lamer vao Koojtaiiel en FaMeien Kroonprinses-Weduwe en der Keizerin, die echter beiden afwezig waren. In het Prater lag het afgehagelde loover der hoornen voeten hoog, geheele takken waren neergehageld. Vruchten, bloemen enz. zijn van de boomen geslagen, waar de bui is nedergevallen. Over de gevolgen van den hagelslag enz. op de exercitie-plaats wordt het volgende gemeld: Op het Simmeringsche exercitie-terrein waren van 6 uur 's morgens af twee batte rijen artilleristen met oefeningen bezig. Ten gevolge van de plotseling invallende duis ternis, de bliksemflitsen en het ontzettend geraas der neerslaande hagelsteenen werden bijna alle paarden schichtig. De goede orde kon niet langer gehandhaafd blijven, en de officieren trachtten tevergeefs de soldaten te vereenigen. De paarden gingen op hol, rukten zich van de strengen los, wierpen hun berijders af en holden als verbijsterd over de heide heen en weer. De mannen, die de kanonnen moesten bedienen, vielen van de stukken en onder de wielen. Een officier verhaalt, dat hij door de duisternis den kop van zijn paard niet kon zien. Eerst toen het weder begon op te klaren, kon men het slagveld overzien. Paarden renden zonder meester over de vlaktestukken stonden zonder orde ot regelmaat door elkaar; verwonde officie ren en soldaten, kermend en weeklagend, lagen op den grond. De vrijwillige brand weer en de vrijwillige Redding-Maatschappij verleenden de eerste hulp. Van sommige politie-agenten in de stad hagelde de helm op het hoofd plat. »Dat huizen kruisen zijn", blijkt thans opnieuw, daar de huisheeren volgens een paragraaf van het Oostenrijksche Burgerlijk Wetboek verplicht zijn de gebroken ruiten te laten herstellen. Ook in den omstreken van Weenen heeft het noodweer groote schade veroorzaakt. Wat daar te velde stond, werd ten deele vernield. De zeldzaamste planten in den Botani- schen tuin te Weenen werden neergehageld en geheel vernield. In het Prater liggen boomen van een omtrek van 3 tot 4 meter tegen den grond. Tijdens den hagelslag was de tempe ratuur vrij hoog en was er in de lucht een drukkende zoelheid. (T.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de belangheb benden, dat dealphabetischenaa m- 1 ij s t van de ingeschreven voor de Schutte rij, te rekenen van 14 dezer, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente. dat de loting voor de Schutterij, tus- schen de ingeschrevenen van dit jaar, als mede de naloting van de van elders ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben ten raadhuize op Maandag 25 Juni eerst- men binnen en waren zeer verblijd dat zij nog bijtijds waren aangekomen. »'tls een goede vangst," zeiden zij »dat geeft 500 dollars. »Ge hebt echter nog niet alles," ant woordde ik, »ik heb nog een gevangene." »Waar is hij riep men van alle kanten. Ik wees op de doodkist en vertelde het voorgevallene. Thans gingen wij er toe over den inhoud van de kist nader te onderzoeken. Eindelijk was het deksel los en voor dat het gewaande lijk tijd had op te staan om den revolver gebruik te maken die het in de hand hield, was het moordwapen in ons bezit. Uit de kist kwam een der gevaarlijkste struikroovers van Michigan te voorschijn, op wiens hoofd een prijs van 1000 dollars was uitgeloofd. Ik had alzoo door hem en zijn metgezel 1500 dollars verdiend, daarenboven ontving ik van den heer Eldridge, toen ik hem de 13000 dollars overhandigde, een aanzienlijk geschenk. Door deze gebeurtenis was ik tevens een beroemd man geworden, maar toch zou ik voor al het geld der wereld niet meer zulk een angstvollen nacht willen beleven. Men ontvangt niet altijd dépêches zonder naam van den afzender! komende, des maandags ten zes ure En eindelijk dat bij de loting de gelegen heid zal worden opengesteld, om de rede nen van vrijstelling op te geven. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren, behalve de reeds ge noemde of die stukken, wier inkomen uit de behandeling der daarbij betrokken onder werpen bleek, nog ingekomen de volgende stukken Missive van Ged. Staten ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten van 22 Mei, tot verhuring van grond aan de firma H. J. Plant Co. alhier, aangenomen voor ken nisgeving missive van B. en W., hunne beschouwingen en preadvies bevattende op de door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs voorgestelde wijziging van het lessen-program aan de Burgeravond school, zal gelijktijdig met het betrokken voorstel worden behandeldmissive van regenten van het St. Jacobs-Gasthuis alhier, ten geleide van de rekening over 1893 en begrooting voor 1895 van genoemde instel ling, werd ter visie gelegd bericht van den heer P. Loopuyt, namens zijne moeder, van het overlijden op 2 dezer van zijn vader, den heer J. Loopuyt, in leven lid