergistfabrieken, welke ook dit jaar zóódanig doorging, dat er nu hier bijna geene Bran derijen meer bestaan, die volgens de oude methode werken, het hare er toe bijge bracht, en brengt er het nog bij, de exploitatie van de Stokerijen, in elk geval iets gunstiger te maken, dan onder het oude systeem mogelijk was. Het blijft inderdaad te betreuren, dat een dergelijke tak van Industrie, niettegenstaande de bezwaren, waarmede zij voortdurend te worstelen heeft' zoovele hinderpalen, die er niet behoefden te bestaan, op haren weg ontmoet. Aan de hoop namelijk, dat er van de zijde van den Fiscus een mildere gedrags lijn zou gevolgd worden, en dat de pogin gen, door onze Kamer herhaaldelijk aange wend, om, met name bij ambtelijke afsto kingen, van Zijne Excell. den Minister van Finantiën, eenige verzachting van den letter der Wet te verkrijgen, en ten minste in die gevallen van dezelfde welwillendheid te mogen genieten, die aan de groote Spiri tusfabrieken in onze omgeving ten deel valt, aan die hoop is voorloopig de bodem weer ingeslagen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5