der com missie van beheer der fondsen van het voormalige oude mannenhuis, aangenomen voor kennisgeving; adres van J. A. Hing- man, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, waarin hij, met het oog op zijne geringe bezoldiging en de hem door de com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs toegezegde voordracht tot verhoo ging zijner jaarwedde met f200, zijne belan gen in de welwillende aandacht van den raad aanbeveelt, bij de behandeling van het betrokken voorstel zal op dit adres worden gelet. Voorts waren nog ingekomen een adres van J. Snellen, secretaris der gemeente Zie- rikzee. om benoeming tot ontvanger dezer gemeente, waarop bij de aanstaande benoe ming zal worden gelet, en een adres van J. Kouwenhoven om continuatie van huur van een gedeelte open grond aan de Vel- levest nevens zijn molen »de drie koren bloemen," dat ter behandeling in een vol gende vergadering ter visie werd gelegd. Het beginsel van proportioneel schoolgeld door de heeren De Groot er. Van Westen dorp voorop gezet, heeft in de raadsverga dering op gisteren schipbreuk geleden. Zeer terecht heeft de meerderheid van den Raad met den heer Maas geoordeeld, dat eene billijke schoolgeldheffing niet op de klassen der Inkomstenbelasting kan geba seerd worden, omdat eene inkomstenbelas ting geen vermogensbelasting is, en het zeer wel kan gebeuren, dat iemand tijdelijk wei nig inkomen geniet en toch een groot vermogen bezit. Hier tastte de heer Maas de heeren voorstellers blijkbaar in hunne zwakke zijde aan, want deze opmerking gingen zij in hun repliek stilzwijgend voorbij. Ook buiten deze beschouwing zal het zeker allen weidenkenden genoegen doen, dat deze poging om de Inkomstenbelasting der ge meente, in hare kwaliteit van leverancier van verschillende levensbenoodigdheden, als maatstaf ter prijsberekening aan te leggen, heeft gefaald. Uit het wijdloopig debat valt nog te rele- veeren eene opzienwekkende mededeeling van den heer Van Westendorp. Dit raadslid had van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord, dat als het gewone lager onderwijs hier ter stede moest worden ingericht gelijk het behoort, het nog f15.000 meer zou kosten. Die mededeeling belooft wat. Als de vol bloed voorstanders der openbare kostelooze school hun lievelingsdenkbeeld tot werke lijkheid kunnen maken, kan er nog heel wat op het onderwijs toegelegd worden. De Inkomstenbelasting zal dan zeker >n een anderen zin dan de voorstellers van propor tioneel schoolgeld bedoelden, de thermometer van het onderwijs worden. Aan de agenten van politie B. Schoei en J. Herchlé te dezer stede is gisteren door den heer Dr. C. J. Vailhint, correspondent van de maatschappij tot redding van dren kelingen, in tegenwoordigheid van het politie personeel uitgereikt de zilveren medailje met daaraan verbonden geldelijke belooning (f 41.25) voor het in den avond van 8 Januari 11. uit de Noordvest alhier redden van de 70 jarige Adriana Gantevoort en het daarbij opwekken van de levensgeesten. De Leidsche processie van de St. Petrus parochie ie Leiden trok gisteren op haren tocht naar de graven der HH. Martelaren van Gorkum door onze stad. Op de terug reis kwam zij in de O. L. Vrouw Visitatie- kerk alhier de Relikwieën van de H. Liduina vereeren. Onder het plechtig Lof, dat door den zeereerw. heer Van Straelen, pas toor te Katwijk, met assistentie van de wel- eerw. heeren Teule en Stolk, kapelaans der St. Petrus-parochie te Leiden, werd gecelebreerd, werd door den weleerw. heer Lohmeijer, kapelaan dier zelfde parochie, eene toepasselijke predikatie gehouden. Gisteren-avond omstreeks 7^ ure werd brand ontdekt onder de toonbank bij den winke lier C. J. A. Frederiks, aan het Broersveld- pad alhier. De brand werd door den winke lier met behulp van een paar jongens spoe dig gebluscht, zoodat er slechts zeer weinig schade is aangericht. Te Rotterdam is een in aanbouw zijnd pand (ongenommerd) in de Noordmolen- dwarsstraat afgebrand. Vier spuiten hebben bij de blussching dienst gedaan. In de laatste afdeelingsvergadering van den Ned. R. K. Volsbond te Rotterdam zijn 68 nieuwe leden geïnstalleerd. Met nagenoeg algemeene stemmen is een voorstel van den eerw. adviseur aangenomen, luidende dat de gelden, het eigendom van den Bond wordende, onder goedkeuring van don bisschoppelijke adviseur, op soliede wijze moeten worden belegd. De adviseur verklaarde, dat Mgr. wenschte, dat er scherp gelet worde op het eindigen der avond-vergaderingen stipt te half elf in het belang van den werkman en zijn gezin. Ook verklaarde hij, dat voortaan geen reg lement of besluit meer geldig zal zijn zonder zijn goedkeuring. De voorzitter en de secretaris, de heeren Ratte en Bruyns, verklaren hun ontslag te nemen als bestuurslid en bleven daarin vol harden. Te Vlaardingen komt een geval van pok ken voor bij een 20-jarige dienstbode, die eenige dagen geleden ziek uit haar dienst te Rotterdam was thuis gekomen. Den 9en dezer zijn te Rotterdam 3 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Aan den agent van politie Vogel te Delft is door de Maatschappij tot redding van drenkelingen de groote zilveren medaille met eene geldelijke belooning van f 10 toe gekend, wegens het opwekken van het be wustzijn eener drenkelinge. Aan de personen, die hem daarbij behulpzaam waren, is even eens eene belooning van f10 toegekend. In de eergisteren-avond gehouden alge meene vergadering der Kiesvereeniging Bur gerplicht te Delft werden herbenoemd tot afgevaardigden voor de vergadering van de Liberale Unie de heeren De Lint, Thomee, Vliegenthart en Musquetier, en tot plaats vervangers de heeren Snijders, Kipp, Bvbau en Mouthaan. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur unaniem zijn ontslag heeft geno men. Ondanks den aandrang, om hierop terug te komen, bleef het Bestuur bij zijn besluit volharden. Aangezien vele leden verklaarden, dat hun de tijd van voorberei ding tot verkiezing van een nieuw Bestuur ontbraken had, werd besloten binnen dagen een vergadering te beleggen tot ver kiezing van een nieuw bestuur. In den nacht van Zaterdag op Zondag» vonden drie Delftsche visschers op een weg in Klein Delfgouw een zak en een komkom- mermand, in elk waarvan zich drie jonge kippen bevonden. Even te voren hadden zij een hun onbekend man tegen een muur van een bouwmanswoning opgemerkt, die de weg had gevraagd naar Pijnacker. Daar zij de vondst in verband brachten met het ontmoeten van den onbekende, gingen zij naar hem zoeken, doch de vogel was ge" vlogen. Voor de kippen hebben zich tot dusverre geen eigenaars opgedaan. YERSLAG te SCHIEDAM. over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1893. IV. De Herstelplaats van stoom- en andere werktuigen van de firma Ingelse Co. werkte in het afgeloopen jaar zoowel voor binnen als buiten de stad aanhoudend en druk. Vele branderijen werden door haar met succes ingericht voor de bereiding van Wee- ner- of Schepgist. Glasblazerij. De fles^chenfabriek van de firma Van Deventer Co. kon hare werkzaamheden dit jaar geregeld voortzetten- In de exploitatie der fabriek werd geen stoornis van eenig belang ondervonden. De Bierbrouwerij van de firma J. M- van der Schalk Co. handhaaft hare uit stekende jplaats onder de Nederlandsche bierbrouwerijen. Het jaar 1893 was voor haar recht gunstig. Het debiet vermeer derde, ondanks de toenemende concurrentie, belangrijk, zoodat er wederom tot vergroo ting der brouwerij moest worden overge gaan. De Gasmeterfabriek nSchiedam" kon geregeld werken en de aanvrage voor droge gasmeters nam toe. De Man den makerij en hadden ook dit jaar de gevolgen te ondervinden van de concurrentie, die eene andere verpakking van gist haar aandoet. De Zakkenmakerijen werkten vrij bevredigend, zoowel door het aanschaffen van nieuwe zakken als vooral door het on derhoud van de oude. De Touwslager ij en waren dit jaar van geen beteekenis. Ook de Zeilm ake rij en konden het jaar 1893 niet onder de beste tellen. De Fabrieken van Lakken, Oliën en Vernissen bleven met redelijke resul taten werken. De Zalmrookerij had weinig loonende resultaten, daar de zalmvisscherij dit jaar niet loonend was. De Sigarenfabrieken gingen niet vooruit. De nieuw opgerichte van den heer Willeman werkt echter reeds met een per soneel van 15 man. De Kuiperijen hadden redelijk werk; echter oefent de mindere verzending na»1' het Buitenland, bij vroeger vergeleken, voort durend een drukkenden invloed op dezen vroeger hier zoo floreerenden tak van nij verheid uit. De Fabriek voor machinale be werking van hout en de machinal® k u i p e r ij werkten ook dit jaar bevredigend. De omzet in den B innenlandscheb Houthandel was belangrijk, ofschoon de prijzen niet zeer loonend waren. De Zagerijen hadden steeds de con currentie met het buitenlandsch gezaagd en geschaafd hout te doorstaan, die haar, ge steund door vrijen invoer hier, zonder ge legenheid tot verweer, het bestaan op den duur niet weinig bemoeilijken. De Kistenmakerijen hadden voortdu rend druk werk. De steeds vermeerderde vraag naar kisten voor gistverpakking werkte hare opkomst en bloei niet weinig in de hand. De Boekdrukker ij en hadden, ook doof de veranderde gistverpakking, vele bestel lingen. Die van de firma Roelants blijf' haar gevestigde renommée handhaven. Ook bij de overigen is goede vooruitgang te bespeuren. De Spoelingmeelfabriek leverde naar het Buitenland ruim 1 millioen kg- geperste spoeling af en 600.000 kg. in Binnenland. Door de groote vraag naaf VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2